Jump to content


Photo

Kreacionizam


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
582 replies to this topic

#1 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 September 2004 - 10:42

Nije nasa ministarka pala s Marsa, uvodjenje kreacionizma u skole paralelno sa "drugom dogmom, tj evolucijom" nije njen izum, a ne sprovodi se ni samo u Arkanzasu. Licno nalazim ovaj "backlash" (ne znam odgovarajuci srpski izraz) protiv nauke pocetkom XXi veka krajnje zanimljivom pojavom. Posle svega sto je nauka (a posebno tehnologija) dala, ljudi su ipak nezadovoljni i traze nesto drugo. Nauka je postala suvise kompleksna i za one koji se time bave i neretko nemaju pojma sta se dogadja u drugim disciplinama. Sta je onda ostalo ljudima bez viseg obrazovanja (znaci, vecini). Postoji, takodje, sve veci procep izmedju tehnologije i nauke, tj. tehnologija je danas naprednija od naucnog razumevanja kako ta tehnologija radi. Sta reci kad i sami naucnici imaju bojazan od oblasti kao sto su nanotehnologija i biotehnologija.

Stoga ne cudi okretanje "proverenim vrednostima", tj knjigama starim hiljadama godina u kojima je - nekim cudom - "objasnjeno sve sta ima da se zna" (kako smatraju fundamentalisti). Uz, naravno, vec slavni "cherry picking" naucnih tvrdnji koje slucajno pogoduju proponentima pseudonauke.

Sve vise mislim da se na ovo treba navici i ocekivati da ce toga biti u buducnosti jos i vise. Ne bi me cudilo da dodju dani kada ce istrazivacki projekti, pre nego sto se zapocnu, morati da prodju "naucni odbor Sinoda" ili neko slicno telo. Bez blagoslova nema nista... Treba se spremiti...


(Sa BBC web sitea)

Schools to teach 'creationism'

Science lessons based on evolution theory are taught in school

More schools teaching biblical creation are to be established across the north east of England.

The boss of a Sunderland-based car dealership is to pay for up to six new schools in Tyneside, Wearside and Teesside.

All will teach creationism alongside the theory of evolution.

The Vardy Foundation, which plans the new schools, already runs Gateshead's Emmanuel College.

Pupils there are taught biblical creationism - the belief that the Old Testament account of creation is true - along with evolutionary theory.

But the plans have been condemned by Richard Dawkins, professor of the public understanding of science at Oxford University.

He said: "To call evolution a faith position equated with creationism is educational debauchery.

"It is teaching something that is utter nonsense.

"Evolution is supported by mountains of scientific evidence.

"These children are being deliberately and wantonly misled."


Darwinian theory is accepted by the National Curriculum

Sir Peter Vardy, who has amassed a personal fortune estimated at £75m through a chain of car dealerships, defended the project.

A new school will open in Middlesbrough in September and negotiations are continuing with other authorities in the North East.

He said: "We present both. One is a theory, the other is a faith position. It is up to the children.

"We give them an all-round education so both are presented to the students.

"It is a way of improving the level of education for our young people in inner-city areas.

"Emmanuel has done that. It has a very clean bill of health by Ofsted.

"It has had the best report that Ofsted has ever written."

The National Curriculum requires that Darwinian evolution is put across as the dominant scientific theory but also requires that pupils are taught "how scientific controversies can result from different ways of interpreting empirical data".


EDIT. preformulisana recenica koja govori o knjigama starim hiljadama godina, da bude jasnija. (nadam se)

Edited by Indy, 08 September 2004 - 14:34.


#2 Aion

Aion
  • Members
  • 856 posts

Posted 08 September 2004 - 12:33

Meni je zanimljivo sto su se obrusili bas na teoriju evoluciju. Zasto ne na zakon gravitacije, na primer:

Njutn: Jabuka pada jer je Zemlja privlaci!

Gravicionista: Jabuka pada jer je Bog vuce ka Zemlji!

Njutn: Svako telo ima osobinu koja se zove masa. Sila uzajamnog privlacenja je proporcionalna masama, a obrnuto proporcionalna kvadratioma rastojanja!

Gravicionista: Ti si idiot! Zakon gravitacio je sra**. Ne moze da objasni nepravilnosti u putanji Merkura. Bog odredjuje koliko ce se ta privlaciti...

Zvuci glupo. A kreacionizam zvuci mnogo pametnije :lol:

#3 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 September 2004 - 13:54

Kazu da kreacionizam ne predstavlja vecinsko misljenje hriscanskih vernika ni u Americi, vec pre svega onih koji bi se mogli nazvati "hriscanskim fundamentalistima". Ti ljudi veruju da je bukvalno svako slovo koje stoji u Bibliji apsolutna i jedina istina (i da nema istine van toga).

Sad, Biblija verovatno ne kaze nista na temu toga zasto jabuka pada na zemlju, ali kaze nesto o tome kako je zivi svet nastao. Otuda su ovi fundamentalisti bas Darvina uzeli na metu.

Imao sam priliku pre par godina da vidim kornjacu Harrietu staru 172 godine; tu istu kornjacu je Darvin licno doneo sa Galapagosa u Englesku, a odatle je nekako dosla u Australia Zoo... to je dokumentovano najstarija zivotinja na planeti.

Posted Image
Bindi (cerka Steve "Croc Hunter" Irvin-a) hrani Harrietu

Nesto mislim, da vise ljudi ima priliku da se upozna sa Harrietom, manje bi verovali pricama nastalim gledanjem u sopstveni pupak...

#4 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 08 September 2004 - 13:57

zar nije i vatikan donekle priznao darwina?

#5 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 September 2004 - 14:03

Papa Jovan Pavle : evolucija je dokazana, a Bog je taj koji ju je omogucio.

Papa, medjutim, nije fundamentalista...

#6 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 08 September 2004 - 14:07

Stoga ne cudi okretanje "proverenim vrednostima", tj knjigama starim hiljadama godina u kojima je - nekim cudom - objasnjeno sve sta ima da se zna. Uz, naravno, vec slavni (i na ovom forumu rasireni) "cherry picking" naucnih tvrdnji koje slucajno pogoduju proponentima pseudonauke.

Ne bi me cudilo da dodju dani kada ce istrazivacki projekti, pre nego sto se zapocnu, morati da prodju "naucni odbor Sinoda" ili neko slicno telo. Bez blagoslova nema nista... Treba se spremiti...

Pupils there are taught biblical creationism - the belief that the Old Testament account of creation is true - along with evolutionary theory.

He said: "To call evolution a faith position equated with creationism is educational debauchery.

"Evolution is supported by mountains of scientific evidence.

"These children are being deliberately and wantonly misled."

He said: "We present both. One is a theory, the other is a faith position. It is up to the children.

"We give them an all-round education so both are presented to the students.

"It is a way of improving the level of education for our young people in inner-city areas.

The National Curriculum requires that Darwinian evolution is put across as the dominant scientific theory but also requires that pupils are taught "how scientific controversies can result from different ways of interpreting empirical data".

kod nas na univerzitetu, teoriju evolucije predaje bivshi rabin. vodili smo zanimljiv razgovor nedavno. pitao sam ga da li je izgubio veru u boga nakon shto se potpuno opredelio za evolucionistichki pristup? rekao je da za njega dve ravni ne predstavljaju nishta konfliktno, ali da je razocharan u religiozni kolektivizam. ponovo sam ga pitao da li je ono shto ga je inspirisalo da postane rabin [svojevremeno] izgubljeno. rekao je da apsolutno nije, i naprotiv.
na njegovim predavanjima studenti uzhivaju i imaju punu slobodu za kriticizam jednog ili drugog pristupa. potom sam razgovarao sa ljudima sa katedre za biologiju i pitao sam ih da li ih ideja o Stvaranju, kako je prikazana u תורה - i, sprechava u istrazhivanjima vezanim za evoluciono shvatanje. oni su mi odgovorili da תורה ni na koji nachin ne negira zakone evolucije.
problem, ovako kako je izlozhen, problem je socijalizacije hrishcanske crkve a ne poruke תורה - e vezane za odredjene fenomenoloshke pojave.

no, hrishcanstvo nije jedini kulturni koncept. "hiljadu godina stare knjige" ne objashnjavaju sve shto je potrebno da se zna [kakva simplifikacija :lol: ?], vec objashnjavaju, odnosno zapisuju, hronologija projave meta- u obichnoj realnosti. to je sve.

niko iz sveta תורה - e nema pretenziju da ponishti nauchna saznanja. ako se ta pretenzija javlja, ona je posledica pukog antropomorfizma kao i transformacije hrishcanstva u socio-politichki pokret, a ne posledica negativnosti תורה - e.

Edited by cybersrk, 08 September 2004 - 14:09.


#7 darwin

darwin
  • Members
  • 180 posts

Posted 08 September 2004 - 14:11

malo off:
papa jovan pavle II je privatio i teoriju velikog praska kao valjanim

#8 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 September 2004 - 14:14

"hiljadu godina stare knjige" ne objashnjavaju sve shto je potrebno da se zna [kakva simplifikacija  :lol: ?]

Mi se slabo nesto razumemo ovih dana.

Moj komentar da knjige starostavne objasnjavaju sve sto ima da se zna je bio sarkazam na racun religioznih fundamentalista, ne podsmeh na racun samih tih knjiga.

#9 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 08 September 2004 - 14:16

naravno da je prihvatio.
svaki normalni chovek ce je prihvatiti.
samo se kod nas pravi [politichka] drama bez razloga.
medjutim, ne vidim shta tu ima bilo nauchno bilo duhovno.
predlazhem vam da ukinete voju koshtunicu, a ne תורה - u :lol: .

#10 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 08 September 2004 - 14:17

Mi se slabo nesto razumemo ovih dana.

Moj komentar da knjige starostavne objasnjavaju sve sto ima da se zna je bio sarkazam na racun religioznih fundamentalista, ne podsmeh na racun samih tih knjiga.

tada oprosti.
ceo topik izgleda kao podsmeh na knjige, a ne na fundamentaliste.

#11 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 08 September 2004 - 14:19

malo off:
papa jovan pavle II je privatio i teoriju velikog praska kao valjanim

ali je i to bog omogucio?:lol:

mislim ok, protiv tog argumenta se ne moze nista, niti ima potrebe.

#12 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 September 2004 - 14:20

ceo topik izgleda kao podsmeh na knjige, a ne na fundamentaliste.

E pa nije. Nije ni podsmeh na fundamentaliste, vec ono sto diskutanti zele da bude.

Edit. suvisno

Edited by Indy, 08 September 2004 - 14:25.


#13 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 08 September 2004 - 14:30

samo da stavim josh jedan post,
poshto nije sajber-pristojno da autor topika okonchava svoje teme.

#14 darwin

darwin
  • Members
  • 180 posts

Posted 08 September 2004 - 14:34

Today, almost half a century after the publication of [Pius XII's] Encyclical, fresh knowledge has led to the recognition that evolution is more than a hypothesis. It is indeed remarkable that this theory has been progressively accepted by researchers, following a series of discoveries in various fields of knowledge. The convergence, neither sought nor fabricated, of the results of work that was conducted independently is in itself a significant argument in favor of this theory.

The Catholic Church also officially supports the Big Bang theory because it agrees with their theological position that time itself began at creation.



#15 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 08 September 2004 - 14:41

The Catholic Church also officially supports the Big Bang theory because it agrees with their theological position that time itself began at creation.

slichno je i sa dzudaizmom:
- nije bilo evolucije pre Velikog Praska. evolucija otpochinje sa Praskom. zashto bi Tvorac kinjio Evoluciju, ako je Ona Njegovo chedo? jedno od zanimljivijih tumachenja apokalipsisa u dzudaizmu je ne kraj, vec neo-evolucija, Novi Prasak.
gotivac je gjovani paolo.