Jump to content


Photo

ÄŚitalaÄŤki klub, 2: Predlozi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
101 replies to this topic

#16 hristodulo

hristodulo
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 10 August 2004 - 13:02

Ostrvo dana predjasnjeg od Umberta Eka.
Neki su se vec sjetili Fukoovog klatna, a pretpostavljam da Ime ruze svi znamo barem preko filma. Za Ostrvo nikome ni sucajno nece trebati mjesec dana citanja, to garantujem.

ostrvo nisam citao, super! :lol:

podrzavam, ako imam prava na to, s obzirom da smo vec udavili (to jest ja sam) sa ekom na bulgakovu :lol:

Edited by hristodulo, 10 August 2004 - 13:04.


#17 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 10 August 2004 - 13:18

ne trci pred rudu, dobri covjece. :lol:

ovo su samo prijedlozi iz kojih clanovi utvrdjenim redoslijedom biraju dva i dodaju jos jedan svoj, da bi se o ta tri potom glasalo, kad za to dodje vrijeme.

tako da ovdje mozes da dodas svoje prijedloge, od kojih ce neke neko nekad mozda da uvrsti u ona tri o kojima se glasa, a ti kad dodjes na red, izabraces jednu "svoju" knjigu i jos dvije iz tudjih prijedloga.

posto nas vec ima jos malo pa 30, pretpostavljam da su dva-tri naslova po clanu sasvim dovoljna, jer vec time pravimo bazu od nekih 70-80 knjiga, a ja sumnjam da cemo godisnje uspjeti da iscitamo vise od desetak naslova.

s obzirom da smo vec udavili (to jest ja sam) sa ekom na bulgakovu

sto, pa to je bilo jedno sasma fino zapazanje.. Ja sam rad da cujem vise usputnih komentara, ali izgleda da se vecina odlucila da saceka da knjigu procitaju u cjelini, pa tek onda da daju svoj neki opsti sud. ili se zbog neceg ustrucavaju.
bojim se da nam ne promaknu neki bitni detalji :lol:

#18 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 10 August 2004 - 13:24

Dear all,

Krajnje je vreme da se autiram: my name is maxivida and I'm a Jane Austen fan! :lol:

Oni od vas koji su se namrštili nad ovim priznanjem nek se zapitaju da li su ikada čitali njene romane, jer stara Džejn je savremenoj publici uglavnom poznata iz raskošnih BBC-jevih ekranizacija kojima mnogi ni ne žele da daju šansu: čim vide kostimirani film ili seriju, odmah menjaju kanal. Mislim da gospođica Austen zaslužuje mnogo veću pažnju od ove koja joj je poklonjena u 21. veku (uprkos fantastičnoj reinkarnaciji Mister Darsija od strane visprene Helen Filding :lol: ).

Tekerijev uspeh na prošlom glasanju me je inspirisao da ovog puta predložim remek-delo Džejn Ostin, Gordost i predrasuda (Pride and Prejudice). Kao prvo, uverili smo se da postoji ozbiljno interesovanje za čitanje i diskutovanje o "klasičnim" klasicima; često se zaboravlja da dvadesetom veku prethodi izuzetno bogata i interesantna, dvestogodišnja tradicija pisanja romana. Mnoge od tih dela zaista je "pregazilo vreme", ali sigurna sam da će Džejn Ostin uvek ostati "sveža".

Iako hronološki pripada periodu romantizma, njeno stvaralaštvo nema skoro nikakvih dodirnih tačaka sa senzibilitetom ovog umetničkog pravca. Profesor Walter Allen kaže: "Jane Austen had escaped entirely the infection of sensibility and sentimentality; for her those qualities are material only for her satire. She is never for one moment soft in any way; indeed, there is no more intransigent, ruthless novelist in the world!"

Preporučujem vam, dakle, društveno-satiričnu, zapanjujuće pronicljivu, pametnu, duhovitu i beskrajno zabavnu knjigu, a ne neki saharin za sekaperse. :lol: Roman koji se čita u jednom dahu, s junacima koji su, s vremenom, postali arhetipovi: Elizabet Benet i Mark Darsi su svakako jedan od najuverljivijih i najprijemčivijih parova svetske književnosti. :lol:

Toliko od mene :lol:

#19 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 10 August 2004 - 13:30

:lol:
je je!
zemo :lol:

dopadaju mi se i predlozi:
Hardijanovi memoari
Crna mena

pochela bas Tunel pre neki dan

sad shto mi pada na pamet:
Peter Heg, Osecaj gospodjice Smile za sneg

#20 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 10 August 2004 - 13:41

e da
ako je Eko, shto ne Ime Ruze?
gledala film, a chita mi se knjiga.

to je moj predlog number 2: Ime Ruze

#21 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 10 August 2004 - 13:42

dunadan i chandra su, hronoloshki inverzno napisanom, predlozili dve knjige koje mi stoje na stochitju vec mesecima; shkolice i osecaj gospojice smile. obimni su ti romani za danashnjeg choveka. ne vidi im se kraj. ali ako bi bilo po zadatku, mozzda bi nam svim ishlo lakshe. :lol:

nemam sada nikakav pametniji predlog da dodam, al se nadam da artur dent ima razumevanja sa ukus gorepomenutih forumasha. :-)

#22 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 10 August 2004 - 13:49

Dakle, tudi očekujem vaše predloge  :lol:

prvo da se prijavim...

drugo... razmislicu o predlogu

#23 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 10 August 2004 - 13:51

e da
ako je Eko, shto ne Ime Ruze?
gledala film, a chita mi se knjiga.

Alo, bre - taktika.

pomenes knjigu koju bi kao predlozio, al zbog necega ne bi, pa prizeljkujes da ce neko da je zapazi i zvanicno uvrsti u svoje prijedloge, dok ti sebi ostavljas prostor za neke druge naslove.. :lol:

to je moj predlog number 2: Ime Ruze

vidis da uspijeva

BTW, ni ja nisam citao Ime ruze i vjerovatno bi to i bio moj izbor, ako bi se nasao medju zvanicnim kandidatima. Ostrvo dana predjasnjeg je kod domace publike nekako u zapecku dva poznatija Ekova naslova, a knjiga je magicna.

Edited by autsajder, 10 August 2004 - 14:05.


#24 hristodulo

hristodulo
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 10 August 2004 - 14:34

ne trci pred rudu, dobri covjece.  :lol:

:lol:

ok...

za eka glasam uvek, ako ovog meseca to mogu uopste... ma i ako ne mogu, ima da vodim predizbornu kampanju za njega :lol:

predlog br. 1: pol anderson - hodnici vremena

obrazlozenje: kad sam shvatio da su moji roditelji nekome pozajmili prvu "andromedu" (galaksijin almanah naucne fantastike, izaslo samo tri komada, 1976-1978) i da taj neko nju nije nikad vratio, hteo sam da svisnem od muke... posto su u drugoj i trecoj andromedi stampani sve sami biseri sf-a (majkl krajton, kliford simak, zerar klajn), mogu samo da zamislim kakvo je remek delo pola andersona stampano u prvoj andromedi...

#25 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 10 August 2004 - 15:38

Sve sto ste predlozili meni se cita (osim mozda Imena ruze). Dzejn Ostin uvek uspe da me oraspolozi iako zaplete njenih romana pamtim najvise nedelju dana nakon poslednje stranice... :lol: Osecaj gospodjice Smile mi se cita odavno. Skolice bi, kao sto sam vec rekao, verovatno smorile najveci broj ucesnika, pa bolje da ne budu kandidat. Pola Andersona nikada nisam citao, ali cim je sf u pitanju zvuci mi zanimljivo...

#26 Bustin

Bustin
  • Members
  • 4,490 posts

Posted 10 August 2004 - 16:42

Ekovo "Ostrvo... " je sjajna Ideja... Autsajdere imas sladoled od mene.

Moze i Jursenar(sp?) i "Hadrijanovi memoari".

Ja bih dodao i Silviju Plat i "Stakleno zvono" - mislim da je na engleskom "Bell Jar" (taman poceo i nikako da nastavim)

#27 Bustin

Bustin
  • Members
  • 4,490 posts

Posted 10 August 2004 - 16:47

sad shto mi pada na pamet:
Peter Heg, Osecaj gospodjice Smile za sneg

I ovo ima na velikom platnu: http://www.imdb.com/title/tt0120152/

knjigu sam citao i mislim da je OK... ali moze opet (ako mora) :lol:

Je li stvarno Hoeeg-ovo ime prevedeno kao Heg :lol: (ono je blize recino Hoj ili cak i Huj)

#28 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 10 August 2004 - 16:58


sad shto mi pada na pamet:
Peter Heg, Osecaj gospodjice Smile za sneg

I ovo ima na velikom platnu: http://www.imdb.com/title/tt0120152/

knjigu sam citao i mislim da je OK... ali moze opet (ako mora) :lol:

Je li stvarno Hoeeg-ovo ime prevedeno kao Heg :lol: (ono je blize recino Hoj ili cak i Huj)

nije mi knjiga trenutno tu, ali koliko se secam, u nolitovom izdanju pishe Peter Heg

#29 mathematician

mathematician
  • Members
  • 555 posts

Posted 10 August 2004 - 18:43

Moj prvi predlog: Bohumil Hrabal, Sluzio sam engleskog kralja

#30 dzishn

dzishn
  • Members
  • 1,533 posts

Posted 10 August 2004 - 19:01

e da
ako je Eko, shto ne Ime Ruze?
gledala film, a chita mi se knjiga.

to je moj predlog number 2: Ime Ruze

isto

samo je meni to predlog br 1 :lol:

a, da
to jest ne
zbunih se

ovo nije predlog poshto sam knjigu prochitala nema nedelju dana, al da preporuchim
b. traven - the bridge in the jungle
o mehiku, ili preciznije o mehichkim indijancima

ne svidja mi se stil pisanja ali se knjiga guta
n'umem objasnim
neka antropoloshka radoznalost, shta li