Jump to content


Photo

da vas pitam, verujete li vi to shto chitate?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
93 replies to this topic

#1 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 23 July 2004 - 13:34

kad krenete da chitate knjigu, (literaturu), verujete li na rech piscu, ili mislite, ma daaaj bre...


od cehga zavisi koliko cete verovati nekoj prichi? koliki ste sucker?

#2 makaronee

makaronee
  • Members
  • 1,164 posts

Posted 23 July 2004 - 14:16

sve verujem.

(mozda jer je apsurdno?)

#3 nemavishe

nemavishe
  • Members
  • 146 posts

Posted 23 July 2004 - 14:27

ah previse knjizevnosti dovodi do stanja privatanja svih mogucnosti i neverovanja u nish´.

#4 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 23 July 2004 - 14:29

kad krenete da chitate knjigu, (literaturu), verujete li na rech piscu, ili mislite, ma daaaj bre...


od cehga zavisi koliko cete verovati nekoj prichi? koliki ste sucker?

Hm. U kom smislu ?

Cela knjizevnost je, prakticno, potpuno imaginarna.

#5 Alje

Alje
  • Members
  • 385 posts

Posted 23 July 2004 - 14:50

..žmurim na jedno oko

#6 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 23 July 2004 - 15:10

nisam mislila da je pitanje tako teshko...

:lol:

u shta verujete, kad chitate? (jel moze tako da preformulishem...)

#7 makaronee

makaronee
  • Members
  • 1,164 posts

Posted 23 July 2004 - 16:34

izem ti lektiru koja me ne zavede da joj verujem bespogovorno!

#8 Kosmarac

Kosmarac
  • Members
  • 3,055 posts

Posted 23 July 2004 - 16:49

izem ti lektiru koja me ne zavede da joj verujem bespogovorno!

Verovah tako nekad. Sad mislim da su uglavnom losi ljudi pisali knjige. Retki su patili i pisali i od sada samo njih citam. Dostojevskog i Pekica. To je moj siri izbor.

#9 dokeri

dokeri
  • Members
  • 235 posts

Posted 23 July 2004 - 16:50

...evo, na primer, ja, citam kako bih nesto naucio, cuo nesto novo o stvarima o kojima ili nemam neko originalno misljenje, ili ga nemam uopste, ili nije dovoljno jasno artikulisano(da jeste, verovatno bih i sam pisao), pa tako, nemam razloga da ne verujem coveku/zeni koji, eto, zele da podele sa ostatkom sveta svoje najintimnije misli...
...ima i 'pisaca' koji samo afektiraju, pritiskaju dugmice, pisu o stvarima koje i ne razumeju...pokretani zeljom za novcem/slavom/prodajom...ali, takve i ne treba uzimati za ozbiljno...
...daklem, da citiram prvi reply:' sve verujem '

#10 Friend of Peachy Carnahan

Friend of Peachy Carnahan
  • Banned
  • 18,085 posts

Posted 23 July 2004 - 16:55

pa, pazi ovako :
kad sam citao tunel prilicno sam se zabrinuo za svoje mentalno zdravlje obzirom da me je glavni lik dosta podsecao na mene, a jos na pocetku sam saznao da je ubio svoju devojku...
pa ti sad vidi :lol:
:lol:

#11 makaronee

makaronee
  • Members
  • 1,164 posts

Posted 23 July 2004 - 16:58

...Sad mislim da su uglavnom losi ljudi pisali knjige. Retki su patili i pisali i od sada samo njih citam. Dostojevskog i Pekica. To je moj siri izbor.

Nisam uveren da je patnja pisca, o kojoj mozemo da znamo vrlo malo - neka preporuka.

Namerno si propustio da navedes FNicea?

Ok, ok, salim se.

#12 Kosmarac

Kosmarac
  • Members
  • 3,055 posts

Posted 23 July 2004 - 17:19

Pa drugo je kad patis zbog sujete,a drugo kad si zatvaran i progonjen. Cinjenice govore da je neko bio u zatvoru i onda mu pristupam. Zasto bi ja citao politicke "kolaborante" tipa Markesa recimo? Da ne govorim o ovim Nobelovcima. Zaista sam potpuno izmenio taj pristup,jer mi je jasno da je politicki progon postojao oduvek,da srecnih vremena nije bilo...da ne govorim o filozofskom konformizmu spram vladara,i uopste porekla zla koje je u u tom filozofsko-policijskom liku istine,meditaciji inspektora. To je Pekic u "Vampiru" najbolje opisao.

Zaboravih Crnjanskog. Ali on je nekakav momenat svesti koji je neodredjen,u magli identiteta seoba nasuprot smrti. Drzava,svest-to sam ja,vojnik.

#13 makaronee

makaronee
  • Members
  • 1,164 posts

Posted 23 July 2004 - 17:44

Dakle, proganjanje bi da daje legitimnost patnji.

Na moj ukus je to isuvise romanticno sladunjavo, nesto kao heres/prosek - kao slike KDFridriha, recimo.

-mozda bih izabrao puno telo kakvog burgundca ili toskanske zrikavce u letnju noc (chianti) / FBejkon (ne filozof, slikar)

Slazem se da je lova od prodanog dinamita slabasan eticki fundament. Svaka nagrada je ionako sujeta nad sujetama. A u slucaju NNagrade je i proprana.

#14 Kosmarac

Kosmarac
  • Members
  • 3,055 posts

Posted 23 July 2004 - 18:05

:lol: Bravo.

#15 makaronee

makaronee
  • Members
  • 1,164 posts

Posted 23 July 2004 - 18:15

podsetih se sta se desilo "proganjanom" kada ga je "sija casha mimoisla"...

secate se vvojnovica / moskva 2042 / fenomenalna dekonstrukcija o dolasku serafima I /aka solzhenicin/ na belom horsetu u postbrezhnjevski CCCP sa sve slikom isusa pored klasika marksizmalenjinizma

(jos jedan nobeloffac, sta da se kaze)

ah da, bese i jedan vrlo pitomi majstor forme medju "dinamitasima" - Ivan Bunjin, kralj doegzistencijalizma

(kasnije je na redu kozacki razoblacitelj i plemeniti divljak sholohov - pocinju politicke igrarije sa Nagradom)