Jump to content


Photo

Ima li nade za TV B92 na satelitu?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
6 replies to this topic

#1 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 16 July 2004 - 09:00

Pitanje pre svega upućeno "višima" u upravi... Vidim da se B92 već vodi pod Eutel satelitom, mada kako razumem, to je kodirani signal i nije za komercijalnu upotrebu nego samo za reemitovanje, ali kada se već iznajmljuje takav satelitski servis, ima li uopšte planova da se to proširi, da se krene sa namenskim emitovanjem preko satelita?

Signal je već kodiran, samo da ga prebacite na Hotbird 13E recimo, to je mnogo "popularniji" satelit, i da počnete sa prodajom kartica? Ovde u inostranstvu od naših TV stanica ništa nema, verujem da ima dosta ljudi koji bi rado platili za kvalitetnu domaću TV/radio stanicu. RTS Sat je smejurija, BK Sat je onako još Bože pomozi, mada su i oni prolupali sa španskim sapunicama i "zabavnim" programom, Pink+ neću ni da pominjem jer njihovu karticu iz principa ne bih kupio.

Dakle, postoji li išta? Ideja, studija izvodljivosti, planiranje?

Hvala

#2 Krampa

Krampa
  • Members
  • 4,481 posts

Posted 16 July 2004 - 10:30

B92 bi definitivno imao veliku gledanost u dijaspori, verovatno najvecu.

#3 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 16 July 2004 - 12:20

Eh Krampa, bilo bi lepo, ali ne verujem da bi imali najveću gledanost...

1) RTS Sat, kakav je - takav je, besplatan je. Mnogi ljudi ne žele ni da probaju nešto što se plaća ako imaju nešto što je bilo kakvo ali besplatno

2) Ljudi koji nemaju odgovarajući modul za dekripciju signala bi morali i dokupiti modul ako žele gledati prenos sa karticom. Bilo bi najbolje kodirati u Viaccess 2 jer je veoma proširen, ali recimo, Pink Plus, naš najveći satelitski program (žalosno...) je kodiran u Irdeto 2. Možda zato to ne bi bio loš potez, iako čisto sumnjam da bi ljudi koji imaju neukusa da gledju Pink Plus želeli gledati B92.

3) Treba priznati da nam je dijaspora zatucana stra-šno. To su ljudi kojima nije žao davati €200 godišnje za onaj poljoprivredničko-zabavni program Pink Plusa. Tu caruje totalni neukus, sa kojim često ide prezir prema B92 kao medijskoj kući, zbog otpora Miloševićevom režimu. U dijaspori su Šešelj i Sloba i dalje sveci.

Dobro, ja sad maltene zakopah sam svoj predlog :lol: Ne, ne verujem da bi bila najgledanija, ali bi bilo veoma, veoma važno imati nezavisnu medijsku kuću, urbano orijentisanu, koja predstavlja poslednji talas dijaspore (godišta '70-tih i '80tih). Da ne pričamo kako i pored toga ima - najkvalitetniji program!

#4 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 16 July 2004 - 12:54

Pa, ako je tako, drago mi je... jer, moram da priznam, da ja mišljenje gradim, onako amaterski, malo po uzorku ljudi koje znam, malo po pričama kakav je presek naše dijaspore po zapadnoj Evropi i severnoj Americi...

Ali zaista, šta kažu nadležni?

#5 zormic

zormic
  • Members
  • 26 posts

Posted 17 July 2004 - 00:39

:lol: Najzad je neko postovao ovo pitanje. Ja sam pokušao da ih kontaktiram (nadležne) par puta mailom, ali nikakav odgovor nisam dobio. I skoro, dok sam bio u BGDu, sam sreo par ljudi sa B92 i pitao ih o potencijalnom sat programu i dobio odgovor, doslovce:
"Vidiš, to ti nije loša ideja..."
Mislim da su šanse za TV B92 na satelitu male.
A i radio im je na krš satelitu, jel to uopšte i radi? Slušam ga preko Real playera koji im često "ispada" i onda ostaje Winamp sa vrlo lošim kvalitetom zvuka...
:lol: :lol: :lol:

#6 Krampa

Krampa
  • Members
  • 4,481 posts

Posted 17 July 2004 - 11:13

"Vidiš, to ti nije loša ideja..."

:lol:


Treba se neko probuditi izgleda.

Dajte ljudi, ako su pare problem, evo ja cu kupit neki polovan satelit, pa cemo ga nekako lansirati, ko onu burad. :lol:

#7 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 17 July 2004 - 12:56

Sumnjam da su pare toliki problem, jer već imaju frekvenciju na Eutelsatu, ne verujem da bi emitovanje preko Hotbirda koštalo mnogo više, e sad, najveći deo para treba da se uloži u opremu za kodiranje, koja koliko čujem nije jeftina. Ali ovo bi mogla biti fenomenalna investicija, jer bi gledanost mogla biti povelika. Recimo da je pretplata 150 evra godišnje, i pretpostavimo da će u prvoj godini imati samo 10000 pretplatnika, to je milion i po evra.

Problem je donekle što B92 emituje, recimo, najbolje serije - u Srbiji. Ali naši širom zapadne Evrope i u severnoj Americi sve te serije mogu gledati na TV kanalima njihovih zemalja. Možda neko misli zbog toga da ne bi bilo profitabilno. Ali sa ovim parama od pretplate B92 bi mogao da otkupi (bar samo satelitska) TV prava za sportske događaje. Najveća stvar zbog koje ljudi kukaju na RTS Sat je što ne prenose UEFA utakmice naših klubova, kvalifikacije za LŠ, itd, jer takve im stvari skoro uvek preotme Pink Plus. Ako bi B92 garantovao satelitski prenos UEFA, Goodyear lige, možda čak i domaću fudbalsku ligu (kakva takva je...), to bi bio odličan potez. Koliko ljudi samo znam da su se pretplatili na onu krščinu od Pinka samo zbog sporta.

Ne znam, ja bih vrlo rado platio takvu neku cenu da imam jedan domaći kanal, ali DOBAR kanal.