Jump to content


Photo

McDonald's


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
158 replies to this topic

#31 reg

reg
  • Members
  • 4,229 posts

Posted 03 May 2004 - 15:19

Ako "Supersize me" ne pokazuje ama bas nista [osim naravno cinjenice da ces se ugojiti ako jedes velike kolicine hrane iz McDonaldsa], kako to eksperiment gde zena jede mesec dana i smrsa 5 kila pokazuje da je McDonald's-ova hrana potpuno neskodljiva.

Mislim vecina procena nutricionista o hrani u Meku se zasniva na posledicama tog nacina ishrane u duzem vremenskom periodu [daleko duzem od mesec dana], i nema u vidu samo ishranu u Meku vec ceo koncept fastfood-a, ciji je [po njihovom misljenju] Mek glavni predstavnik.


Sad dodatak za Sioranin odgovor na "razno" :lol:

U Srbiji jedino odem na sejk ili sladoled dok cekam bioskopsku projekciju. U Americi on the other hand dorucak rula. Bilo bi odlicno kada bi nas Mek uveo taj meni. Sto se tice rostilja mislim da je besmisleno ici u Mc Donald's, s obzirom da za isti novac mozete jesti ukusniju hranu [duplo vece kalorijske vrednosti od BigMac-a].

#32 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 03 May 2004 - 18:08

Malo o razlozima gojenja Amera - Znate li da prosecni Amer danas pojede dnevo masti isto kao i pre 20-25 godina, kad je krenula masovna "low-fat" histerija... Razlog je sto se daleko vise jede, procentualno manje masti ali isto kolicinski.
Inace Americki sud je odbacio masovnu tuzbu debelih protiv proizvodjaca brze hrane. A McDonald, da te bog sacuva. Meni je njiho va klopa ukusna, osim dorucka (nesto najgadnije u vasioni) ali brate kad se obidje zgrada pa oseti smrad onog uzeglog ulja, smuci mi se sve osim sladoleda.

U vezi teme:
verovatno ste culi sa onu pricu o tipu koji je snimio film....
Bese ovde nesto slicno, cova snimio film o kolapsu neke selendre kad je Ford (?) zatvorio fabriku. Nisam bas uveren da je film savrseno nepristrasno sredstvo da se istrazi neka pojava.

#33 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 03 May 2004 - 19:34

>Problem nije samo u kolicini uzete hrane vec i o toksicnosti te hrane.

u-je, toksicnost, nista manje! za sve postoji kolicina u kojoj je to nesto toksicno.

>Ulje po hemijskom sastavu ima nezasicene veze koje prirodno zauzimaju "trans" oblik (pogledaj neku knjigu iz hemije). Zagrevanjem ulja te veze mogu da zauzmu i "cis" oblik koji je stetan po zdravlje.

bla-bla-truc. nije to stetno po zdravlje nego je stetno po tamo neki holesterol u krvi, koji je jedan od milion stvari na koje hrana utice. problem sa svim tim tezama da je neki sastojak u hrani jako stetan je taj, sto svaki sastojak utice na hiljadu stvari u organizmu. ako je stetan za jednu, ne znaci da nije vrlo koristan za drugu. u tome je verovatno i razlog zasto low-fat filozofija ne valja. masti uticu na holesterol, a holesterol utice na srcane bolesti koje uticu na zivotni vek, ali masti ne uticu na zivotni vek. po svemu sudeci, one ga smanjuju jednom putanjom (preko holesterola) ali ga i podizu nekom drugom, neistrazenom putanjom. smanjenje masti u ishrani smanjuje holesterol ali ne produzava zivot.

>Pod uslovom ako taj mis prezivi, ti si dokazo da je hrana bezopasna.

pa imas ovu zenu koja je jela samo to i prezivela. to naravno nije krajnji dokaz da mac hrana nije stetna, ali takav krajnji dokaz nemamo ni da nisu stetne jagode, salata, riza i sl.

>Znaci i oni priznaju da je ta hrana nedovoljno raznovrsna i, na neki nacin, opasna po zdravlje.

na koji tacno nacin? ako je jedes pet kila svakog dana? na taj nacin i jabuke su opasne po zivot. i sta to znaci - nije dovoljno raznovrsna? sto bi oni morali da pokrivaju sva moguca jela i koji je to etalon raznovrsnosti za jedan restoran, bas me zanima. ta hrana je svakako raznovrsnija nego cisto voce, cisto povrce ili cisto meso. to sto nije raznovrsna kao sva moguca hrana kao postoji tesko da je neki problem te hrane.

>Ne znam gde sada zivis i u kom okruzenju ali kad bi nekome rekao da mozes da jedes 30 dana u Meku, to bi kod svakog normalnog coveka izazvalo povracanje i verovatno bi prestao da razgovara sa tobom.

vidis ovo je zanimljiva opservacija. i ja mislim da ljudi reaguju jako negativno ako im kazes da volis macdonald's ali to je iz statusnih, ne zdravstvenih razloga. ako volis mac ti ili 1) nemas para da jedes na nekom "boljem" mestu (a sta je logicnije nego pod hitno se ratosiljati takve osobe) ili 2) ti ne postujes konvenciju, koja vlada u visoj klasi, da je ta hrana sranje (for whatever reason), sto znaci da ili nisi iz te klase, pa ne znas za tu konvenciju (slucaj 1) ili si slab (alav etc) pa ne mozes da se drzis te konvencije, imas poor social skills ili nesto tog tipa.

>Ides li ti u restorane ? Da li kod tebe postoji isti osecaj kad jedes u nekom kvalitetnom restoranu gde je obrok otprilike 50 evra ili imas isti osecaj kad si u nekom prosecnom restoranu sa obrokom od 15 evra ?

pa ovaj, nije mi isti osecaj. najgori osecaj imam posle restorana od 50 evra (ne da ih cesto obilazim, ali desavalo se). prvo, neverovatno bacanje para, ocajan opportunity cost. drugo, odvratna hrana: po pravilu masna, teska, u stvari mnogo masnija, teza i veca nego hrana iz maca. a ako nije to onda bez izuzetka naletim na nesto sto mi je ili preljuto, ili prekiselo, ili preslano ili ima neku drugu falinku koja u macu jednostavno ne moze da mi se desi. da ne pominjem divotu da macova, sa njihovim standardizovanim menijima ima svuda, ili skoro svuda. nema ih po campusima, bar ne tamo gde sam ja studirala, pa u stvari u mac i slicne - da se najzad legitimisem u tvojim ocima - vrlo retko i idem.

ono sto mene zanima je ovo: sta bi bilo da recimo ne postoji mcdonalds, i da se otvori superskupi restoran (ali samo jedan jedini! nikako ne lanac) u kojem se prodaje mac-type hrana. mogu da se kladim da bi se obroci od $70 zakazivali tri meseca unapred.

>Zalosno je sto nemamo bar neko nacionalno jelo.

ma sta zalosno - jezivo. :lol:

>Ako "Supersize me" ne pokazuje ama bas nista [osim naravno cinjenice da ces se ugojiti ako jedes velike kolicine hrane iz McDonaldsa], kako to eksperiment gde zena jede mesec dana i smrsa 5 kila pokazuje da je McDonald's-ova hrana potpuno neskodljiva.

strictly speaking, njegov eksperiment ne pokazuje cak ni to. posto nije bilo kontrolne grupe, moguce je brdo alternativnih objasnjenja (e.g. bolest). njen eksperiment, s druge strane, pokazuje da je njegov eksperimet sranje (ako neko to nije primetio, a mnogo ljudi izgleda da nije). s obzirom da nijedan od njih nista ne pokazuje vracamo se na nultu hipotezu: innocent until proven guilty iliti H0.

>Mislim vecina procena nutricionista o hrani u Meku se zasniva na posledicama tog nacina ishrane u duzem vremenskom periodu [daleko duzem od mesec dana],

sve je to fino, samo teza da nesto ne izaziva efekat, za razliku od teze da nesto izaziva efekat, ne moze da se verifikuje. i ako ne izaziva efekat za 10 godina moze da se kaze - a za 20 godina? a za pedeset? to je taj problem indukcije. ako se procena stetnosti mac hrane zasniva na toj vrsti spekulacije, sta je sa procenama stetnosti 'organic' hrane? najzad - cak i da jeste stetno, postavlja se pitanje koristi. ako je ta hrana 20 puta jeftinija od alternative pa cak iako je za neku jedva merljivu nijasnu stetnija, da li to znaci da je ta hrana stetna ili korisna? da li iz toga sledi da tamo ne treba jesti?

>Nisam bas uveren da je film savrseno nepristrasno sredstvo da se istrazi neka pojava.

ma naravno da nije, problem je sto se mnogi ponasaju kao da jeste. evo i taj harvard magazine, koji kao ne bi trebalo da bude bas poslednji talog od casopisa, za poziva na taj film, kao tu smo videli... ne naravno u smislu potpunog dokaza ali u smislu konvergentnog podatka.

#34 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 03 May 2004 - 20:03

kako to eksperiment gde zena jede mesec dana i smrsa 5 kila pokazuje da je McDonald's-ova hrana potpuno neskodljiva.

to ne znaci da je ta hrana neskodljiva. Jedi travu mesec dana, pa ces smrsati, sto ne znaci da je trava dobra.

#35 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 03 May 2004 - 23:09

pa ovaj, nije mi isti osecaj. najgori osecaj imam posle restorana od 50 evra (ne da ih cesto obilazim, ali desavalo se). prvo, neverovatno bacanje para, ocajan opportunity cost. drugo, odvratna hrana: po pravilu masna, teska, u stvari mnogo masnija, teza i veca nego hrana iz maca. a ako nije to onda bez izuzetka naletim na nesto sto mi je ili preljuto, ili prekiselo, ili preslano ili ima neku drugu falinku koja u macu jednostavno ne moze da mi se desi.

:lol:

Da te obavestim, posto vidim da ne znas: to se zove UKUS, AROMA, PIKANTNOST... U Mac-u to jednostavno ne moze da se desi, to je tacno.

Edited by Indy, 03 May 2004 - 23:15.


#36 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 03 May 2004 - 23:42

te sve arome, pikantnost i sl, sva ta gurmanska hrana generalno, zahtevaju vezbu. vecina njih nije prirodno, neposredno ukusna na nacin na koji je mac hrana prirodno ukusna. stavise, vecinu takvih ukusa ljudi, posebno deca, inicijalno izbegavaju upravo zato sto su povezani sa potencijalno otrovnim supstancama (odatle stize i morning sickness, u kojoj se izbegava upravo ta vrsta hrane). ta vezba je vrlo skupa, i sto se mene licno tice, apsolutno nevredna svega toga. iz istog razloga ne pijem nikakav alkohol, iako verujem da bih posle ulozenih par stotina dolara u razna vina, konjake i sta sve ne, razvila nekakav ukus i da bi mi ono sto mi je sad kiselo, gorko i ljuto delovalo kao bog zna kako aromaticno. ali ja (znaci govorim samo o sebi) ne zelim da razvijam takav ukus, jer bi me njegovo razvijanje i odrzavanje kostalo a imam druge prioritete.

svakako da ja ne mogu da imam bilo sta protiv toga da je neko drugi navucen na sve to - pare su njegove kao i prioriteti koje tim parama kupuje. ali imam protiv da se prica da je mac hrana nezdrava, a da mi se druga restoranska hrana navodi kao nekakav kontrast. da se jeftinoj hrani izmisljaju mane da bi se sakrila prava funkcija skupe hrane, a to nije nikakvo cuvanje zdravlja nego statusna legitimacija. sto zbog antiglobalizma sto zbog obicnog snobizma na ovim ultra-levim kampusima (onim istim na kojima sofomori u burberry jaknama demonstriraju u koristi minimum wage-a) prosto je nedopustivo reci da volis mac hranu. to je bukvalno u rangu, ono, kupam se jednom nedeljno.

#37 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 04 May 2004 - 00:54

>>funkcija skupe hrane, a to nije nikakvo cuvanje zdravlja nego statusna legitimacija. sto zbog antiglobalizma sto zbog obicnog snobizma na ovim ultra-levim kampusima (onim istim na kojima sofomori u burberry jaknama demonstriraju u koristi minimum wage-a) prosto je nedopustivo reci da volis mac hranu. to je bukvalno u rangu, ono, kupam se jednom nedeljno>>

:lol: :lol:

Pa mislim ne mislim :lol: Pa vecina amera zna da se to zove junk food, e sada sto nemaju para, volje, ukusa, imaginacije i vremena da jedu nesto drugo, ne znaci da nisu svesni da je fast food - junk food. Kao sto su i pusaci svesni da su cigare bad, pa opet puse.
Za tvoju informaciju Mc na Terazijama (Beograd-centar) je pre neku godinu bio II ili III u svetu od svih Mc restorana po prometu. Samo u nekom III svetu Mc moze da bude, fora i "dobra klopa", inace je i u USA i EU ono sto i samo ime kaze fast food ili ti junk food :lol:

Skupa hrana, kakva budalstina. Nije stvar da hrana bude skuplja, normalno da je sveza riba skuplja od zmrznute i sl. Jos je skuplje vreme, a i znanje koje je potrebno da se takva vrsta namirnica spremi.

Pa nisi morala da ides u USA da otkrijes Mc :lol:

#38 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 04 May 2004 - 01:16

Pa vecina amera zna da se to zove junk food, e sada sto nemaju para, volje, ukusa, imaginacije i vremena da jedu nesto drugo, ne znaci da nisu svesni da je fast food - junk food. Kao sto su i pusaci svesni da su cigare bad, pa opet puse.

brzo ne mora istovremeno da znaci lose, odnosno klopa servirana uz svece na finom stolnjaku ne mora biti bolja od hamburgera.

Kad bi u Meku hranu servirali konobari., dobili bi istu hranu koja vise nije "fast food" a i bila bi skuplja (zbog vecih troskova serviranja) pa je to ne bi nacinilo kvalitetnijom.

#39 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 04 May 2004 - 01:24

>Pa vecina amera zna da se to zove junk food,

ma nemoj da pricas? ovo si valjda iznedrio iz svoje velike erudicije.

ko je rekao da ne znaju? upravo se radi o tome da znaju, i da je bas zbog te dogme (koja vrsu pre svega statusnu funkciju) nepopularno reci da volis to da jedes.

>Za tvoju informaciju Mc na Terazijama (Beograd-centar) je pre neku godinu bio II ili III u svetu od svih Mc restorana po prometu. Samo u nekom III svetu Mc moze da bude, fora i "dobra klopa", inace je i u USA i EU ono sto i samo ime kaze fast food ili ti junk food

hm, da. e sad me zanima, u kakvoj je to kontradikciji sa ovim sto ja kazem? da umes da izvedes i jednu dedukciju shvatio bi da ovo upravo potkrepljuje moju tezu da je glavni razlog prezira prema junk food-u njegova cena a ne njegov kvalitet. ta njegova cena je beznacajna ovde u americi, pa je i taj prezir (od strane elite) najjaci. ta cena nije u toj meri beznacajna u srbiji, pa taj prezir nije toliko jak. overall vazi: sto siromasnija zemlja to manji prezir prema jeftinim stvarima iz prostog razloga sto jefine stvari nisu jednako jeftine za sve. primera ima bezbroj: ikea u americi i ikea u srbiji, ford u americi i ford u srbiji itd.

>Nije stvar da hrana bude skuplja, normalno da je sveza riba skuplja od zmrznute i sl. Jos je skuplje vreme, a i znanje koje je potrebno da se takva vrsta namirnica spremi.

naravno da je potrebno vreme. kada bi moglo od bilo koje namirnice ili za bilo koje vreme onda ne bi moglo da bude skupo. to i dalje ne dokazuje da postoji bilo sta sto popravlja kvalitet hrane (u nekom zdravstvenom smislu) u hrani koja je skupa. njena glavna funkcija je upravo to - da bude skupa. a da bi mogla da bude skupa mora da se zasniva na retkom bilju i tajnim receptima. posto kada ne bi, onda bi je svako pravio i ne bi mogla da bude skupa, ponuda bi bila ogromna. sve to funkcionise vrlo slicno modi i trendovima u drugim oblastima.

>Pa nisi morala da ides u USA da otkrijes Mc

ti si apsolutni sampion forumskog lupetanja. naravno da nisam morala da dodjem u usa da bih "otkrila mac". reci mi molim te iz cega sto sam ja rekla je to moglo da sledi. s druge strane, tebi ni tvoj zivot u stopedeset zemalja nije pomogao da otkrijes elementarnu logiku.

edit: nego, ja vidim da sam najzad uspela da butstrapujem ovo mrtvilo u pravu diskuiju. :lol:

Edited by Sioran, 04 May 2004 - 01:28.


#40 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 04 May 2004 - 01:28

ford u americi i ford u srbiji

za razliku od Ikea i McD, ovo nije bas najsrecniji primer jer evropski i americki Ford nisu istog kvaliteta (bar donedavno, USA Ford - isti model- je bio nekvalitetniji od nemackog)

#41 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 04 May 2004 - 01:48

kad sam ovo pisala imala sam u vidu ford focus posto sam njega vidjala sa obe strane bare i moj utisak je bio da je u srbiji imao mnogo visi status nego ovde. mada ni za njega nisam sigurna da se radi o potpuno istom automobilu tako da priznajem da nije najsrecniji primer.

sketchers je na primer firma koja je ovde predmet podsmeha (naravno ako se popnes dovoljno visoko) a u srbiji ne (odnosno moras da se penjes relativno vise). slicno vazi za nine west, old navy, target etc... pored svega navedenog i jos mnogo preko toga, ja licno prezirem i toyoty, mazdu, nissan i volkswagen sto sve, sasvim slucajno, nije bio slucaj dok sam zivela u srbiji i takve stvari su bile relativno skupe. sve je to kao strasno ruzno i nekvalitetno, da ne kazem opasno po zdravlje i zivot, pre svega zato sto je jeftino.

daleko od toga da ja pricam da je sve to nesto lose. ko hoce da plati statusni znak neka ga plati (i meni sve pare odose na to, samo eto moj izbor nisu jestivi znaci). ali treba razumeti dve stvari: prvo, da je cena (a ne zdravlje, lepota etc) cesto glavni kvalitet skupih stvari, a drugo, da ljudi mogu da veruju da kupuju stvari zato sto su lepse/zdravije/brze etc. a da ih u stvari kupuju zato sto su skuplje.

#42 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 04 May 2004 - 02:40

>l zato o ukusu MAC-a mogu da raspravljam... i taj ukus je odvratan - sve je bezukusno, sterilno, bljutavo... ono meso ko gumu da jedesh... i da nemam ni dinara - pre bi vosak jeo!!...

hm, jel' si siguran da mozes da raspravljas o ukusu u mac-u? a sta ako ja kazem da je meni taj ukus super a gourmet hrana mi je nejestiva. 'ajde me ubedi da nisam u pravu, bas da vidim.

>skupog spilberga mrzim zato shto je sranje...

huh? kako je to tacno spielberg skup? ulaznice za njegove filmove kostaju kao i sve ostale ulaznice. bas je obrnuto, u stvari, posto su njegovi filmove takvi da svako moze da ih razume, i da ih odgleda u svakom bioskopu (umesto da se zavlaci u neki podrum da bi gledao specijalnu projekciju avangardnog filma) sto ih cini losim statusnim simbolom. ako ista, dakle, spielberg je jeftin, sto delimicno objasnjava prezir koji se upucuje njegovim filmovima.

#43 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 04 May 2004 - 14:01

Pa vecina amera zna da se to zove junk food, e sada sto nemaju para, volje, ukusa, imaginacije i vremena da jedu nesto drugo, ne znaci da nisu svesni da je fast food - junk food. Kao sto su i pusaci svesni da su cigare bad, pa opet puse.

brzo ne mora istovremeno da znaci lose, odnosno klopa servirana uz svece na finom stolnjaku ne mora biti bolja od hamburgera.

Kad bi u Meku hranu servirali konobari., dobili bi istu hranu koja vise nije "fast food" a i bila bi skuplja (zbog vecih troskova serviranja) pa je to ne bi nacinilo kvalitetnijom.

nisam spominjao skupe restorane vs mac nego home made food, od svezih namirnica. Citaj malo!

Sioran mnogo sapunjas, znas li ti sta hoces da kazes :lol: :lol:

#44 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 04 May 2004 - 14:18

Kad bi u Meku hranu servirali konobari., dobili bi istu hranu koja vise nije "fast food" a i bila bi skuplja (zbog vecih troskova serviranja) pa je to ne bi nacinilo kvalitetnijom.

Mogu jedino sa zaljenjem da zakljucim da neki od diskutanata ovde a) nikada nisu bili u zaista dobrom restoranu ili b ) imaju dobrim delom odumrle taste-buds.

Either way... nemam sta vise da kazem na ovu temu (posto je o ukusima, jel'da, neukusno raspravljati).

Edited by Indy, 04 May 2004 - 14:30.


#45 reg

reg
  • Members
  • 4,229 posts

Posted 04 May 2004 - 14:49

Imam utisak da je inicijalna tema pre trebalo da podstakne na raspravu o "alterglobalizmu" kao trendu koriscenja kontroverznih i kvazikontroverznih tema u filmova, casopisima etc. koji trazi priznanje na osnovu tema koje obradjuje iz odredjenog ugla ("dole Mac i velike korporacije", "make love not war", itd.) bez obzira na nacin, sistematiku, kvalitet argumenata.