Jump to content


Photo

McDonald's


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
158 replies to this topic

#1 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 01 May 2004 - 01:33

verovatno ste culi sa onu pricu o tipu koji je snimio film (nisam ga jos gledala, uskoro dolazi u bioskope) "supersize me" u kojem tip jede samo u mcdonald'su 30 dana, nagoji se ~12 kg, zaradi par zdravstvenih problema i jos mu opadne libido. naravoucenije: fast food je los po zdravlje. sto je najgore, ovo "naravoucenije" ne da je prisutno medju laicima, nego sam upravo procitala u harvard magazinu u tekstu o debljini u americi na deset strana kako eto taj film efektno ilustuje to, kako je brza hrana stetna.

kao zakletom anti-anti-globalisti i ljubitelju mcdonald'sa pocela sam da plamtim od gneva pa sam resila da ponudim mcdonald'su da mi plati da ja jedem 30 dana samo u mcdonald'su i pokazem da problemi koji su u ovom slucaju nastali nemaju nikakve veze sa mcdonalds'om nego sa cinjenicom da je tip jeo neverovatne kolicine hrane (tri puta dnevno, sve supersized meals). ukratko, i da je zdrao bobica u vrednosti od 10,000 kalorija dnevno desilo bi mu se isto.

srecom (posto ipak imam i drugih obaveza) vec su me pretekli: jedna zena se podvrgla rezimu 30 dana samo mcdonald's hrane i smrsala 5 kg, naravno bez ikakvih zdravstvenih problema. rezim je zavrsen ovih dana.

dakle, da sumiramo epistemicki ucinak morgana spurlocka: prezderavao se hrane koju mrzi (inace je valjda vegan) 30 dana, nagojio se kao svinja i ugrozio zdravlje da bi pokazao - sta? da, ako se prezderavas, ugojices se. cestitke!

#2 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 01 May 2004 - 01:54

:lol: ....leleeee sta to napisa ...:lol:

:lol:

#3 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 01 May 2004 - 02:00

Sioran, to sto si napisala nije netacno - sto ne znaci da isto tako nije istina da je hrana u McD visokokaloricna (i sa previse ne-dobrih masnoca), a nezasicujuca, sprema se od "industrijski" proizvedene hrane (jeftinih sirovina), sa nedovoljno balastnih materija (ne stimulise rad creva) i nedovoljno raznovrsna (ako se prevashodno tamo hranis). Ne bih nikom preporucio da se hrani tamo na redovnoj bazi, posebno ako sebi moze da priusti kvalitetniju, sveziju, raznovrsniju i pazljivije spremljenu hranu. S druge strane, pojedinacni odlazak u McD, tu i tamo, nece nikoga ubiti.

Do you want fries with that? :lol:

#4 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 01 May 2004 - 02:20

hraniti se iskljucivo u mcdonald'su je nepraktican ekstrem. ali poenta je da je sustina i jedina sustina problema debljine ne u sastavu hrane nego u kolicini hrane. meni je prosto neverovatno da ovi nutricionisti i ostali ludaci iznova i iznova tragaju za nekakvim misterioznim uzrokom debljine, kada svakome ko posmatra nekog debelog mora biti jasno da je taj debeo zbog ogromnih kolicina koje u sebe unosi. nikakva fancy hrana, ne znam, semenke, avokado, riba iz dalekih mora, sirevi od $25 po funti itd, ne mogu da zamene kontrolisanje kolicine. ne postoji zdrava hrana, postoje samo zdrave i nezdrave kolicine hrane. svaka hrana je ok ako se unosi umereno. u tom smislu mcdonald's je hrana zdrava kao i svaka druga i potpuno je bezbedna za jelo - naravno ako se jede umereno, sto vazi i za "najzdraviju" hranu.

edit:

ne znam zasto mislis da je hrana neraznovrsna i nezasicujuca. oni imaju poprilicno veliki meni, a sto se zasitnosti tice, mene i male kolicine zasicuju. najzad, ja jednostavno ne verujem u "lose masti". ne verujem ni u sta sto kazu nutricionisti. njihovi podaci su problematicni, njihovo rezonovanje nepouzdano. decenijama se tu nesto guli o masti a da u stvari nema nikakvog dokaza da je kolicina masti u hrani losa za bilo kakvu relevantnu meru (da, ona je losa za nekakve parametre u krvi, ali kada se gleda krajnji ishod, tipa zivotni vek onda se ta veza potpuno gubi).

Edited by Sioran, 01 May 2004 - 02:34.


#5 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 01 May 2004 - 02:40

E heb'ga, sad sam kucao 10 minuta sta sve mislim o danasnjim nutricionistima i ostalom i forum mi pojede post :lol:

Ukratko: McD nije problem, navike u ishrani su problem (npr u Australiji skoro bilo sta da porucis uz to dobijes fries+gravy, sa dovoljno masnoca za ceo dan - a to je samo dodatak) - tako je bez obzira da li se jede u McD ili bilo gde.

Meni oni nisu dovoljno raznovrsni, ali nema frke zato postoje drugi, a posebno italijanski, restorani... :lol:

#6 Tadino

Tadino
  • Members
  • 2,196 posts

Posted 01 May 2004 - 02:44

Ja skoro svaki tjedan idem u mcd i redovito nakon toga moram obaviti "veliku nuždu", nekad čak i u samom restoranu, iz čega zaključujem da ipak stimulira rad crijeva.

#7 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 01 May 2004 - 02:52

Ja skoro svaki tjedan idem u mcd i redovito nakon toga moram obaviti "veliku nuždu", nekad čak i u samom restoranu, iz čega zaključujem da ipak stimulira rad crijeva.

:lol: :lol: well, thank you for sharing that with us...

..evo ti malo podataka: Big Mac ima 4 g "fiber-a" (tj balastnih materija) - toliko ima jedna jabuka, a jedan tanjir pasulja - 20g!

(Ono za pasulj nisu urbane legende, znas :lol:)

#8 Tadino

Tadino
  • Members
  • 2,196 posts

Posted 01 May 2004 - 02:57

Vjerujem ti ,ali ja fakat nakon mcd-a trčim u wc.

#9 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 01 May 2004 - 03:00

ne znam samo zasto je velika nuzda pod navodnicima... :lol:

sto se nutricionista tice, citala sam sjajan clanak u knjizi best american science writing, mislim 2002 (nisam sigurna za godinu, sve sam ih procitala, sjajne su), soft science of dietary fat. evo sad su otkrili novu stvar, za sve su krivi ugljeni hidrati. zderi do besvesti, samo nek je low carb...

#10 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 01 May 2004 - 03:01

Vjerujem ti ,ali ja fakat nakon mcd-a trčim u wc.

Verujem i ja tebi... ali tako je kad se god dobro naklopas i napijes posle duzeg perioda sa praznim stomakom, valjda prirodni reflex da se "menja ulje" (znace ovi medicinari).

#11 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 01 May 2004 - 03:05

evo sad su otkrili novu stvar, za sve su krivi ugljeni hidrati. zderi do besvesti, samo nek je low carb...

Znam, bRe, udavise i ovde sa time... dobro, cak su priznali da je to samo zato sto (kad se eliminisu uglj. hidrati) drasticno se smanjuje unos kalorija, plus masna+proteinska hrana nije bas toliko "apetizing" sama po sebi pa opada i apetit. Ali, i dalje im ne pada na pamet (izgleda) da kao prvo valjda su ti uglj. hidrati potrebni za organizam, a kao drugo da tako ne moze da se dozivotno opstane -- sto znaci da ce kad-tad poceti da se ponovo jedu i uglj. hidrati, a to znaci - wooopsa - eto ponovo debelog salishta... Prokletstvo svih dijeta - traju dok traju.

#12 Tadino

Tadino
  • Members
  • 2,196 posts

Posted 01 May 2004 - 03:05

ne znam samo zasto je velika nuzda pod navodnicima...  :lol:

sto se nutricionista tice, citala sam sjajan clanak u knjizi best american science writing, mislim 2002 (nisam sigurna za godinu, sve sam ih procitala, sjajne su), soft science of dietary fat. evo sad su otkrili novu stvar, za sve su krivi ugljeni hidrati. zderi do besvesti, samo nek je low carb...

Zato što je inače drukčije zovem :lol: , ali evo na forumu sam pristojan.

#13 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 01 May 2004 - 07:14

nema bljutavije hrane od one koju prodaje Mek.
pre par meseci sam jela Big Bac i uzela samo to parche mesa, izvukla ga iz zemichke i pojela. Mal se nisam ispovracala koliko je meso bljutavo.
rekla sam sebi da vishe shanse nema da cu jesti tamo.

sa druge strane, Amerima je "zasto se gojimo" misterija podjednaka kao i pitanje "ima li boga".

moroni

gojenje u Meku=gojenje u Burger Kingu=gojenje u Leskovackoj kolibi

you eat a lot - you gain weight

kakva misteriozna jednachina

evo sad su otkrili novu stvar, za sve su krivi ugljeni hidrati. zderi do besvesti, samo nek je low carb...


boze, ti ljudi kao da ne znaju osnove biohemije

#14 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 01 May 2004 - 10:19

you eat a lot + you don't move much = you gain weight

sa malom dopunom...

#15 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 02 May 2004 - 14:37

you eat a lot + you don't move much = you gain weight

sa malom dopunom...

apsolutno + ono sto si napisao na pocetku za kvalitet Mc hrane!

Tu nema nikakve dileme!