Jump to content


Photo

Umetnost kulinarstva


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
26 replies to this topic

#1 Ana Denic

Ana Denic
  • Sleepers
  • 2,756 posts

Posted 28 February 2004 - 18:45

...
“Erotizam i gastronomija mogu, poput umetnosti ili metafizike, posluziti kao merilo razlikovanja ljudskih bica od nizih oblika zivota. Ukoliko cula traze svoje a kultura i civilizacija prenose ovo zadovoljstvo na visi i prefinjeniji nivo, hedonizam znaci sklad, pomirenost tela sa samim sobom i utoliko je, kao oblikovanje tela i duha etican.
U povest nastajanja gastronomije nisu se upisali samo teoreticari, naucnici i umetnici nego i sami kuvari koji su svoj posao razumeli kao kreativni, umetnicki cin i stoga bili dotaknuti onim nevidljivim a ipak sveprisutnim duhom vremena koji tonira sva umetnicka i teorijska ispoljenja jednoga doba. Tako nacin ishrane jednog vremena moze da govori o njemu koliko i jedna pesma ili slika.”
...

http://www.danas.co....15/vikend12.htm



Iz prethodnog je jasno zasto temu postavljam na umetnost, a moglo bi se razgovarati o primerima iz literature i filma kad hrana, njeno pripremanje, serviranje i konzumiranje nisu bili samo puka scenografija na koju niste obracali paznju, nego mnogo vise od toga.

Kao primer izdvojila bih odlican danski film “Babetina gozba” koji je krajem osamdesetih dobio Oskara za najbolji strani film. Do utancine je predstavljen otpor sredine, male, konzervativne i religiozne grupe ljudi, prema nepoznatoj i “raskalasnoj” hrani i picu. Savrseno je prikazano pripremanje raskosne, a potpuno neocekivane, vecere, sa svim detaljima koji nas vode kroz tajne kulinarske umetnosti, sve do transformacije gostiju koji se, mada i od strane domacina upozoreni da ni po koju cenu ne smeju da uzivaju u posluzenom bogohulnom obedu, igrom sudbine ipak prepustaju do tada nevidjenom zadovoljstvu.


Ovde je sve, ukljucujuci i recepte:
http://www.karenblix...om/babette.html

#2 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 28 February 2004 - 20:07

Ovo je vec intresantnije:
Kratko: izuzetan film Big Night dir. Stanley Tucci

Stanley Tucci kao secondo. evo deo komentara sa imbd.

`Eat Drink Man Woman' works because the chief chef is wholly dedicated to living his life through his food. That food has purpose: it expresses his love for his daughters. He doesn't make food for the food, but for the consumers of the food. The food is a direct link between souls. Ang Lee directs his film the same way: he is dedicated to the art as a matter of pleasing us. It is a gift from him to us.

Cak sam i spremao nekoliko puta njegov cuveni Tulban

don't miss this!

#3 SlatkaMalaIzvrnutaTorta

SlatkaMalaIzvrnutaTorta
  • Members
  • 932 posts

Posted 03 March 2004 - 08:22

umetnost kulinarstva +film="Mostly Marhta"

Vredno gledanja

:-)

#4 lena lovich

lena lovich
  • Members
  • 530 posts

Posted 09 March 2004 - 22:24

Kao voda za cokoladu!

#5 luba

luba
  • Members
  • 1,254 posts

Posted 10 March 2004 - 02:02

nije film, ali je sjajno

50s serijal rexa stouta o privatnom detektivu nero-u wolfe-u (poreklom iz crne gore :lol: ) koji uziva u
orhidejama i dobroj hrani. pritom i odlican krimic i odlicni socio-politicki background, sve sa mccarthijem i lovom na vestice itd

u svakom se romanu provuce poneki savrsen, totalno hedonisticko-raskalasni recept
a postoji i nero wolfe's cook book

#6 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 10 March 2004 - 13:15

Proustove madlene... Sa puno suvog grozdja. Ide mi voda na usta. Cita mi se Proust, jedu mi se madlene...

#7 reini dej

reini dej
  • Members
  • 1,160 posts

Posted 10 March 2004 - 15:49

luba, podseti me na "Moze i bez kavijara"... knjiga bi me smorila zbog onog german-nakicenog stila da nije insertovanih recepata :lol:

#8 pal

pal
  • Members
  • 1,348 posts

Posted 10 March 2004 - 16:22

u patinom kuvaru recept za jedno jelo ciji sos za osnovu ima pilecu supu, pocinje recima:

"skuvaj supu od dve dobro ugojene kokoske..."

pa zar nije to umetnost samo po sebi

Edited by pal, 10 March 2004 - 16:23.


#9 luba

luba
  • Members
  • 1,254 posts

Posted 11 March 2004 - 00:33

luba, podseti me na "Moze i bez kavijara"... knjiga bi me smorila zbog onog german-nakicenog stila da nije insertovanih recepata :lol:

reini, samo nemoj da se zeznes da probas da pravis neko od onih malo slozenijih jela, probala bar tri, uvek nesto fali, pa moras posle da vadis fleke i dodajes odokativno :lol:

rex stout je, naravno, milion puta bolji. savrsen, staromodni whodonit krimic, a tek kuvar, spektakl, a jos ilustrovan slikama njujorka posle wwII,

ima i recept za thanksgiving curku sa sosom od brusnica :lol:

inace, zanr cooking mysteries se nevidjeno razvio u poslednjih par godina, od potpuno besmislenih, naravno, do super zanimljivih pisaca

red bi bio da neki naucenjak u potrazi za phd-jem iz knjizevnosti napravi neko teoretsko remek-delo o tome zasto samo kuvanje+krimici, a ne, recimo, sf :lol:

nego, da li neko mozda zna za neke spise margaret diras o kuvanju, nisam sigurna da li je u pitanju klasican kuvar, ili neko teoretisanje, davno sam cula za to, a nigde ne uspevam da pronadjem sta je u pitanju

#10 Ana Denic

Ana Denic
  • Sleepers
  • 2,756 posts

Posted 14 March 2004 - 14:56

luba, podseti me na "Moze i bez kavijara"... knjiga bi me smorila zbog onog german-nakicenog stila da nije insertovanih recepata :lol:

Dobro si se setio Simmel-a i njegove "Moze i bez kavijara" !

Da budem postena, knjige, odnosno sadrzaja se samo ovlas secam, ali da je obilovala interesantnim receptima, to pamtim.
Takodje pamtim da sam tada, verovatno prvi put, citajuci neku knjigu, a da nije kuvar, probala da nesto odatle primenim u praksi.
Samo se secam da je bila u pitanju salata, te da sam prvi put cula da je posle pranja treba osusiti tako sto se mokra uvije u ubrus (ja protumacila - kuhinjsku krpu) i zavitla oko sebe, kako bi krpa upila sve kapljice vode.
Rezultat ove akcije primenjene u praksi, nakon sto sam na zaprepascenje prisutnog muza demonstrirala ono sto sam u knjizi procitala, tako sto sam iz sve snage zavitlala umotanu salatu, bio je da smo oboje bili mokri, a kuhinja sva isprskana.
Znam da nisam odustala, nego sam potom izraz ubrus (mozda se neko seca, ta, ali i jos neke njegove knjige bile su objavljene u ediciji Hit, zagrebackog izdavaca), prevela kao peskir, pa sam jedan prekvalifikovala u kuhinjski i upotrebljavala ga samo za susenje salate.

Tad sam prvi put kupila drvenu kasiku i viljusku za mesanje salate, jer je i to bio deo recepta/preporuke za spremanje salate, uz komentar da je nedopustivo zelenu salatu mesati metalnim escajgom.

Vise se ne secam samog recepta, a knjigu nemam, ali mi je navika da osusim zelenu salatu (osim kad je zacinjavam sircetom od jabuke) ostala i dan danas.

Edited by Ana Denic, 14 March 2004 - 14:57.


#11 lu

lu
  • Members
  • 95 posts

Posted 20 March 2004 - 01:38

pet cetvrtina pomorandze, dzoane haris.

#12 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 20 March 2004 - 11:40

Nije bas kulinarstvo, ali je blizu. "Knjiga o caju", Kakuzo Okakura. Ima ovde na engleskom, cela. (Vec sam kacio ovo, ali mozda je nekom zaintersovanom promaklo... a bilo bi helpful i za one smotanke sto su Lost in Translation...)

http://www.sacred-te...com/bud/tea.htm

#13 lena lovich

lena lovich
  • Members
  • 530 posts

Posted 20 March 2004 - 21:52

Budenbrokovi pocinju sa nekim ruckom,al se ne secam menija.
Vojnovic Vladimir ima sve o "ruskoj"kuhinji (rakija-govnovaca, sadnice paradajz-gore, a krompir-dole-to je naravno jedna biljka, razne vrste klin corbi ni od cega...)

Edited by lena lovich, 20 March 2004 - 21:56.


#14 Shoe Gal

Shoe Gal
  • Members
  • 56 posts

Posted 23 March 2004 - 15:37

Pomorandze nisu jedino voce_Dz.Vinterson

#15 SlatkaMalaIzvrnutaTorta

SlatkaMalaIzvrnutaTorta
  • Members
  • 932 posts

Posted 01 April 2004 - 07:32

knjiga Devojka sa pomorandzama

film Chocolat
(Big Night je, mislim, vec pomenuta od strane Hefestusa)