Jump to content


Photo
- - - - -

bauk komunizma (siri se forumom)


  • Please log in to reply
686 replies to this topic

#1 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 20 September 2017 - 03:03

Vec matorim pa se ne secam tacno. Plasile su nas (decu) babe, kakvo zlo ce nas snaci ako ne budemo dobri. Valjda su bile nekakve vestice, znam da su Cigani (onda to nije bilo ne-polit-korektnan izraz) krali decu pa ce i mene ako uberem nesto u babinoj basti bez dozvole itd.

 

Eh, onda smo (navodno) odrasli, pa umesto vestica i Cigana imamo komunizam. Komunizam je kriv za sve.

 

A dobro dodje u verbalnom obracunu: optuzis nekoga s kim se ne slazes da je "komunjara" i onda vise nije potrebno da argumentujes stav. Kao antikomunista, dokazao si da si u pravu, kao svetionik demokratije, a taj neko gresi i predstavlja samu definiciju zla jer je komunista.

 

Na USA topicu, forumas 'ladno napise da konfederalni spomenici smetaju samo crnim ekstremistima i komunistima. Gde je taj nasao komuniste u 21. veku i USA, samo on zna. Zivim u USA vec vise decenija, promenio sam i adrese i drzave i poslodavce, ali komuniste nisam sreo...

Onda, napisem misljenje koje je mozda levo od centra, pa mi drugi forumas napise da iz mene provejava komunizam (ne doslovno, ali tako nesto).

Pa treci forumas pise nesto o "crvenom" ili "komunistickom" fasizmu, nabacujuci reci i pojmove bez ikakvog smisla.

Najsmesnije, na nekoj temi sam predbacio forumasu nepismenost a taj mi je odgovorio da tako pise jer ga je tako naucila komunisticka teta, pa se ne osecaca krivim ili nepismenim. Jebote, 21. vek, a taj za nepismenost optuzuje komunizam.

 

Pisem o civilizovanom svetu, ne o Kubi ili Venezueli.

Ej, ljudi, komunizma nema vec par decenija ili vise. Komunisticke partije jos negde postoje, ali imaju manje clanova nego filatelisticka ili drustva ili klubovi hokejasa na travi.

 

Na Balkanu, antikomunizam je postao izgovor za fasizam i nacionalizam. Rezon ide ovako: antifasisticku borbu su organizovali komunisti, partizani, a komunizam je pogresan. Dakle, u pravu su bili cetnici, ustase itd. koji su se borili protiv komunizma. Pa, kad su vec bili u pravu u antikomunizmu, bili su u pravu u svemu!

 

Danas, u 21. veku, politicar ili tajkun ili sta ja znam sta napravi sranje, a svi viknu - to je komunjara! Mada tu vec ima ljudi koji su zasli u 4. deceniju zivota i SFRJ socijalizam ne pamte...

Ti ljudi nisu nista bolji od najzagrizenijih komunista u SFRJ. Samo, onda je za sve dobro bio zasluzan socijalizam, a za lose - "burzoasko nasledje kraljevine". Mozemo i dalje, pa je za lose stvari kriva vekovna turska ili austrijska okupacija...
Samo mi, danas, nismo ni za sta krivi.

 

Dakle, pitam: moze li neko da napise smislen i krticki post koji se odnosi na danasnju situaciju  - bez da pomene komunizam?

 

 

 


  • 9

#2 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 September 2017 - 03:58

Vec matorim pa se ne secam tacno. Plasile su nas (decu) babe, kakvo zlo ce nas snaci ako ne budemo dobri. Valjda su bile nekakve vestice, znam da su Cigani (onda to nije bilo ne-polit-korektnan izraz) krali decu pa ce i mene ako uberem nesto u babinoj basti bez dozvole itd.

 

Eh, onda smo (navodno) odrasli, pa umesto vestica i Cigana imamo komunizam. Komunizam je kriv za sve.

 

A dobro dodje u verbalnom obracunu: optuzis nekoga s kim se ne slazes da je "komunjara" i onda vise nije potrebno da argumentujes stav. Kao antikomunista, dokazao si da si u pravu, kao svetionik demokratije, a taj neko gresi i predstavlja samu definiciju zla jer je komunista.

 

Na USA topicu, forumas 'ladno napise da konfederalni spomenici smetaju samo crnim ekstremistima i komunistima. Gde je taj nasao komuniste u 21. veku i USA, samo on zna. Zivim u USA vec vise decenija, promenio sam i adrese i drzave i poslodavce, ali komuniste nisam sreo...

Onda, napisem misljenje koje je mozda levo od centra, pa mi drugi forumas napise da iz mene provejava komunizam (ne doslovno, ali tako nesto).

Pa treci forumas pise nesto o "crvenom" ili "komunistickom" fasizmu, nabacujuci reci i pojmove bez ikakvog smisla.

Najsmesnije, na nekoj temi sam predbacio forumasu nepismenost a taj mi je odgovorio da tako pise jer ga je tako naucila komunisticka teta, pa se ne osecaca krivim ili nepismenim. Jebote, 21. vek, a taj za nepismenost optuzuje komunizam.

 

Pisem o civilizovanom svetu, ne o Kubi ili Venezueli.

Ej, ljudi, komunizma nema vec par decenija ili vise. Komunisticke partije jos negde postoje, ali imaju manje clanova nego filatelisticka ili drustva ili klubovi hokejasa na travi.

 

Na Balkanu, antikomunizam je postao izgovor za fasizam i nacionalizam. Rezon ide ovako: antifasisticku borbu su organizovali komunisti, partizani, a komunizam je pogresan. Dakle, u pravu su bili cetnici, ustase itd. koji su se borili protiv komunizma. Pa, kad su vec bili u pravu u antikomunizmu, bili su u pravu u svemu!

 

Danas, u 21. veku, politicar ili tajkun ili sta ja znam sta napravi sranje, a svi viknu - to je komunjara! Mada tu vec ima ljudi koji su zasli u 4. deceniju zivota i SFRJ socijalizam ne pamte...

Ti ljudi nisu nista bolji od najzagrizenijih komunista u SFRJ. Samo, onda je za sve dobro bio zasluzan socijalizam, a za lose - "burzoasko nasledje kraljevine". Mozemo i dalje, pa je za lose stvari kriva vekovna turska ili austrijska okupacija...
Samo mi, danas, nismo ni za sta krivi.

 

Dakle, pitam: moze li neko da napise smislen i krticki post koji se odnosi na danasnju situaciju  - bez da pomene komunizam?

Verovatno moze, ali ne zaboravi, da je komunizam otrov isto kao i religija. Najvise je zla u svetu pocinjeno zbog komunizma, religije i fasizma. Trebalo bi da bude jasno zasto se ljudi ljute na stavove koji klone komunizmu.


  • 2

#3 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 20 September 2017 - 04:09

Verovatno moze, ali ne zaboravi, da je komunizam otrov isto kao i religija. Najvise je zla u svetu pocinjeno zbog komunizma, religije i fasizma. Trebalo bi da bude jasno zasto se ljudi ljute na stavove koji klone komunizmu.

 

Razumeh Zoranovo pitanje kao kritika na nacin komuniciranja, ne kao nekritika ili kritika komunizma. Ali mi je isto tako interesantno da si ti ovo napisao jer upravo iz pera istih ljudi koji zvekecu naokolo deleci komunisticke etikete na fasizam koji je ipak veca pretnja danas nego komunizam se ni ne osvrcu ili stidljivo opravdavaju spinujuci dalje na levicu. 

 

U sustini se slazem i sa tobom i sa Zoranom, jesu neka od najvecih zlodela pocinjena u ime komunizma, ali je danas malo deplasirano da to bude opravdanje za sve. 

 

Sa druge strane, ovde postoje neki odrasli, pa i zasli u godine forumasi koji bez etiketiranja prosto ne znaju da napisu smislen post. 


  • 6

#4 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 September 2017 - 04:23

...

 

... dakle, pitam: moze li neko da napise smislen i krticki post koji se odnosi na danasnju situaciju  - bez da pomene komunizam? ...

;)

 

Zaista - moze li?

 

...


  • 0

#5 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 September 2017 - 04:32

 

 

Dakle, pitam: moze li neko da napise smislen i krticki post koji se odnosi na danasnju situaciju  - bez da pomene komunizam?

Naravno da moze Zoki.

 

Kontam tvoj problem sa etiketiranjem, cesto je na forumu. Ovo u US nije komunizam, samo smrdi na isti, u pitanju su vise anarhisti. Samo moras da razumes da kad mi ex-Yu komentarisemo nesto sto lici na komunizam, smrdi kao komunizam i ima isti MO, najlakse je opisati kao komunizam.

 

U principu, najlakse je nesto extremno svrstati u komunizam i/ili fashizam. Generalno imamo nove pojave u drustvu za koje mozda jos nemamo adekvatne izraze.


  • 1

#6 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 September 2017 - 06:27

...

 

 

Kako to obicno biva, uvodni post vrvi od generalizacija i povrsnosti.

 

No da krenem od pocetka.

 

Fasizam / komunizam su jedno isto, samo dve strane medalje.

To su dva najmonstruoznija totalitarna sistema, no iz nekog razloga komunizam je sebi prisvojio tudje zasluge.

Nije on sam pobedio u podugoj borbi za teritorije, vlast, za umove ljudi, svoga fasistickog totalitarnog sabrata, vec demokratski svet.

 

A to, sto su na kraju price komunisti, kad su videli da im je podeda Pirova (posle WW II) morali da se maskiraju, mimikriraju - i to je jasno.

 

Posle propasti pokusaja osvajanja sveta i propalog pokusaja nametanja svoje 'svetske revolucije', morali su se zadovoljiti otpacima, mada se jos dugo vremena nisu mirili sa situacijom i delovali suvberzivno gde god su mogli. Srecom, zestoko su dobili po lazljivoj labrnji.

 

Najvece zrtve u svemu tome bili su oni koje je jedan totalitarizam osudio zbog rasne / nacionalne, pa i ideoloske pripadnosti, a u drugom slucaju - zbog 'klasne' pripadnosti, zato sto nisu tek tako hteli da se dobrovoljno odreknu svoje licne slobode i ljudskog dostojanstva u ime neke mutne ideologije i religiozne ideje, nametanja fantazije o 'zemaljskom komunistickom raju'.

 

Tako da su jedni, desnicari - skrajnuti kao poveci budalasi-zlocinci, a levicari isto tako, samo sa druge strane medalje.

Bilo bi predugacno da se upustam u neka citiranja, no fasizam je propao zato sto su mu ljudi pruzili otpor kao elementarnom slu, a komunjizm je propao zato sto je zelja za istinom bila veca od zelje za zivotom u kraljevstvu krivih ogledala.

 

Zali boze samo koliko je nevinih ljudi moralo platiti tu leftisticku patologoju i monstruoznost svojim unistenim / propalim zivotom, pa se to nastavlja i danas, kada mnogi jednostavno nisu u stanju da se otrgnu toj pocasti, vec njanjavo_sirupasto, skoro sa suzama u ocima, povrsno drombuljaju o necemu sto nikada nisu videli, niti ikada imali.

 

...


  • 2

#7 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 20 September 2017 - 07:42

Deponija!
  • 0

#8 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 20 September 2017 - 11:49

Mislim da bi sve strane u ovom (forumskom) sukobu trebale da se izdignu malo iznad ideoloske ostrascenosti i malo realnije sagledaju citavu problematiku.
Ipak je malo preterano izjednacavati komunizam ili socijalizam, sa fasizmom.

Edited by darth bane, 20 September 2017 - 11:51.

  • 0

#9 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 20 September 2017 - 12:11

Nikad više ekstremna desnica nije imala vlasti nego sada- od USA do Istoka Evrope- ali zato bauk komunizma kruži forumom. 

Normalno, sve što ekstremnim desničarima smeta smrdi na komunizam i devijantno ponašanje. 


  • 3

#10 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 20 September 2017 - 12:13

Deponija!
  • 1

#11 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 20 September 2017 - 12:16

Nikad više ekstremna desnica nije imala vlasti nego sada- od USA do Istoka Evrope- ali zato bauk komunizma kruži forumom.
Normalno, sve što ekstremnim desničarima smeta smrdi na komunizam i devijantno ponašanje.

Vide ljudi da nesto nije u redu sa sistemom, ali nije to komunizam sto im smeta. To je neka nova forma totalitarizma koju mnogi jos ne mogu da definisu.
  • 0

#12 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 20 September 2017 - 12:24

Vide ljudi da nesto nije u redu sa sistemom, ali nije to komunizam sto im smeta. To je neka nova forma totalitarizma koju mnogi jos ne mogu da definisu.


Pa sami su sebe definisali, shta ima ja da ih definishem ..... Anti-Amerika-kapitalizam-Izrael. Meni ne smeta nijedno od ta 3. Nece da koriste pravo da kazu shta hoce, da ih se saslusha, pa mozda nekog lakoumnog i zavedu. Hoce da divljaju, da se nabacuju fekalijama i pale ljude bacachima plamena. S obzirom da su josh uvek mala grupa majmuna nisu shvaceni za ozbiljno, ali kada budu ..... U Americi ce biti iskorenjeni, po starom americhkom narodnom obichaju. U svetu ne znam, a i ne interesuje me.
  • 0

#13 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 20 September 2017 - 12:28

Vide ljudi da nesto nije u redu sa sistemom, ali nije to komunizam sto im smeta. To je neka nova forma totalitarizma koju mnogi jos ne mogu da definisu.

 

Naravno, to su antisistemski elementi, izvan regularne levice i desnice.

Ekstremni desničari sa znatno modifikovanom strategijom gde "sve može, a što ne bi moglo". Koriste se strategijom ekscesa, stalnog napada, nikada argumentovane rasprave.

Lepo je to sve objasnio Roger Stone, njihova ikona, u onom dokumentarcu na Netflixu.


  • 0

#14 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 20 September 2017 - 12:44

Manijak i pedofil Boris Buden ponovo u akciji.

Koji idiot!

 

http://www.b92.net/i...?nav_id=1305239

 


  • 0

#15 fulleren

fulleren
  • Members
  • 555 posts

Posted 20 September 2017 - 12:48

Komunizam je kao i svaka diktatura promoter totalitarnog mindseta i još uvjek je blago prisutan na ovim prostorima. To je jedna od najsvježijih diktatura iz prošlog milenijuma i ne vidim problem da se upravo ona koristi kao primjer svake moralne i politčke posrnulosti.
  • 0