Jump to content


Photo
- - - - -

Startup


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
36 replies to this topic

#16 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 15 November 2015 - 12:28

Jeste, to ti je freemium pattern, ali to je samo jedan od milion nacina kako nesto uraditi. U isto vreme, razvijanje igrice uopste nije jeftin proces - treba solidna investicija za to. Znam ljude koji su pokusali da naprave igricu, tim je bio sastavljen od 5 programera, 2 dizajnera, storry writer, kompozitor (!), radili godinu dana i pukli. Prva greska im je bio takav pristup, staromodan. Upali su u tipicnu zamku - da mi sve ispeglamo pre nego sto publishujemo, i na kraju bacili brdo para i godinu i po dana. Nakon toga su se opametili, znacajno smanjili time to market, ali i dalje se muce, zato sto je to trziste prezaguseno, milion izdavaca, korisnici sve razmazeniji i zahtevniji.. Generalno to vazi i za druge sfere, ali mi se cini da se u ovoj najdalje odmaklo.

 

Uglavnom, kolko vidim, ovde i nema mnogo ljudi koje ovo interesuje.



#17 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 15 November 2015 - 13:36

Mozda ima ljudi koje interesuje, ali nemaju potrebna znanja :)



#18 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 17 November 2015 - 00:26

Znanje se da steci, interesovanje i energija malo teze.



#19 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 November 2015 - 01:52

Nije vazno kada se izadje na trziste, vec kako. 4um ti svakako nije mesto za nalazenje saradnika.



#20 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 17 November 2015 - 02:23

Ja od znanja o zaradi na internetu imam copywriting i neko generalno znanje o internet marketingu uopste, ali sam naravno posten prema sebi i drugima i kazem da sam dobar istrazivac, znam da pisem, sto se tice marketinga potpuni sam pocetnik, ali citam dosta i ucim. To su moja neka znanja, a gledajuci ovaj forum, nema puno ljudi koji su se oprobali u tim vodama, a da su stalni clanovi.



#21 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 November 2015 - 03:20

Ja od znanja o zaradi na internetu imam copywriting i neko generalno znanje o internet marketingu uopste, ali sam naravno posten prema sebi i drugima i kazem da sam dobar istrazivac, znam da pisem, sto se tice marketinga potpuni sam pocetnik, ali citam dosta i ucim. To su moja neka znanja, a gledajuci ovaj forum, nema puno ljudi koji su se oprobali u tim vodama, a da su stalni clanovi.

Sto bi to neko pisao ovde na 4umu?



#22 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 17 November 2015 - 03:31

Mislio sam u svetlu ove teme, nisam stekao takav utisak, ovaj deo foruma je generalno mrtav. I nisam mislio na programere, vec generalno ove koje sam i pomenuo, znaci marketare, promotere, SEO eksperte itd. Bilo ih je i javljali su se ali ne preterano puno.



#23 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 November 2015 - 03:33

Good luck. ;)



#24 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 19 November 2015 - 00:51

Pronjuskaj malo ovuda:

 

http://www.inkubator.biz/rs


http://vojvodinaictcluster.org/sr/



#25 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 20 November 2015 - 14:35

@mrd

 

Pogresno si razumeo moju motivaciju - ne trazim saradnike, vise sam hteo da pokrenem neku opstu temu, uvek je dobro kad se spoje ljudi istih razmisljanja, a u ovoj sferi je to narocito bitno, posto ljudi koji se time bave cesto nailaze na nerazumevanje okoline, narocito u danasnjoj Srbiji ("dao si otkaz sa onakvog posla (programer) da bi se bavio necim svojim???" i "samo da mi je da se uvalim u neko drzavno preduzece i boli me uvo"). Tako da je zgodno kada pricas sa nekim ko te razume, ko ima iste poglede, uverenja, ko ti dodaje energiju a ne oduzima je, i slicno.

 

@Mc

 

Kao sto sam rekao, bitno je imati energiju i veru u sve to, i ne odustajati. Obicno se u javnosti iznose uspesne price, a retko ko pita te ljude koliko su puta pre toga pukli, koliko ideja im nije uspelo. A upravo su na tim uspesima sticali nova iskustva i znanja koja su se na kraju skupila i omogucila mu da napravi uspeh. Tako da, samo ti citaj, istrazuj, pokusavaj, isplatice se.



#26 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 20 November 2015 - 16:37

U sustini, sve se svodi na to da imas ideju o necem novom, sto je danas prilicno tesko, i o nacinu kako ces to ostvariti:

- Da li ti je za razvoj potreban stalni tim saradnika ili mozes da ideju razbijes na manje module koje bi radili povremeni saradnici.

- Kako ces plasirati to svoje delo, tj. koja je tvoja ciljna grupa

- Kako planiras da odrzavas to svoje delo, sto je cesto mnogo veci posao od pocetnog.

- Koliko ce ti se sav taj trud isplatiti.

Sve su to pitanja koja moras sagledati, pre nego sto se upustis u to.



#27 Asterion

Asterion
  • Members
  • 13,160 posts

Posted 27 November 2015 - 14:57

Par stvari u vezi startupa:

1. Odaberi ljude/suradnike koji su 100000% poverljivi.

2. Ako imaš neke ideje, nemoj da je pričaš okolo. To posebno važi kad budeš obilazijo start up mitinge koji se organizuju... tako zvani seedcamps...to je jedna največih organiziranih pljačka ideja. Tamo idi samo da skupljaš informacije kako šta napraviti. Ali nikome ni riječ o tome šta radiš. Bilo bi poželjeno, da sve pišeš u neku svesku i da je ta sveska pod ključem.

3. Strpljenje.

4. Pare, pare, pare, ...

5. Dobri pravniki (zaštita patenata, ugovori sa suradnicima,...).

 

U vezi broj2. U Sloveniji mi je jedan lik pričo šta se je desilo...na jednom fakultetu su imali ko neki seminar...neku ideju nek svak sudent predstavi...ko nekakav startup...i na kraju je profesor ukro tu ideju studentu.i služi pare. Student ne može ništa.

 

Svaki kompjuter/tablica/telefon priklopljen na internet je na udaru krađe informacija. 

 

Možda preterujem... ali eto...bolje biti obziran. 


Edited by Asterion, 27 November 2015 - 15:00.


#28 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 27 November 2015 - 15:02

Par stvari u vezi startupa:

1. Odaberi ljude/suradnike koji su 100000% poverljivi.

2. Ako imaš neke ideje, nemoj da je pričaš okolo. To posebno važi kad budeš obilazijo start up mitinge koji se organizuju... tako zvani seedcamps...to je jedna največih organiziranih pljačka ideja. Tamo idi samo da skupljaš informacije kako šta napraviti. Ali nikome ni riječ o tome šta radiš. Bilo bi poželjeno, da sve pišeš u neku svesku i da je ta sveska pod ključem.

3. Strpljenje.

4. Pare, pare, pare, ...

5. Dobri pravniki (zaštita patenata, ugovori sa suradnicima,...).

 

U vezi broj2. U Sloveniji mi je jedan lik pričo šta se je desilo...na jednom fakultetu su imali ko neki seminar...neku ideju nek svak sudent predstavi...ko nekakav startup...i na kraju je profesor ukro tu ideju studentu.i služi pare. Student ne može ništa.

 

Svaki kompjuter/tablica/telefon priklopljen na internet je na udaru krađe informacija. 

 

Možda preterujem... ali eto...bolje biti obziran. 

Malkice paranoicno, ali je veoma vazno biti tih u periodu razvoja!



#29 todorovic

todorovic
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 15 December 2015 - 23:14

@mfmilan
Je l si radio nesto za PC ili za neke druge uredjaje?



#30 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 18 January 2016 - 16:35

U sustini, sve se svodi na to da imas ideju o necem novom, sto je danas prilicno tesko, i o nacinu kako ces to ostvariti:

- Da li ti je za razvoj potreban stalni tim saradnika ili mozes da ideju razbijes na manje module koje bi radili povremeni saradnici.

- Kako ces plasirati to svoje delo, tj. koja je tvoja ciljna grupa

- Kako planiras da odrzavas to svoje delo, sto je cesto mnogo veci posao od pocetnog.

- Koliko ce ti se sav taj trud isplatiti.

Sve su to pitanja koja moras sagledati, pre nego sto se upustis u to.

Sve ovo i jos mnogo toga. :)

Ima tu posla i milion faktora koji uticu na ishod, ali moj cilj kad sam otvarao temu je bio da vidim da li ovde ima ljudi koje to interesuje, da napravimo neki community. Nedavno sam radio istrazivanje za ovo cime se ja trenutno bavim, i zapanjio sam se koliko ljudi nije uopste culo za rec startup.

 

 

Par stvari u vezi startupa:

1. Odaberi ljude/suradnike koji su 100000% poverljivi.

2. Ako imaš neke ideje, nemoj da je pričaš okolo. To posebno važi kad budeš obilazijo start up mitinge koji se organizuju... tako zvani seedcamps...to je jedna največih organiziranih pljačka ideja. Tamo idi samo da skupljaš informacije kako šta napraviti. Ali nikome ni riječ o tome šta radiš. Bilo bi poželjeno, da sve pišeš u neku svesku i da je ta sveska pod ključem.

3. Strpljenje.

4. Pare, pare, pare, ...

5. Dobri pravniki (zaštita patenata, ugovori sa suradnicima,...).

 

U vezi broj2. U Sloveniji mi je jedan lik pričo šta se je desilo...na jednom fakultetu su imali ko neki seminar...neku ideju nek svak sudent predstavi...ko nekakav startup...i na kraju je profesor ukro tu ideju studentu.i služi pare. Student ne može ništa.

 

Svaki kompjuter/tablica/telefon priklopljen na internet je na udaru krađe informacija. 

 

Možda preterujem... ali eto...bolje biti obziran. 

 

Preterujes. Mislis da je Zuckeberg prvi napravio socijalnu mrezu? Da je Jobs napravio prvi touchscreen? Da je Gmail prvi napravio web email klijenta? Nije. Kao sto rekoh gore, mnogo stvari utice na konacan ishod, a ideja je samo jedna od njih.

 

 

@mfmilan
Je l si radio nesto za PC ili za neke druge uredjaje?

 

Ovo cime se trenutno bavim cilja mobilne uredjaje. Sto pitas?