Jump to content


Photo
- - - - -

Ljubav prema državi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
89 replies to this topic

#1 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 05 September 2013 - 03:25

Na otvaranje topica me podstaklo sto je negdje na forumu Slaven napisao da Kinik i ja "ne volimo Hrvatsku."

 

Mada mislim da smo tu slicni, ne mogu znati sto Kinik misli, pa cu napisati o sebi, a zanimaju me i pogledi drugih.

 

Ne volim Hrvatsku, no ne volim ni bilo koju drugu drzavu. Naprosto, ljubav je (za mene) nesto rezervirano za bliske osobe.

Sto je drzava?

Za mene, to je javni servis, pravni okvir unutar kojega mogu slobodno djelovati i zivjeti. Drzava dobro dodje - dobijem pasos ili druge papire koje ne mogu sam stampati, ima pravne instrumente kojima hvata i kaznjava one koji ugroze ostale (opet, licno, nisam u stanju naci provalnika u moju kucu ili ga zatvoriti cak i da ga nadjem) a mi te usluge posteno platimo (porez).

 

Ne vidim nigdje ljubav - samo posten poslovni odnos.

Razumijem nostalgiju ili nekakve emocije prema rodnom kraju, mjestu odrastanja ili porijekla itd. Nisam ni sam imun na to. No, nakon raspada SFRJ, mjesta mojih nostalgija su u 4 drzave. Jedino moje dijete je rodjeno u petoj.

 

Dakle, pitam: kako i zasto netko voli drzavu? Koju, i zasto bas tu?

Opet, po mojoj definiciji drzave kao javnog servisa - u zemlji rodjenja dobijem losiju uslugu, za odredjenu cijenu, nego u drzavi gdje sam sada. Pa kako da je onda "volim?"

Ne volim ni ovu novu - no, placam joj porez a ona mi pruza usluge. Puno efikasnije nego moja rodna.

 

 

Kako drugi gledaju na ovo?



#2 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 05 September 2013 - 03:54

pa kod nas na balkanu a verovatno i sire je to malo zaguljeno, eto ti si prosao sveta pa reci kako je drugde. ovde su skoro bili ratovi gde su ipak ratovale drzave, e sad voleo ti ili ne voleo svoju drzavu bomba to ne zna a kad te neko napadne ti se branis po defaultu i sve i da je nisi voleo zavolis je. tako jedino moze da se objasni njihova ljubav prema drzavi inace ne verujem da gaje neke posebne emocije prema recimo poreznicima

 

i jos da dodam da se ja pitam ukinule bi se sve drzave ali to bi moglo tek u idealnom svetu koji mi izgleda necemo docekati.



#3 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 05 September 2013 - 04:29

Ljubav prema drzavi = idiotizam. Drzava je instrument represije, gomila birokrata, pandura, vojnih lica, tajnih i javnih sluzbi. Razumem ja da je to nuzno zlo na ovom nivou evolucije coveka, kao sto je nuzno zlo sto staris ili se prehladjujes ili osecas bol koji te upozorava da ne dodirujes neki vruc predmet ili se znojis kad je vrucina. Ali voleti to, isto je kao voleti starenje ili znojenje.

 

I da, ne samo sto ne volim, nego i otvoreno mrzim i Hrvatsku i Srbiju i Francusku i Sudan i Australiju i svaku drugu drzavu na planeti. Sto ne znaci da ne volim pojedinacne Hrvate, Srbe, Francuze, itd, njihove porodice i prijatelje, dakle ono sto je jedino realno. Drzava, kao i drustvo, su apstrakcije pod cijom se maskom vrse zlocini i ispiranje mozga glupostima tipa "nacija", "religija", "tradicija", "vojnicka cast", i slicno. 



#4 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 05 September 2013 - 06:03

Ta prica o ljubavi ili "ljubavi" prema drzavi moze da prodje samo kod lenjih umova, kod onih siromashnih duhom, kukavica koje se boje istinskih ljubavi u svojim zivotima. "Ljubav" prema drzavi im dodje kao shtaka kojom se poshtapaju bauljajuci kroz svoje jadne zivote. , 

Istinski gradjanin zna da je drzava ugovorna kategorija sa pravima i obavezama precizno definisanim za obe strane i tu nema mesta za "ljubav". Ono sto se brani kad  je ugrozeno je dom,  sloboda, pravo na zivot i u toj odbrani, drzava je servis u sluzbi gradjana. Tacka. 

Moguce je da kod mene neshto nije kako treba, da mi fali neki gen ili mi fali cca 300 do 500 godina nacionalne drzave u kojoj mi je bilo i jeste mi dobro pa bi se ta "ljubav" nekako rodila, pa bih imala sta da "volim". 

Ne placem na "Hej sloveni", "Boze pravde". placem na "Marseljezu", "Bandijera rosa" i, priznajem -"...üstajte prezreni na svetu". 

 

"Gens una sumus" - tu pocinje i tu se zavrshava moja ljubav prema imaginarnom.


Edited by highlanderka, 05 September 2013 - 06:47.


#5 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 05 September 2013 - 07:39

Ako je država samo gomila papira kojim je uređena plus neke službe i birokrate u njima, to se ne može voleti, međutim, obično pod državom podrazumevamo i ljude, gradove, život u njima, vreme provedeno u njima, ono što smo stvorili ili što radimo. 

Isto je sa kućom, ako je kuća gomila betona i cigle, neke cevke i žice, nemam sigurno nikakav emotivni odnos, ako je kuća mesto u kojem provodim vreme sa porodicom, gde mi se dešavaju mnoge stvari, u kojoj sam proveo godine života to nje isto. Bez obzira što, racionalno, mogu da se preselim, da imam komforniju kuću, bolje uslove, da živim sa istom porodicom, neka veza ostaje.

Ne volim brak, volim svoju ženu, ne volim firmu, volim neke kolege, rado se sećam vremena provedenog u firmi i nerviram se često što nešto nije bolje a moglo bi. 



#6 Realanskroz

Realanskroz
  • Banned
  • 459 posts

Posted 05 September 2013 - 08:16

Ljubav prema drzavi = idiotizam. Drzava je instrument represije, gomila birokrata, pandura, vojnih lica, tajnih i javnih sluzbi. Razumem ja da je to nuzno zlo na ovom nivou evolucije coveka, kao sto je nuzno zlo sto staris ili se prehladjujes ili osecas bol koji te upozorava da ne dodirujes neki vruc predmet ili se znojis kad je vrucina. Ali voleti to, isto je kao voleti starenje ili znojenje.

 

I da, ne samo sto ne volim, nego i otvoreno mrzim i Hrvatsku i Srbiju i Francusku i Sudan i Australiju i svaku drugu drzavu na planeti. Sto ne znaci da ne volim pojedinacne Hrvate, Srbe, Francuze, itd, njihove porodice i prijatelje, dakle ono sto je jedino realno. Drzava, kao i drustvo, su apstrakcije pod cijom se maskom vrse zlocini i ispiranje mozga glupostima tipa "nacija", "religija", "tradicija", "vojnicka cast", i slicno. 

Drzava kao pravni subjekt je pre svega jedan ugovor najviseg stepena kojim se regulise jedno drustvo. Cinjenica je da je kao takva drzava nuzna potreba jer pojedinci moraju delovati u odredjenim okvirima i njihova prava i obaveze prema drustvu (koje je kao takvo realnost) moraju biti definisane inace bi nastupila anarhija. Kada govorimo o ljubavi prema drzavi ona podrazumeva osecaj pripadnosti odredjenom kraju gde si odrastao, ljudima i dogadjajima, a sve se to desava u okviru drustveno-pravnog sistema drzave kao institucije pa se ljudi na taj nacin identifikuju sa drzavom u kojoj zive ili kojoj pripadaju. Delimicno je u pitanju i nesto sto je usadjeno ljudima od strane drustva, porodice, okruzenja u celini. Ljubav prema drzavi jeste iracionalna kategorija generalno  i proizvod je svih ovih cinilaca. Jednostavno, ja navijam za Srbiju u fudbalu, kosarci, itd.. i ne znam da objasnim racionalno zasto. Jednostavno imam osecaj da su nasi, iako nijednog fudbalera licno ne poznajem. Jednostavno, drzava, nacija, religija su drustvene kategorije koje su u odredjenom trenutku nastale iz prakticnih razloga i opstajale stotinama godina. Na odredjenom nivou razvoja drustva nastajace novi oblici drustvenog udruzivanja a prevazilazice se stari. Koliko god da drzava bila instrument represije i koliko god ona sluzi pre svega za kontrolisanje vecine od strane manjine, ona je u ovom trenutku nuzan oblik drustvenog uredjenja.

 

Ta prica o ljubavi ili "ljubavi" prema drzavi moze da prodje samo kod lenjih umova, kod onih siromashnih duhom, kukavica koje se boje istinskih ljubavi u svojim zivotima. "Ljubav" prema drzavi im dodje kao shtaka kojom se poshtapaju bauljajuci kroz svoje jadne zivote. , 

Istinski gradjanin zna da je drzava ugovorna kategorija sa pravima i obavezama precizno definisanim za obe strane i tu nema mesta za "ljubav". Ono sto se brani kad  je ugrozeno je dom,  sloboda, pravo na zivot i u toj odbrani, drzava je servis u sluzbi gradjana. Tacka. 

Moguce je da kod mene neshto nije kako treba, da mi fali neki gen ili mi fali cca 300 do 500 godina nacionalne drzave u kojoj mi je bilo i jeste mi dobro pa bi se ta "ljubav" nekako rodila, pa bih imala sta da "volim". 

Ne placem na "Hej sloveni", "Boze pravde". placem na "Marseljezu", "Bandijera rosa" i, priznajem -"...üstajte prezreni na svetu". 

 

"Gens una sumus" - tu pocinje i tu se zavrshava moja ljubav prema imaginarnom.

 

 Prvi i drugi deo posta su mi kontradiktorni. Kako to nemas nikakav emotivni odnos prema drzavi, a places na marseljezu i na ove komunisticke pesme? Kakav odnos prema tome imas? 



#7 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 05 September 2013 - 08:25

Ljubav prema drzavi = idiotizam. Drzava je instrument represije, gomila birokrata, pandura, vojnih lica, tajnih i javnih sluzbi. Razumem ja da je to nuzno zlo na ovom nivou evolucije coveka, kao sto je nuzno zlo sto staris ili se prehladjujes ili osecas bol koji te upozorava da ne dodirujes neki vruc predmet ili se znojis kad je vrucina. Ali voleti to, isto je kao voleti starenje ili znojenje.

 

Nije cak toliko ni do evolucije koliko do problema koje stvara upravo sama drzava koja najpre stvori hordu nasilnih bezumnika i onda tako sva nuzna zavodi reda medju njima. Velika nuzda indeed.



#8 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 05 September 2013 - 08:33

Drzava kao pravni subjekt je pre svega jedan ugovor najviseg stepena kojim se regulise jedno drustvo.

 

ugovor je po meni malo preblaga rec jer mi zvuci kao da imas izbora da li ces da potpises a ti moras da postujes njene propise svidjali ti se ili ne. ima dobrih zakona ne kazem ja ali ima bogami i losih. recimo poslaniicki imunitet, recimo da se predsednik vozi u 4 audija, ja bi mu dao onog jednog punta iz zastave mislim da za bolje nije, kad ekonomija procveta (sto ce biti nikad) moze da mu se kupi nesto bolje. medjutim niko nas u stvari nista ne pita osim mozda malo pred izbore.


Edited by jasamja32, 05 September 2013 - 08:43.


#9 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 05 September 2013 - 09:23

Drzava kao pravni subjekt je pre svega jedan ugovor najviseg stepena kojim se regulise jedno drustvo. Cinjenica je da je kao takva drzava nuzna potreba jer pojedinci moraju delovati u odredjenim okvirima i njihova prava i obaveze prema drustvu (koje je kao takvo realnost) moraju biti definisane inace bi nastupila anarhija. Kada govorimo o ljubavi prema drzavi ona podrazumeva osecaj pripadnosti odredjenom kraju gde si odrastao, ljudima i dogadjajima, a sve se to desava u okviru drustveno-pravnog sistema drzave kao institucije pa se ljudi na taj nacin identifikuju sa drzavom u kojoj zive ili kojoj pripadaju. Delimicno je u pitanju i nesto sto je usadjeno ljudima od strane drustva, porodice, okruzenja u celini. Ljubav prema drzavi jeste iracionalna kategorija generalno  i proizvod je svih ovih cinilaca. Jednostavno, ja navijam za Srbiju u fudbalu, kosarci, itd.. i ne znam da objasnim racionalno zasto. Jednostavno imam osecaj da su nasi, iako nijednog fudbalera licno ne poznajem. Jednostavno, drzava, nacija, religija su drustvene kategorije koje su u odredjenom trenutku nastale iz prakticnih razloga i opstajale stotinama godina. Na odredjenom nivou razvoja drustva nastajace novi oblici drustvenog udruzivanja a prevazilazice se stari. Koliko god da drzava bila instrument represije i koliko god ona sluzi pre svega za kontrolisanje vecine od strane manjine, ona je u ovom trenutku nuzan oblik drustvenog uredjenja.

 

 

 Prvi i drugi deo posta su mi kontradiktorni. Kako to nemas nikakav emotivni odnos prema drzavi, a places na marseljezu i na ove komunisticke pesme? Kakav odnos prema tome imas? 

Imam emotivan "odnos" prema drzavi iz koje poticem - prezirem je, gadi mi se a slican "odnos" imam i prema vecini naroda koji u toj i takvoj drzavi zivi.

Imam emocije  prema idejama svih oslobodilackih pokreta od Spartaka do danas, mene ne bole "sve rane moga roda", bole me rane ljudske vrste i planete na kojoj zivimo.Ako je to komunizam, u redu, ja sam komunista. 

Ideje (pa i ideja o drzavi) nisu krive sto ljudski rod mora sve da ih vulgarizuje i pretvori u njihovu suprotnost.



#10 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 05 September 2013 - 09:43

"Treba gledati pravo. Jer da se htelo gledati iza sebe, dobili bi oci u potiljku.

Treba ljubiti zemlju dece svoje, a ne dedova svojih. Jer cast nece zavisiti od toga odakle dolazimo nego kuda idemo"

Borislav Pekic 

 

Kao djete bratsva i jedinstva ne osjecam ljubav ni prema jednoj od novo nastalih vazal drzavica. Simpatije zbog familije idu ka SRB i HR, ali ljubav prema drzavama ne. Posto sam duze u NL nego sto sam nekad zivio u YU, za mene ono gore boldovano vazi 100%. 



#11 Realanskroz

Realanskroz
  • Banned
  • 459 posts

Posted 05 September 2013 - 09:46

Imam emotivan "odnos" prema drzavi iz koje poticem - prezirem je, gadi mi se a slican "odnos" imam i prema vecini naroda koji u toj i takvoj drzavi zivi.

Imam emocije  prema idejama svih oslobodilackih pokreta od Spartaka do danas, mene ne bole "sve rane moga roda", bole me rane ljudske vrste i planete na kojoj zivimo.Ako je to komunizam, u redu, ja sam komunista. 

Ideje (pa i ideja o drzavi) nisu krive sto ljudski rod mora sve da ih vulgarizuje i pretvori u njihovu suprotnost.

To sto prezires drzavu i vecinu ljudi koji zivi u njoj, to je pitanje tvog sovinizma, tj. autosovinizma. Pod "oslobodilackim" komunistickim idejama je pobijeno preko 100 miliona ljudi, a pored fasizma (nacizma) nema represivnijeg pokreta od komunizma. Izbacujes parole koje nemaju sustinsku vrednost. Pod marseljezom i kao posledica francuske revolucije je buknuo francuski nacionalizam koji je rezultirao Napoleonom i paljenjem evrope od strane istog. 

 

ugovor je po meni malo preblaga rec jer mi zvuci kao da imas izbora da li ces da potpises a ti moras da postujes njene propise svidjali ti se ili ne. ima dobrih zakona ne kazem ja ali ima bogami i losih. recimo poslaniicki imunitet, recimo da se predsednik vozi u 4 audija, ja bi mu dao onog jednog punta iz zastave mislim da za bolje nije, kad ekonomija procveta (sto ce biti nikad) moze da mu se kupi nesto bolje. medjutim niko nas u stvari nista ne pita osim mozda malo pred izbore.

Ni kad potpisujes ugovor za koriscenje interneta sa kompanijom ne pitas se nista. Samo hoces li ili neces da prihvatis njegove uslove. Sustinski to jeste neka vrsta ugovora, gde jedna strana propisuje uslove, a druga da li hoce ili nece da ih prihvati. Naravno da postoji mnostvo losih zakona i da je drzava najcesce (ne samo kod nas) uredjena da stiti odredjeni vladajuci sloj ljudi.



#12 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 05 September 2013 - 10:46

To sto prezires drzavu i vecinu ljudi koji zivi u njoj, to je pitanje tvog sovinizma, tj. autosovinizma. Pod "oslobodilackim" komunistickim idejama je pobijeno preko 100 miliona ljudi, a pored fasizma (nacizma) nema represivnijeg pokreta od komunizma. Izbacujes parole koje nemaju sustinsku vrednost. Pod marseljezom i kao posledica francuske revolucije je buknuo francuski nacionalizam koji je rezultirao Napoleonom i paljenjem evrope od strane istog. 

 

Ni kad potpisujes ugovor za koriscenje interneta sa kompanijom ne pitas se nista. Samo hoces li ili neces da prihvatis njegove uslove. Sustinski to jeste neka vrsta ugovora, gde jedna strana propisuje uslove, a druga da li hoce ili nece da ih prihvati. Naravno da postoji mnostvo losih zakona i da je drzava najcesce (ne samo kod nas) uredjena da stiti odredjeni vladajuci sloj ljudi.

Komunizam ste spomenuli vi a ne ja.

Ne ubijaju ideje nego ljudi.

Ljudi biraju ideje a ne ideje - ljude.

Slobodna volja (da se bira) pretpostavlja odgovornost za izbor.

Prezirem i preziracu lenjost, neznanje, bahatost. glupost, nepravdu, neslobodu pod bilo cijom zastavom da se okupe.


Edited by highlanderka, 05 September 2013 - 10:47.


#13 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 05 September 2013 - 10:50

 Ali voleti to, isto je kao voleti starenje ili znojenje.

 

 

Schrodinger, a sto ces s onim dijelom zivota u kojem se ne znojis?

ono kad ti je ugodno prohladno a ti sjedis u zavjetrini na suncanu danu? 

i sto ja ne bih volio starenje kad je to neminovnost koju uostalom mogu odgoditi

tj. mogu je produziti - ako ne oblacenjem a ono modernoscu razmisljanja?

ili naprosto boljom socijalnom zastitom?

 

Ono sto je Zoki receno preko obracanja Kiniku, da ne voli Hrvatsku je istina.

To kaze i sam on, jer Hrvatsku dozivljava kao klasicni apatrid.

E sad, to sto Zoka nevoli Hrvatsku nitko mu ne zamjera, zamjera mu se 

sto kao takav ima "ljutu potrebu" svima koji tu drzavu cijene reci na jedan tako

prostacki nacin (srati/sere/jebe mi se/govna) kako je pozicija apatrida komotnija

ne zeleci akceptirati odgovor da je takav nacin razmisljanja - svima poznat.

 

ps

 

evo npr. ja volim i Njemacku unatoc saznanjima (nakon 25 godina suzivota) da u tom drustvenom sistemu

masa stvari jeste poslozena da bi mi (i meni slicnima a ima nas bar 10.000.000 u Njemackoj)

zivot bio - tezi nego li on zapravo unutar takva sistema treba biti.

pa opet, razumijem Njemacku i volim je kao drustvo bas poradi tog shvacanja.

(znas onu od Max Frischa - "Jedan narod gospodara osjeca se ugrozen: pozvao je radnu snagu, a dolaze ljudi.")

 

Kod Zoke tog "trenutka" nema, on se prema svakoj drzavi odnosi kao - konzument koji je konzumirano platio,

pa stoga ima pravo konzumirano i kritizirati objasnjavajuci da ne postoji - narod gospodara.

 

Sorry, skloniji sam Max Frischu a manje Zoranu iz USofA koji ne voli ni to gdje zivi 

 

Ne volim Hrvatsku, no ne volim ni bilo koju drugu drzavu. 

 

 



#14 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 05 September 2013 - 11:25

Ljubav prema državi... A šta je to država? Neko je davno na forumu rekao da za njega država skup lupača pečata i ostalih birokrata, sa čime se potpuno slažem, a pri čemu ne mislim konkretno na Srbiju, Norvešku, Tursku, Japan, Ugandu ili Paragvaj, već na sve države uopšte. Ono što danas podrazumevamo pod državom funkcioniše tako da za novac koji se daje putem poreza treba da obezbedi određene usluge, a njima mogu biti zadovoljan ili nezadovoljan, i to je to. Bilo da je u pitanju porez koji se naplaćuje na imovinu ili na profit, bilo PDV koji ide državi u ruke čim kupimo neku sitnicu, npr. žvake, država će ga svejedno uzeti, a najveći problem je kako će ga rasporediti. Ukoliko ga rasporedi da bi nahranila armiju lupača pečata i plaćala nekome da se vozika u skupim automobilima, to svakako ne valja i takvu državu (=skup lupača pečata) prezirem. Ukoliko taj novac usmeri na neke pametnije stvari, npr. na to da lopove pošalje gde im je mesto, da ih spreči u krađama, da zaštiti imovinu građana i da im omogući društvenu klimu u kojoj mogu da napreduju, onda mogu da poštujem ono što je urađeno i to je to.

 

Ukoliko 'moji' lupači pečata naprave takve gluposti da mi je kod stranih lupača pečata npr. potrebna viza, svakako da mi smetaju i jedni i drugi – domaći jer su dozvolili da SVI koji su pod njihovom nadležnošću moraju da podnose uverenja o tome šta su ručali i o broju cipela, a strani jer me pakuju u isti koš sa kojekakvim secikesama, lopovima i sličnim, pa moram da od domaćih lupača uzimam navedena uverenja.

 

Što se tiče nacionalnih simbola, kao što su zastava, grb i himna, imam isti odnos. Svaka zastava je za mene samo šarena krpa, svaki grb običan crtež, a svaka himna je samo obična pesma. Lepša mi je neka mrtva priroda ili pejzaž od skupa boja nabacanih na parče tkanine, a uvek ću radije slušati neku pesmu na radiju nego npr. Marseljezu ili Bože, pravde. Ni jedna ni druga nemaju za mene veći značaj nego Yellow Submarine, Money, Money ili Tera čoban ovčice. Između ove tri bih još i mogao da odaberem koju bih slušao u ovom trenutku, premda ne vidim neku razliku između pesme o ovčicama i neke loše spakovane nacionalne himne.

 

Šta je sa sredinom i sa onima koji bi trebalo da kao budu 'moji' ili 'tuđi'? Ukratko – ništa. Jednako su mi daleki džeparoš na valjevskoj autobuskoj stanici, onaj koji operiše ispod Ajfelove kule, ili oko Koloseuma, kao što će mi jednako biti simpatični ljubazni prodavac u lokalnoj trafici, isti takav koji prodaje kobasice u Minhenu ili hot dog u Njujorku. Ukoliko je neko dobar i pristojan čovek, biće mi blizak i drag, bilo da je Turčin, Japanac, Srbin, Šveđanin ili Argentinac. Šta je sa 'nacionalnim' veličinama? Leonardo da Vinči je Italijan, Tomas Man je Nemac, Vatroslav Lisinski je Hrvat, Nikola Tesla je Srbin, Mark Tven je Amerikanac itd. Isto tako, i Musolini je Italijan, i Hitler je Nemac, i Pavelić je Hrvat, i Mladić je Srbin, kao što je i serijski ubica Menson Amerikanac. I šta sad? Niti je svaki Nemac Tomas Man, niti je Hitler, niti je svaki Italijan Leonardo, niti je Musolini, i tako dalje. Ako prihvatamo one iz prve grupe, šta će biti sa onima iz druge grupe? Zanošenje da neko pripada istoj naciji kao Tven, Lisinski ili Tesla je pomalo nezgodna stvar. Ukoliko neko smatra da je bolji jer pripada istoj naciji kao i ova trojica i ponosi se njihovim uspehom, odnosno kiti se njihovim dostignućima, vrlo brzo pada u vodu kada na scenu stupe Mladić, Pavelić ili Menson. Molim lepo, i njihovi geni pripadaju istom narodu, i oni su odrasli u istom okruženju, a postali su to što jesu usled mnogih faktora. Ukoliko je npr. Tesla 'moj', to će biti i Mladić. Ukoliko Nemac kaže da je Man 'njegov', to će biti i Hitler. I šta sad? To što neko ima zajedničke pretke sa Hitlerom ili Manom ga ne čini boljim ili lošijim. Taj neko može da spasi 1.000 ljudskih života, ali može da bude i običan lopov ili ubica. Uostalom, svi pomenuti pripadaju homo sapisensu, pa se podrazumeva da im je poreklo zajedničko. Leonardo da Vinči je isto toliko 'moj', koliko i Tesla ili Lisinski, ali isto toliko kao i Musolini, Mladić ili Pavelić. Niti sam bolji, niti sam gori zbog svega toga.



#15 Realanskroz

Realanskroz
  • Banned
  • 459 posts

Posted 05 September 2013 - 11:30

Komunizam ste spomenuli vi a ne ja.

Ne ubijaju ideje nego ljudi.

Ljudi biraju ideje a ne ideje - ljude.

Slobodna volja (da se bira) pretpostavlja odgovornost za izbor.

Prezirem i preziracu lenjost, neznanje, bahatost. glupost, nepravdu, neslobodu pod bilo cijom zastavom da se okupe.

Pa rekli ste (ne morate mi persirati jer sam relativno mlad) da zaplacete na pesmu bandiera rosa. Znaci da vam je komunizam posebno drag. Kad kazete da ideje ne ubijaju ljude, tu cemo se sloziti delimicno. Svaka ideologija je kao pistolj u rukama jednog drustva. Sto su ideali veci i sto su udaljeniji od realnosti i prakse jednog drustva, to je mogucnost katastrofe za jedno drustvo veca. Fasizam kao ideja itekako implicira ubijanje ljudi na bazi nacije, rase, u ime zivotnog prostora. Komunizam prvenstveno podrazumeva revoluciju nad postojecim sistemom, a svaka revolucija podrazumeva i milione zrtava kako je to u praksi i bilo. Pa nece valjda burzoaska klasa sama da se odrekne svoje pozicije, bogatstva i privilegija. Dakle ideje itekako mogu biti opasne... I sto su revolucionarnije, to su opasnije po drustvo u celini. 

Ovo zadnje potpisujem, ali to su odlike pojedinaca. Ne moze drustvo u celini da se definise kao takvo.