Jump to content


Photo
- - - - -

Srpska nacionalna katarza?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1103 replies to this topic

#1 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 04 March 2013 - 00:31

Prateci medije posljednjih nekoliko godina, cini mi se da sam primjetio neka prilicno negativna drustvena kretanja, pa slijedom toga pokrecem ovu temu.

 

Dakle, najprije kao uvod, da se vratimo par desetljeca unazad. Opce-receno, moze se povuci prilicno odrziva paralela izmedju njemacke nacije '40-tih i srpske nacije 90-tih godina proslog stoljeca: 

- rat za teritorij - Dritte Reich/Velika Srbija

- separatizam - volksdeutcheri/precani

- logori, zlocini, genocid - Auschwitz/Omarska, Warshaw ghetto/Sarajevo, holocaust/Srebrenica

- naci(onali)sticki poremecaj drustva - fuhrer/vozd, jedna partija, diktatura, rezim

itd itd

 

No, ono sto znamo je da je nakon poraza '45. njemacka nacija dozivjela potpunu katarzu - da ne duljim, necemo vidjeti u njemackim medijima (ni pisanim ni elektronskim) danas da se slavi Hitler, Goebels, Gering itd, ili da se pokusavaju ublaziti nedjela koja su pocinili nacisti kao npr. holocaust, ili da se pokusava uspostaviti obostrana krivica za WW2 nazi Njemacke i drugih ucesnica u ratu, itd. S druge strane, mislim da ekvivalent onomu sto se desilo u Njemackoj se nije desilo ili se ne desava u Srbiji - mozda je i bilo nekih naznaka toga prije 10-tak godina, no danas je gotovo ocigledno da je katarza izgurana na margine.

 

Drugim rijecima, prateci desavanja u posljednjih 10-tak godina, mislim da se ponovno desava bujanje nacionalizma u Srbiji - tacno se moze opipati kada dotaknete 95% medija da umjesto u smjeru katarze, drustvo je krenulo u drugacijem smjeru - nacionalizma. Sanja se o "srpskom Kosovu bez ####a", "nezavisnost Crne Gore = kriminalizovani Milogorci", "RS je Srbija a ne BiH" itd itd. Mozda grijesim, ali cini mi se da velika vecina pripadnika srpske nacije podrzava ove stavove (tek mala manjina je protiv njih).

 

Dakle,

- osnovno pitanje teme, sto nam moze donijeti buducnost, sa srpskom nacijom u kojoj ponovo buja nacionalizam '90-tih (ne potpuno isti, slican, ali nacionalizam)?

- dodatno pitanje teme, ako elite ili "elite" koristi nacionalizam u populisticke-politikantske svrhe osvajanja vlasti, kakav efekat to ima na drusto u kratkom i dugom roku?

 

 

 

 

 

 



#2 dinozzo

dinozzo
  • Banned
  • 2,555 posts

Posted 04 March 2013 - 00:39

Prateci medije posljednjih nekoliko godina, cini mi se da sam primjetio neka prilicno negativna drustvena kretanja, pa slijedom toga pokrecem ovu temu.

 

Dakle, najprije kao uvod, da se vratimo par desetljeca unazad. Opce-receno, moze se povuci prilicno odrziva paralela izmedju njemacke nacije '40-tih i srpske nacije 90-tih godina proslog stoljeca: 

- rat za teritorij - Dritte Reich/Velika Srbija

- separatizam - volksdeutcheri/precani

- logori, zlocini, genocid - Auschwitz/Omarska, Warshaw ghetto/Sarajevo, holocaust/Srebrenica

- naci(onali)sticki poremecaj drustva - fuhrer/vozd, jedna partija, diktatura, rezim

itd itd

 

No, ono sto znamo je da je nakon poraza '45. njemacka nacija dozivjela potpunu katarzu - da ne duljim, necemo vidjeti u njemackim medijima (ni pisanim ni elektronskim) danas da se slavi Hitler, Goebels, Gering itd, ili da se pokusavaju ublaziti nedjela koja su pocinili nacisti kao npr. holocaust, ili da se pokusava uspostaviti obostrana krivica za WW2 nazi Njemacke i drugih ucesnica u ratu, itd. S druge strane, mislim da ekvivalent onomu sto se desilo u Njemackoj se nije desilo ili se ne desava u Srbiji - mozda je i bilo nekih naznaka toga prije 10-tak godina, no danas je gotovo ocigledno da je katarza izgurana na margine.

 

Drugim rijecima, prateci desavanja u posljednjih 10-tak godina, mislim da se ponovno desava bujanje nacionalizma u Srbiji - tacno se moze opipati kada dotaknete 95% medija da umjesto u smjeru katarze, drustvo je krenulo u drugacijem smjeru - nacionalizma. Sanja se o "srpskom Kosovu bez ####a", "nezavisnost Crne Gore = kriminalizovani Milogorci", "RS je Srbija a ne BiH" itd itd. Mozda grijesim, ali cini mi se da velika vecina pripadnika srpske nacije podrzava ove stavove (tek mala manjina je protiv njih).

 

Dakle,

- osnovno pitanje teme, sto nam moze donijeti buducnost, sa srpskom nacijom u kojoj ponovo buja nacionalizam '90-tih (ne potpuno isti, slican, ali nacionalizam)?

- dodatno pitanje teme, ako elite ili "elite" koristi nacionalizam u populisticke-politikantske svrhe osvajanja vlasti, kakav efekat to ima na drusto u kratkom i dugom roku?

Ne znam da li da podvedem pod spinovanje ili zamenu teza...

 

A gde to ne buja nacionalizam? Na Kosovu, u Albaniji, BiX ili Hrvatskoj? Na zapadu? Mozda samo u zavijenoj formi. Po ko zna koji put se pokusava stvoriti dojam opstim generalizacijama kako je Srbija po necemu abnormalna pojava sta god da se desi.

 

Tema je besmislena.



#3 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 04 March 2013 - 00:50

Besmislena tema kao i naslov. Kako je uopste moguca nacionalna katarza?



#4 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 04 March 2013 - 00:52

Ne znam da li da podvedem pod spinovanje ili zamenu teza...

 

A gde to ne buja nacionalizam? Na Kosovu, u Albaniji, BiX ili Hrvatskoj? Na zapadu? Mozda samo u zavijenoj formi. Po ko zna koji put se pokusava stvoriti dojam opstim generalizacijama kako je Srbija po necemu abnormalna pojava sta god da se desi.

 

Tema je besmislena.

 

Mislim da je Vas (ili tvoj) odgovor i najbolji primjer onoga ste je predmet ove teme...

 

No, ono sto me interesira jeste misljenje nekih drugih ucesnika ovog foruma vezano za postavke ili pretpostavke koje sam iznio u uvodnom postu.



#5 dinozzo

dinozzo
  • Banned
  • 2,555 posts

Posted 04 March 2013 - 00:58

Mislim da je Vas (ili tvoj) odgovor i najbolji primjer onoga ste je predmet ove teme...

 

No, ono sto me interesira jeste misljenje nekih drugih ucesnika ovog foruma vezano za postavke ili pretpostavke koje sam iznio u uvodnom postu.

Nema dileme da ce se pronaci, ta tema :bujalog nacionalizma" koji ti je pred ocima se provlaci na svakom mogucem topicu, prelazi u paranoju.



#6 bokki

bokki
  • Banned
  • 477 posts

Posted 04 March 2013 - 01:08

 ali cini mi se da velika vecina pripadnika srpske nacije podrzava ove stavove (tek mala manjina je protiv njih).

 

 

Kolika je ta većina po tebi, u procentima ?



#7 dinozzo

dinozzo
  • Banned
  • 2,555 posts

Posted 04 March 2013 - 01:14

Kolika je ta većina po tebi, u procentima ?

 U CRO 90% smatra gotovinu ili tudjmana herojom i tomspona idolom, a u srbiji buja nacionalizam, kenja mi se od ovakvih postova. Isprani mozgovi.


Edited by dinozzo, 04 March 2013 - 01:17.


#8 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 04 March 2013 - 03:39

 U CRO 90% smatra gotovinu ili tudjmana herojom i tomspona idolom, a u srbiji buja nacionalizam, kenja mi se od ovakvih postova. Isprani mozgovi.

 

Imas li neki izvor za ovo podmetanje ili si ga izvadio iz svog braon rudnika, kao i vecinu svojih postova?



#9 fort lauderdale

fort lauderdale
  • Members
  • 3 posts

Posted 04 March 2013 - 05:55

Imas li neki izvor za ovo podmetanje ili si ga izvadio iz svog braon rudnika, kao i vecinu svojih postova?

 

 

zar nije i sam Josipovic koji je navodno evropejac izjavio ovo??



#10 Nemanja 756

Nemanja 756
  • Banned
  • 11 posts

Posted 04 March 2013 - 05:59

Prateci medije posljednjih nekoliko godina, cini mi se da sam primjetio neka prilicno negativna drustvena kretanja, pa slijedom toga pokrecem ovu temu.

 

Dakle, najprije kao uvod, da se vratimo par desetljeca unazad. Opce-receno, moze se povuci prilicno odrziva paralela izmedju njemacke nacije '40-tih i srpske nacije 90-tih godina proslog stoljeca: 

- rat za teritorij - Dritte Reich/Velika Srbija

- separatizam - volksdeutcheri/precani

- logori, zlocini, genocid - Auschwitz/Omarska, Warshaw ghetto/Sarajevo, holocaust/Srebrenica

- naci(onali)sticki poremecaj drustva - fuhrer/vozd, jedna partija, diktatura, rezim

itd itd

 

No, ono sto znamo je da je nakon poraza '45. njemacka nacija dozivjela potpunu katarzu - da ne duljim, necemo vidjeti u njemackim medijima (ni pisanim ni elektronskim) danas da se slavi Hitler, Goebels, Gering itd, ili da se pokusavaju ublaziti nedjela koja su pocinili nacisti kao npr. holocaust, ili da se pokusava uspostaviti obostrana krivica za WW2 nazi Njemacke i drugih ucesnica u ratu, itd. S druge strane, mislim da ekvivalent onomu sto se desilo u Njemackoj se nije desilo ili se ne desava u Srbiji - mozda je i bilo nekih naznaka toga prije 10-tak godina, no danas je gotovo ocigledno da je katarza izgurana na margine.

 

Drugim rijecima, prateci desavanja u posljednjih 10-tak godina, mislim da se ponovno desava bujanje nacionalizma u Srbiji - tacno se moze opipati kada dotaknete 95% medija da umjesto u smjeru katarze, drustvo je krenulo u drugacijem smjeru - nacionalizma. Sanja se o "srpskom Kosovu bez ####a", "nezavisnost Crne Gore = kriminalizovani Milogorci", "RS je Srbija a ne BiH" itd itd. Mozda grijesim, ali cini mi se da velika vecina pripadnika srpske nacije podrzava ove stavove (tek mala manjina je protiv njih).

 

Dakle,

- osnovno pitanje teme, sto nam moze donijeti buducnost, sa srpskom nacijom u kojoj ponovo buja nacionalizam '90-tih (ne potpuno isti, slican, ali nacionalizam)?

- dodatno pitanje teme, ako elite ili "elite" koristi nacionalizam u populisticke-politikantske svrhe osvajanja vlasti, kakav efekat to ima na drusto u kratkom i dugom roku?

Ne znam za druge Srbe ali mi u Srpskoj smo se  borili za Srpsku ne za Veliku Srbiju.



#11 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 04 March 2013 - 06:05

zar nije i sam Josipovic koji je navodno evropejac izjavio ovo??

 

Izvor za ovu glupost?

 

Ili si i ti rudario u svom braon rudniku te podatke.



#12 fort lauderdale

fort lauderdale
  • Members
  • 3 posts

Posted 04 March 2013 - 06:09

Ne znam za druge Srbe ali mi u Srpskoj smo se  borili za Srpsku ne za Veliku Srbiju.

ne zaboravi da smo potpisali 92 ostanak u Bosni zajedno s Hrvatima sto znaci da nismo imali problem da budemo dio Bosne a i oni iz Srbije ne rekose Srbima da ne potpisuju sto znaci da ni oni nisu imali problem da ovi ne budu dio Srbije a s tim znaci onda i oniiz Hrvatske takodje posto su Srbi iz Hrvatske preko Srba iz Bosne bili povezani s Srbijom tako da ta demagogija ovdje pada u vodu,sto se tice tih snova koga da ne bude na Kosovu mislim da se vidi iz prilozenog koga tamo da skoro i nemai kosta sanja  , a kad se uzme jos u obzir kako je gdje i od koga krenulo sve mi se cini da nam drug mujo laje pod pogresan prozor...



#13 fort lauderdale

fort lauderdale
  • Members
  • 3 posts

Posted 04 March 2013 - 06:38

Izvor za ovu glupost?

 

Ili si i ti rudario u svom braon rudniku te 

 

Izvor za ovu glupost?

 

Ili si i ti rudario u svom braon rudniku te podatke.

jel ti mislis da ja pamtim gdje sam koju izjavu procitao?

imas internet ukucaj pa potrazi

evo ti na primjer jedne...

http://www.blic.rs/V...a-bude-savetnik

 



#14 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 March 2013 - 07:02

Ne znam za druge Srbe ali mi u Srpskoj smo se  borili za Srpsku ne za Veliku Srbiju.

 

Ovo je prilican biser. Hoces da ti navedem gomile izjava Plavsicke, Koljevica, Djoga, Buhe, itd. koje govore drugacije ili si ih ti i sam svestan, pa si samo privremeno zaboravio?



#15 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 March 2013 - 07:11

Ne znam da li da podvedem pod spinovanje ili zamenu teza...

 

A gde to ne buja nacionalizam? Na Kosovu, u Albaniji, BiX ili Hrvatskoj? Na zapadu? Mozda samo u zavijenoj formi. Po ko zna koji put se pokusava stvoriti dojam opstim generalizacijama kako je Srbija po necemu abnormalna pojava sta god da se desi.

 

Tema je besmislena.

 

Nacionalizam ne buja u sredinama koje su kulturno, naucno, tehnoloski, kakogod zelis naprednije i opadanje nacionalizma je proporcionalno napretku. Npr. svi se slazu da danas u Japanu ima daleko manje nacionalizma nego pre 100 godina, sto je posledica manje katarze (koja je uostalom tamo bila nedovoljna i denacifikacija sprovodjena daleko manje u sferi obrazovanja i kulture nego u post-WW2 NEmackoj) nego napretka, tehnologije i kontakta sa svetom koji JESTE jedno globalno selo (i to vrlo malo). Isto se odnosi na zemlje EU, isto se odnosi na brojne zemlje koje su u velikom usponu; npr. danas je gotovo nezamislivo da zbog nacionalnih pretenzija oko granica dodje do rata izmedju dve drzave u Juznoj Americi, sto se rutinski desavalo od njihovog sticanja nezavisnosti pocetkom 19., pa sve do sredine 20. veka (npr. Paragvaj i Bolivija su vodili cak cetiri ili pet ratova pracenih promenama granica). Danski i svedski nacionalizam koji su bili uzrocnik krvavih konflikata oko juzne Svedske (Scania) - te dve naciije su vodile oko 50 ratova (!) - u toj meri je nestao da danas veliki broj recimo stanovnika Kopenhagena zivi u Svedskoj i komutira svaki dan na posao u Kopenhagen. Itd. isl.

 

Dakle, predstave kojima se u Srbiji ispira mozak, a to je da je nacionalizam ne samo normalna stvar, vec je i "u trendu" su samo to: ispiranje mozga. Nacionalizam je ostatak jednog proslog vremena i samo je pitanje koliko ce jos zla i stete uciniti pre nego sto ode gde i spada - na smetliste istorije. Naravno da je zlo jako zilavo - ali isto tako je bilo i robovlasnistvo, koje je mnogo duze trajalo (pa i postiglo mnogo vece objektivne rezultate, ako cemo pravo), ali je na kraju ipak nestalo.