Jump to content


Photo
- - - - -

Srpska nacionalna katarza?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1103 replies to this topic

#16 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 March 2013 - 07:13

Besmislena tema kao i naslov. Kako je uopste moguca nacionalna katarza?

 

Jedna rec: denacifikacija.

 

Postavljac je vrlo lepo u pocetnom postu to rekao, a sto ti ne zelis da citas je druga stvar.



#17 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 04 March 2013 - 07:28

Denacifikacija je upravo to sto joj ime kaze. Samo to sa katarzom nema blage veze i ajde mi objasni sta je to nacionalna katarza.



#18 Nemanja 756

Nemanja 756
  • Banned
  • 11 posts

Posted 04 March 2013 - 07:38

Ovo je prilican biser. Hoces da ti navedem gomile izjava Plavsicke, Koljevica, Djoga, Buhe, itd. koje govore drugacije ili si ih ti i sam svestan, pa si samo privremeno zaboravio?

Daj da vidimo te izjave !



#19 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 04 March 2013 - 10:03

Isto se odnosi na zemlje EU, isto se odnosi na brojne zemlje koje su u velikom usponu;

 

Nacionalizam u EU je u porastu, sa sve opstim privrednim rastom s jedne, i padom zivotnog standarda vecine gradjana, s druge strane. Jedino sto vise nije usmeren na prve susede, vec na neke druge. Kao sto sam rece, svet je postao malo globalno selo, u kome je lako naci neprijatelje i dezurne krivce, a da pri tome na opoganujes sopstveno dvoriste i da potencijalni sukob drzis daleko od svojih granica.

Nacionalizam ne mora da vodi direktno u ratove, ali u svakom slucaju ostecuje drustvo i sprecava ga da na najbolji nacin koristi svoje resurse i kapacitete.



#20 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 March 2013 - 10:05

Daj da vidimo te izjave !

Evo ti recimo Politika od 20. septembra 1992, prenosi izjavu R. Karadzica sa pregovora u Zenevi: "BiH objektivno vise ne postoji... Rat sa Hrvatima vodi do prirodnog razgranicenja citavog srpskog i hrvatskog etnickog prostora." Kako li se samo to tumaci osim kao podela BiH?

 

A pazi sad sta pise u prevodu optuznice protiv vaseg ratnog vodje:

 

 

Dana 12. maja 1992, na 16. sjednici Skupštine srpskog naroda Bosne i Hercegovine, Radovan Karadžić je objavio šest strateških ciljeva srpskog naroda u Bosni i Hercegovini. Jedan od tih ciljeva bilo je eliminisanje rijeke Drine kao granice između srpskih država.

 

Pazi sad, eliminacija granice?

 

"Naš cilj je ujedinjenje sa Srbijom." Karadzic1994, povodom dodele Ordena Republike Srpske slobodanu milosevicu (vidi u "Vreme" 917 od 31. jula 2008.)

 

A velika srpska heroina je, kako i prilici, vrlo prakticna zena:

 

 

Predložila sam da se danas donesu zaključci u odnosu na ona naša zajednička skupštinska zasjedanja, jer takva zasjedanja više nemaju nikakva smisla ako ne oformimo zajedničku skupštinu, vladu i državu. Mi imamo danas definitivno da kažemo hoćemo li to ili nećemo. Osim toga, mislim da je politička klima za to danas vrlo dobra, odnosno, mi smo našim referendumom jednostavno skrenuli razmišljanja svijetu u drugom pravcu. Mi više ne smijemo dozvoliti da oni izmišljaju šta će nam činiti. Prvi korak u ovom međuprostoru Srbi treba da naprave. Pogotovu što se u nekim zvaničnim pregovorima pojavljuju ljudi koje nije birao narod iz Republike Srpske i Republike Srpske Krajine i mi im moramo oduzeti mandat.

 

(Biljana Plavsic, 30. maja 1993, na sastanku politickih rukovodstava RS i RSK)

 

A evo sta je rekla u intervjuu Borbi 8. februara 1993: "Ujedinjenje Srba je realnost koja je trebalo da bude ostvarena mnogo ranije."

 

Pametnom dosta...



#21 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 March 2013 - 10:10

Denacifikacija je upravo to sto joj ime kaze. Samo to sa katarzom nema blage veze i ajde mi objasni sta je to nacionalna katarza.

 

Aman, covece, imas primer post-WW2 NEmacke koju je postavljac lepo naveo. Dakle, denacifikacija je bila prvi i osnovni korak, a ocigledno je da katarza ukljucuje jos neke korake, ali je denacifikacija pre svega javnog, medijskog i udzbenickog diskursa osnovni i najvazniji faktor. Sama rec katarza, koja kao i lustracija, znaci prociscenje nije nikakva misticna stvar, vec jednostavno napustanje i osuda prethodnih pogresnih nacela i vrednosti, kao i odgovarajuce sankcije, koje mogu biti i materijalne i moralne za zastupnike tih nakaradnih i prevazidjenih vrednosti.



#22 Nemanja 756

Nemanja 756
  • Banned
  • 11 posts

Posted 04 March 2013 - 11:05

Evo ti recimo Politika od 20. septembra 1992, prenosi izjavu R. Karadzica sa pregovora u Zenevi: "BiH objektivno vise ne postoji... Rat sa Hrvatima vodi do prirodnog razgranicenja citavog srpskog i hrvatskog etnickog prostora." Kako li se samo to tumaci osim kao podela BiH?

 

A pazi sad sta pise u prevodu optuznice protiv vaseg ratnog vodje:

 

 

 

Pazi sad, eliminacija granice?

 

"Naš cilj je ujedinjenje sa Srbijom." Karadzic1994, povodom dodele Ordena Republike Srpske slobodanu milosevicu (vidi u "Vreme" 917 od 31. jula 2008.)

 

A velika srpska heroina je, kako i prilici, vrlo prakticna zena:

 

 

 

(Biljana Plavsic, 30. maja 1993, na sastanku politickih rukovodstava RS i RSK)

 

A evo sta je rekla u intervjuu Borbi 8. februara 1993: "Ujedinjenje Srba je realnost koja je trebalo da bude ostvarena mnogo ranije."

 

Pametnom dosta...

 

 

Evo ti recimo Politika od 20. septembra 1992, prenosi izjavu R. Karadzica sa pregovora u Zenevi: "BiH objektivno vise ne postoji... Rat sa Hrvatima vodi do prirodnog razgranicenja citavog srpskog i hrvatskog etnickog prostora." Kako li se samo to tumaci osim kao podela BiH?

 

A pazi sad sta pise u prevodu optuznice protiv vaseg ratnog vodje:

 

 

 

Pazi sad, eliminacija granice?

 

"Naš cilj je ujedinjenje sa Srbijom." Karadzic1994, povodom dodele Ordena Republike Srpske slobodanu milosevicu (vidi u "Vreme" 917 od 31. jula 2008.)

 

A velika srpska heroina je, kako i prilici, vrlo prakticna zena:

 

 

 

(Biljana Plavsic, 30. maja 1993, na sastanku politickih rukovodstava RS i RSK)

 

A evo sta je rekla u intervjuu Borbi 8. februara 1993: "Ujedinjenje Srba je realnost koja je trebalo da bude ostvarena mnogo ranije."

 

Pametnom dosta...

Znači tih izjava i nema mnogo  i nejasne su pa ih  Shrondinger mora  da tumači  naravno na svoj način.Čak ideš  toliko  daleko da između RSK i RS s jedne i tzv.Velike Srbije stavljaš znak jednakosti. .Za one koji ne znaju,područje  Krajine i područje današnje Srpske činili su prije progona krajiškog stanovništva jednu etničko - kulturnu cjelinu  a ideja ujedinjenja i stvaranja republike ili države ili političkog entiteta na toj teritoriji ni na koji način ne prevazilazi ono što su ostali  jugoslovenski narodi i jedna narodnost već ostvarili 1945 godine.I dok se te tekovine drugih naroda uzimaju Bogom dane ,iste takve težnje stanovnika  Krajine i Srpske se smatraju ekstremizom i porede  čak sa nacizmom.

U stvarnosti,i Dr.Radovan Karadžić predsjednik a ne vođa,vođa je nepoznat pojam u Srpskoj i njegovi saradnici još su krajem 1991 iskreno prihvatili  prijedlog  EZ koji je predviđao reforme BiH u smislu  federalizacije iste kao  i činjenicu  da država Jugoslavija više neće postojati.Nikakva "Velika Srbija"kao mogućnost nije bila u igri ni jednog trenutka i to je bila opštepoznata stvar.Čak i u ratnom periodu,između Srbije i Srpske postojala je granica sa graničnim prelazima,carinom i policijom.


Edited by Nemanja 756, 04 March 2013 - 11:17.


#23 dinozzo

dinozzo
  • Banned
  • 2,555 posts

Posted 04 March 2013 - 11:21

@Sredinger

 

A mislis li da recimo u SAD nema nacionalizma? Ili se to samo zove drugacije i drugacije predstavlja.

 

Zasto nacionalizam poistovecivati sa sovinizmom?

 

Generalno cak smatram da u okruzneju Srbija ima najmanji problem sa nacionalizmom i da je najzastupljeniji u albaniji i Hrvatskoj. 



#24 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 04 March 2013 - 11:28

 

 

No, ono sto znamo je da je nakon poraza '45. njemacka nacija dozivjela potpunu katarzu - da ne duljim, necemo vidjeti u njemackim medijima (ni pisanim ni elektronskim) danas da se slavi Hitler, Goebels, Gering itd, ili da se pokusavaju ublaziti nedjela koja su pocinili nacisti kao npr. holocaust, ili da se pokusava uspostaviti obostrana krivica za WW2 nazi Njemacke i drugih ucesnica u ratu, itd. S druge strane, mislim da ekvivalent onomu sto se desilo u Njemackoj se nije desilo ili se ne desava u Srbiji - mozda je i bilo nekih naznaka toga prije 10-tak godina, no danas je gotovo ocigledno da je katarza izgurana na margine

 

         Odlican post Mujo!

         A ovi sto ti zameraju neka pronadju da li se desilo da navijaci Bayerna u minulim godinama nakon velikog rata,  horski, iz hiljade grla, upucuju onu miroljubivu poruku, "Noz, zica, Auschwitza". Ili proterane Schwabe uzvikuju "Ubij, zakolji da...ne postoji ", kao sto se valja po srpskim, prestonickim i inim stadionima?

         Ispustajuci druge primere  "katarze"... 

 

 



#25 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 04 March 2013 - 11:40

@Sredinger

 

A mislis li da recimo u SAD nema nacionalizma? Ili se to samo zove drugacije i drugacije predstavlja.

 

Zasto nacionalizam poistovecivati sa sovinizmom?

 

Generalno cak smatram da u okruzneju Srbija ima najmanji problem sa nacionalizmom i da je najzastupljeniji u albaniji i Hrvatskoj. 

 

Svuda ima nacionalizma, recimo Francuzi su veliki nacionalisti, misle da je njihova nacija otac modernog sveta, a najvise ih iritira engleski jezik kao dominantan, iako ga skoro svi znaju, ako im se obratis na engleskom u Parizu odgovorice ti samo stranac, Francuz nema sanse.

 

Mali problemcic sa nasim nacionalizmom je to sto smo vodili ratove u susednim drzavama jako skoro (ili, ako ti se vise svidja, da ne ulazimo u diskusiju oko raspada SFRJ, vrsili represiju na svojoj teritoriji), Srebrenica je jedini sudskom presudom potvrdjen genocid na tlu Evrope posle WWII.

 

A mene iskreno boli dupe sto su Albanci ili Hrvati ili Francuzi ili Ameri nacionalisti. Nek se oni bakcu sa svojim problemima, meni smeta nas primitivizam, nas sovinizam, nas mentalitet koji nas unazadjuje. I UVEK nam je neko drugi kriv. A ako samo podjes od sebe, u ma kakvom cabru da si, i ako nisi sam u njega usao, uvek svojim sposobnostima mozes iz njega da se izvuces. Dok onaj koji kuka, place i pokazuje prstom na druge vrlo brzo ostaje sam na ulici bez prihoda i bez perspektive. Sto nas ceka vrlo brzo.



#26 dinozzo

dinozzo
  • Banned
  • 2,555 posts

Posted 04 March 2013 - 11:46

Svuda ima nacionalizma, recimo Francuzi su veliki nacionalisti, misle da je njihova nacija otac modernog sveta, a najvise ih iritira engleski jezik kao dominantan, iako ga skoro svi znaju, ako im se obratis na engleskom u Parizu odgovorice ti samo stranac, Francuz nema sanse.

 

Mali problemcic sa nasim nacionalizmom je to sto smo vodili ratove u susednim drzavama jako skoro (ili, ako ti se vise svidja, da ne ulazimo u diskusiju oko raspada SFRJ, vrsili represiju na svojoj teritoriji), Srebrenica je jedini sudskom presudom potvrdjen genocid na tlu Evrope posle WWII.

 

A mene iskreno boli dupe sto su Albanci ili Hrvati ili Francuzi ili Ameri nacionalisti. Nek se oni bakcu sa svojim problemima, meni smeta nas primitivizam, nas sovinizam, nas mentalitet koji nas unazadjuje. I UVEK nam je neko drugi kriv. A ako samo podjes od sebe, u ma kakvom cabru da si, i ako nisi sam u njega usao, uvek svojim sposobnostima mozes iz njega da se izvuces. Dok onaj koji kuka, place i pokazuje prstom na druge vrlo brzo ostaje sam na ulici bez prihoda i bez perspektive. Sto nas ceka vrlo brzo.

Problem je samo sto se nacionalizam u Srbiji predstavlja ako izolovan slucaj u svetu, a najcesce se koristi kao opravdavanje zlocina nad Srbima. Ja licno ne primecujem taj nivo nacionalizma koji bi trebao biti alarmantan u svom okruzenju , niti je to sad nesto sto su Srbi izmislili ili po cemu su prepoznatljivi. Sovinizam je vec nesto skroz drugo.



#27 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 04 March 2013 - 11:51

Ja to recimo nisam primetio, cak ni od najvecih kriticara (ili po tvom srbomrzaca) ovde. Sta mislis, kako bi se gledalo na nacionalizam u Nemackoj neke 1955. godine? Od rata u Hrvatskoj i Bosni do rata na Kosovu proslo je samo 5 godina. Od rata na Kosovu do danas nije proslo ni 15. A stanje se ne popravlja, nasom zaslugom. Kukamo na EU, a oni nas maze i paze, pretpostavljam da si ucio istoriju pa znas kako se nekada postupalo sa porazenima u ratu? Okupacija i protektorat bato. A ja, koliko vidim, nista nam ne fali, cak nam poslali vise bespovratnih kredita od 2000. do danas nego sto nam je majcica Rusija dala u svojoj istoriji.



#28 dinozzo

dinozzo
  • Banned
  • 2,555 posts

Posted 04 March 2013 - 12:03

Ja to recimo nisam primetio, cak ni od najvecih kriticara (ili po tvom srbomrzaca) ovde. Sta mislis, kako bi se gledalo na nacionalizam u Nemackoj neke 1955. godine? Od rata u Hrvatskoj i Bosni do rata na Kosovu proslo je samo 5 godina. Od rata na Kosovu do danas nije proslo ni 15. A stanje se ne popravlja, nasom zaslugom. Kukamo na EU, a oni nas maze i paze, pretpostavljam da si ucio istoriju pa znas kako se nekada postupalo sa porazenima u ratu? Okupacija i protektorat bato. A ja, koliko vidim, nista nam ne fali, cak nam poslali vise bespovratnih kredita od 2000. do danas nego sto nam je majcica Rusija dala u svojoj istoriji.

Je l ti to provlacis tezu da je Srbija kriva za sve te ratove? Sto se tice protektorata ili kaznjavanja porazenih zar ovo nije vreme demokratije, evropskih vrednosti itd... ne ide poredjenje sa ww2 ili ww1 da ne idem dalje. I kad vec govoris o porazima, srbija je porazena od NATO-a sa kojim nije ni ratovala, vec je napadnuta bez odluke SB i mimo povelje UN, da bi danas mogli da kupuju i otvaraju firme po kosovu. O steti koju je Srbija pretrpela i da ne govorim, dzabe ti bespovratni krediti.

 

Srbomrzce si pomenuo ti, ne ja. Odlazimo u off, ali kako hoces...



#29 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 04 March 2013 - 12:07

jel ti mislis da ja pamtim gdje sam koju izjavu procitao?

imas internet ukucaj pa potrazi

evo ti na primjer jedne...

http://www.blic.rs/V...a-bude-savetnik

 

Postavio si link na kome se ni jednom recju ne spominje da "90% Hrvata smatra gotovinu ili tudjmana herojom i tomspona idolom", kako tvrdite ti i drugar.

 

Generalno cak smatram da u okruzneju Srbija ima najmanji problem sa nacionalizmom i da je najzastupljeniji u albaniji i Hrvatskoj. 

 

Jos jednom, te podatke si izrudario iz svog braon rudnika ili iz nekog istrazivanja javnosti?

 

Koga ili sta si citirao kada si napiso da "90% Hrvata smatra gotovinu ili tudjmana herojom i tomspona idolom"? Ili si ipak sam izvadio taj podatak iz svog braon rudnika?



#30 bokki

bokki
  • Banned
  • 477 posts

Posted 04 March 2013 - 12:08

pa znas kako se nekada postupalo sa porazenima u ratu? 

 

Ja ne znam šta te sprečava da ispraviš tu nepravdu.

Ostalo je još srpske nejači na Kosovu, ima još poneka čitava kuća, crkva i manastir.

I u Krajini je pretekao po neki starac.

Nemoj da oklevaš, možda će posle biti kasno.