Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Pesma Leda i Vatre (A song of Ice and Fire) - Spoiler!


  • Please log in to reply
436 replies to this topic

#1 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 06 February 2013 - 20:05

Paznja! Ko nije citao knjigu do kraja naletece na minsko polje Spojlera.

 

Otvaram ovaj topik da komentarisemo razne teorije koje se vrte po netu i vase licne teorije i da probamo da analiziramo detalje koji su nam promakli dok smo citali knjigu. Anything goes, citati, tekstura drustvenog uredjenja i hijerarhije, pitanje morala i razrade likova. Takodje predvidjanja sta ce se desiti sa pojedinim karakterima, skriveni planovi, predskazanja i znacaj magije.

Sta vam padne na pamet.

Ja bih krenuo sa par citata koji se bave predskazanjima, jer je njihov znacaj izgleda prilicno veliki.

 

Npr.

' I dreamt of a maid at a feast, with purple serpents in her hair, venom dripping from their fangs. '

 

opisuje Sansu na Joffrey-evom vencanju i primer je kako san moze da ukaze na nesto sto ce se desiti.

Kada npr. dobijemo poglavlja iz ugla Cersei, vidimo da je ona opsednuta predskazanjima i da se potpuno rukovodi onim sto joj je 'vestica' Maggy rekla mnogo ranije:

 

"Aye. Queen you shall be... until there comes another, younger and more beautiful, to cast you down and take all that you hold dear."...

"And when your tears have drowned you, the valonqar shall wrap his hands about your pale white throat and choke the life from you."

 

Ili vizije Daenerys, npr:

'A blue flower grew from a chink in a wall of ice, and filled the air with sweetness.'

sto je jedan od mnogobrojnih hintova za razne teorije o Liani i Raegaru.

 

 

 


Edited by Kido from Junkovac, 07 February 2013 - 19:48.

  • 2

#2 sasha arsenal

sasha arsenal
  • Members
  • 5,439 posts

Posted 06 February 2013 - 23:03

mene prvenstveno zanima kako ce se odvijati prica na zidu,pre svega sta ce biti sa Dzonom.Mislim da su svi svesni da ce on nekako preziveti,ali pitanje je hoce li postati neka zver ili ce ostati kakav je do sada bio-misljenja?
Takodje,pitanje je kakav ce uticaj imati Dorna na vlast u Westerosu-moje je misljenje veliko.
meni je mali problem sto sam procitao mnogo knjiga posle ovog serijala,pa sam izgubio iz secanja neke dogadjaje koji su naizgled manje bitni-zbog toga smo tu,zar ne?

edit:ma mozemo mi da predvidjamo sve dogadjaje,ali jedno je sigurno-matori ce nas zajebati:-D

Edited by sasha arsenal, 06 February 2013 - 23:06.

  • 0

#3 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 06 February 2013 - 23:41

Sto se Jon-a tice, sve mi izgleda kao da ce na zidu momentalno zavladati haos nakon sto su ga izboli.

Citao sam to poglavlje mnogo puta i nejasno je ko je sve tu u neposrednoj blizini. Tormund bi brzo trebao da se pojavi na licu mesta...tu je jos ekipa iz Nocne Straze, Kraljicini ljudi i Melisandre. Nekako mi izgleda da ce momentalno doci do obracuna i da su 'divljaci' najbrojniji.

Ne znam kakav je plan Bowen Marsha i ekipe i kako oni misle da uspostavi kontrolu.

Takodje Jon se u poslednjem poglavlju ponasa potpuno iracionalno nakon sto je dobio pismo i logicno bi bilo da je malo iskulirao.

Potpuno je od sebe otkacio ljude kojima moze da veruje i poslao ih na razne strane. U poslednjim poglavljima je srljao iz greske u gresku.

Ne vidim da moze biti normalan nakon sto se 'vrati' i mislim da je zavrsio sa ulogom komandira. Ne treba zaboraviti da ga je Rob proglasio za Kralja i da postoje ljudi koji to znaju.

Meni je najveca misterija Stanis i za njega jednostavno ne mogu bas nista da predvidim. Kako Martin vodi ove price, on bi odavno trebao da bude mrtav. Ako vec nije, ocekujem da bude stavljen na opasne muke koje ce ugroziti njegov da kazem beskompromisni stav i ponasanje. Theon je isto velika misterija i trenutno lik sa najvise informacija u glavi.

 

Sto se tice Dorne, moguce je da je njihov uticaj veci od onoga sto nam se namece. Imaju izvesne logisticke prednosti u odnosu na ostale. 'Navijam' za Dorana u svakom slucaju.


  • 1

#4 sasha arsenal

sasha arsenal
  • Members
  • 5,439 posts

Posted 07 February 2013 - 00:29

i meni je bilo cudno kako je Dzon reagovao.Pomislio sam u trenutku:"e sad ce Dzon da im se najebe keve",kad ono...Nekako sam navijao da posle Robove smrti Dzon bude taj koji ce podici sever.Sad se nadam da ce(ako bude ziv) ujediniti sever i pravi sever(iza zida)
Stanis je misterija,to si dobro primetio,i ja sam pomislio da ce rano zavrsiti,Teon takodje.
Zaboravili smo Sema,nemam pojma sta ce on odigrati do kraja,mozda nista a mozda bude uticao na neku bitnu odluku.

  • 0

#5 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 07 February 2013 - 05:39

Ovo naravno nisam provalio dok sam citao knjigu, ali Melisandre kaze:

 

“It is written in prophecy as well. When the red star bleeds and the darkness gathers, Azor Ahai shall be born again amidst smoke and salt to wake dragons out of stone.”

 

U poslednjem Jonovom poglavlju:

Krvava zvezda - obelezje Ser Patrek-a

so - suze Bowen Marsha

dim - para koja izlazi iz rane u stomaku

 

Mozda je ovo samo Martinova fora, ali je jasno da obozava da daje ovakve detalje...


 


Edited by Kido from Junkovac, 07 February 2013 - 05:40.

  • 0

#6 sasha arsenal

sasha arsenal
  • Members
  • 5,439 posts

Posted 07 February 2013 - 13:34

zanimljivo:-)
  • 0

#7 nemanjaol

nemanjaol
  • Members
  • 4,835 posts

Posted 07 February 2013 - 18:07

Super sto je ovo konacno otvoreno, mada predlazem i da se stavi spoilers u naslov cisto da se ljudi koij su tek poceli da citaju ne bi zaleteli i procitali nesto sto ne bi trebalo.
 
 
 

 Ne treba zaboraviti da ga je Rob proglasio za Kralja i da postoje ljudi koji to znaju.
 

Na ovo sam potpuno zaboravio a veoma je zanimljivo. Moguce je da ce Jon posto je umro biti oslobodjen zakletve kada ga Mel ozivi. Mada ipak mislim da ce, posto se razresi ovo sa Remzijem, on ostati blizu zida zbog svega sto tu sledi. Inace izasla su neka sample poglavlja iz WoW (winds of winter)i jedno od njih je Teonovo. Nisam procitao samo poglavlje ali sam gledao malo po netu i tu je jasno da je Remzi lagao u pismu koje je poslao.

 
Sto se tice Dorne, moguce je da je njihov uticaj veci od onoga sto nam se namece. Imaju izvesne logisticke prednosti u odnosu na ostale. 'Navijam' za Dorana u svakom slucaju.


Logicno bi bilo da se Dorna, posto je Quentin mrtav, prikljuci mladom Egonu i Koningtonu. Ali je skoro sigurno da se mummer's dragon koji se pominje u Deninoj viziji u Kuci neumirucih odnosi na njega, sad je pitanje da li to znaci da on nije Targ, ili to znaci da je kontrolisan od strane drugih tj. Varisa.

 

U svakom slucaju u snovima ima bas puno hintova i mislim da je gotovo svaki znacajan dogadjaj u knjizi bio najavljen kroz neciji san tako da ima puno materijala za diskusiju :)


  • 0

#8 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 07 February 2013 - 19:43

Super sto je ovo konacno otvoreno, mada predlazem i da se stavi spoilers u naslov cisto da se ljudi koij su tek poceli da citaju ne bi zaleteli i procitali nesto sto ne bi trebalo.
 
 
 

Na ovo sam potpuno zaboravio a veoma je zanimljivo. Moguce je da ce Jon posto je umro biti oslobodjen zakletve kada ga Mel ozivi. Mada ipak mislim da ce, posto se razresi ovo sa Remzijem, on ostati blizu zida zbog svega sto tu sledi. Inace izasla su neka sample poglavlja iz WoW (winds of winter)i jedno od njih je Teonovo. Nisam procitao samo poglavlje ali sam gledao malo po netu i tu je jasno da je Remzi lagao u pismu koje je poslao.


Logicno bi bilo da se Dorna, posto je Quentin mrtav, prikljuci mladom Egonu i Koningtonu. Ali je skoro sigurno da se mummer's dragon koji se pominje u Deninoj viziji u Kuci neumirucih odnosi na njega, sad je pitanje da li to znaci da on nije Targ, ili to znaci da je kontrolisan od strane drugih tj. Varisa.

 

U svakom slucaju u snovima ima bas puno hintova i mislim da je gotovo svaki znacajan dogadjaj u knjizi bio najavljen kroz neciji san tako da ima puno materijala za diskusiju :)

 

To Theonovo poglavlje je jedno od jacih u citavoj seriji. Samo obrati paznju, a i Martin je rekao, da hronologija dogadjaja nije striktna, tako da to poglavlje opisuje dogadjaje pre pisma. Jos uvek se ne zna Stanisova sudbina. Moje licno misljenje je da Ramsay laze, ali nije sve laz.

Verujem da je zaista zarobio Mancea i imam cak i licnu teoriju, doduse ne bombasticnu. Ta teorija otprilike ide ovako:

Svi koji su videli kako je Mance (Rattleshirt) spaljen, misle da je Mance zesca kukavica zbog reakcije. Mislim da ce Martin da iskoristi njegovo zarobljavanje od strane sadiste Ramsay-a da pokaze koliko je Mance ustvari drugaciji, nadam se nesalomiv. : )

 

Sto se tice spojlera slazem se, mada ne znam kako da promenim naslov. Ako su modovi raspolozeni, mozda bi mogli da dodaju da se radi o zescim spojlerima. (Edit)

 

 

Kad si pomenuo Dorne, drugo poglavlje iz WoW, Arianino, govori upravo o novim Doranovim potezima i namerama da pridobije Aegona.... Neki smeliji teoreticari zavere imaju ideju da je mladi Aegon ustvari Blackfyre, podmetnut od strane Varysa i Iliria.  

 

Edit: dodao sam info o Spojlerima u pocetni post i naslov.


Edited by Kido from Junkovac, 07 February 2013 - 19:50.

  • 0

#9 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 07 February 2013 - 20:05

Ovo naravno nisam provalio dok sam citao knjigu, ali Melisandre kaze:

 

“It is written in prophecy as well. When the red star bleeds and the darkness gathers, Azor Ahai shall be born again amidst smoke and salt to wake dragons out of stone.”

 

U poslednjem Jonovom poglavlju:

Krvava zvezda - obelezje Ser Patrek-a

so - suze Bowen Marsha

dim - para koja izlazi iz rane u stomaku

 

Mozda je ovo samo Martinova fora, ali je jasno da obozava da daje ovakve detalje...


 

 

Azor Ahai je Daenerys. Niko drugi nije oživeo zmajeve.

 

Što se tiče Stanisa - cenim, da je samo oruđe u rukama Melisandre ali da crvena veštica sve radi na tome, da vrati Deni kao vladara. Kad im više ne treba, Stanis će ostati bez glave. :ph34r:

 

Ja mislim, da mladi princ JESTE Targaryen, jer čak i poglavlje u zadnjoj knjigi priča o tome. Poglavlje Kevana Lannistera- brata pokojnog Tywina. Kad se priseća, kako je naišao na brata sa dvoje mrtve dece. Nikad nije video lice muškog deteta, pa bi mogao biti bilo ko umesto princa...


Edited by Gogy, 07 February 2013 - 20:06.

  • 0

#10 makarije čudotvorac

makarije čudotvorac
  • Members
  • 369 posts

Posted 07 February 2013 - 20:47

Ja mislim, da mladi princ JESTE Targaryen, jer čak i poglavlje u zadnjoj knjigi priča o tome. Poglavlje Kevana Lannistera- brata pokojnog Tywina. Kad se priseća, kako je naišao na brata sa dvoje mrtve dece. Nikad nije video lice muškog deteta, pa bi mogao biti bilo ko umesto princa...

Slažem sa jeste Targaryen, Varis realno nije imao razloga da laže Kevana pre nego ga ubije, a ono mummer's dragon mislim da je više zato što njime upravljaju drugi nego da je on sam lažni zmaj. 

 

 

 

Na ovo sam potpuno zaboravio a veoma je zanimljivo. Moguce je da ce Jon posto je umro biti oslobodjen zakletve kada ga Mel ozivi. Mada ipak mislim da ce, posto se razresi ovo sa Remzijem, on ostati blizu zida zbog svega sto tu sledi. Inace izasla su neka sample poglavlja iz WoW (winds of winter)i jedno od njih je Teonovo. Nisam procitao samo poglavlje ali sam gledao malo po netu i tu je jasno da je Remzi lagao u pismu koje je poslao.

Moja teorija je da Džon, naravno, nije mrtav, nego će biti u nekoj komi ili kako god, pa će za to vreme malo da varguje u Duha. On još uvek nije otkrio da je varg a ovo mu je savršena prilika :D Orel ili kako se već zvao onaj divljak je u njemu osetio veliki varg potencijal. 

 

Što se tiče Remzijevog pisma, sam Martin je kada su mu postavili neko pitanje vezano za to rekao da ne treba baš sve verovati remziju, ipak je on pogano kopile. 

 

Neki smeliji teoreticari zavere imaju ideju da je mladi Aegon ustvari Blackfyre, podmetnut od strane Varysa i Iliria.  

Zar nisu svi od Blackfyre loze izginuli, nakon bitke devetpenijevskih kraljeva.  Inače kad si ih već spomenuo, mene interesuje kod koga je završio njihov mač, i Dark Sister koji je Bloodraven odneo sa sobom na Zid. To su 2 od 3 mača koje su Targaryeni poneli sa sobom iz Stare Valirije. Mislim da će osobe koje se dograbe tog oružja povesti bitku sa drugima. 


  • 0

#11 nemanjaol

nemanjaol
  • Members
  • 4,835 posts

Posted 07 February 2013 - 20:50

 

 

Što se tiče Stanisa - cenim, da je samo oruđe u rukama Melisandre ali da crvena veštica sve radi na tome, da vrati Deni kao vladara. Kad im više ne treba, Stanis će ostati bez glave. :ph34r:

.

 

Zar nije iz Melinih poglavlja iz plesa jasno da ona veruje da je Stanis stvarno Azor Ahai? :unsure:  Ozbiljno pitam posto nisam knjigu uzeo u ruke od kako sam je procitao leta kad je izasla.

 

Inace slazem se da je Deni Azor Ahai, rodjena je na Zmajkamenu smoke and salt se uklapa u to takodje, mada je zanimljiva i ova teorija sa Jonom.

 

Drago mi je sto je otvorena tema taman malo da mi podigne entuzijazam za knjige :), AFfC sam procitao cim je izasla , onda sam toliko godina cekao Ples koji nije ispunio ocekivanja tako da mi je interesovanje za serijal poprilicno opalo..


  • 0

#12 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 07 February 2013 - 21:29

Zar nije iz Melinih poglavlja iz plesa jasno da ona veruje da je Stanis stvarno Azor Ahai? :unsure:  Ozbiljno pitam posto nisam knjigu uzeo u ruke od kako sam je procitao leta kad je izasla.

 

Inace slazem se da je Deni Azor Ahai, rodjena je na Zmajkamenu smoke and salt se uklapa u to takodje, mada je zanimljiva i ova teorija sa Jonom.

 

 

Pa, ne bi bilo prvi put, da neko priča nešto, a misli drugo... ;)  Seti se one veštice, koju je Deni spasila, da bi je ova pričama zavela i otrovala Khal Droga i njoj ubila dete...


  • 0

#13 sasha arsenal

sasha arsenal
  • Members
  • 5,439 posts

Posted 07 February 2013 - 21:32

mozda je malo off-zanima me jel neko procitao "pesme snova" od Martina?ako moze malo detalja,vredi li procitati,ima li nekakve veze sa ovim serijalom?
  • 0

#14 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 07 February 2013 - 21:36

Azor Ahai je Daenerys. Niko drugi nije oživeo zmajeve.

 

Što se tiče Stanisa - cenim, da je samo oruđe u rukama Melisandre ali da crvena veštica sve radi na tome, da vrati Deni kao vladara. Kad im više ne treba, Stanis će ostati bez glave. :ph34r:

 

Ja mislim, da mladi princ JESTE Targaryen, jer čak i poglavlje u zadnjoj knjigi priča o tome. Poglavlje Kevana Lannistera- brata pokojnog Tywina. Kad se priseća, kako je naišao na brata sa dvoje mrtve dece. Nikad nije video lice muškog deteta, pa bi mogao biti bilo ko umesto princa...

Melisandra mi je sa druge strane nepoznanica. U startu bih rekao da je manipulator, ali posle epizoda na zidu, izgleda da zaista veruje ono što radi. To je naravno ne čini manje opasnom, ali makar prati svoja verovanja i nije podmukla kao dobar deo likova.

 

Što se tiče matorog, ja mislim da on smišlja u hodu neke stvari, pa nije nemoguće da bude iznenađenja. Sećate se one donacije o zaštiti vukova u Kanadi. GRRM je poručio, ako uplatite dovoljno možda i poštedim nekog Starka. Đubre :)


  • 0

#15 makarije čudotvorac

makarije čudotvorac
  • Members
  • 369 posts

Posted 07 February 2013 - 22:24

Zar nije iz Melinih poglavlja iz plesa jasno da ona veruje da je Stanis stvarno Azor Ahai? :unsure:  Ozbiljno pitam posto nisam knjigu uzeo u ruke od kako sam je procitao leta kad je izasla.

veruje, veruje. doduše u njenom poglavlju u DwD u nekom trenutku ona traži u plamenu da joj se prikaže Stanis (AA) i vidi samo Džona, i to joj ne bude jasno. 

 

ja nju inače ne kapiram kao negativca, već jednostavno kao fanatika. Bori se za prave stvari samo na pogrešan (preteran način), što se opet može razumeti obzirom na njeno, robovsko poreklo. 

 

 

Na temi o seriji započesmo priču oko Džakena ... Šta mislite ko ga je platio da vršlja po Vesterosu? Šta je tražio u Kraljevoj Luci i šta sad traži u Starigradu? 

Realno samo nekoliko osoba, sa ove strane mora, može sebi da priušti njegove usluge, Tajvin, Bejliš, Vranino oko i verovatno Tirelovi. 

 

 

I ja sam malo pozaboravljao neke detalje pa ako se neko seća neka kaže da li se uklapa da je on ubio Grejdžoja? MIslim vremenski obzirom da je bio u zatvoru pa posle u Harenhalu. 


Edited by makarije čudotvorac, 07 February 2013 - 22:33.

  • 0