Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Pesma Leda i Vatre (A song of Ice and Fire) - Spoiler!


  • Please log in to reply
436 replies to this topic

#16 nemanjaol

nemanjaol
  • Members
  • 4,835 posts

Posted 07 February 2013 - 22:50

veruje, veruje. doduše u njenom poglavlju u DwD u nekom trenutku ona traži u plamenu da joj se prikaže Stanis (AA) i vidi samo Džona, i to joj ne bude jasno. 
 
ja nju inače ne kapiram kao negativca, već jednostavno kao fanatika. Bori se za prave stvari samo na pogrešan (preteran način), što se opet može razumeti obzirom na njeno, robovsko poreklo. 


S'obzirom na to da je htela da spali dete od deset godina(Edrik olujni) ipak bih rekao da je negativac :P ali se generalno slazem sa tobom. 

Na temi o seriji započesmo priču oko Džakena ... Šta mislite ko ga je platio da vršlja po Vesterosu? Šta je tražio u Kraljevoj Luci i šta sad traži u Starigradu? 
Realno samo nekoliko osoba, sa ove strane mora, može sebi da priušti njegove usluge, Tajvin, Bejliš, Vranino oko i verovatno Tirelovi. 
 
 
I ja sam malo pozaboravljao neke detalje pa ako se neko seća neka kaže da li se uklapa da je on ubio Grejdžoja? MIslim vremenski obzirom da je bio u zatvoru pa posle u Harenhalu. 


Mislim da Dzaken nije ubio Belona, trebalo je da od Harenhalla dodje do Gvozdenih ostrva pa da se posle ponovo spusta do Starigrada, jos u celoj zemlji besni rat tako da to ne bi bilo lako cak ni coveku sa njegovim skilom. Belona je verovatno ubio neki drugi covek bez lica.

A sto se tice toga sta radi u Starigradu pretpostavljam da ima veze sa mestrima posto je preuzeo Pejtov lik i sada pomaze Arhimestru to cemo verovatno saznati iz Semovog ugla. Inace Aleras Sfinga iz prologa AFfC je ustvari Sarela jedna od pescanih zmija cerka Oberina Martela.


mozda je malo off-zanima me jel neko procitao "pesme snova" od Martina?ako moze malo detalja,vredi li procitati,ima li nekakve veze sa ovim serijalom?


Tu je jedna od Dunk&Egg novela koja ima veze sa serijalom ostatak nisam citao.
  • 0

#17 makarije čudotvorac

makarije čudotvorac
  • Members
  • 369 posts

Posted 07 February 2013 - 23:00

I ja maislim da ih dvojica vršlja po vesterosu. Zato me još više interesuje  ko je platio Džakena :D Defnitivno da je cilj da se uđe u onaj krug oko Arhimeštra zaboraviosammuime Onaj što veruje u magiju. 


  • 0

#18 nemanjaol

nemanjaol
  • Members
  • 4,835 posts

Posted 07 February 2013 - 23:12

I ja maislim da ih dvojica vršlja po vesterosu. Zato me još više interesuje  ko je platio Džakena :D Defnitivno da je cilj da se uđe u onaj krug oko Arhimeštra zaboraviosammuime Onaj što veruje u magiju. 


Taj je otisao da se pridruzi Deni, mozda treba da se priblizi onom drugom? Inace ja nisam siguran kakav je Varisov stav prema Deneris, tj. koliko mu smeta u planovima koje ima sa Egonom posto na nju sigurno nece moci da ima uticaja.
  • 0

#19 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 07 February 2013 - 23:48

Melisandra mi je sa druge strane nepoznanica. U startu bih rekao da je manipulator, ali posle epizoda na zidu, izgleda da zaista veruje ono što radi. To je naravno ne čini manje opasnom, ali makar prati svoja verovanja i nije podmukla kao dobar deo likova.

 

 

veruje, veruje. doduše u njenom poglavlju u DwD u nekom trenutku ona traži u plamenu da joj se prikaže Stanis (AA) i vidi samo Džona, i to joj ne bude jasno. 

 

ja nju inače ne kapiram kao negativca, već jednostavno kao fanatika. Bori se za prave stvari samo na pogrešan (preteran način), što se opet može razumeti obzirom na njeno, robovsko poreklo. 

 

 

Na temi o seriji započesmo priču oko Džakena ... Šta mislite ko ga je platio da vršlja po Vesterosu? Šta je tražio u Kraljevoj Luci i šta sad traži u Starigradu? 

Realno samo nekoliko osoba, sa ove strane mora, može sebi da priušti njegove usluge, Tajvin, Bejliš, Vranino oko i verovatno Tirelovi. 

 

 

Za Melisandru ja kontam u dva pravca. Ili odlično glumi i sve izmanipulira ili je još 'zelena' pa je vernica, koja se još uči pa ne protumači baš najbolje, šta plameni kažu. Opet, sa druge strane - kad neko zna toliku magiju, da rodi senku, teško da je samo naivan... :ph34r:

 

Taj je otisao da se pridruzi Deni, mozda treba da se priblizi onom drugom? Inace ja nisam siguran kakav je Varisov stav prema Deneris, tj. koliko mu smeta u planovima koje ima sa Egonom posto na nju sigurno nece moci da ima uticaja.

 

Varys je provereno za Daenerys. Bezbroj puta je to dokazao. Čak je i Tyriona uputio ka njoj a ispada i da je od samog početka umešan u njezino spašavanje. To potvrdi čak i Magister Ilyrio, koji ih je na početku držao kod sebe... (Deni i brata)


  • 0

#20 sasha arsenal

sasha arsenal
  • Members
  • 5,439 posts

Posted 08 February 2013 - 02:09

@nemanjaol
ok,hvala;-)
  • 0

#21 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 08 February 2013 - 19:39

veruje, veruje. doduše u njenom poglavlju u DwD u nekom trenutku ona traži u plamenu da joj se prikaže Stanis (AA) i vidi samo Džona, i to joj ne bude jasno. 

 

ja nju inače ne kapiram kao negativca, već jednostavno kao fanatika. Bori se za prave stvari samo na pogrešan (preteran način), što se opet može razumeti obzirom na njeno, robovsko poreklo. 

 

 

Na temi o seriji započesmo priču oko Džakena ... Šta mislite ko ga je platio da vršlja po Vesterosu? Šta je tražio u Kraljevoj Luci i šta sad traži u Starigradu? 

Realno samo nekoliko osoba, sa ove strane mora, može sebi da priušti njegove usluge, Tajvin, Bejliš, Vranino oko i verovatno Tirelovi. 

 

Ovo mi smrdi na bankare sa Bravosa.....


  • 0

#22 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 08 February 2013 - 21:02

Na temi o seriji započesmo priču oko Džakena ... Šta mislite ko ga je platio da vršlja po Vesterosu? Šta je tražio u Kraljevoj Luci i šta sad traži u Starigradu? 

Realno samo nekoliko osoba, sa ove strane mora, može sebi da priušti njegove usluge, Tajvin, Bejliš, Vranino oko i verovatno Tirelovi. 

 

Ovo mi smrdi na bankare sa Bravosa.....

 

Može biti da je umešan i u smrt Joffreya..


  • 0

#23 nemanjaol

nemanjaol
  • Members
  • 4,835 posts

Posted 08 February 2013 - 23:32

Ovo mi smrdi na bankare sa Bravosa.....

 

Oni sigurno imaju para, ali ne znam koji im je interes da salju faceless coveka u Starigrad. Inace njima presto duguje dosta para tako da je moguce da ce se umesati u spletke oko krune.

 

Može biti da je umešan i u smrt Joffreya..

 

Njega je ubila Olena Tirel, kraljica trnja, it is known


  • 1

#24 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 09 February 2013 - 04:01

I ja maislim da ih dvojica vršlja po vesterosu. Zato me još više interesuje  ko je platio Džakena :D Defnitivno da je cilj da se uđe u onaj krug oko Arhimeštra zaboraviosammuime Onaj što veruje u magiju. 

 

M. Cudotvorac, tesko je provaliti vremenske razlike izmedju dogadjaja,

Realno, ima bar po tri meseca razmaka izmedju rastanka Jaqena i Arye,

ubistva  Greyjoya i dogadja u Citadeli. Lokacije nisu bas toliko udaljene

 

Ovo mi smrdi na bankare sa Bravosa.....

Vrlo dobra ideja. Oni verovatno znaju kako se naplacuju dugovi.

Ali koji su im planovi?

Sa druge strane, jako mi je tesko da poverujem da Euron Crow's eye

ima mogucnosti da sam unajmi ubicu za ovako nesto. Jeste da je uplovio

dan nakom sto je Balon zaginuo, ali mi fali jos neko u ovoj prici,

neko ko radi zajedno sa Euronom.

 

Oni sigurno imaju para, ali ne znam koji im je interes da salju faceless coveka u Starigrad. Inace njima presto duguje dosta para tako da je moguce da ce se umesati u spletke oko krune.

 

 

Njega je ubila Olena Tirel, kraljica trnja, it is known

 

To je logicnija mislija nego da Banka zeli da ubije npr. Balona.

U Citadeli se nalaze razne knjige, mozda Banka zeli da procita nesto

o zmajevima npr.

 

And yes, it is known


  • 0

#25 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 09 February 2013 - 10:02

Njega je ubila Olena Tirel, kraljica trnja, it is known

 

Imaš pravo. Sve ukazuje na nju. :blush:  Eto, dvaput čitao serijal, a opet neke stvari ispadnu iz glave, toliko se toga dešava...

 

To je logicnija mislija nego da Banka zeli da ubije npr. Balona.

U Citadeli se nalaze razne knjige, mozda Banka zeli da procita nesto

o zmajevima npr.

 

Ne vidim poentu oko čitanja. Faceless se obično najamljuju za ubistva, bez suvišnih pitanja ko je i zašto je... Bar od toga, što smo do sada mogli saznati iz Aryjinih poglavlja, oni su angažovani da ubiju i odu... Ne vidim smisla, da bi Jaqen uzimao knjige ili čak tražio odgovore tamo, i to za - Banku...


  • 0

#26 steva8lfc

steva8lfc
  • Members
  • 20,686 posts

Posted 09 February 2013 - 10:22

M. Cudotvorac, tesko je provaliti vremenske razlike izmedju dogadjaja,

Realno, ima bar po tri meseca razmaka izmedju rastanka Jaqena i Arye,

ubistva  Greyjoya i dogadja u Citadeli. Lokacije nisu bas toliko udaljene

 

I ja sam za tu ideju da je to bio Jaqen.

Mislim da je vec neko pisao o tome (da li ovde ili na temi serije) kako su oni mnogo skupi za unajmljivanje i da postoji bas mali broj ljudi koji moze da ih unajmi tako da mi deluje malo verovatno da dvojica rade za dve strane (o tome da je jedan unajmio dvojicu mislim da nema smisla ni raspravljati). Ja kad bih morao da tipujem, pare bih stavio na Littlefingera on mi je toliko fascinantan lik da ja to prosto ne mogu opisati recima, mozda je cak i najbolji u igri prestola.


  • 1

#27 nemanjaol

nemanjaol
  • Members
  • 4,835 posts

Posted 09 February 2013 - 10:34

Sa druge strane, jako mi je tesko da poverujem da Euron Crow's eye

ima mogucnosti da sam unajmi ubicu za ovako nesto. Jeste da je uplovio

dan nakom sto je Balon zaginuo, ali mi fali jos neko u ovoj prici,

neko ko radi zajedno sa Euronom.

 

Sto ne bi imao sredstva? Covek je 20 godina gusario i ko zna gde je sve bio, cak je doneo i onaj rog iz Valirije. Mislim da bi bez problema mogao da unajmi facelessa


  • 0

#28 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 09 February 2013 - 15:29

Ne vidim poentu oko čitanja. Faceless se obično najamljuju za ubistva, bez suvišnih pitanja ko je i zašto je... Bar od toga, što smo do sada mogli saznati iz Aryjinih poglavlja, oni su angažovani da ubiju i odu... Ne vidim smisla, da bi Jaqen uzimao knjige ili čak tražio odgovore tamo, i to za - Banku...

 

Da moguce je da Jaqen ne treba da procita lektiru za domaci. Ali obrati paznju na ovo od Tyriona:

 

'Blood and Fire, or The Death of Dragons, the only copy of which was supposedly hidden away in a locked vault beneath The Citadel.'

 

Mozda treba da ukrade knjigu za nekoga, ko zeli da ubije zmajeve. Ako su Bankari zaista mocni, sigurno zele da se nekako rese zmajeva, cisto zbog kontrole moci.

 

 

Sto ne bi imao sredstva? Covek je 20 godina gusario i ko zna gde je sve bio, cak je doneo i onaj rog iz Valirije. Mislim da bi bez problema mogao da unajmi facelessa

 

Ma moguce je da ima love, nego nekako mi izgleda kao prevarant. Mislim, folira se previse da je mnogo jak. Ne vidim u njemu taj 'Littlefinger akcioni plan' momenat. Iz razgovora sa Viktarionom, on mi samo izgleda kao hvalisavac. Ne mogu da es setim gde, ali on prica nekome kako je 'bio u Valiriji' a lik mu odgovorio nesto kao: 'A, bio si tamo. Vazi.' 


  • 0

#29 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 09 February 2013 - 23:11

Da moguce je da Jaqen ne treba da procita lektiru za domaci. Ali obrati paznju na ovo od Tyriona:

 

'Blood and Fire, or The Death of Dragons, the only copy of which was supposedly hidden away in a locked vault beneath The Citadel.'

 

Mozda treba da ukrade knjigu za nekoga, ko zeli da ubije zmajeve. Ako su Bankari zaista mocni, sigurno zele da se nekako rese zmajeva, cisto zbog kontrole moci.

 

 

Pa to ti pričam. Faceless su poznati po tome, da 'daju odabranome dar'. Tojest - ubiju ga. To je sve. Bez suvišnih pitanja, bez nekih moralnih dilema. Nema pljačkanja, nema krađa.. Seti se, kako je Aryju pitao sveštenik nakon odrađenog posla sa onim 'osiguračem'... ''Odakle ti taj zlatnik? Nisi ga valjda ukrala?'' Njen odgovor je, da ga je zamenila za isti takav... Samo otrovan...

 

Znači, i Jaqen ima zadatak samo likvidirati nekog. Ostalo je posao onih, koji su ga angažovali...


  • 0

#30 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 10 February 2013 - 05:07

 To je sve. Bez suvišnih pitanja, bez nekih moralnih dilema. Nema pljačkanja, nema krađa..

Znači, i Jaqen ima zadatak samo likvidirati nekog. Ostalo je posao onih, koji su ga angažovali...

 

Kada 'Kindly man' salje Ariju na zadatak, on joj kaze da mora da ubije samo metu,

a nikako prolaznike, cuvare i sl.

 

Ali sa druge strane imamo nesto drugaciju situaciju:

 

1. Jaqen je stigao u Citadelu

2. Jaqen je ubio Patea

3. Jaqen je od njega prethodno uzeo kljuc.

 

Ako je Dzakenov zadatak samo i iskljucivo da ubija, zasto se bakce sa nekakvim kljucem?

I to kljucem od posebnih prostorija, u kojima se krije (po Tyrionu) kljucna knjiga: the Death of Dragons.

Posto smo videli da je Alhemicar (Jaqen) platio Pateu da bi dobio kljuc, a zatim ga ubio (a Pate je marginalac

i ne znam kako bi njegovo ubistvo moglo da bude cilj placenog ubice) to znaci da ova misija odudara od

obicne akcije placenog ubistva, kakva bi mogla da bude Balonova smrt npr.


  • 0