Jump to content


- - - - -

Prehrana macaka, sunka i virsle


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
42 replies to this topic

#16 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 10 September 2011 - 21:02

If you like laws and sausages, you should never watch either one being made. -_-

Edited by incognito, 10 September 2011 - 21:02.


#17 MilivojEMC

MilivojEMC
  • Members
  • 85 posts

Posted 10 September 2011 - 23:25

Uzmu se koza, ostaci mesa, repovi, masnoca, iznutrice, oci, usi, zile, otkosteni komadi mesa (a ostane i pomalo kostiju), sve se to sitno samelje, pomesa sa brasnom, sojom, dodaju se konzervansi i dodaci koji treba da "poboljsaju ukus". Sve to se spakuje u sinteticko crevo, osusi i nazove "virsla". Onda to uzme pekar stavi oko toga lisnato testo, ispece i proda kao "rol-virslu".

A onda se to jede. A istovremeno je digose toliku buku oko "stetnosti GM hrane" :krsta:

Tako nekako ! Imao sam čast da nedavno pratim proces "proizvodnje" ! Uhhhhhhhhh ! Posted Image




#18 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 10 September 2011 - 23:38

Uzmu se koza, ostaci mesa, repovi, masnoca, iznutrice, oci, usi, zile, otkosteni komadi mesa (a ostane i pomalo kostiju), sve se to sitno samelje, pomesa sa brasnom, sojom, dodaju se konzervansi i dodaci koji treba da "poboljsaju ukus". Sve to se spakuje u sinteticko crevo, osusi i nazove "virsla". Onda to uzme pekar stavi oko toga lisnato testo, ispece i proda kao "rol-virslu".

A onda se to jede. A istovremeno je digose toliku buku oko "stetnosti GM hrane" :krsta:

ma da ih prave od najlon kesa, ukusne su brate. ja cu ih jesti ko i dosad. sa senfom! :D

#19 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 September 2011 - 23:42

ma da ih prave od najlon kesa, ukusne su brate. ja cu ih jesti ko i dosad. sa senfom! :D


Polako idemo u off-topic, ali moram da primetim da vecina onih koje se prodaju u Srbiji, za razliku od onih u Holandiji pretpostavljam, uopste nisu ni ukusne. Od virsli na trzistu Srbije dobre su (u smislu ukusa) jedino "Canetove virsle", odnosno virsle firme Famis ciji je vlasnik bio (a mozda jos uvek jeste ?) Stanko Subotic.

#20 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 10 September 2011 - 23:59

Polako idemo u off-topic, ali moram da primetim da vecina onih koje se prodaju u Srbiji, za razliku od onih u Holandiji pretpostavljam, uopste nisu ni ukusne. Od virsli na trzistu Srbije dobre su (u smislu ukusa) jedino "Canetove virsle", odnosno virsle firme Famis ciji je vlasnik bio (a mozda jos uvek jeste ?) Stanko Subotic.

idemo, sori i od mene. ma salio sam se drug. :) mislim volim im ja ukus, ponekad, ali kao i sve sto kao ''pozelim'', a nije zdravo, pojedem par puta u godini. u holandiji skoro nikad. a da ne bi bilo skroz off topic, postoji li mozda na popisu opcija: ''pasionirani jedac virsli''?

#21 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 11 September 2011 - 02:17

Bemu misa, koliko god ne volim skretanje s teme, nema teorije da sad odolem...

Virsle (hrv.: hrenovke)... Tamo '70-ih, skupilo se nas iks iza nase kuce, malo pica, par gitara i rostilj. *ebi ga, klinci bez para, pa na rostilju virsle umjesto boljeg mesa...

I moja (danasnja, a onda buduca) zvace li, zvace, a nikako da sazvace jedan zalogaj virsle. Dojadi joj, pljune i pogleda - a ono hansaplast... Valjda nekom na liniji pao s prsta... :D

#22 MilivojEMC

MilivojEMC
  • Members
  • 85 posts

Posted 11 September 2011 - 07:33

Bemu misa, koliko god ne volim skretanje s teme, nema teorije da sad odolem...

Virsle (hrv.: hrenovke)... Tamo '70-ih, skupilo se nas iks iza nase kuce, malo pica, par gitara i rostilj. *ebi ga, klinci bez para, pa na rostilju virsle umjesto boljeg mesa...

I moja (danasnja, a onda buduca) zvace li, zvace, a nikako da sazvace jedan zalogaj virsle. Dojadi joj, pljune i pogleda - a ono hansaplast... Valjda nekom na liniji pao s prsta... :D

Sirotinjo - i bogu si teška !




#23 visnja

visnja
  • Members
  • 2,145 posts

Posted 11 September 2011 - 09:40

Bemu misa, koliko god ne volim skretanje s teme, nema teorije da sad odolem...

Virsle (hrv.: hrenovke)... Tamo '70-ih, skupilo se nas iks iza nase kuce, malo pica, par gitara i rostilj. *ebi ga, klinci bez para, pa na rostilju virsle umjesto boljeg mesa...

I moja (danasnja, a onda buduca) zvace li, zvace, a nikako da sazvace jedan zalogaj virsle. Dojadi joj, pljune i pogleda - a ono hansaplast... Valjda nekom na liniji pao s prsta... :D



Mora da su joj se zgadile virsle za ceo zivot :yucky: Mislila sam da su virsle bile kvalitetnije u to doba, kad ono isto s...e. :rolleyes:

#24 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 11 September 2011 - 15:39

Uzmu se koza, ostaci mesa, repovi, masnoca, iznutrice, oci, usi, zile, otkosteni komadi mesa (a ostane i pomalo kostiju), sve se to sitno samelje, pomesa sa brasnom, sojom, dodaju se konzervansi i dodaci koji treba da "poboljsaju ukus". Sve to se spakuje u sinteticko crevo, osusi i nazove "virsla". Onda to uzme pekar stavi oko toga lisnato testo, ispece i proda kao "rol-virslu".

A onda se to jede. A istovremeno je digose toliku buku oko "stetnosti GM hrane" :krsta:


Ne vidim nista lose u tome da se svi sastojci ubijene zivotinje, sto bolje iskoriste. To mi je daleko prihvatljivije od dekadentnog "samo biftek ili ramstek jedem". Da su virsle premasne, da sadrze previse secera i konzervansa je druga prica. Alternativno postoje "bio-virsle", koje takodjer nisu za svakodnevnu upotrebu, ali su malo oslobodjene raznoraznih dodataka.

U tvom primjeru - ako se radi o genetski modificiranoj soji, koja se dodaje virslama - bi to moralo biti deklarirano na etiketi (u EU svakako, ne znam kako je u Srbiji). Problematicnija situacija je ako je zivotinja od koje se prave te virsle hranjena genetski modificiranom sojom ili kukuruzom - to ne mora biti deklarirano na etiketi. Dakle, ako proizvod nema etiketu "prozivedeno bez GM", je vjerovatnoca dosta velika da je neka od karika svakako bila GM. Ali, da ne duzim, to je vise za temu o genetski modificiranoj hrani.

Da se vratim mackama. Sirovo svinjsko meso se ne bi trebalo davati mackama i psima, jer moze imati u sebi aujecki-virus, koji je za njih smrtonosan. A kuhana sunka moze, mada je naravno nezdrava, posto je previse zacinjena (previse soli i nitrita), pa ako je se vec ponekad daje kao delikatesu, onda je najbolje po Kinikovom savjetu potopiti prvo u mlaku vodu.

#25 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 11 September 2011 - 17:17

Ne vidim nista lose u tome da se svi sastojci ubijene zivotinje, sto bolje iskoriste. To mi je daleko prihvatljivije od dekadentnog "samo biftek ili ramstek jedem". Da su virsle premasne, da sadrze previse secera i konzervansa je druga prica. Alternativno postoje "bio-virsle", koje takodjer nisu za svakodnevnu upotrebu, ali su malo oslobodjene raznoraznih dodataka.

U tvom primjeru - ako se radi o genetski modificiranoj soji, koja se dodaje virslama - bi to moralo biti deklarirano na etiketi (u EU svakako, ne znam kako je u Srbiji). Problematicnija situacija je ako je zivotinja od koje se prave te virsle hranjena genetski modificiranom sojom ili kukuruzom - to ne mora biti deklarirano na etiketi. Dakle, ako proizvod nema etiketu "prozivedeno bez GM", je vjerovatnoca dosta velika da je neka od karika svakako bila GM. Ali, da ne duzim, to je vise za temu o genetski modificiranoj hrani.

Da se vratim mackama. Sirovo svinjsko meso se ne bi trebalo davati mackama i psima, jer moze imati u sebi aujecki-virus, koji je za njih smrtonosan. A kuhana sunka moze, mada je naravno nezdrava, posto je previse zacinjena (previse soli i nitrita), pa ako je se vec ponekad daje kao delikatesu, onda je najbolje po Kinikovom savjetu potopiti prvo u mlaku vodu.


Kada sam pomenuo GM hranu, nisam je pomenuo u kontekstu stavljanja u virsle, vec u kontekstu histerije vezane za stetnost GM hrane, dok se mnogo manje uzbudjuje zbog Ne-GM hrane, pune aditiva, hormona i konzervanasa kao sto su virsle.
Inace ne vidim sta je lose ili dekadentno u tome "samo biftek ili ramstek jedem". Ramstek ili biftek je daleko zdraviji (a i ukusniji) od bilo koje virsle, parizera i slicne djubre preadjevine.

Edited by tomas.hokenberi, 11 September 2011 - 17:20.


#26 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 11 September 2011 - 17:26

Razumjela sam ja u kojem si ti kontekstu spomenuo GM, ja sam se nadovezala i prosirila u drugom pravcu a onda prekinula sa napomenom da je to vise za GM-temu.


Dekadentno je ubiti zivotinju zbog ramsteka ili bifteka.

#27 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 11 September 2011 - 18:20

Razumjela sam ja u kojem si ti kontekstu spomenuo GM, ja sam se nadovezala i prosirila u drugom pravcu a onda prekinula sa napomenom da je to vise za GM-temu.


Dekadentno je ubiti zivotinju zbog ramsteka ili bifteka.


Zavisi od tacke gledista, ne dele svi taj tvoj stav. Ja jedem meso i zelim i dalje da ga jedem. Ne zelim da zivim na soji (GM ili NE-GM) i zelenisu. Ako je to "dekadentno" onda zelim da budem dekadentan.

Spoiler


#28 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 11 September 2011 - 18:33

Zavisi od tacke gledista, ne dele svi taj tvoj stav. Ja jedem meso i zelim i dalje da ga jedem. Ne zelim da zivim na soji (GM ili NE-GM) i zelenisu. Ako je to "dekadentno" onda zelim da budem dekadentan.


Na osnovu kojeg skrivenog pisma si ti u mom postu otkrio da ti ne treba da jedes meso ili da treba da zivis na soji?

Spoiler ni ne komentiram.

#29 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 11 September 2011 - 19:17

Na osnovu kojeg skrivenog pisma si ti u mom postu otkrio da ti ne treba da jedes meso ili da treba da zivis na soji?

Spoiler ni ne komentiram.


Moguce je da sam te pogresno razumeo, ono dekadentno mi je nekako impliciralo kritiku jedenja mesa. Ovih dana sam malkice osetljiv po pitanju te teme, pre neki dan mi je jedna moja poznanica skoro pokvarila rucak drobeci mi skro pola sata da je to sto jedem meso strasan zlocin i da sam ja maltene nekakav krvolok, zbog koga se mucki ubijaju nesrecne zivotinje.

#30 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 11 September 2011 - 19:28

Razumjela sam ja u kojem si ti kontekstu spomenuo GM, ja sam se nadovezala i prosirila u drugom pravcu a onda prekinula sa napomenom da je to vise za GM-temu.


Dekadentno je ubiti zivotinju zbog ramsteka ili bifteka.

Ovaj, khm, upravo vrtim siljeze na raznju, pa ako si raspolozena, svrati :D