Jump to content


Photo
- - - - -

Zašto je Zakon o saobraćaju neuspešan?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#16 Djordjr81

Djordjr81
  • Members
  • 22 posts

Posted 11 August 2011 - 18:30

jedan o problema su stravicne kazne u visini mesecne plate, pa se ljudi lakse odlucuju da ponude dve crvene.Treba uporediti kazne u Velikoj Britaniji i Nemackoj sa njihovim platama pa tako nesto primeniti i kod nas

#17 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 11 August 2011 - 19:10

jedan o problema su stravicne kazne u visini mesecne plate, pa se ljudi lakse odlucuju da ponude dve crvene.Treba uporediti kazne u Velikoj Britaniji i Nemackoj sa njihovim platama pa tako nesto primeniti i kod nas

Mislim da nije problem u visokim kaznama, nego u niskim primanjima (i) policajaca. Da policajac normalno zivi od licnog dohotka (a, istovremeno, dobija otkaz ako ga se uhvati da i sam krsi zakon), teze bi se odlucio na primanje mita da ne kazni prekrsitelja.

#18 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 12 August 2011 - 13:47

Policajcima je (na žalost) cilj da ti izmame tu crvenu, a kazne pišu samo koliko moraju da ispune normu.
Pre par meseci me je jedan zaustavio i ubeđivao me kako nepravilno vozim decu, kako je to veeeliki prekršaj i sl. Ja nisam odustajao od stava da je sve ispravno (jer i jeste bilo sve OK), pa je onda pitao da li imam trougao, prvu pomoć, prsluk i ostalo. Kada sam rekao da imam sve, "pustio" me je uz opomenu tj. shvatio je da od mene neće dobiti ništa, pa da me što pre otkači i na'vata sledeću žrtvu...

Inače, sličan metod primenjuju i tržišni inspektori: sa vrata nađu neku strašnu grešku zbog koje mogu da zatvore firmu, a onda se kao odobrovolje, napišu neku sitnu kaznu i uzmu koji dinar bakšiša ili neke sitnice za decu...

Edited by namcor, 12 August 2011 - 13:48.


#19 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 18 August 2011 - 13:25

jedan o problema su stravicne kazne u visini mesecne plate, pa se ljudi lakse odlucuju da ponude dve crvene.Treba uporediti kazne u Velikoj Britaniji i Nemackoj sa njihovim platama pa tako nesto primeniti i kod nas

To ti je relativno. Nekome je 300 evra ko da mu iseces kilo mesa sa slabina, drugi to spuca za predjelo u restoranu. Zato kazne treba da budu % "dohotka gradjana". Pa da isti prekrsaj podjednako boli i bogatog i siromaha.

#20 vladaxy

vladaxy
  • Members
  • 201 posts

Posted 19 August 2011 - 10:41

Zakonodavac nije naveo da li se komplet od 2.450 dinara mora zameniti novim kada se recimo potroši gaza ili se mogu zameniti samo elementi iz kompleta koji su potrošeni.

Sastav prve pomoći odobrila je Agencija za lekove, a njen portparol Aleksandar Tucović za B92 kaže da ni oni nemaju odgovor na to pitanje, jer postoji pravna praznina. :blink:


Link

#21 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 19 August 2011 - 18:08

To ti je relativno. Nekome je 300 evra ko da mu iseces kilo mesa sa slabina, drugi to spuca za predjelo u restoranu. Zato kazne treba da budu % "dohotka gradjana". Pa da isti prekrsaj podjednako boli i bogatog i siromaha.

Ideja ti je plemenita, ali u praksi 100% neizvodljiva. Ko je taj što može da utvrdi moje tačne prihode? To nije u stanju ni poreska uprava, a ona bi po definiciji to trebalo da zna.

Inače, na pitanje "Zašto je zakon o saobraćaju neuspešan?" odgovorio bih pitanjem "A koji je drugi zakon u Srbiji uspešan?" Mislim da bi bolje pitanje bilo "Zašto nijedan zakon u Srbiji nije uspešan?" Onda je odgovor, po meni, vrlo jednostavan (iako nisam pravnik): zato što nam SVE zakone pišu nekompetentni i nestručni, a sproveode ih nezainteresovani i korumpirani. A svi zajedno su totalno neodgovorni i nemaju veze ni s mozgom, ni sa stvarnošću jer samo "gledaju svoja posla".

Pogledaj samo ministarku pravosuđa, to je stvarno tragično. Od više miliona odraslih Srba, ja mislim da se ne mogu naći ni troje koji bi mogli ostalima da razložno i argumentovano objasne šta je baš nju kvalifikovalo za radno mesto ministarke pravosuđa? A kad malo bolje pomislim, isto pitanje važi i za našu kompletnu vladu. Sa istim odgovorom.

#22 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 19 August 2011 - 18:39

Prvo je neophodno shvatiti da je vozacka dozvola privilegija i da danasnji automobili imaju u EU 70+ konja, to je ogromna sila. Sto se tice propisa, ako nemas da platis kaznu, pazljivo vozi. Sto se tice ponovljenihnprekrsaja, ako se isti prekrsaj ponavlja vise puta, onda bi kazna trebzla da se mutiplicira, pa ce i oni koji mogu da plate kaznu, shvatiti da je veliki luksuz nepostovanje propisa. Drugo policajci ne smeju da naplacuju kazne za kes, vec samo da pisu prijave. Ko ce da kontrolise rad policajaca? U savremenom srpskom drustvu, niko. Zavrsava se s'tim da oni sami moraju da kontrolisu sebe i da imaju visoke moralne norme, iako su na ivici egzistencije, kao i vecina populacije.Sto se prve pomoci tice: ja je nikada nisam otvarao, ako mi je trebala gaza, kupio bih je sa strane. Nije mi se desilo jedanput da mi organ trazi ziherice, u pedagoskom naletu besparice.

To ti je relativno. Nekome je 300 evra ko da mu iseces kilo mesa sa slabina, drugi to spuca za predjelo u restoranu. Zato kazne treba da budu % "dohotka gradjana". Pa da isti prekrsaj podjednako boli i bogatog i siromaha.

edit:skinuo spoiler

Edited by mrd, 19 August 2011 - 18:58.


#23 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 19 August 2011 - 18:39

Zakonodavac nije naveo da li se komplet od 2.450 dinara mora zameniti novim kada se recimo potroši gaza ili se mogu zameniti samo elementi iz kompleta koji su potrošeni.

Sastav prve pomoći odobrila je Agencija za lekove, a njen portparol Aleksandar Tucović za B92 kaže da ni oni nemaju odgovor na to pitanje, jer postoji pravna praznina. :blink:


Link

Ta pravna praznina je sasvim namerna i svrha joj je da u džepovima građana napravi novčanu prazninu veličine 2.450 dinara. NA sajtu B92 ima jedan vrlo tačan komentar na ovu vest: ta "praznina" je najbolji dokaz da zakonodavac uopšte nije mislio na primenu zakona, nego na prodaju, tačnije - nasilno uvaljivanje cigle, odnosno kompleta prve pomoći.

Ja ne znam koliko ima registrovanih vozila u Srbiji, ali neka moja konzervativna procena je 800.000. Puta 24 EUR, to je, reci i piši, 19,2 miliona EUR. Uopšte nije loše, za nešto što nikome ne treba i ničemu ne služi. Pa još na ovu krizu...

Mene samo čudi što nismo dalje razradili jednu tako dobru ideju (ili nastavak sledi vrlo ubrzo). Na primer, zakon bi mogao da propiše da svako u kolima mora da ima radio stanicu koja će na pritisak dugmeta automatski pozivati hitnu pomoć kojoj šalje tvoju preciznu GPS lokaciju. Zamisli samo, teška nesreća, ljudi uspaničeni, hoće da pozovu htnu pomoć, potegnu mobilni, kad ono, cvrc - "battery low"! Ali elektronika te spasava od te glupe situacije. C(ij)ena? Prava sitnica...

Ili, moglo bi postati obavezno da svako ima u kolima masku i bocu s kiseonikom. Jer, desi se nesreća, čovek krklja, guši se, sav poplaveo, a ti 'ladan k'o špricer kokneš mu masku na lice, ležerno odvrneš ventil na boci i čoveku se odma vrati nežna roze boja. I sve to bez onog nehigijenskog žvalavljenja usta na usta zvanog veštačko disanje.

Dalje, mogli bi propisati obavezna rasklopiva nosila. Ne treba da objašnjavam korist od njih. A uvek možeš da ih rasklopiš i malo odremaš u nekoj ladovini pored puta.

Pa onda, obavezno narandžasto rotaciono svetlo na rasklopivom tronošcu. Jer trougao je OK, ali zamisli nesreću noću i/ili u magli, trougao niko ne vidi, ali rotaciono svetlo je sasvim druga priča, naročito ako je u kombinaciji sa zavijajućom sirenom od najmanje 100 dB.

Itd, itd, mogućnosti (za pljačku građanina) su beskrajne....

#24 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 21 August 2011 - 02:23

Zakonodavac nije naveo da li se komplet od 2.450 dinara mora zameniti novim kada se recimo potroši gaza ili se mogu zameniti samo elementi iz kompleta koji su potrošeni.

Sastav prve pomoći odobrila je Agencija za lekove, a njen portparol Aleksandar Tucović za B92 kaže da ni oni nemaju odgovor na to pitanje, jer postoji pravna praznina. :blink:


Link


Ako krenemo od onoga "Ako nije zabranjeno onda je dozvoljeno", dilema je bezveze. Zakonodavac nije predvideo ni nacin na koji ces da trosis tu gazu, sta sad, dozvoljeno je samo da se gaza izvadi iz kompleta i na pr posmatra (a ni to posmatranje "nije navedeno")?