Jump to content


Photo
- - - - -

Katastrofalni zemljotres u Japanu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
242 replies to this topic

#46 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 13 March 2011 - 18:10

Ovde putsaju China Syndrom na Retro <_<

#47 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 13 March 2011 - 19:14

@Liv
Ovaj tekst je poprilcno optimisticki.
Dozvoli da imam sumnju u procenu nekoga ko je pobornik nuklearne energije.
Svi sajtovi koje je dao su sajtovi kompanija koje u svom sastavu imaju nuklearke ili onih koji ih podrzavaju.
Posted Image

U ovom slucaju voleo bih da je u pravu -da je ovo lokalna ekoloska nesreca bez veceg uticaja na ljude i okolinu,kao i da ce jedino kompanija koja u svom sastavu ima ovu nuklearku imati stetu od eksplozije.Jedan od argumenata koji mu daje za pravo je da nuklearka koja je mnogo blize epicentru od Fukusime-nije ostecena.
Ako je u pravu menjam avatar -
Posted Image

Edited by bounty hunter, 13 March 2011 - 19:18.


#48 ivana23

ivana23
  • Members
  • 4,897 posts

Posted 13 March 2011 - 19:41

Cooling system pump stops at Tokai nuclear power plant

#49 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 13 March 2011 - 19:50

@Liv
Ovaj tekst je poprilcno optimisticki.


tekst je poprilicno dobar, ali mi par stvari nisu jasne.

1. javljeno je da je u nuklearki 50km od fukusime izmerena povisena radioaktivnost ali samo spolja, ne iznutra! odakle to dolazi? iz fukusime? treca nuklearka?

2. on kaze da je morska voda (svejedno u kom se delu nalazi, onom sa vodom, ili onom okolo) dovoljna da se rashladi radioaktivni materijal. jel to sigurno dovoljno? mada ok, to mozda i zna iz iskustva (njegovog oca).

3. da li definitivno onaj treci (spoljni) okvir nije ostecen? on tvrdi da se oni grade tako, da izdrze velike nepogode. al sam kaze da je gradjeno za 7 puta slabiji zemljotres.

nadajmo se da je u pravu.

#50 Liv

Liv
  • Members
  • 2,575 posts

Posted 13 March 2011 - 19:52

@Liv
Ovaj tekst je poprilcno optimisticki....

Ne zauzimam stranu, vec pokushvam da dodjem do nekih konkretnijih informacija od onih koje mediji nude i koje su prilichno povrshne a senzacionalistichke.
Chovek je objasnio kako su konkretno te stanice pravljene i kako bi *trebalo* da se ponashaju u sluchaju da se desi 'worst case scenario'.
Prochitah na BBCju komentar nekoga ko nije optimista:

1541: A former nuclear power plant designer has said Japan is facing an extremely grave crisis and called on the government to release more information, which he said was being suppressed. Masashi Goto told a news conference in Tokyo that one of the reactors at the Fukushima-Daiichi plant was "highly unstable", and that if there was a meltdown the "consequences would be tremendous". He said such an event might be very likely indeed. So far, the government has said a meltdown would not lead to a sizeable leak of radioactive materials.

...ali opet bez dovoljno informacija. Shta tachno znachi "consequences would be tremendous"? Nigde josh nisam videla da neko objashnjava shta ce se zapravo desiti ako zashtita ne izdrzhi, a meni kao potpunom laiku na ovu temu gore pomenuti rechnik koji nishta ne objashnjava nishta i ne znachi.

Inache, u Tokiju se stvari vracaju u normalu. Sutra se radi i prevoz funkcionishe.

#51 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 13 March 2011 - 20:44

NYTIMES Satellite Photos of Japan, Before and After the Quake and Tsunami

#52 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 13 March 2011 - 21:17

NYTIMES Satellite Photos of Japan, Before and After the Quake and Tsunami

:(
Bolje da nisi postavio ove slike...
Kako su ovo bila lepa mesta...
Sendai...more,plaza,camci,marina,parkovi,aerodrom,sitna industrija,obradiva zemlja u okolini,male simpaticne kuce...
Neko bi pomislio-idealno mesto za zivot.

#53 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 13 March 2011 - 21:38

BBC

A former adviser on radiation to the UK government, Dr Christopher Busby, has told the BBC the situation at the nuclear plants is extremely serious. "Particularly concerning is the [Fukushima] number three reactor which I understand is in trouble now, because... it runs on a different sort of fuel; it doesn't run on uranium, it runs on a mixed uranium plutonium fuel, and plutonium is an extremely serious hazard so if this stuff comes out then it's going to make what's happened so far, in terms of the tsunami damage, look a little bit like an entrée to the real course."



#54 duma

duma
  • Members
  • 1,673 posts

Posted 13 March 2011 - 22:50

Strasno, ne zelim da znam kako je izgledalo na zadnjem spratu

<_< Malo radioaktivnosti im uteklo, malo se urusili zidovi reaktora i malo su evakuisali 20 km okolo a Yoyogi o njegovoj kancelariji.

Yoyogi je i pisao kako je izgledalo u visokim zgradama, pored nuklearke nije bio.

Što se tiče nuklearki, ovde je bio zemljotres od samo 8,9 Rihtera, nisam baš siguran da bi nuklearke drugde bolje podnele. Meni pre nije jasna ideja da se u trusnom područiju prave nuklearke.
Malo je bedno što se i ovaj zemljotres koristi za neprestanu borbu severnoameričkih i japanskih rodoljuba.

ovi sa b92 znaju da budu prvaci svijeta.

drze vijest pod naslovom Japan: Eksplozija u nuklearki i cijelih dan-dva im je ilustrovana fotkom pozara u rafineriji.

Bilo je još bisera. Frljali su se malo i sa skalama. Iz ko zna kog razloga osetili su potrebu da istaknu šta je to Rihterova skala. Nažalost, stvarno ne znam šta im je bio izvor. U svakom slučaju je bio katastrofalan. Pogrešno su je definisali. Posle po opisu izmiksovali Rihterovu i Merkalijevu skalu(uglavnom pisali kakvu su štetu izazvali zemljotres od koliko Rihtera. Na kraju su se vratili na energiju.).
Svejedno, to je neuporedivo s ovim:

Koliko covek treba da ima ukusa da dozvoli da se veceras na RTS1 emituje film Pearl Harbor....Dno. dna :ajme:

Ili niko i ne pogleda programsku šemu, ili su stvarno bolesna bagra. :yucky: Da smo iole normalna zemlja u prvom slučaju bi popili otkaz, a u drugom bi prošli mnogo gore.

Edited by duma, 13 March 2011 - 22:52.


#55 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 13 March 2011 - 23:30

Yoyogi je i pisao kako je izgledalo u visokim zgradama, pored nuklearke nije bio.

Što se tiče nuklearki, ovde je bio zemljotres od samo 8,9 Rihtera, nisam baš siguran da bi nuklearke drugde bolje podnele. Meni pre nije jasna ideja da se u trusnom područiju prave nuklearke.
Malo je bedno što se i ovaj zemljotres koristi za neprestanu borbu severnoameričkih i japanskih rodoljuba.

Kao prvo primeti da se ne radi o bilo kakvom obracunu - moja reakcija je na ono sto je ovde preneseno od ljudi koji prate drugi 4um - posto ja ne pratim. I reakcija je bila samo komentar da je ovom trenutku tamo veliko razaranje i jos veci potencijal za stetu ako se problem sa nuklearkom ne resi brzo i pozitivno, znam da nije bio pored nuklearki - nisam ni ja bila kod zemljotresa pa me ljudski brine sta se desava.

Inace slazem se da je snaga zemljotresa ogromna te je to sto se desava sa nuklearkama potpuno 'normalno' u datim uslovima (bilo gde). Postoji toliki rizik da se nesto desi sa nuklearkama bilo gde da mi je totalno besmisleno povecavati rizik gradjenjem na takvim mestima. Ali to nije tema. Bilo je strasno i samo sa zemljotresom i cunamijem.

#56 Liv

Liv
  • Members
  • 2,575 posts

Posted 13 March 2011 - 23:43

... Postoji toliki rizik da se nesto desi sa nuklearkama bilo gde da mi je totalno besmisleno povecavati rizik gradjenjem na takvim mestima. Ali to nije tema. Bilo je strasno i samo sa zemljotresom i cunamijem.

Japan nema puno izbora, nema prirodne resurse i zavisi od uvoza energije.

Despite being the only country to have suffered the devastating effects of nuclear weapons in wartime, Japan has embraced the peaceful use of nuclear technology to provide a substantial portion of its electricity. Today, nuclear energy accounts for almost 30% of the country's total electricity production (29% in 2009), from 47.5 GWe of capacity (net). There are plans to increase this to 41% by 2017, and 50% by 2030...
...As Japan has few natural resources of its own, it depends on imports for some 80% of its primary energy needs. Initially it was dependent on fossil fuel imports, particularly oil from the Middle East (oil fuelled 66% of the electricity in 1974). This geographical and commodity vulnerability became critical due to the oil shock in 1973. At this time, Japan already had a growing nuclear industry, with five operating reactors. Re-evaluation of domestic energy policy resulted in diversification and in particular, a major nuclear construction program. A high priority was given to reducing the country's dependence on oil imports. A closed fuel cycle was adopted to gain maximum benefit from imported uranium.

Izvor

#57 Φίλιπ Βλαςακ

Φίλιπ Βλαςακ
  • Members
  • 1,233 posts

Posted 14 March 2011 - 02:33

Authorities have poured sea water in all three of the reactors at the complex, run by Tohoku Electric Power Co, to cool them down.
Nuclear expert Mark Hibbs of the Carnegie Endowment for International Peace said the authorities appeared to be having some success in their efforts to avert a bigger disaster, but added the situation was still "touch and go"."Injection of sea water into a core is an extreme measure," he said. "this is not according to the book.

Chief Cabinet Secretary Yukio Edano said there might have been a partial meltdown of the fuel rods at the No. 1 reactor, where Saturday's blast took place, and there was a risk of an explosion at the building housing the No. 3 reactor, but that it was unlikely to affect the reactor core container.





link







#58 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 14 March 2011 - 09:18

nova eksplozija. veliki problemi sa fukushima reaktorima se nastavljaju.

Explosion rocks third Fukushima reactor
14 March 2011

First published: 3.08am GMT

Another hydrogen explosion has rocked the Fukushima Daiichi nuclear power plant, this time at the third reactor unit. Initial analysis is that the containment structure remains intact.

The blast that occurred at 11.01am today was much larger than the one seen at unit 1 two days ago. An orange flash came before a large column of brown and grey smoke. A large section of the relatively lightweight roof was seen to fly upwards before landing back on other power plant buildings.

www.world-nuclear-news


*** cnn

/[3:43 a.m. ET Monday, 4:43 p.m. Monday in Tokyo] The U.S. 7th Fleet has temporarily repositioned its ships and planes away from the Fukushima Daiichi nuclear power plant after detecting low level contamination in the air and on its planes in the area, the U.S. Navy said.

The ship was operating about 100 miles northeast of the power plant when the "airborne radioactivity" was detected, the Navy said./

#59 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 14 March 2011 - 09:53

inace, onima koji bi da saznaju vise o tome kako se japanci nose sa nesrecom koja ih je zadesila, preporucujem ustream koji ima 24/24 live stream na japanski nhk world tv na engleskom.

tu se mogu saznati i detalji kao sto su "da li im je hladno, imaju li struje, kako funkcionise snabdevanje prodavnica, telefoni i internet, mogu li da saznaju gde su im mili i dragi iz naugrozenijih delova zemlje, takve stvari..."

http://www.ustream.t...el/nhk-world-tv

#60 ivana23

ivana23
  • Members
  • 4,897 posts

Posted 14 March 2011 - 10:22

Muras, link za NHK okacila sam jos juce, na prethodnoj strani. Nisi video... :)