Jump to content


Photo
- - - - -

Problem autoriteta


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#1 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 27 February 2011 - 08:52

U poslednje vreme često izgovarana "dijagnoza"-vi imate problem autoriteta (na stranu što je jezički nepravilno). Ubojito oružje Velikih? Zašto imam "problem autoriteta", ako se usuđujem izreći svoj stav nadređenom? U ovakvim slučajevima posledica uvek postaje uzrok. Koga briga oko čega je sve krenulo, važno je biti poslušnik. Definitivno imam dijagnozu, a sigurna sam da je sve počelo još u Bibliji. :krsta:
Kako ovu "pojavu" tretirate?

#2 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 27 February 2011 - 09:29

Turbulencijo, sto je definicija "autoriteta?" Mentalno, fiskalno, hijerarcijski?

Vracas me u '60-e i "question all authority! " "Autoritet" je, po meni, direktno sukobljen sa "slobodom," kao pojmom, jer je ogranicava. Samo, to fino radi u teoriji. U praksi, kad sef kaze da skocim, ja skacem - osim ako znam da ima dosta otvorenih radnih mjesta u struci.

Zaboravi Bibliju. Radi se o samopostovanju i pristajanju na posljedice vlastitog izbora.
Kao tvroglav klinac (moglo bi se reci, sa "integritetom") ponekad sam ucinio po svome, iako sam znao da cu fasovati batine. Inace, radio sam kako je "autoritet" rekao da treba., samo da me ne safacaju sankcije.

Koliko god ovo bilo pitanje morala i filozofije, pitanje je i opstanka. Malo je zbunjuc tvoj post, ne znam u kakvoj si situaciji i sta u stvari pitas, ne bih da dajem savjete.
Autoritet postuj dok je u redu sa tvojim moralnim nacelima, bez greske. Dovedi ga u pitanje kad je u sukobu s tvojim moralom.

#3 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 27 February 2011 - 10:19

Turbulencijo, sto je definicija "autoriteta?" Mentalno, fiskalno, hijerarcijski?

Zaboravi Bibliju. Radi se o samopostovanju i pristajanju na posljedice vlastitog izbora.

Koliko god ovo bilo pitanje morala i filozofije, pitanje je i opstanka. Malo je zbunjuc tvoj post, ne znam u kakvoj si situaciji i sta u stvari pitas, ne bih da dajem savjete.
Autoritet postuj dok je u redu sa tvojim moralnim nacelima, bez greske. Dovedi ga u pitanje kad je u sukobu s tvojim moralom.

Ne bih da definišem nešto što je davno pre definisano. Temu sam zamislila kao uopštenu, a lično iskustvo sam tek "provukla" kao nijansu.
Na ličnom primeru rukovodim se boldovanim konstatacijama. Nije li problem autoriteta samo floskula kojom se služe neznalice? :rolleyes:
I kako autoritet može biti održiv ako je sloboda first element?
Namerno ne bih da zaboravim Bibliju, ali će moji stavovi biti izneti kada se uključi više diskutanata.

Edited by turbulencija, 27 February 2011 - 10:20.


#4 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 27 February 2011 - 16:31

U poslednje vreme često izgovarana "dijagnoza"-vi imate problem autoriteta (na stranu što je jezički nepravilno). Ubojito oružje Velikih? Zašto imam "problem autoriteta", ako se usuđujem izreći svoj stav nadređenom? U ovakvim slučajevima posledica uvek postaje uzrok. Koga briga oko čega je sve krenulo, važno je biti poslušnik. Definitivno imam dijagnozu, a sigurna sam da je sve počelo još u Bibliji. :krsta:
Kako ovu "pojavu" tretirate?

Taj izraz "imate/mamo problem autoriteta" često čujem i prema mom iskustvu, ljudi ga koriste u dva konteksta:

1. Kad neko u stvari hoće da kaže "nema vama/nama ko da podvikne, šo bi odmah dovelo stvari u red". To su ljudi koji bi sve rešavali po kratkom postupku i za sve probleme imaju jednostavno rešenje: opališ dva-tri vruća šamara, ludački se izdereš i naj...š se mamice svima okolo i posle svi mirni i poslušni kao bubice. Takvima najbolje odgovara red i mir groblja. Ne daj bože da se domognu nekakve vlasti nad nekim. Ja takve svrstavam u grupu "Mrkonjići", po našem dobro poznatom ministru i njegovim nastupima na TV za vreme obnove posle bombardovanja kad je prozivao šefove gradilišta pred kamerama, a (glupa) masa se oduševljevala "tako treba".

2. Kad neko u stvari hoće da kaže "nemate/nemamo dobrih i pozitivnih primera na koje biste/bismo se ugledali". Ovo je bliže mom tumačenju jer mislim da stvarno nemamo prakično nijedan dobar primer, a neopisivo mnogo loših: od ponašanja političara i tzv."elite" ovog društva, do svakodnevng ponašanja običnog i prosečnog Srbina na ulici.

Postoji i treće tumačenje izraza, a to je "imati problem sa autoritetima", u smislu "ne prihvatati autoritete", što ne mora biti samo po sebi negativno. Jer niko normalan, ko sebe vidi kao slobodnog i mislećeg čoveka koji samostalno donosi svoje odluke, ne može prihvatiti, niti treba da bespogovorno prihvati svaki autoritet, a najmanje one nametnute i samozvane, kojih nažalost u našem sadašnjem društvu ima mnogo više nego što je dobro za zdravlje i prosperitet pojedinca u tom društvu.

E sad, dobro pitanje za 20 poena je "zašto mi tako lako i tako rado prihvatamo samozvane i nametnute autoritete"? Strah? Konformizam? Intelektualna ograničenost i lenjost? Ne znam, nemam dobar odgovor, znam samo da debelo preterujemo u tome i da je to jedan od glavnih razloga dubine čabra u koji smo potonuli.

#5 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 27 February 2011 - 16:51

Postoji i treće tumačenje izraza, a to je "imati problem sa autoritetima", u smislu "ne prihvatati autoritete", što ne mora biti samo po sebi negativno. Jer niko normalan, ko sebe vidi kao slobodnog i mislećeg čoveka koji samostalno donosi svoje odluke, ne može prihvatiti, niti treba da bespogovorno prihvati svaki autoritet, a najmanje one nametnute i samozvane, kojih nažalost u našem sadašnjem društvu ima mnogo više nego što je dobro za zdravlje i prosperitet pojedinca u tom društvu.

E sad, dobro pitanje za 20 poena je "zašto mi tako lako i tako rado prihvatamo samozvane i nametnute autoritete"? Strah? Konformizam? Intelektualna ograničenost i lenjost? Ne znam, nemam dobar odgovor, znam samo da debelo preterujemo u tome i da je to jedan od glavnih razloga dubine čabra u koji smo potonuli.

U slučaju da ti ne prikače ovu dijagnozu, samozvani autoriteti ("važnost" im zavisi od lestvice funkcije), idu one step further, pa kažu "ti si asocijalna/an", što u neku ruku ima smisla jer se razlikuješ od većine, međutim asocijalnost je takođe psihijatrijski poznata dijagnoza. Iz postojećih premisa, proizlazi sasvim jasna konkluzija "ako ne blejiš, imaš psihički poremećaj"?

Odgovor za 20 poena je: Kanda nam je vuna previše porasla. (vuna kao proizvod ovce i vuna kao vuna Kićo ;))

#6 JJ Vendi Hemingway

JJ Vendi Hemingway
  • Members
  • 33 posts

Posted 04 March 2011 - 12:19

Svaki autoritet je lažan. Svako društvo u kome se osobe hijerarhijski rangiraju po važnosti je zlo društvo.

Edited by JJ Vendi Hemingway, 05 March 2011 - 09:02.


#7 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 05 March 2011 - 02:37

Svaki autoritet je lažan. Svako društvo u kome se osobe hirerarhijski rangiraju po važnosti je zlo društvo.

Zlo čovečanstvo.
Šta nudiš kao alternativu?

#8 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 05 March 2011 - 03:13

Svaki autoritet je lažan. Svako društvo u kome se osobe hirerarhijski rangiraju po važnosti je zlo društvo.


MIslis li da bi anarhija bila ispravno drustvo?

#9 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 05 March 2011 - 04:30

problem se jedino moze resiti pokusavajuci da saopstite autoritetu svoje misljenje bez nerviranja, sto se da bude kad na vrbi zasvrbi, ali se treba truditi da se to radi sto cesce...

ne zato sto smo ovcice, nego zato sto smi i sami autoriteti prema nekim drugim ljudima, bar se stavljamo u tu poziciju - i to autoriteti koji grese. ja sam se danas recimo ljutnuo na prodavacicu koja nista nije bila kriva...

ti autoriteti verovatno zele da taj posao ide dobro, mislim u krajnjoj nameri, osim bas control freakova kojih se treba kloniti i njih najvise i uvek slusati a to mogu biti ljudi na raznim hijerarhijskim lestvicama. to je jednostavno takav kontrole zeljan karakter... ili su im takvi dani ponekad, to jos nisam bas rascistio u glavici...

e da naravno najveca opasnost je control freak na vlasti... to onda skupo kosta ceo narod a to se prilicno cesto desava u istoriji pre svega jer se ljudi u globalu ne bore dovoljno za svoja prava. taj mac nam stalno visi nad glavom kao civilizaciji.

Edited by misko1, 05 March 2011 - 04:36.


#10 JJ Vendi Hemingway

JJ Vendi Hemingway
  • Members
  • 33 posts

Posted 05 March 2011 - 08:53

MIslis li da bi anarhija bila ispravno drustvo?

Anarhija je stanje, anarhizam je oblik uređenja. Ovo drugo jeste ispravno društvo. O pojedinostima se može raspravljati (sindikalizam vs mutualizam itd) ali anarhizam bi bio jedino uređenje koje bi u potpunosti poštovalo volju čoveka.




#11 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 06 March 2011 - 05:42

Anarhija je stanje, anarhizam je oblik uređenja. Ovo drugo jeste ispravno društvo. O pojedinostima se može raspravljati (sindikalizam vs mutualizam itd) ali anarhizam bi bio jedino uređenje koje bi u potpunosti poštovalo volju čoveka.

Mada bi se sa ovim covek i mogao sloziti, nedostaje par kockica, od kojih je najvaznija ta da nijedan ozbiljan teoreticar anarhizma, od Proudhona, preko kneza Kropotkina, Stirnera, sve do Nozicka, Bukcina i Grubacica, nije tvrdio da je to oblik uredjenja bez autoriteta. Nepostojanje prinude nema nikakve veze sa nepostojanjem autoriteta. Zapravo tvoj prethodni post u kome si povezao ta dva, i to na nacin "kako mali Perica zamislja slobodu", je cista demagogija. Ako ista, u vecini ozbiljnih analiza anarhizma je naglasavano da upravo zbog slobode od prinude, da bi stvari u anarhizmu funkcionisale i bile koordinisane potrebni su intelektualni i moralni autoriteti. Oni nemaju nikakve veze sa represivnim autoritetima kojima se u Srbiji obicno barata, ali nisu nista manje realni (kako je krenulo, usled nase sopstvene izopacenosti upropasticemo i tu rec, kao sto smo do sad vec upropastili reci kao sto su "scenario", "ognjiste", "patriotizam" i sl.).

Stoga prica o anarhizmu na ovom topiku predstavlja samo troll.

#12 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 06 March 2011 - 07:03

Mada bi se sa ovim covek i mogao sloziti, nedostaje par kockica, od kojih je najvaznija ta da nijedan ozbiljan teoreticar anarhizma, od Proudhona, preko kneza Kropotkina, Stirnera, sve do Nozicka, Bukcina i Grubacica, nije tvrdio da je to oblik uredjenja bez autoriteta. Nepostojanje prinude nema nikakve veze sa nepostojanjem autoriteta. Zapravo tvoj prethodni post u kome si povezao ta dva, i to na nacin "kako mali Perica zamislja slobodu", je cista demagogija. Ako ista, u vecini ozbiljnih analiza anarhizma je naglasavano da upravo zbog slobode od prinude, da bi stvari u anarhizmu funkcionisale i bile koordinisane potrebni su intelektualni i moralni autoriteti. Oni nemaju nikakve veze sa represivnim autoritetima kojima se u Srbiji obicno barata, ali nisu nista manje realni (kako je krenulo, usled nase sopstvene izopacenosti upropasticemo i tu rec, kao sto smo do sad vec upropastili reci kao sto su "scenario", "ognjiste", "patriotizam" i sl.).

Stoga prica o anarhizmu na ovom topiku predstavlja samo troll.


Tacno tako. Autoriteti u drustvu bez prinude postaju zapravo jos vazniji i izgradjuju se na drugacijim osnovama od gole sile ili polozaja.

#13 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 06 March 2011 - 08:56

JJ, uz autore koje je spomenuo Schrodinger, ja bih ti dao jos jedno ime: Daniel Guerin.

I ja sam u mladosti lutao izmedju anarhizma i komunizma. I u jednom i drugom postoji autoritet, ali se (u teoriji) svodi na moralni autoritet, na one koji ce voditi drustvo ka boljitku svojom inteligencijom i moralnom superiornoscu. A ostali ce slijediti jer su dobri ljudi.
Samo, to su prekrasne teorije, a u praksi, ljudski karakteri su drugaciji... Koliko god mi mudrovali, i najfuncionalnija drustva danas funkcioniraju uz represivni, restriktivni autoritet - u smislu, imaju vojsku, policiju, poreznike itd. Na nizem nivou, firme imaju direktore, poslovodje itd. I ti, na zalost, funkcioniraju restriktivno - ne dobije nagradu onaj tko uvijek dodje na vrijeme na posao, nego je kaznjen onaj koji cesto kasni. Ali, funkcioniraju.
Tu spada i biblijski autoritet koji spominje Turbulencija: restriktivan je. Kaznjava, slabo nagradjuje...

Zato je, za danasnji nivo ljudskog razvoja, moderna demokracija najpozeljnija. Daje dovoljan autoritet ovlascenim pojedincima da vuku naprijed, ali ima i mehanizme ogranicavanja istog ako ovi "skrenu."



@ Turbulencija: izvinjavam se ako ti istrollovah topic. Nisi definirala pitanje nivoa autoriteta. Pojedinac nije nikome autoritet sam za sebe, vec na nivou nekakve zajednice - a ti nisi rekla mislis li na nesto od familije preko firme i drzave, pa do svjetskog nivoa.

#14 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 06 March 2011 - 09:42

Cenim da pojam autoriteta ne bi smeo biti vezan za osobu, no, kada zauzmem takav stav, opet sam na "dijagnozi". :krsta:
Neke su istine same po sebi jasne i nisu podložne subjektivnom sudu.
Potpuno se slažem sa @Schrodinger "...usled nase sopstvene izopacenosti upropasticemo i tu rec..."

#15 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 06 March 2011 - 13:30

@ Turbulencija: izvinjavam se ako ti istrollovah topic. Nisi definirala pitanje nivoa autoriteta. Pojedinac nije nikome autoritet sam za sebe, vec na nivou nekakve zajednice - a ti nisi rekla mislis li na nesto od familije preko firme i drzave, pa do svjetskog nivoa.

Ne vidim potrebu da definišem. Širi rakurs vodi suprotstavljanju, što i jeste svrha foruma. ;)