Jump to content


Photo
- - - - -

odlazak u USA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
371 replies to this topic

#1 Lord_Slawe_

Lord_Slawe_
  • Members
  • 2,550 posts

Posted 14 September 2010 - 19:32

Pozdrav svima na ovom 'delu' foruma.

Ovaj mesec se po mnogo cemu definisao kao onaj koji ce odluciti o mojoj buducnosti. Dolazak rodbine i USA je samo potpirio moja razmisljanja oko nekih stvari pa sam hteo da cujem, pre nego sto se upustim u razgovore sa njima, koliko je sve ovo o cemu razmisljam izvodljivo.

Par generalija koje su, pretpostavljam, bitne za dalju pricu - Imam 27 godina, Srpsko drzavljanstvo, odsluzicu civilnu vojsku u Februaru. Od skole imam diplomu Srednje Elektrotehnicke u Novom Sadu a sto se fakulteta tice - tu sam 'zaglibio' na trecoj godini.
Ovo poslednje je ujedino i primarni razlog zbog kojeg se odlucujem na pokusaj odlaska, jer je meni toga vec dosta, sta sam uradio - uradio sam, nisam uspeo diplomirati. Nije da nisam mogao, ali mi se nije dalo.

Daklen, imam rodbinu u USA i to u Phoenix-u i Indianapolisu. Oni su rodjeni brat i sestra a moj otac im je brat. Zvuci kao spanska serija ali se mora objasniti. Dakle, moja baka i njihov otac su rodjeni brat i sestra. To je prilicno blizak rod. Njihov otac je otisao u Canadu pre 30 i kusur godina i tamo ostao a oni su otisli na studije u USA i nastanili su se u PHO i IND. Cini mi se, ali nisam siguran, da imaju drzavljanstvo Canade. Morao bih proveriti sa njima..
Njih dvoje su trenutno u poseti Srbiji i nasoj mnogobrojnoj familiji, a zaustavice se i kod nas na nekoliko dana sledece nedelje.

To bih iskoristio da razgovaram sa stricem, koji zivi u Indianapolisu, oko toga da li je raspolozen i voljan da me primi na godinu-dve dana kod sebe u stan. Ja sam spreman da se otisnem na taj put i da pokusam tamo da stvorim sebi neku karijeru i pristojan zivot.

Kako je to izvodljivo?
Kakva vrsta vize se vadi? Da li je potrebno da imam neke garancije ili slicne papire?

Zaista se nisam o ovome do sada raspitivao pa bih molio ako neko ima proverenih i tacnih informacija da se javi. Kao sto rekoh, ja zelim tamo da ostanem i duze od godinu, dve, ukoliko uspem da pronadjem posao i zapocnem nekakav pristojan zivot.


Druga tema je, s obzirom na moje 'kvalifikacije', kakvim poslovima bih mogao da se nadam tamo? Mogu da vam kazem da me poslovi cuvanja dece, lifeguard-a na bazenu i slicnih 10$ na sat ne zanimaju. Nadam se nekom 'pristojnijem' poslu s obzirom da odlicno baratam engleskim. Razmisljao sam i o part-time second-jobu koji bih radio vikendima kao sankerisanje ili delivery a vrlo verovatno cu potraziti nacine da ucarim i nesto sitne love preko Interneta. Sve je to u mojoj glavi, lepo zamisljeno. Zanima me, kakvih pristojnih, normalnijih poslova ima a koji ne traze diplome (bilo cijih) fakulteta a koji ce mi omoguciti neki normalan zivot i bar malo obecavajuci pocetak.

Civilna vojska mi istice u Martu mesecu a voleo bih, ukoliko konacno prelomim i resim se, da krecem na put sledece jeseni, u ovo doba.

Hvala svima, unapred na odgovorima.

#2 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 14 September 2010 - 20:03

Prijatelju najiskrenije smanji ocekivanja
Prvo da bi dosao do pristojnijeg posla moras da imas radnu dozvolu a to na osnovu iskustva i obrazovanja koje imas tesko da mozes da dobijes.
Iz onoga sto si rekao najlaksi nacin je turisticka viza a onda zenidba.Dal ces fiktivno ili stvarno to je na tebi ali tako mozes da dodjes do zelene karte za jedno tri godine.Mozes da trazis i H1B ako ti neko od rodbine pronadje posao ali je prilicna petljavina i da bi istu preveo u permanent residence advokat ima da te kosta vise nego fiktivni brak

#3 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 14 September 2010 - 20:06

Prijatelju najiskrenije smanji ocekivanja
Prvo da bi dosao do pristojnijeg posla moras da imas radnu dozvolu a to na osnovu iskustva i obrazovanja koje imas tesko da mozes da dobijes.
Iz onoga sto si rekao najlaksi nacin je turisticka viza a onda zenidba.Dal ces fiktivno ili stvarno to je na tebi ali tako mozes da dodjes do zelene karte za jedno tri godine.Mozes da trazis i H1B ako ti neko od rodbine pronadje posao ali je prilicna petljavina i da bi istu preveo u permanent residence advokat ima da te kosta vise nego fiktivni brak

ne mozes H1B bez fakulteta.

#4 Lord_Slawe_

Lord_Slawe_
  • Members
  • 2,550 posts

Posted 14 September 2010 - 20:12

Prijatelju najiskrenije smanji ocekivanja
Prvo da bi dosao do pristojnijeg posla moras da imas radnu dozvolu a to na osnovu iskustva i obrazovanja koje imas tesko da mozes da dobijes.
Iz onoga sto si rekao najlaksi nacin je turisticka viza a onda zenidba.Dal ces fiktivno ili stvarno to je na tebi ali tako mozes da dodjes do zelene karte za jedno tri godine.Mozes da trazis i H1B ako ti neko od rodbine pronadje posao ali je prilicna petljavina i da bi istu preveo u permanent residence advokat ima da te kosta vise nego fiktivni brak


Upravo zbog toga sto sam neinformisan sam se i oglasio ovde.

Nemam velika ocekivanja, niti nerealna.

Da li je radnu dozvolu moguce dobiti ukoliko uspem tamo da se snadjem za posao i dobijem te sve potrebne papire? Recimo, da me rodjak zaposli u svojoj firmi.

#5 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 14 September 2010 - 20:13

Igraj Green Card Lottery - sanse su ti otprilike iste (ako ne i vece) kao i da krenes do vize preko "srtica od babine tetke"....

ne salim se - ja igrala, a znam jos sedmoro ljudi, sto iz komsiluka, sto s faxa, koji su "izvuceni" na Green Card i otisli u US



edit: par slova

Edited by FL-Sunshine State, 14 September 2010 - 20:14.


#6 Lord_Slawe_

Lord_Slawe_
  • Members
  • 2,550 posts

Posted 14 September 2010 - 20:17

Igraj Green Card Lottery - sanse su ti otprilike iste (ako ne i vece) kao i da krenes do vize preko "srtica od babine tetke"....

ne salim se - ja igrala, a znam jos sedmoro ljudi, sto iz komsiluka, sto s faxa, koji su "izvuceni" na Green Card i otisli u US


Ako je to zaista tako, mozda zaista imam nerealna ocekivanja i planove.

#7 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 14 September 2010 - 20:29

ne mozes H1B bez fakulteta.

Ako se nesto nije menjalo postoji i opcija 3-year degree and 3 years experience

Upravo zbog toga sto sam neinformisan sam se i oglasio ovde.

Nemam velika ocekivanja, niti nerealna.

Da li je radnu dozvolu moguce dobiti ukoliko uspem tamo da se snadjem za posao i dobijem te sve potrebne papire? Recimo, da me rodjak zaposli u svojoj firmi.

Rodjak moze da te zaposli u svojoj firmi i da ti izvadi H1/2 vizu ako uspe da dokaze da ne moze da nadje nekog drugog kandidata za taj posao.To nece biti lako jer ima jako puno onih sa associates degree.Verovatno lakse bi bilo da dobije H2 koja je privremena i traje godinu dana ali moze da se produzi do tri godine.
Koliko sam shvatio tvoja zelja je da ostanes u SAD a za to je najbrza opcija brak.

#8 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 14 September 2010 - 20:34

Ako se nesto nije menjalo postoji i opcija 3-year degree and 3 years experience


Rodjak moze da te zaposli u svojoj firmi i da ti izvadi H1/2 vizu ako uspe da dokaze da ne moze da nadje nekog drugog kandidata za taj posao.To nece biti lako jer ima jako puno onih sa associates degree.Verovatno lakse bi bilo da dobije H2 koja je privremena i traje godinu dana ali moze da se produzi do tri godine.
Koliko sam shvatio tvoja zelja je da ostanes u SAD a za to je najbrza opcija brak.

Magi, sad te ovo ozbiljno pitam. Poslovi ciscenja objekata poslije pocinjenog zlocina. Jedan moj drug ima firmicu sa par zaposlenih za obicno ciscenje kuca i poslovnih prostora. Kaze mi bas on da je tesko naci ljude za ovakav, hm, morbidan posao? Navodno ga je jako malo ljudi sposobno raditi.

#9 Lord_Slawe_

Lord_Slawe_
  • Members
  • 2,550 posts

Posted 14 September 2010 - 20:36

Rodjak moze da te zaposli u svojoj firmi i da ti izvadi H1/2 vizu ako uspe da dokaze da ne moze da nadje nekog drugog kandidata za taj posao.To nece biti lako jer ima jako puno onih sa associates degree.Verovatno lakse bi bilo da dobije H2 koja je privremena i traje godinu dana ali moze da se produzi do tri godine.
Koliko sam shvatio tvoja zelja je da ostanes u SAD a za to je najbrza opcija brak.


Hvala.

Za sada, opcija zenidbe mi je na poslednjem mestu.
Svakako cu prvo probati sa time da pokusamo da izvadimo tu vizu koja traje 1-3 godine, ukoliko uspem u ovome bice to odlicna stvar za pocetak, da vidim kako cu se snaci. Kasnije cu razmisljati o ostalim opcijama.

Koliko sada, maksimalno, traje turisticka viza?


edit:

Magi, sad te ovo ozbiljno pitam. Poslovi ciscenja objekata poslije pocinjenog zlocina. Jedan moj drug ima firmicu sa par zaposlenih za obicno ciscenje kuca i poslovnih prostora. Kaze mi bas on da je tesko naci ljude za ovakav, hm, morbidan posao? Navodno ga je jako malo ljudi sposobno raditi.


jel ovo jos jedna u nizu posalica apropo mog "smesnog" izlaganja ili..?

Edited by Lord_Slawe_, 14 September 2010 - 20:38.


#10 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 14 September 2010 - 20:42

Hvala.

Za sada, opcija zenidbe mi je na poslednjem mestu.
Svakako cu prvo probati sa time da pokusamo da izvadimo tu vizu koja traje 1-3 godine, ukoliko uspem u ovome bice to odlicna stvar za pocetak, da vidim kako cu se snaci. Kasnije cu razmisljati o ostalim opcijama.

Koliko sada, maksimalno, traje turisticka viza?


čuo sam za slučaj, odnedavno, da se izdaje za period od 10 god. s tim da se jednokratni period boravka čekira na licinom mestu 3-6 meseci.

#11 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 14 September 2010 - 20:48

Daklen, imam rodbinu u USA i to u Phoenix-u i Indianapolisu. Oni su rodjeni brat i sestra a moj otac im je brat. Zvuci kao spanska serija ali se mora objasniti. Dakle, moja baka i njihov otac su rodjeni brat i sestra. To je prilicno blizak rod. Njihov otac je otisao u Canadu pre 30 i kusur godina i tamo ostao a oni su otisli na studije u USA i nastanili su se u PHO i IND. Cini mi se, ali nisam siguran, da imaju drzavljanstvo Canade. Morao bih proveriti sa njima..

Nemoj samo imigracionom da objasnjavas kako je to blizak rod :) ozbiljno

Kako je to izvodljivo?
Kakva vrsta vize se vadi? Da li je potrebno da imam neke garancije ili slicne papire?

Ako su oni kanadski gradjani nemaju sta da ti garantuju - i oni su posetioci ovde, mogu samo turisticki da te pozovu ako imaju green card

Druga tema je, s obzirom na moje 'kvalifikacije', kakvim poslovima bih mogao da se nadam tamo? Mogu da vam kazem da me poslovi cuvanja dece, lifeguard-a na bazenu i slicnih 10$ na sat ne zanimaju. ... Sve je to u mojoj glavi, lepo zamisljeno. Zanima me, kakvih pristojnih, normalnijih poslova ima a koji ne traze diplome (bilo cijih) fakulteta a koji ce mi omoguciti neki normalan zivot i bar malo obecavajuci pocetak.

Prvo da ti bude jasno da sto se tice US ti nemas kvalifikacije. Ako bi dobio poslove cuvanja dece i lifeguarda ti bi bio na konju, posto uglavnom takva vrsta emigracije nosi i daleko teze i nize placene poslove. Kao sto si rekao sve je to u tvojoj glavi lepo zamisljeno. Naravno kasnije sa snalazenjem i iskustvom mozes napredovati pa cak i zavrsiti neku skolu ovde, ima poslove i za ljude bez fakulteta i sanse - zato se valjda zove americki san, recimo svi oni prodavci po prodavnicama ne moraju da imaju diplomu ali sam srela neke emigrante koji imaju diplome pa rade te poslove.

Ako je to zaista tako, mozda zaista imam nerealna ocekivanja i planove.

Ja bih rekla da si rekao proci cu kroz 3-5 godina da postignem taj san onda ok ovako deluje ko da si mislio da dodjes ovde, a ne znam ni kako bi dobio papire osim lutrije, i biras koji posao hoces a koji neces. Magripina ideja radi isto. To da ti neko ponudi posao fiktivno (cak ni stvarno) ne moze jer nemas kvalifikacije (za H1B moras da budes professional). Ono sto mozes je recimo da taj tvoj rodjak otvori firmu u BG i postavi tebe za direktora ili nekog specijalistu pa radis godinu dana (koliko se secam to je uslov) pa posle se prebacis iz te firme tamo u US firmu, tako bi dobio L1 ali ja mislim da bi to bilo tesko jer bi trazili koliko firma posluje i kako uspesno i kolika ti je bila plata.... Uz to ja se nikad ne bi zezala sa laganjem imigracionom. Znam da su ljudi radili ali ja ne bi.

#12 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 14 September 2010 - 20:48

Magi, sad te ovo ozbiljno pitam. Poslovi ciscenja objekata poslije pocinjenog zlocina. Jedan moj drug ima firmicu sa par zaposlenih za obicno ciscenje kuca i poslovnih prostora. Kaze mi bas on da je tesko naci ljude za ovakav, hm, morbidan posao? Navodno ga je jako malo ljudi sposobno raditi.

Oduvek sam bio fasciniran tim poslom, pritom mislim na čišćenje pre nego što policija stigne :) no dobro ovo je isto to samo sa manje adrenalina i novca.

#13 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 14 September 2010 - 20:49

Magi, sad te ovo ozbiljno pitam. Poslovi ciscenja objekata poslije pocinjenog zlocina. Jedan moj drug ima firmicu sa par zaposlenih za obicno ciscenje kuca i poslovnih prostora. Kaze mi bas on da je tesko naci ljude za ovakav, hm, morbidan posao? Navodno ga je jako malo ljudi sposobno raditi.

Nisam nikada ziveo u St Louis-u da bih bio 100% siguran ali mislim da je cela prica sarena laza.Ako nekog ubiju kod mene u firmi onda je to problem firme ko ce da pocisti a ti pozoves prvi cleaning service koji nadjes u imeniku.Ako takva firma uopste postoji onda ima city contract i to su dobro placeni poslovi kao sto cistaci na McCormicku imaju $20 na sat(pitaj andjeliju ako meni ne verujes :) ) pa sumnjam da bas ne moze da nadje Meksikanca koji bi radio takav posao.

Hvala.

Za sada, opcija zenidbe mi je na poslednjem mestu.
Svakako cu prvo probati sa time da pokusamo da izvadimo tu vizu koja traje 1-3 godine, ukoliko uspem u ovome bice to odlicna stvar za pocetak, da vidim kako cu se snaci. Kasnije cu razmisljati o ostalim opcijama.

Koliko sada, maksimalno, traje turisticka viza?

Maksimalno neces nikada da dobijes prvi put prema tome ne razmisljaj o tome.Budi srecan ako ti odobre na sest meseci pa onda tu istu mozes da produzis

#14 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 14 September 2010 - 20:51

Oduvek sam bio fasciniran tim poslom, pritom mislim na čišćenje pre nego što policija stigne :) no dobro ovo je isto to samo sa manje adrenalina i novca.

Pa sad, kaze mi ljetos taj drug da su ti poslovi izuzetno dobro placeni. Pitam ga ja, a ima li ga dovoljno? A on je u St.Luisu. Kaze on meni: jarane ne mozes nacistiti kol'ko se oni mogu pubijati. -_-

Edited by Rotterdamac, 14 September 2010 - 20:54.


#15 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 14 September 2010 - 20:54

Pa sad, kaze mi ljetos taj drug da su ti poslovi izuzetno dobro placeni. Pitam ga ja, a ima li ga dovoljno? A on je u St.Luisu. Kae on meni: jarane ne mozes nacistiti kol'ko se oni mogu pubijati. -_-

a-ha, samo nemoj jaranu mnogo da okreces ledja :)