Jump to content


Photo
- - - - -

World News


  • Please log in to reply
2943 replies to this topic

#1996 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 14 October 2017 - 19:06

E pa izvini, po istoj logici ako se protivimo sad nekom novom pisanju istorije u vezi sa americkim Gradjanskim ratom, tako isto se protivim menjanju istorije koja se dovoljno ustalila pod jednim nazivom. Ako jednom U Thantu koji je bio i antikolonijalista, ali i humanista i ozbiljan intelektualac, nije smetao naziv Burma, onda ne vidim sto bi meni smetao. A posto ga je promenila zlocinacka vojna hunta potpuno samovoljno, bez da je imala ikakve konsultacije sa bilo cim, referendum, javnu raspravu, stogod, onda naravno da ga odbijam, tim pre sto ti zlikovci ne samo da nisu kaznjeni, nego su kako se pokazuje ovih dana i dalje realno na vlasti i svi se plase da ih popreko pogledaju cak i kad rese da malo etnicki ciste... Dakle ne kazem ja nista o tome kako treba da bude "uredjenje sveta", niti mi na pamet da bilo koga ubedjujem, jednostavno ja taj naziv koristiti necu.  

 

Zar ti nisi protivnik referenduma ili si protivnik kad ti odgovara, a kad ti neodgovara nisi?

 

Niko tebe ne tera da koristis neki naziv ili da ga ne koristis, to je tvoj problem. Uostalom i vlada Mjanmara je 2016 godine izdala saopstenje da strane vlade mogu da koriste naziv koji god hoce. Problem je sto jedan naziv bez ikakvih argumenata nazivas zlocinackim, a ako cemo tako da gledamo vise je zlocinacki onaj koji ti koristis.

 

U Tan se sigurno nije ni pitao koji nazivce se koristiti, zato sto nikad nikakvu funkciju u tadasnjoj Burmi nije ni obnasao. Medjutim, koliko taj naziv njemu, ali i ostalim liderima te drzave nije smetao govori to da oni svoju drzavu nisu nikad ni zvali Burma, Mjanma je zvanican, oficijalni naziv drzave od njenog osnivanja. Hunta je promenila samo naziv za spoljnu upotrebu. Imamo primer od nedavno gde je nesto slicno uradila Ceska, takodje nije bilo nikakvog referenduma. Ime drzave je ostalo isto. Tih godina je u citavom tom delu Azije bio trend promene naziva koji su iz kolonijalnog perioda i njihova zamena lokalnim nazivima. Burma se od svog osnivanja nazivala Mjanma, samo se od 1989 insistiralo da se to ime koristi i u spoljnopolitickoj komunikaciji. Neke drzave nikad nisu ni koristile naziv Burma, vec su od uvek koristile ime Mjanma.

 

Mozes ti da nastavis da pises sad o etnickim ciscenjima, vojnoj hunti,  U Tanu, "uredjenju sveta"... ali to nema nikakve veze sa nazivom drzave Mjanma®.


  • 1

#1997 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 14 October 2017 - 19:44

George Weah :hail: je najverovatnije novi predsednik Liberije, najstarije afričke republike i jedne od dve zemlje (druga Etiopija) koje su zadržale nezavisnost u vreme evropske kolonizacije kontinenta.

Na mestu predsednika zameniće dosadašnju predsednicu i dobitnicu Nobelove nagrade za mir - Ellen Johnson Sirleaf.

 

Ne. Dzordz Vea je prosao u drugi krug predsednickih izbora kao prvoplasirani, drugi krug tek treba da se odrzi. Ovo je njemu drugi pokusaj da postane predsednik, 2005 je izgubio u drugom krugu. Na proslim izborima je bio kandidat za potpredsednika i usli su u drugi krug, ali su onda bojkotovali drugi krug. Ima vece sanse nego ranije, ali jos nije gotovo. Ne znam kad ce se odrzati drugi krug izbora, protivkandidat mu je potpredsednik odlazece predsednice.


  • 1

#1998 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 15 October 2017 - 16:24

Zar ti nisi protivnik referenduma ili si protivnik kad ti odgovara, a kad ti neodgovara nisi?

 

Niko tebe ne tera da koristis neki naziv ili da ga ne koristis, to je tvoj problem. Uostalom i vlada Mjanmara je 2016 godine izdala saopstenje da strane vlade mogu da koriste naziv koji god hoce. Problem je sto jedan naziv bez ikakvih argumenata nazivas zlocinackim, a ako cemo tako da gledamo vise je zlocinacki onaj koji ti koristis.

 

U Tan se sigurno nije ni pitao koji nazivce se koristiti, zato sto nikad nikakvu funkciju u tadasnjoj Burmi nije ni obnasao. Medjutim, koliko taj naziv njemu, ali i ostalim liderima te drzave nije smetao govori to da oni svoju drzavu nisu nikad ni zvali Burma, Mjanma je zvanican, oficijalni naziv drzave od njenog osnivanja. Hunta je promenila samo naziv za spoljnu upotrebu. Imamo primer od nedavno gde je nesto slicno uradila Ceska, takodje nije bilo nikakvog referenduma. Ime drzave je ostalo isto. Tih godina je u citavom tom delu Azije bio trend promene naziva koji su iz kolonijalnog perioda i njihova zamena lokalnim nazivima. Burma se od svog osnivanja nazivala Mjanma, samo se od 1989 insistiralo da se to ime koristi i u spoljnopolitickoj komunikaciji. Neke drzave nikad nisu ni koristile naziv Burma, vec su od uvek koristile ime Mjanma.

 

Mozes ti da nastavis da pises sad o etnickim ciscenjima, vojnoj hunti,  U Tanu, "uredjenju sveta"... ali to nema nikakve veze sa nazivom drzave Mjanma®.

Tvoje pocetno pitanje pokazuje da ne razumes problem, vec se upravljas po svojim emocijama. To sto sam ja protivnik referenduma nema ama bas nikakve logicke veze sa tim sto vecina ljudi smatra da je referendum nekakav izvor legitimnosti. Vidis, poenta jeste sagledati stvari racionalno i izaci iz usko licne perspektive - dakle mene boli uvo za referendume, ni na jednom nisam ucestvovao niti nameravam, ali nisam u sukobu sa realnoscu da tvrdim da oni ne postoje , niti da se iz njih ne izvlaci legitimitet. I naveo sam ga kao samo jedan od nacina na koji je hunta mogla, da je htela, da ga pribavi. Ali nije, posto je bila zlocinacka, i onda je derivativno sve sto oni rade zlocinacko; isto kao sto smatram da su recimo svi zakoni koje su doneli komunisti u Jugoslaviji zlocinacki, cak i da se odnose na, sta ja znam, pomoc malim bebama, tako isto smatram i sve odluke vojne hunte zlocinackim po sebi. 

 

Sto je sasvim nezavisno od neceg drugog, a to je da nasuprot tvom iskazu, ne moze biti "problem" kako ja nesto nazivam. Kako bilo sta nazivam je moje suvereno pravo - jel treba tebe prvo da pitam kako cu da ga nazivam? Ti si svoje neslaganje iskazao i meni to nimalo ne smeta. Ali kad krenes da uredjujes svet i objasnjavas mi kako ja "treba" da se izrazavam ili ponasam, onda naravno da mi to smeta.


  • 0

#1999 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 16 October 2017 - 13:09

 

Madagascar plague appears to have spread to Seychelles

 

A probable case of plague in the Seychelles, imported from Madagascar, is believed to have sparked the Indian Ocean country’s first outbreak of the disease, the World Health Organization (WHO) said.
 
Plague, which is mainly spread by flea-carrying rats, is endemic in Madagascar. A large outbreak has killed 57 people since late August, according to the U.N. agency, the first time the disease has appeared in non-endemic urban areas, including in the capital Antananarivo.
 
Seychelles health authorities reported a probable case of pneumonic plague on Oct 10 in a 34-year-old man returning from a visit to Madagascar, the WHO said.
 
“The patient continues to be hospitalized in isolation until completion of the antibiotic treatment. He is currently asymptomatic and in stable condition,” the WHO said.
 
Nearly 70 percent of cases in Madagascar have been pneumonic plague, a form spread human-to-human that is more dangerous than bubonic plague and can trigger epidemics. The pneumonic form invades the lungs, and is treatable with antibiotics. If not treated, it is always fatal and can kill a person within 24 hours.
 
An initial diagnostic test on the Seychelles man had been “weakly positive” for pneumonic plague, but definitive laboratory results are expected from the Institute Pasteur in Paris, the WHO said.
 
Eight of his contacts “developed mild symptoms and have been isolated,” it said, adding that two other suspected cases, without any known link, had been isolated and were on treatment.
 
In all, 11 close contacts and one foreign national, who was not exposed to the probable case but recently arrived from Madagascar, are hospitalized as a precautionary measure but do not present signs of respiratory distress, the WHO said.
 
Nearly 1,000 people who were exposed to the man or his close circle were given a prophylactic course of antibiotics to prevent infection and spread, it said. They included children, teachers, passengers, flight crew and health workers.
 
Seychelles, which has 93,000 people, largely depends on tourism for government revenues.
 
“Air Seychelles flights to-from Madagascar were stopped from 8 October to reduce likelihood of further importation of cases from Madagascar,” the WHO said. However, the WHO did not recommend restrictions on travel or trade.
 
The Madagascar health ministry has implemented exit screening for passengers at Antananarivo airport to prevent international spread, it said.
 
“The risk of further spread in the Seychelles (should the case be confirmed) is considered as low and the overall regional and global risk levels as very low,” the WHO said.

  • 0

#2000 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 16 October 2017 - 18:12

Tvoje pocetno pitanje pokazuje da ne razumes problem, vec se upravljas po svojim emocijama. To sto sam ja protivnik referenduma nema ama bas nikakve logicke veze sa tim sto vecina ljudi smatra da je referendum nekakav izvor legitimnosti. Vidis, poenta jeste sagledati stvari racionalno i izaci iz usko licne perspektive - dakle mene boli uvo za referendume, ni na jednom nisam ucestvovao niti nameravam, ali nisam u sukobu sa realnoscu da tvrdim da oni ne postoje , niti da se iz njih ne izvlaci legitimitet. I naveo sam ga kao samo jedan od nacina na koji je hunta mogla, da je htela, da ga pribavi. Ali nije, posto je bila zlocinacka, i onda je derivativno sve sto oni rade zlocinacko; isto kao sto smatram da su recimo svi zakoni koje su doneli komunisti u Jugoslaviji zlocinacki, cak i da se odnose na, sta ja znam, pomoc malim bebama, tako isto smatram i sve odluke vojne hunte zlocinackim po sebi. 

 

Sto je sasvim nezavisno od neceg drugog, a to je da nasuprot tvom iskazu, ne moze biti "problem" kako ja nesto nazivam. Kako bilo sta nazivam je moje suvereno pravo - jel treba tebe prvo da pitam kako cu da ga nazivam? Ti si svoje neslaganje iskazao i meni to nimalo ne smeta. Ali kad krenes da uredjujes svet i objasnjavas mi kako ja "treba" da se izrazavam ili ponasam, onda naravno da mi to smeta.

 

Naravno da je tvoje suvereno pravo da nazivas bilo sta kako god zelis, kao sto je i tvoje suvereno pravo da govoris sta god zelis. To je pravo svakog coveka i glupog i pametnog, i budale i intelektualca. Samo velika je razlika izmedju onoga sta govore i kako nazivaju jedni i onoga sta govore i kako nazivaju drugi. Pametni ljudi obicno imaju argumente za ono sta govore i za nazive koje koriste, a budale to rade bez argumenata, vodeci se emocijama...

 

A taj ulicarski recnik o uredjivanju sveta, jel treba tebe mozda da pitam, ostavi za kafanu i neko drugo drustvo. Mnogo si emotivno shvatio to sto si izneo tvrdnju za koju nemas ni jednan argument. Sujeta je gadna stvar, jednom intelektualcu ne dolikuje da bude toliko sujetan kad pogresi oko neke trivijalne i nebitne stvari.


  • 0

#2001 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 24 October 2017 - 18:09

Otpor kapitalizmu moze da zauzme razne forme, od onog "mrzim ponedeljak", do ovog primjera otpora prema norveskoj tzv. eliti:

 

S59OYgP.jpg

 

:)


  • 0

#2002 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 24 October 2017 - 18:50

Otpor kapitalizmu moze da zauzme razne forme, od onog "mrzim ponedeljak", do ovog primjera otpora prema norveskoj tzv. eliti:

 

Spoiler

 

To radi nekakav divljak i primitivac. Barbarin!

Iako je najvjerojatnije riječ o nekom balavanderu.


Edited by ironside, 24 October 2017 - 18:51.

  • 0

#2003 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 24 October 2017 - 18:52

Idiotska vest sa idiotskog portala.


  • 2

#2004 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 24 October 2017 - 21:26

 

To radi nekakav divljak i primitivac. Barbarin!

Iako je najvjerojatnije riječ o nekom balavanderu.

Ne bih ja to castio tim recima - u pitanju je odlicno samodefinisani govnar. Isto kao sto su govnari oni koji ga velicaju.


  • 2

#2005 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 24 October 2017 - 22:59

[/spoiler]

 

To radi nekakav divljak i primitivac. Barbarin!

Iako je najvjerojatnije riječ o nekom balavanderu.

 

Nije iskljuceno ni da se radi o nekom SFRJ samoupravljacu, koji je se pravilima za odlaganje ekskremenata (a i postovanju tudjeg vlasnistva) ucio na radnim akcijama i nosenju pionirske stafete po sumama i gorama, a onda zdimio u Norvesku kad ga je bratstvo i jedinstvo zveknulo po glavudzi...


  • 1

#2006 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 29 October 2017 - 15:05

Izbori na Islandu. Drugi za godinu dana. Prosle godine su se kurtalisali onog premijera.

Gledala sam intervju kada ga je svedski novinar stavio pred svrsen cin i pokazao mu njegovo ime u Panamskim dokumentima. 

Kakvo iznenadjenje! Ovaj se sav zgranuo i brze bolje napustio intervju. 

Onolicka zemlja a u Panamskim dokumentima 600 imena. 

 

Istrazivanja kazuju da ovaj put duvaju levi vetrovi. Nista novo, ljudi su inertni


  • 1

#2007 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 29 October 2017 - 21:36

Pa nije bas. Dosta vise glasova su dobile desne stranke. Socijaldemokrate su se oporavile posle prethodne katastrofe. Zeleni levi pokret (komunisti) je nastavio da raste i drugi su po snazi. Ali su zato pirati pali. Vlada je izgubila 12 mandata, jedna cak partija nije ni presla cenzus. Ipak partije desne orijentacije imaju veliku vecinu u parlamentu. Medjutim, tu je sad pitanje u kakvim su oni medjusobnim odnosima i kako ce se to odraziti na formiranje vlade. To ne bih mogao da komentarisem jer nemam dovoljno informacija o tome.
Bitno je da su pro EU blok prosao dosta lose. Samo su socijaldemokrate popravile rezultat. Reformisti su dosta pali, pirati takodje, a oni cetvrti nisu prosli cenzus.
Iako je to jedno od kljucnih pitanja u predizbornoj kampanji, prilikom sastavljanja vlade odnos prema EU ne igra bitnu ulogu. Proslu vladu su sacinjavale jedna anti EU partija, partija Nezavisnosti, koja je uprkos padu opet pobedila, i dve pro EU stranke.
  • 0

#2008 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 30 October 2017 - 01:59

Jedna lepa akcija, o kojoj se (naravno) u medijima po Evropi slabo pise:

 

https://www.politico...rian-aid-215754


  • 2

#2009 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 30 October 2017 - 03:15

Jedna lepa akcija, o kojoj se (naravno) u medijima po Evropi slabo pise:

 

https://www.politico...rian-aid-215754

Nista iznenadjujuce za one koji prate situaciju. IDF ovo radi vec godinama. Nazalost to se ignorise u medijima. Ti su radili i u Libanu, gde su medicinski konvoji napadani od strane Hezbolaha.


  • 0

#2010 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 05 November 2017 - 12:01

King Salman prodrmao kavez. King je vec u godinama, mozda pravi neku final generalku u kuci. Cistka da bi se ojacala pozicija prestolonaslednika?

Dugo se vec prica da se u kuci Saud desavaju ozbiljna interna talasanja i borba za vlast. Previse ih je da bi harmonija mogla da vlada. 


  • 2


Back to Politika