Jump to content


Photo
- - - - -

Mustafa Golubić i Josip Kopinič


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
58 replies to this topic

#46 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 27 January 2009 - 21:24

Hvala svima na podacima koje ste postavili, i nadam se, na podacima koje ćete tek postaviti.

Samo jedna mala ispravka u vezi sa postom Method Man-a.
Datum smrti Mustafe Golubića nije 11 april '41, nego 11. jun '41.
Gestapo ga je uhapsio u maju. Datum njegovog hapšenja, bar prema meni dostupnim podacima, se podudara sa Brozovim prelaskom iz Zagreba u Beograd.


''U Beogradskoj ispostavi "Crvenog kamernog orkestra", pod komandom Golubića, radila je Ljubica Đorđević Popović, radio telegrafista pod šifrom "Bauer". Koja je imala dve mlade saradnice Davorjanku Paunović i Veru Miletić. Tu je bio i Pavle Popović Crni, Dida Demajo, Stevan Hristić, Dragutin Gutić i dr. Miša Subotić.

U drugom obaveštajnom punktu "Crvenog kamernog orkestra" u Beogradu, članovi su bili Pavle Bastajić, Čedomir Popović, Nezir Hadžinizović, Čile Kovačević, Čeda Kruševac, Radivoje Uvelić - Bata, Mate Vidaković i Bora Prodanović.''



Оно што је извесно је то да је Голубић издан. Како би иначе Гестапо знао за његово скровиште и идентитет, тачније да је генерал НКВД-а на специјалном задатку? Од немачких агената у Москви? Тешко...

Друго, све приче о Титовој независности од Стаљина у вођењу партије и револуције у Југославији 41 су приче за малу децу. КПЈ је био чиста испостава Москве. Ако је Голубић убијен по наређењу Броза, онда је то тако добро одрађено да ни Стаљин ни Берија нису никад сазнали за ту работу. Иначе би Броз био краћи за главу већ 41. Мало вероватна верзија.

А можда је Стаљин хтео да се реши Голубића? Што да не... Голубић је много знао и био је незгодан сведок и саучесник многих стаљинових злочина. Стаљин је волео да с времена на време промеша шпил својих џелата. Тада су увек неке веома битне карте испадале из шпила и напрасно се нашле на поду. Дакле, највероватније,''елегантна'' стаљинистичка ликвидација запакована у гестапо обланду.

Edited by slowmotion, 27 January 2009 - 22:13.


#47 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 January 2009 - 22:53

Ne nedostaje. :ph34r:
"Živorad Mihajlović Šilja („Dosije", Beograd, 1989) smatra da je Mustafu potkazao Gestapou Milovan Đilas po naredbi Josipa Broza. CK KPJ je zaključio da je Mustafa Golubić u Beogradu sa zadatkom da ubije Tita, i da za vođu pokreta otpora postavi - Dragoljuba - Dražu Mihailovića!"
http://www.pressonli.......&view=story

Vala u Srbija nikada nije oskudevala od kretena.Ja to rece u zezanju a taj majmun je i knjigu na tu temu napisao.Sta je u nastavku?Staljin planirao da postavi Drazu na celo KPJ?Jbt. slowmotion ima da dobije infarkt

#48 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 27 January 2009 - 23:34

Ovo sa Press-om je jako interesantno. Cela redakcija je poznata po objektivnosti. Iza najave "otvorene arhive UDB i Gesrapo o Golubiću" niti jedan podatak, samo pretpostavlja se, verovatno, moguće ... Pa gde su te arhive.

Što se tiče Mihajlovića Šilje, mislim da je imao sitnijih problema 1948. godine pa treba biti rezervisan.

Edited by qmedic, 27 January 2009 - 23:36.


#49 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 27 January 2009 - 23:52

Vala u Srbija nikada nije oskudevala od kretena.Ja to rece u zezanju a taj majmun je i knjigu na tu temu napisao.Sta je u nastavku?Staljin planirao da postavi Drazu na celo KPJ?Jbt. slowmotion ima da dobije infarkt


Lako se tebi zaj*****ti, nećeš ti to morati čitati. :ph34r: :)

#50 tikar

tikar
  • Members
  • 18 posts

Posted 28 January 2009 - 00:16

Hteo bih da postavim još jedno, na prvi pogled nevezano pitanje za temu, ali...

Interesuje me vaše mišljenje zašto Josip Broz nije učestvovao u gradjanskom ratu u Španiji?

Hteo bih samo da napomenem da nisam pristalica teorije da su postojala 2 Broza (ili 3, ili koliko god...)
Ko su bili glavni ljudi za regrutovanje i slanje dobrovoljaca u rat? (znam da je Golubić bio jedan).
Zašto Brozu nije palo na pamet da ode da se bori? (ili možda jeste, ali ipak nije otišao). Ne verujem da to ima veze sa bilo kakvom njegovom funkcijom u bilo kojoj organizaciji. On je 1936., kada je bio najveći talas slanja dobrovoljaca iz YU u Španiju, bio "sitna riba" i u KPJ, a kamoli u nekoj značajnijoj organizaciji.

Sad mi pade na pamet (izvinjavam se dobrim poznavaocima tog vremena. Ja to na žalost nisam), da li je Broz ikada bio bar mali šrafčić u Kominterni ili možda čak u NKVD? Ne mogu da se setim da je to ikada igde spomenuto?

#51 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 28 January 2009 - 04:03

Hteo bih da postavim još jedno, na prvi pogled nevezano pitanje za temu, ali...

Interesuje me vaše mišljenje zašto Josip Broz nije učestvovao u gradjanskom ratu u Španiji?

Hteo bih samo da napomenem da nisam pristalica teorije da su postojala 2 Broza (ili 3, ili koliko god...)
Ko su bili glavni ljudi za regrutovanje i slanje dobrovoljaca u rat? (znam da je Golubić bio jedan).
Zašto Brozu nije palo na pamet da ode da se bori? (ili možda jeste, ali ipak nije otišao). Ne verujem da to ima veze sa bilo kakvom njegovom funkcijom u bilo kojoj organizaciji. On je 1936., kada je bio najveći talas slanja dobrovoljaca iz YU u Španiju, bio "sitna riba" i u KPJ, a kamoli u nekoj značajnijoj organizaciji.

Sad mi pade na pamet (izvinjavam se dobrim poznavaocima tog vremena. Ja to na žalost nisam), da li je Broz ikada bio bar mali šrafčić u Kominterni ili možda čak u NKVD? Ne mogu da se setim da je to ikada igde spomenuto?

Pa Broz je vreme oktobarske revolucije proveo u Rusiji a da nije u istoj ucestvovao.Cak sta vise u to vreme nije bio ni clan partije.Nikada nije bio ni najmanji srafcic u NKVD-u a nakon otvaranja arhiva SSSR-z 90tih nastalo je veliko razocaranje jer nema nikakvih dokumenata koji ga povezuju sa istom organizacijom.Radio je u balkanskoj sekciji Kominterne zajedno sa Dimitrovim koji mu je bio mentor.
1936 nije isao u Spaniju jer je imao zadatak da preuzme KPJ koja je u to vreme bila u stanju raspadanja.

Edited by MAGRIPA65, 28 January 2009 - 15:37.


#52 Method Man

Method Man
  • Members
  • 890 posts

Posted 28 January 2009 - 07:00

Изгледа да јесте ратовао у Шпанији. (и да је то заташкавано)
И касније се видело према томе како је водио герилски рат да није човек без ратног искуства.


Otkrića: Tito je ratovao u Španiji!
http://www.novosti.r...d...7128&datum=

O svom učešću u najvećoj internacionalnoj akciji komunista od njihovog postanka do danas, Tito je za 88 godina, koliko je živeo, izgovorio samo dve rečenice.
U drugom nastavku svoje autobiografije, štampanom 5. maja 1952. u američkom časopisu "Lajf", napisao je:
"Mada se suprotno pričalo, ja se nisam borio u Španjolskoj, iako bih volio da je bilo tako. Samo sam jednom kratko posjetio Španjolsku i proveo jedan dan u Madridu!"
Godinu dana kasnije Tito je svom biografu Vladimiru Dedijeru, koji mu je svojski pomogao da napiše autobiografiju za "Lajf", zabranio da ove dve rečenice objavi u svojoj prvoj biografskoj knjizi o Titu, štampanoj u Jugoslaviji 1953. godine.
Zabrana je bila trajna i važila je za sve jugoslovenske novinare, istoričare i druge spisatelje.
Na snazi je bila praktično sve do danas.


U Titovoj biografiji, koja je od kraja Drugog svetskog rata do sada čuvana u Staljinovom, odnosno Prezidentskom arhivu, reporter "Novosti" je doslovno prepisao sledeće reči:
- Josip Broz Tito je učestvovao u Španskom nacionalnom revolucionarnom ratu (1936-39).
...
Sudeći po onim preporukama koje je dao za Krajačića i Kopiniča, Tito nije bio ratnik i ustanik protiv Frankove diktature, već je obavljao specijalne zadatke.
Njihove tragove Tito nije želeo da vidi u svojoj bogatoj biografiji.


http://www.novosti.r...d...&vest=94011
Posle predstave filma "Kaudiljo" sreo sam režisera Martina Patinja i zapitao ga otkud mu podatak da je Tito bio u Španiji, kad je sasvim izvesno da on ovde nije boravio ni jednog dana.

"Nije moguće?" začudio se Patinjo. "Kako da nije bio? Jedan moj rođak proveo je sa njim u Albaseteu puna tri meseca, znao ga je lično".

Negde na početku mog boravka u Španiji upoznao sam Pedra Agilara, "Titovog vozača".

"Tita sam upoznao u proleće 1937. godine", kaže Pedro. "Došli su kod mene drugovi iz madridskog štaba i kažu: "Pedro, ovog druga moraš odvesti u Barcelonu. Ali, pazi šta radiš! Ne voziš bilo koga".

"Onda nisam ni znao koga vozim", nastavlja Pedro. "Tek posle kada sam čuo da Titovi partizani vode borbu u planinama Jugoslavije i kada mi je jedan drug krišom pokazao neke novine sa Titovom slikom, prepoznao sam ga. Gledam fotografiju i kažem: on je - sumnje ne može biti".

Za vreme velike "komunističke fijeste" u Madridu, u jesen 1977. na jugoslovenskom štandu sreo sam novinara Radio Mursije. Kad smo se upoznali prijateljski me je uhvatio za ruku i zapitao gotovo u poverenju:

"Zašto u Titovoj biografiji ne stoji da je bio u Španiji?"

"Pa valjda zbog toga što i nije bio!"

On se zagonetno smeje, a u njegovim živim ciganskim očima titra neverica.

"Čoveče, šta Vam je! Pa ja sam sa njim za vreme građanskog rata bio puna tri meseca..."

Edited by Method Man, 28 January 2009 - 07:05.


#53 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 January 2009 - 15:26

i Antuna Roba - tadasnjeg sekretara KP SKH za Zagreb.

Ovo je, naravno, budalastina: KP SKH niti je ikada postojao, niti postoji.
Antun Rob bio je sekretar Mesnog komiteta KPH za Zagreb.

#54 mali Djokica

mali Djokica
  • Members
  • 161 posts

Posted 14 February 2009 - 18:25

Cenčić Vjenčeslav, "Enigma Kopinič" vishe izdanja
http://www.google.co...amp;btnG=Search

#55 stolac69

stolac69
  • Members
  • 1 posts

Posted 28 August 2009 - 20:03

Tajne misije Mustafe Golubica – Djurica Labovic U knjizi ima mnogo podataka o Mustafi.
Evo jos nesto
http://www.27mart.co...hp?pages_id=243

Edited by stolac69, 28 August 2009 - 20:09.


#56 emilius savicus

emilius savicus
  • Members
  • 888 posts

Posted 02 November 2009 - 23:40

Pa Broz je vreme oktobarske revolucije proveo u Rusiji a da nije u istoj ucestvovao.Cak sta vise u to vreme nije bio ni clan partije.Nikada nije bio ni najmanji srafcic u NKVD-u a nakon otvaranja arhiva SSSR-z 90tih nastalo je veliko razocaranje jer nema nikakvih dokumenata koji ga povezuju sa istom organizacijom.Radio je u balkanskoj sekciji Kominterne zajedno sa Dimitrovim koji mu je bio mentor.
1936 nije isao u Spaniju jer je imao zadatak da preuzme KPJ koja je u to vreme bila u stanju raspadanja.


Skoro sam cuo od Latinke Perovic da ekipa ruskih istoricara "rovari" po APR-u (Arhiv Predsednika Rusije) u Moskvi, u kome se i cuvaju dokumenti o glavnim igracima Kominterne, te da ce u dogledno vreme izaci i biografija o Brozu. Naravno, naglasak ce biti na njegovim godinama u Moskvi.

Sad sam pogledao na slovenackom wiki-ju, pice da je Kopinic bio vice-admiral sovjetske flote, kapetan fregate spanske republikanske flote i pukovnik JNA. Izgleda da je kod sovjeta najvise dogurao.

#57 The Stonecutter

The Stonecutter
  • Banned
  • 436 posts

Posted 03 November 2009 - 04:35

Mustafa Golubovic - Komita iz Balkanskih ratova, prica kaze da mu je svaka kost na telu bila slomljena, kao sto je neko vec napisao u nekom od prethodnih odgovora. Autopsiju je izvrsio sovjetski vojni lekar a doktor Vojislav Stojanovic je samo prisustvovao, gde je ustanovljeno da su mu sve kosti bile polomljene. Vrapci na grani znaju da su se najzesce borbe u Beogradu vodile za danasnju zgradu kamene poste, koja je tada sluzila kao centrala gestapoa i nemacke vojne komande. Prva stvar koja je interesovala Sovjete po zarobljavanju objekta i lica u njemu je sudbina Mustafe Golubovica.

Golubovic je bio potkazan, uhapsen, mucen streljan u dvorskom parku i pokopan na Slaviji.

Za uklanjanje Trockog se manje vise sve zna, nejasna je siroj javnosti Goluboviceva uloga u Marseju posto je bio neuspesan u prvom atentatu na Aleksandra 1921 a zakleo se da ce osvetiti Dragutina.

Medjutim bilo bi interesantno saznati sta mislite o mogucnosti da je Ante Polovina kasnije poznat kao Ante Pavelic takodje poznat kao Ciglar bio dvostruki agent srpske tajne policije i da je dojavio Vladeti Milicevicu dojavio za mesto i vreme atentata i koja je bila uloga Golubovica.

Obzirom da postoji vise verzija, najinteresantnija je, da je Anti Pavelicu omoguceno da opijum koji se proizvodio u Makedoniji transportuje u Italiju, odakle bi transport isao dalje a sve pod patronatom Vladete Milicevica u zamenu za informacije o delovanju Anti-Jugoslovenskih organizacija, posto je Vladeta Milicevic prvi povezao da su Polovina i Pavelic jedan isti covek.

Tu ima materijala za vise tema. Od istorijske uloge Svetomira Nikolajevica jednog od osnivaca drustva Sv. Sava u Beogradu i srpskog Crvenog Krsta (iako su ga komunisti potpuno izbrisali iz svih mogucih dokumenata pa i Crvenog Krsta Srbije navodeci uglavnom dr. Vladana Djordjevica kao glavnog inicijatora), veze Apisa, Golubovica, vojvode Koste Pecanca, vojvode Cvetka Otasevica, Gavrila Principa, Damjana Brankovica sa drustvom Sv. Sava.......

#58 NebojsaF

NebojsaF
  • Members
  • 1,163 posts

Posted 31 January 2013 - 12:18

Steta sto i danas u Sribiji nema Crne Ruke.



#59 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 01 February 2013 - 08:59

Steta sto i danas u Sribiji nema Crne Ruke.

 

CRna ruka gurnula je 1914. Srbiju u rat. Tad su poginuli uglavnom svi casni i hrabri, a ostao je olos i njihovi potomci.