Jump to content

Photo
- - - - -

Mustafa Golubić i Josip Kopinič

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
58 replies to this topic

#31 Method Man

Method Man
  • Members
  • 890 posts

Posted 27 January 2009 - 10:48

Postoji podatak da su Golubići kumovi sa Šešeljima što praktično dokazuje ovu vašu tezu. S obzirom da su Šešelji kumovi sa Draškovićima, ne treba vam se više ni truditi da nas ubedjujete. Bio bi prihvaćen onaj Vukov model Leopardove kože, i to je to. Ne bi se ovde ni znalo koliko smo bili blizu opštoj tuči.

Možda malo "škripi". Komunisti obukli one Golubovićeve četničke uniforme i napravili pičvajz na Balkanu. Jel to teza?

АВНОЈА сигурно не би било јер је то организовано против воље Стаљина.

А верујем да би и грађански рат био избегнут да је комунистима руководио бивши четник.
И декрети из Москве су ишли у том правцу, да се нађе договор, само их је Тито игнорисао.

#32 Method Man

Method Man
  • Members
  • 890 posts

Posted 27 January 2009 - 10:55

Dakle, da li bi neko mogao, ako nije preterano veliki problem, da mi da tačan vremenski raspored Mustafinog kretanja?

Мислим да је то немогуће утврдити. Ако Руси не отворе архиве.

Али баш чуди једна ствар.

Како то да ниједна улица, ниједан споменик посвећен Мустафи Голубићу после рата?

Како то да пионири у школама нису учили о хероју који је издржао најтежа мучења у Гестапоу?

Очигледно се пре смрти много замерио Титу.

#33 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 27 January 2009 - 11:00

Takodje me interesuje, ako neko ima podataka o ogromnoj eksploziji skladišta municije u Smederevu, koja se desila početkom maja '41. Čini mi se da sam negde pročitao da je to izveo Golubić sa još nekim. Kažu da je eksplozija bila užasna. (rezerve municije vojske Kraljevine Jugoslavije).

Ostaje verovatno zauvek istorijska tajna sta je prouzrokovalo eksploziju municije, koja je bila uskladistena u smederevskoj tvrdjavi i prilikom koje je doslo do ogromnih ljudskih zrtava i velikih razaranja samog grada.
Spekulisalo se sa diverzijom, ali za tako nesto ne postoji ni jedan dokaz. Posebno, u to doba KPJ jos nije bila objavila poziv na ustanak, niti se u Smederevu i okolini nalazila ikakva znacajnija komunisticka grupacija.
Druga teorija koju ja znam je da je usled izuzetno toplog vremena doslo do samozapaljenja municije, sto se ne moze iskljuciti.

Inace, radikalska trabunjanja na istorijskim temama mogu jedino da posluze za zabavu dokone citalacke publike.

Edited by vladan, 27 January 2009 - 13:33.

#34 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 27 January 2009 - 11:01

Sta je tada sve doziveo i preziveo, on o tome nije nikad hteo da govori, nista nije kazao cak ni svom biografu vladimiru Dedijeru. "Cinjenica je", izjavice Dedijer posle njegove smrti, "da je Tito izbegavao da mi govori na pitanja o svom ucescu u Prvom svetskom ratu. On pominje kako je bio u 25. domobranskoj pukovniji i onda preskace prvih sest meseci rata i govori o Petrovaradinu..."

Iz ovoga što ste nam podmetnuli se vidi da je u pitanju nečija "analiza". Ovo piše neko drugi a ne Dedijer, pa bi bilo dobro na nam saopštite odakle ova "procena". Ko je iznosi i gde? Ili je možda proradio vaš analitičli duh.

#35 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 27 January 2009 - 11:47

Kako se zove knjiga iz 2 ili 3 dela koju je neko (ne znam ko) napisao koja je izasla osamdesetih godina o Kopiničevom zivotu?? Knjiga je bila sasvim ok, uz malu ogradu - tesko je reci da li je takvoj knjizi bilo (i jeste) za verovati. Mislim - ono - kao 'cinjenice' i to...

#36 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 27 January 2009 - 11:50

Sad sam pronasao: Kopiničeva biografijaby Vjenceslav Cenčić " Enigma Kopinič 1 i 2".

#37 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 27 January 2009 - 12:15

Али баш чуди једна ствар.

Како то да ниједна улица, ниједан споменик посвећен Мустафи Голубићу после рата?

Како то да пионири у школама нису учили о хероју који је издржао најтежа мучења у Гестапоу?

Очигледно се пре смрти много замерио Титу.

Mozda je nevazno za ovu temu, ali je bila u Sarajevu. Ne znam je li jos uvijek postoji, jer je i Sarajevu trend promjene naziva ulica. Bas cu provjeriti.

#38 times12

times12
  • Members
  • 287 posts

Posted 27 January 2009 - 12:34

---------
Имаш улицу на Новом Београду, изнад Бежанијске цркве.

#39 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 27 January 2009 - 12:35

To je sad Ujevićeva. Bila je ulica istog imena i u Mostaru.

Bio je i partizanski odred "Mustafa Golubić" u Hercegovini.

#40 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 27 January 2009 - 19:27

I da li neko ima neki podatak o tome kako je došao u direktan sukob sa Brozom u Moskvi (da li je to bilo '39 ili '40?), kada je ovaj drugi navrat-nanos pobegao iz Moskve i preko Istambula pokušao da se vrati u Ju? U čemu je tu bio štos? Da li je tačno to da je Golubić pokušao da spase mnogo onih (pre svega srpskih) komunista, koje je Broz (kao Valter) potkazao (uglavnom kao Trockiste) i koji su nestali '38 u Staljinovim čistkama? (Marković, Čižinski i dr...)

Odakle tebi uopste podatak da je postojao sukob izmedju Broza i Golubica i da je Broz potkazao Markovica, Cizinskog ...? Beogradska carsija s kraja 80-tih, Method Man i tekstovi puni gresaka poput ovog koji je postirao, patriJotski forumi, Maric u Dugi ili nesto ozbiljnije?
Recimo, Kardelj o Gorkicevom kraju:
3:20
http://ca.youtube.co...feature=related

O Golubicu se pisu bajke, a najbolja je ona, zesca budalastina, da je Golubic organizovao atentat na Trockog. :ph34r:

#41 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 27 January 2009 - 19:45

O Golubicu se pisu bajke, a najbolja je ona, zesca budalastina, da je Golubic organizovao atentat na Trockog. :ph34r:

Ma nije bas ni sve tako crno i bijelo kako ti kazes. Ima i rekla-kazala informacija i mozda je ova informacija kojom ja raspolazem bas takva. A mozda i nije. Golubic je bio egzekutor NKVD-a. Navodno je upravo Titu radio o glavi pa su ga prokazali. Prosao je kroz grozne patnje, a navodno su ga maltene pekli zivog. Dakle informacija ima raznih e sad stvarno bi bilo lijepo da se saznaju prave. Stara komunisticka skola je bila da se ne prica puno i to je i dan danas praksa onih malo prezivjelih. Vrlo su sturi u opisima tih desavanja. Ja sam cak imao odlicne odnose s dvojicom ljudi (sad vec pokojni) koji su radili za UDBU i nikad mi nisu nista konkretno ispricali osim onoga sto su i ptice na grani znale. Znaci sto vise informacija se sazna to je bolje. Pa nesto ce i ostati u situ.

#42 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 January 2009 - 19:53

Ma nije bas ni sve tako crno i bijelo kako ti kazes. Ima i rekla-kazala informacija i mozda je ova informacija kojom ja raspolazem bas takva. A mozda i nije. Golubic je bio egzekutor NKVD-a. Navodno je upravo Titu radio o glavi pa su ga prokazali. Prosao je kroz grozne patnje, a navodno su ga maltene pekli zivog. Dakle informacija ima raznih e sad stvarno bi bilo lijepo da se saznaju prave. Stara komunisticka skola je bila da se ne prica puno i to je i dan danas praksa onih malo prezivjelih. Vrlo su sturi u opisima tih desavanja. Ja sam cak imao odlicne odnose s dvojicom ljudi (sad vec pokojni) koji su radili za UDBU i nikad mi nisu nista konkretno ispricali osim onoga sto su i ptice na grani znale. Znaci sto vise informacija se sazna to je bolje. Pa nesto ce i ostati u situ.

Nema nikakvih dokaza za to da je Golubic radio Titu o glavi a jos manje je tacno da je Broz pobegao iz Moskve.U Moskvu je dosao po naredjenju da preuzme na sebe pisanje istorije KPJ za koju je predgovor napisao Staljin.Tokom boravka u Moskvi nikada se nije ni sreo sa Staljinom a zahtev mu je preneo Dimitrov.Odatle odlazi u Istambul gde je kupio i legendarni prsten koji je nosio do kraja zivota.

#43 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,191 posts

Posted 27 January 2009 - 19:59

Mozda je nevazno za ovu temu, ali je bila u Sarajevu. Ne znam je li jos uvijek postoji, jer je i Sarajevu trend promjene naziva ulica. Bas cu provjeriti.

Ima ulica na Bezanijskoj kosi....

#44 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 27 January 2009 - 20:45

Nisam ni ja rekao da je sve crno i bijelo. Neke zvanicne istine iz komunistickog doba mogu biti pod znakom pitanja, ali istine iz vremena dogadjanja naroda i nacionalnog budjenja, koje su otkrivene krajem osamdesetih se vec u startu mahom mogu odbaciti kao budalastine. Jedna od njih je i Mustafa Golubic, NKVD egzekutor, komunisticki 007, srpski patriota koji je kod Staljina nogom otvarao vrata, izvrsio atentat na Trockog, pa ga izdao Tito zbog kojeg kasnije nije proglasen za narodnog heroja niti je ijedna ulica ili institucija po njemu nosila ime. :ph34r:

Edited by U prolazu, 27 January 2009 - 20:46.

#45 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 27 January 2009 - 21:16

Pa sta te zanima o Golubicu?Ubili ga 41ve Nemci navodno po necijoj dojavi.Taj neko moze da bude Broz ali i sam Staljin.Tip je bio agent NKVD-a a nakon ulaska u Beograd trupe Crvene Armije pronalaze njegov grob i ostatke salju za Moskvu gde je sahranjen uz najvece pocasti.Kraj price.Doduse za normalne ljude.Gibanicari su od toga napravili antisrpsku zaveru u kojoj samo nedostaje Draza.

Ne nedostaje. :ph34r:
"Živorad Mihajlović Šilja („Dosije", Beograd, 1989) smatra da je Mustafu potkazao Gestapou Milovan Đilas po naredbi Josipa Broza. CK KPJ je zaključio da je Mustafa Golubić u Beogradu sa zadatkom da ubije Tita, i da za vođu pokreta otpora postavi - Dragoljuba - Dražu Mihailovića!"
http://www.pressonli.......&view=story