Jump to content


Photo

Theory of Everything


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
42 replies to this topic

#1 MarinaK

MarinaK
  • Members
  • 274 posts

Posted 30 October 2002 - 23:28

Meni je vrlo interesantna kvantna mehanika gde je sve governed by probabilities - ali to izgleda ne moze da se primeni na makro svet - zasto ?

Takodje me interesuje dokle je fizika dosla sa pronalazenjem teorije svega ? i koja je teorija sada aktuelna ? mislim da je string theory sada prevazidjena cini mi se nekom teorijom cestice ali nisam u toku a vidim da ovde ima dosta matematicara - pa help :smile:

#2 MarinaK

MarinaK
  • Members
  • 274 posts

Posted 30 October 2002 - 23:32

(2) drugo pitanjce:

Zanima me i Hyperspace ako je neko citao knjigu od Michio Kaku - sta mislite o njegovoj teoriji o deset dimenzija ?

#3 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 30 October 2002 - 23:38

kako mislis teorija svega?
je l mislis na teoriju prostora?
vidim da pominjes t. stringova a koliko znam to je jedna od postojecih.
mislim da ima i bubble teorija ili neshto slichno, al ja sam totalni laik za fiziku tako da necu dalje da nagadjam :smile:


_________________
My bed is pulling me, gravity, Daysleeper...

[ Izmena poruke: DUNADAN na dan 2002-10-30 23:44 ]

#4 MarinaK

MarinaK
  • Members
  • 274 posts

Posted 31 October 2002 - 00:14

DUNADAN:
kako mislis teorija svega?


Tako se zove ta teorija: Theory of Everything :smile:

cilj teorije je da objasni sve - naravno jos nisu to i ostvarili ali me interesuje dokle su dosli sa time - String Thoery je bila aktuelna pre nekoliko godina ali koliko znam to je sada prevazidjeno

#5 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 31 October 2002 - 00:23

znam da ce ovo mnoge iznenaditi:

nemam pojma.

#6 MarinaK

MarinaK
  • Members
  • 274 posts

Posted 31 October 2002 - 00:32

Nasla sam neke linkove - koncepti su iz fizike i science:

(1) http://www.unifiedtoe.com
"what are the prospects for a complete unified theory? In 1980 I said I thought there was a 50-50 chance of us finding a complete unified theory in the next 20 years. That is still my estimate, but the 20 years begins now. I will be back in another 20 years to tell you if we made it."
Stephen Hawking's general audience speech, April 27, 1998, University of Toronto
http://www.library.u...e1_98/forum.htm

(2) http://lottofor.dws0...r816/index.php3

(3) http://theoryofeverything.org/

#7 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 31 October 2002 - 07:57

MarinaK:
Meni je vrlo interesantna kvantna mehanika gde je sve governed by probabilities - ali to izgleda ne moze da se primeni na makro svet - zasto ?

Pisali smo nesto (relativno & amaterski) na tu temu na ovom topiku. Posebno obratiti paznju na postove gospodina pod nickom yossarian koga na zalost u zadnje vreme ne srecem ovuda...

#8 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 31 October 2002 - 08:58

MarinaK:
Meni je vrlo interesantna kvantna mehanika gde je sve governed by probabilities - ali to izgleda ne moze da se primeni na makro svet - zasto ?


Do juce sam mislio da znam sve na ovome svijeti a bogomi i dosta od onoga.

Koliko mi je objasnjava jedan sto je samnom isa da se takmici po toj teoriji bjerovatnoce postoji tacno izracunjivva sansa da se ja sad nalazim tamo nedje kod Honolulua u opasnim pozama sa npr Ezri Deks.
Cak je reka da je to stara teorija, da se po novoj 100% ali samo mali dio mene nalazi na gorepomenutom polozaju

Mislim da ako je to to time je objasnjeno zasto teorija ne vazi za ovo sto vidimo jer bi se onda svega nagledali.

Eto toliko.

U stvari nije.

Poenta je da mi je ovo kljucni razlog zasto vjerujem u Boga.

Ako postoji ToE onda je (virtuelno) sve izracunjivo sto vodi ka tome da nam je sudbina zapisana i da se mi nista ne pitamo.

Ako imamo u sebi nesto sto fizika ne moze da objasni onaa ima smisla da se borim.


_________________
Janko Cedov, Ceda Krstova, Krsta Perova, Pera Ilina, Ilije Gigojeva, Gigoja Bogdanova, Bogdana Ilina, Ilije Miloseva, Milosa Komnenova, Komnena Radusinova, Radusina Radeva Kneza Ozrinjickog

[ Izmena poruke: Jr na dan 2002-10-31 09:18 ]

#9 quasar

quasar
  • Members
  • 682 posts

Posted 31 October 2002 - 10:34

Jr:
Ako postoji ToE onda je (virtuelno) sve izracunjivo sto vodi ka tome da nam je sudbina zapisana i da se mi nista ne pitamo.

Ako imamo u sebi nesto sto fizika ne moze da objasni onaa ima smisla da se borim.


nisam shvatio. zasto bi svodjenje svih sila u fizici na razlicite oblike jedne iste sile znacilo da nam je "sudbina zapisana"?

#10 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 31 October 2002 - 11:08

quasar:

Jr:
Ako postoji ToE onda je (virtuelno) sve izracunjivo sto vodi ka tome da nam je sudbina zapisana i da se mi nista ne pitamo.

Ako imamo u sebi nesto sto fizika ne moze da objasni onaa ima smisla da se borim.


nisam shvatio. zasto bi svodjenje svih sila u fizici na razlicite oblike jedne iste sile znacilo da nam je "sudbina zapisana"?


Crtanje
1. Zamisli da se dodje do bilo kakve kompletne teorije u fizici. (nevazno 1,2,5 sila/dimenzija/xxx-a)
2. Virtuelno zamisli Racunar
3. Strpaj u njega sve podatke o nasem univerzumu.
4. Strpaj u njega program za racunaje po
zakon(ima) iz 1.


Taj racunar ce da mi prikaze sliku svemira u bilo kom trenutku i vremenu, u istoriji ili buducnosti svejedno. ON ce "Znati" Sta cu ja napisati kao svoj sledeci post i kakva ce mi se misao vrzmati po glavi.

Sa druge strane ako postoji BOG koji ne mora da postuje zakone fizike (inace jelte niebi bio svemoguc) i moze da "neobjasnjivo" uradi bilo sta onda puj pike ne vazi moz racunar da bacis u vodu a ja cu sam smisljati svoj sledeci post.

#11 quasar

quasar
  • Members
  • 682 posts

Posted 31 October 2002 - 11:15

Crtanje
1. Zamisli da se dodje do bilo kakve kompletne teorije u fizici. (nevazno 1,2,5 sila/dimenzija/xxx-a)
2. Virtuelno zamisli Racunar
3. Strpaj u njega sve podatke o nasem univerzumu.
4. Strpaj u njega program za racunaje po  
zakon(ima) iz 1.  


nije mi i dalje jasno zasto bi ako ToE stoji i po njoj npr. gravitacija i atomske sile bile manifestacije iste stvari kompjuter mogao da izracuna da li ces se ti ili ja npr sutra saplesti na ulici i polomiti nogu? pa ona ce vise samo objasniti zasto si ti pao na zemlju kada si izgubio ravnotezu odnosno zasto postoji i sta je gravitacija?

osim ako pod "zapecacenom sudbinom" ne smatras mozda neke stvari tipa kraja ovog univerzuma koje ce, eventualno, proizaci iz te teorije?

[ Izmena poruke: quasar na dan 2002-10-31 11:21 ]

#12 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 31 October 2002 - 14:12

quasar:

Crtanje
1. Zamisli da se dodje do bilo kakve kompletne teorije u fizici. (nevazno 1,2,5 sila/dimenzija/xxx-a)
2. Virtuelno zamisli Racunar
3. Strpaj u njega sve podatke o nasem univerzumu.
4. Strpaj u njega program za racunaje po  
zakon(ima) iz 1.  


nije mi i dalje jasno zasto bi ako ToE stoji i po njoj npr. gravitacija i atomske sile bile manifestacije iste stvari kompjuter mogao da izracuna da li ces se ti ili ja npr sutra saplesti na ulici i polomiti nogu? pa ona ce vise samo objasniti zasto si ti pao na zemlju kada si izgubio ravnotezu odnosno zasto postoji i sta je gravitacija?

osim ako pod "zapecacenom sudbinom" ne smatras mozda neke stvari tipa kraja ovog univerzuma koje ce, eventualno, proizaci iz te teorije?


Boli me briga ako ce sunce da eksplodira za 3.5 milijarde godina.
Ne radi se o tome.
Posmatraj mnogo nize.
10 na -23 nize.
Racunar bi mogao da izracuna kretanje apsolutno svake cestice od koje se ja sastojim.
Saberes to i dobije mene.
Gdje cu biti za 5 minuta i sta cu radit tada.
E NE MOZE.

#13 quasar

quasar
  • Members
  • 682 posts

Posted 31 October 2002 - 14:35

ih, jos je cika-sredinger skapirao da nije moguce odrediti ni tacan polozaj odredjenih cestica pa time ni putanju, vec se samo moze govoriti o verovatnocama da ih zateknes na jednom odredjenom mestu... ova teorija i dalje ne bi nista rekla o odnosu izmedju "kretanja cestica" (koje bi ona eventualno objasnila) i tvog bica, odnosno licnosti, pa samim tim ova konstatacija ne vazi. ne vidim vezu izmedju te dve izjave. ToE sigurno ne objasnjava tebe kao licnost - ona moze eventualno objasniti hemiju, fiziku i ostala pravila interakcije atoma/cestica od kojih si napravljen, ali ne i odnos tih pravila sa tvojim egom i ponasanjem. slicno kao sto ce ti fizika/elektronika objasniti kako funkcionisu elektronske komponente u tvom racunaru, ali ti nece objasniti sta sve i kako sa njim mozes da uradis - to je vec jedna druga nauka.

bas nasuprot, neki od fizicara koji su poprilicno zaglibili u slicne teorije cesto spominju reci poput "Bog", "Bozanski uticaj" itd. barem oni kojima je previse prazno govoriti samo o slucajnostima. pred toga, za neke ljude bi mozda bas otkrivanje te hipoteticne univerzalne sile bilo argument za razmisljanje o nekom "Bozijem prstu" u ovom univerzumu, ali sigurno ne u okviru ToE teorije.

#14 MarinaK

MarinaK
  • Members
  • 274 posts

Posted 31 October 2002 - 15:21

Koliko sam ja shvatila ono sto Schoroedinger kaze je da taj dogadjaj mora da bude observed = prema tome macka je ili mrtva ili ziva u svakom trenutku ali nijedan od ta dva resenja nije bitan ako sve nije observed...

znaci ne postoji nijedna reality osim ako nije observed...

ali ovo je kvantna mehanika :smile:

Pitanje a zasto kvantna mehanika ne moze da se preseli i na makro stvari ?

[ Izmena poruke: MarinaK na dan 2002-10-31 15:46 ]

#15 quasar

quasar
  • Members
  • 682 posts

Posted 31 October 2002 - 16:02

pa, ovo sad dosta cupam iz secanja, ali cini mi se da je cela prica pocela sa elektronima i svetloscu. za elektrone se, npr, znalo da su cestice, no primeceno je da imaju i talasne osobine (dokazano prelamanjem u socivu, a za formulu za talasnu duzinu cestice sa odredjenom masom je dodeljena i nobelova nagrada). schroedingerova takozvana "wellenmechanik" (mehanika talasa) pokusava da objedini ove dve karakteristike elektrona (pa i fotona), sto inace u klasicnoj fizici nije bas spojivo (nesto je ili cestica, ili talas). sve to je i dalje, u sustini, hipoteza, iako neke od efekata koje teorija pokusava da objasni primenjujemo danas u elektronici (tunel-efekat u tranzistorima).

u makro svetu vaze zakoni opisani u klasicnoj fizici i tu su stvari drugacije bas upravo zbog dimenzija objekata koje posmatramo - time je i konstatovanje pozicije jedne stolice daleko laksta stvar nego npr. jednog elektrona.