Jump to content


Photo

Theory of Everything


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
42 replies to this topic

#16 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 01 November 2002 - 00:26

quasar:
ih, jos je cika-sredinger skapirao da nije moguce odrediti ni tacan polozaj odredjenih cestica pa time ni putanju, vec se samo moze govoriti o verovatnocama da ih zateknes na jednom odredjenom mestu... ova teorija i dalje ne bi nista rekla o odnosu izmedju "kretanja cestica" (koje bi ona eventualno objasnila) i tvog bica, odnosno licnosti, pa samim tim ova konstatacija ne vazi. ne vidim vezu izmedju te dve izjave. ToE sigurno ne objasnjava tebe kao licnost - ona moze eventualno objasniti hemiju, fiziku i ostala pravila interakcije atoma/cestica od kojih si napravljen, ali ne i odnos tih pravila sa tvojim egom i ponasanjem.


A sta sam ja?
Sta je moja misao no elektroni sto struje?
I da li za njih vaze ti zakoni?

#17 quasar

quasar
  • Members
  • 682 posts

Posted 04 November 2002 - 11:43

Jr:
A sta sam ja? 
Sta je moja misao no elektroni sto struje?
I da li za njih vaze ti zakoni?


uh, bas se ponavljam. daklem, naravno da ti zakoni vaze i za elektrone i hemijske supstance pomocu kojih razmisljas; ali ti zakoni ne govore _sta_ razmisljas pomocu istih elektrona i supstanci... tako, niko nece moci da po ToE izracuna _sta_ ti mislis, osim ako nisi kao licnost monoton i predvidiv, ali u tom slucaju nije potrebna ni ToE ni racunar :smile:

#18 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 04 November 2002 - 13:04

quasar:

Jr:
A sta sam ja? 
Sta je moja misao no elektroni sto struje?
I da li za njih vaze ti zakoni?


uh, bas se ponavljam. daklem, naravno da ti zakoni vaze i za elektrone i hemijske supstance pomocu kojih razmisljas; ali ti zakoni ne govore _sta_ razmisljas pomocu istih elektrona i supstanci... tako, niko nece moci da po ToE izracuna _sta_ ti mislis, osim ako nisi kao licnost monoton i predvidiv, ali u tom slucaju nije potrebna ni ToE ni racunar :smile:


E ponavljam se i ja :smile:
Ono sto ti pricas je tehnoloski problem.
I slazemo se da su cika sredinger&plank i co dokazali, cak i u teoriji njegovu neresivost.

Sad probaj da vidis korak dalje. Ja ne pricam o mogucnosti/nemogucnosti konstruisanja takvog racunara/programa/datoteke
tj slazem se da je neresivo prvo (manje vise) i trece(apsolutno dokazano) od toga.

Medjutim to je sa stanovista misaonog experimenta nevazno. Da li je nesto izracunjivo ili ne nema veze sa dobavljivoscu podataka nad kojima se operacija vrsi.

Nisam paranoik koji se plasi da mu CIA cita misli. Jednostavno ne zelim ni da mi ih cita SVEMIR, ni da mi ih odredjuju zakoni fizike.

P.S. Jesi li cuo za matematicki izraz "prebrojivo mnogo?"




_________________
Janko Cedov, Ceda Krstova, Krsta Perova, Pera Ilina, Ilije Gigojeva, Gigoja Bogdanova, Bogdana Ilina, Ilije Miloseva, Milosa Komnenova, Komnena Radusinova, Radusina Radeva Kneza Ozrinjickog

[ Izmena poruke: Jr na dan 2002-11-04 13:07 ]

#19 C

C
  • Members
  • 340 posts

Posted 04 November 2002 - 14:19

Cek Dzejar, koliko sam ja upratio ovo...ti kao razlog za verovanje u Boga (mada je ovo po meni problematicna konstrukcija, tj. vera i razlog mi se nesto ne rimuju) navodis zelju za slobodom...tj. da ne budes izracunljiv.
Ali mogucnost odredjenja tvoje sudbine i dalje postoji, s time sto sada nije sadrzana u zakonima prirode, nego u nekom vrhunskom entitetu koji je van/iznad prirode? U cemu je razlika? Sto kroz prirodne zakone sve deluje zacrtano i hladno, i svako moze da dopre do tvoje buducnosti....docim kad tu moc turis u ruke Bogu, kog pre/posle mozes da nacrtas kako ti vec odgovara, to vec moze da se proguta? Hm...

#20 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 05 November 2002 - 02:02

C:
Ali mogucnost odredjenja tvoje sudbine i dalje postoji, s time sto sada nije sadrzana u zakonima prirode, nego u nekom vrhunskom entitetu koji je van/iznad prirode? U cemu je razlika? Sto kroz prirodne zakone sve deluje zacrtano i hladno, i svako moze da dopre do tvoje buducnosti....docim kad tu moc turis u ruke Bogu, kog pre/posle mozes da nacrtas kako ti vec odgovara, to vec moze da se proguta? Hm...


Sjajno shvatio.
Ni ja nebih bolje napisao.
Ono sto je zajednicko u svim "crtanjima" Bogova je Pravda.
Cisto mi se svidja ideja o krivoj normalne raspodjele "naherenoj" na tu stranu.

A ako cemo jos o matematickim razlozima za vjeru u boga mislim da nema jaceg od Pascal-ovog: (parafraziram)

"... Bog Moze da Postoji, A moze i da nepostiji. Ja mogu vjerovati u njeaga a i nemoram... Ali kad razmislim jedini nacin da proverdem vjecnost u kazanu sa kljcalim uljem je da Bog postoji a ja se zaznuo da nevjerujem... Posto se po pitanju Njegovog postojanja ja ne pitam nista, vjerovacu, za svaki slucaj, i tako sigurno eskivirati kazan..."


Jedini nacin da nestane vjernika na ovom svijetu bi bio kad bi On plamenim slovima na nebu ispisao nesto tipa
"POSTOJIM!"
Onda bi svi bili obozavaoci ali to nebi bila vjera.

#21 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 05 November 2002 - 03:41

zaboga kako se ova tema pretvorila u raspravu o [ne]postojanju Boga?

#22 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 05 November 2002 - 03:43

Dunadan, to i nije tako neobicno. Sam Stiven Hoking vrlo cesto pravi digresije na temu religije kada izlaze svoje kosmoloske teorije. Ne da ja mislim da je ova diskusija narocito produktivna i da vodi necemu, to ne.

#23 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 05 November 2002 - 04:26

Indy:
Dunadan, to i nije tako neobicno. Sam Stiven Hoking vrlo cesto pravi digresije na temu religije kada izlaze svoje kosmoloske teorije.


Znate da je pomenuti promijenio timetable Velikog Praska poslije posjete papi?
Mora da mu je objasnjeno par stvari.

_________________
Janko Cedov, Ceda Krstova, Krsta Perova, Pera Ilina, Ilije Gigojeva, Gigoja Bogdanova, Bogdana Ilina, Ilije Miloseva, Milosa Komnenova, Komnena Radusinova, Radusina Radeva Kneza Ozrinjickog

[ Izmena poruke: Jr na dan 2002-11-05 04:26 ]

#24 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 05 November 2002 - 04:30

da, ali ova "rasprava" je meni totalno nerazumljiva.

Jr:
>>A ako cemo jos o matematickim razlozima za vjeru u boga mislim da nema jaceg od Pascal- ovog: (parafraziram)

"... Bog Moze da Postoji, A moze i da nepostiji. Ja mogu vjerovati u njeaga a i nemoram... Ali kad razmislim jedini nacin da proverdem vjecnost u kazanu sa kljcalim uljem je da Bog postoji a ja se zaznuo da nevjerujem... Posto se po pitanju Njegovog postojanja ja ne pitam nista, vjerovacu, za svaki slucaj, i tako sigurno eskivirati kazan..."

kakav "matematichki razlog"
kao da Bog allmighty nece skontati da je Paskal verovao iskljuchivo iz sebichnih razloga, bojeci se da ce zaglaviti u "heavenly Djurinim kucnim charolijama"

najbolja fora je iz South Parka, kad tip odapne i dodje direktno u Pakao.
a u Paklu mali milion novopridoshlih i svi se ishchudjavaju odakle oni tamo, jedan kaze da je bio primereni vernik, protestant, drugi da se isto tako pridrzavao katolichke vere pa otkud onda svi oni tamo.

kaze im Sotonin portparol za odnose sa javnoshcu: niste praktikovali pravu veru.

svi u glas: a koja je to

portparol: Mormoni

hahahah

#25 C

C
  • Members
  • 340 posts

Posted 05 November 2002 - 10:33

Ne znam zašto je čudno da polemika o ToE zavrne prema religioznom. ToE, sama po sebi, ako postoji, je susret sa božanskim. To je JR već načeo govoreći o sudbini - zamisli da znaš sve o fizici sveta u kom postojiš. Tada:

Početni uslovi + karakteristična funkcija = instant predskazivanje budućnosti.

Jedina mogućnost da ovo ne važi je da u svetu postoje nezavisni generator(i) slučajnosti, drugim rečima Bog(ovi). E onda sledi priča o tome ko u šta i zašto veruje :wink:

#26 neutrino

neutrino
  • Members
  • 140 posts

Posted 05 November 2002 - 11:16

Kad li ce ta crna rupa? :smile:

#27 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 05 November 2002 - 11:36

neutrino:
Kad li ce ta crna rupa?

Evo je!!!

(klikni na sliku da udjes u crnu rupu)

Posted Image

#28 neutrino

neutrino
  • Members
  • 140 posts

Posted 06 November 2002 - 11:08

Pojeo sam u slast i ovu crnu rupu. Daj jos. ...samo daj neku manju ova je bila bas ogromna. :smile: Interesantno za mene i moje teroje je postojanje crne rupe u obliku u kom su je opisali astrofizicari. Pocepano vreme i prostor i dramaticna borba izmedju vakuma ( sto se nas malih ugljenicnih samostalnih jedinica tice i sam vakum je crna rupchaga) i crne rupe. Ako je vakum nas prostor, tamo unutra.. sta je tamo?

E pa ovako. Univerzum je kao jedna meshina u kojoj su usuta dva principa i cvrsto svezan na sredini tako da se preostala dva dela uvijaju oko tog cvora. Tamna materija ( odnosno ja) ja default materijal od kojeg je sagradjena meshina i koncipiran je kao konstrukcija na spratove koji se uzdizu od centra (cvora) poput slojeva luka i na takvu konstrukciju se slaze materija.

Cvor... e tu smo mi. MI smo cvor i tu smo da ga ili odrzimo, ili...

Mislim, mozda to i nije tako, mene bas briga, al svakako... ta mala sitna zilica sto kucka podeljena jadna na dva dela, odrzava spoj celog celcatog univerzuma.

#29 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 06 November 2002 - 12:46

kakav "matematichki razlog"
kao da Bog allmighty nece skontati da je Paskal verovao iskljuchivo iz sebichnih razloga, bojeci se da ce zaglaviti u "heavenly Djurinim kucnim charolijama"


Tacno ali je u zapadnoj evropi to dozoljeno. Ides u raj ako si sve odradio kako treba, bez obzira na motive.
tj ne bi se slozili da kaznu za prelazak ulice van prelaza trebaju da placaju i oni koji to nikad nisu uradili ali sigurno bi cim bi bili 100% sigurni da nece biti uhvaceni.

Istok ima popustanje prema djelima ali ga nema prema motivima.

Ko je u pravu?

Meni se licno najvise svidja Pavicev pristup. Svako ko ide u raj zavrsi u svome raju a oda druga stana ide na gostujuci teren;
Hriscani u muslimanski i jevrejski pakao
Muslimani kod jevreja i hriscana
Jevreji kod muslimana i Hriscana

#30 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 06 November 2002 - 13:06

MarinaK:
Meni je vrlo interesantna kvantna mehanika gde je sve governed by probabilities - ali to izgleda ne moze da se primeni na makro svet - zasto ?


Zato sto se prosjecni predmet iz makro svijeta sastoji iz priblizno 10 na (50~60) djelica.

Citali vodic kroz galaksiju? Sjecate se genetatora nevjerovatnoce?

Primjena na zenski grudnjak.Svaka cestica koja mu propada se moze naci na njenim grudima(nazalost) a ima i vjerovatnocu da se nadje pola metra dalje(pozeljini slucaj).

E sada da bi se citav grudnjak pomjerio za pola metra potrebno je da se potrefi nalazenje svake od cestica na pola metra od ocekivanog.

Da lupim da je sansa za jednu cesticu 1:1.000.000 (sto nije no problizno) sanse da se to desi istovremeno za 10na50 cestica su 1:10na300.
Ukratko moze se desiti da znas nekoga ko je dobio 7 na lotou ali kakve su sanse da tako nesto dobiju SVI koje znas.

P.S. Prica o grunjaku je objanjena sa fiz-mat stanovista. sa stanovista 27-godisnjaka ne nalazim uopste da je tako nevjerovatno da se gdudnjak nadje na pola metra od grudi.