Jump to content


Photo
- - - - -

Opet Albanija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
45 replies to this topic

#1 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 03 July 2008 - 13:17

Nije mi bas jasno: zasto skoro niko ne ide u Albaniju na ljetovanje?
Za Srbe mi je donekle i jasno, ali za Albance i Evropljane nije. Ja nikad nisam bio u Albaniji, ali cu ovoga ljeta proci skoro citavu njihovu obalu.
Ljudi koji su bili kazu sljedece: u vecim gradovima je more prljavo i nije dobro za kupanje, ali po citavom primorju ima mnogo novih, dobrih hotela na plazama, koji nude pansion za 10 - 20 EURO. Dakle, vrlo pristojan hotel u nekoj praznoj uvali, 7-8 km od nekog grada, sa prelijepom polupraznom plazom, cistim morem, sve za neke male pare.

I sad mi nije jasno: svakog ljeta Albanci sa Kosova napune Ulcinj, pa je grad u kolapsu, ogromne guzve u saobracaju, problemi sa infrastrukturom, cijene makar duplo vise nego u Albaniji. A u Albaniji ljetuju samo domaci i nesto malo Albanaca iz Makedonije.

Nije mi jasno zasto Kosovari ne idu u Albaniju? Da li je razlog put, koji je, koliko sam cuo, od Kosova do Albanije vrlo los?
Zasto jako malo Evropljana dolazi u Albaniju na ljetovanje?
Da li ce i Srbi uskoro masovnije ici u Albaniju na ljetovanje, imajuci u vidu lijepo more i vrlo dobre cijene?

EDIT: I jos nesto: kazu da ce uskoro postojati morski taksi iz CG u Albaniju, i onda stignes u Bar, sjednes na brod i za 5-6 sati stignes u, recimo, Sarandu, platis 150 EURO i 10 dana uzivas u moru, panorami, polupraznoj plazi. Pa jos veceras morske plodove uz pristojnim vinom za nekih 5 EURO i slicno. I sve to u narednih nekoliko godina, dok Albanija ne postane relativno popularna turisticka destinacija u Evropi.

Ili mozda nisam dobro informisan, pa Albanija nije dobro mjesto za ljetovanje?

Edited by Marko, 03 July 2008 - 13:23.


#2 bloom

bloom
  • Members
  • 213 posts

Posted 03 July 2008 - 14:03

Ja se razmišljam da u avgustu odem na 5 dana do Albanije [ nažalost nemam više vremena ], obišao bih Skadar, Tiranu i Drač ili neki drugi grad na moru. Ako nameravaš da posetiš neki od ovih gradova voleo bih da podeliš sa mnom utiske o prevozu, smeštaju i ostalim sitnicama. Ako i ne odeš tamo, piši kad se vratiš, živo me zanima na šta sve to liči. Jel znaš možda kakva je situacija sa vizama? Neki kažu da su nam uveli vize, dok drugi kažu da su vize i dalje besplatne [ tj. da se plaća samo neka taksa na granici ] u vreme letnje sezone.

#3 Kosovar007

Kosovar007
  • Members
  • 38 posts

Posted 03 July 2008 - 14:23

Ja cu pokusati da vam pomognem sve sto znam da je istina i kakvi su uslovi,u Albaniji ja bih vam preporucio na primer da neidete u Drac,zasto to kazem,nije da je plaza necista nego problem je da svi tamo navale posebno Kosovari,ja bi vam preporucio Sarandu jedna super plaza sa super cistom vodom i super super uslugama u modernim hotelima i kvalitetno jelo pice i sve i da nekazem da je to skoro dzaba bez para,prosle godine sam bio bile su dve porodice iz Beograda slucajno smo se sreli pa im je bilo drago jer Albanci tamo Albanije neznaju Srpski jezik ali znaju Engleski,nemacki tu i tamo francuski ali te dve porodice su prosli odmor sa nama nedelju dana bili su jako zadovoljni.

Sto se tice puteva,putevi kad se ide sa Kosova za Albaniju su jako losi,ali ako idete na primer iz ajde da pocneom gore iz Subotice-Bograd-Nis-Skoplje-Albanija sve do Tirane put nije toliko lis,jeste doduse nacionalan put ili kako da kazem put sa samo dve trake na oba smera ali dobar je put,a kada ce biti najbolje i za Kosovare i za Srbiju sve ljude koji zele da provode odmore tamo od Oktobra iduce godine jer se zavrsava autoput od Draca do Merdara,onda je super jer na primer iz pristine ima 200 km do Draca pa sada autoputem treba necelih dva sata,ili iz Beograda ima 500 km autoputem za najvise sest sati,ali sta je najznacajnije domacini tamo su jako jako ljubazni ljudi,imaju dobro vino,super domacu rakiju i super zenske naravno hehehe.

Ako vama Interesuje nesto ja cu vam pokusati da objasnim.


#4 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 04 July 2008 - 11:30

bloom,
Ja cu u julu otici sve do Sarande i produziti na Krf. U Albaniji cu se zadrzati samo dan-dva, pa cu sa vama podijeliti ono sto vidim.
Evo, i Kosovar je dao dosta korisnih informacija. Doduse, cudi me da ce taj auto-put biti zavrsen tako brzo, znam da se gradi, ali nisu bas tako blizu kraja radova.
Ja uglavnom prenosim ono sto sam cuo od ljudi. Oni kazu da je u vecini vecih gradova na primorju kupanje lose, ili nemoguce, zato sto je more zagadjeno i prljavo. Tako da Drac ili, recimo, Valona nisu za kupanje.
Ali: u juznom dijelu obale (Fier, Valona, Saranda) imas uvalice sa prekrasnim, cistim morem, sjajnom plazom i manjim hotelom sa 4 zvjezdice. Na plazi po 20 ljudi. Cijene, kao sto rekosmo, jako niske. Na sjevernom dijelu obale takodje imas odlicnih mjesta, ali kazu da je juzni generalno ljepsi.

Recimo, krenes autom iz Podgorice, prodjes Skadar, prodjes Tiranu, ukupno 4 sata voznje i spustis se negdje na obalu, nadjes takav usamljeni hotel na plazi. Uzivas 3-4 dana, pa produzis jos 200 km juzno do Sarande, i tamo nadjes neki od takvih hotela. Ostanes 4-5 dana, posjetis Butrint, ako imas zelju (i vizu) produzis trajektom na Krf, ako ti je to dovoljno, vratis se u Podgoricu (9 sati voznje od Sarande). I sve to ljetovanje kosta 80 EURO (troskovi puta) plus 200 EURO po covjeku (pansion za 10 dana) plus 150 EURO po covjeku (vanpansionski troskovi). Naravno, ako ides iz Beograda, mozda je bolje putovati BG-Skoplje-Ohrid-Elbasan-Saranda.

Hocu reci da je pored svih opcija za more u okolnim zemljama (CG, Bugarska, Hrvatska, Grcka) Albanija neopravdano zapostavljena. Zvuci kao jedna sasvim dobra varijanta. Prosto, Srbi je jos nisu provalili, a ni Evropljani, tako da je malo poznata.

Ponavljam, mozda se i varam, nisam bas dobro upucen, uskoro cu prvi put tamo, pa cu napisati.

EDIT: Sad vidim da je put Beograd - Saranda ipak dosta komplikovan, mora se kroz Grcku. Sve dok se ne izgradi ovaj auto-put o kojem govori Kosovar, to je dosta daleko od Beograda. Putujes za CG, pa tamo ostanes par dana, pa produzis za Albaniju.

Edited by Marko, 04 July 2008 - 11:38.


#5 RE*NATA

RE*NATA
  • Members
  • 260 posts

Posted 06 July 2008 - 01:47

hehehe vidim ja da će nama Albanija biti najbliža i najpristupačnija za letovanje... :ph34r:

edit. slovo

Edited by RE*NATA, 06 July 2008 - 10:41.


#6 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 08 July 2008 - 14:19

Evo nekoliko utisaka.
Albanija je malo cudna i definitivno nije za svakoga. Zemlja ima malo poseban smek. Takodje, nije zemlja za francuski auto, najvise je za dzip, a ako nema dzipa, onda stariji (ali dobar) Mercedes.
Zemlja je bezbjedna, ima vrlo malo kriminala, nasilja, ali se ne treba previse odvajati od glavnih puteva. Glavni put je Skadar - Tirana - Drac - Fier - Djirokaster. Glavni putevi su ok, ponekad vrlo dobri, ali i na njima moze biti nekih prekida gdje po par km upadnes u rupcage. Za dalje izlete po zemlji je potreban dobar dzip.

Mi ovo nismo slusali i isli smo morem sve do Sarande i jedva (stvarno jedva!) stigli. Ali, vidjeli smo prelijepa mjesta.
Sjeverni dio albanske obale sve do Valone je potpuna ravnica i to nije mnogo interesantno. Pretpostavljam da i tamo ima mjesta, ali je uglavnom kao na Velikoj plazi u Ulcinju ili gore. Drac je veliki grad koji se brzo razvija, sa velikom plazom, mnogo turista i urbanistickim haosom. Tesko da se tamo moze imati dobar odmor. Turisti su glavnom iz Makedonije i Kosova.

Ono najljepse pocinje iza Valone (Vlore). Odmah iza grada su dvije uvalice sa dva manja solidna hotela. Plaze male, jako lijepe, voda prekrasna. Hoteli su na samoj obali, sa svim prozorima na pucinu. Dupla soba sa doruckom u spicu je 35-40 EURO. To je dobro mjesto da se nekoliko dana uziva u moru i sjajnom kupanju. Jedino sto nema gdje da se ide iz te uvalice, ni da se seta. Samo lezis na plazi i uzivas, a uvece pijes kafu uz divan pogled na pucinu.

Dalje solidan put mota u nekakve cudne, vrlo lijepe planine i odjednom se opet nadjes iznad mora ali vrlo, vrlo visoko. Onda se solidnim, ali uskim i opasnim putem dugo, dugo spustas. Citavo vrijeme je vertikalna provalija dolje. Ako se vzi polako to je ok.

I tako se konacno stigne u mjesto Dhermi. Predivno selo, kao da si na nakom grckom ostrvu, ali prije 200 godina. Jedino sto je samo mjesto na brdu, oko 4-5 km od plaze. Plaza predivna, samo kostur neke ruzne zgrade i nekoliko ljudi. Dhermi je super. Ali - tu i put pocinje da biva kao prije 200 godina. Dalje ide jos jedno lijepo grcko selo sa lijepom plazom - to je Himara. Mjesta su vrlo siromasna, nepristupacna i malo naseljena. To je najgrckiji dio Albanije (jedina opstina u kojoj grcka partija ima vlast).

Nastavljamo uzasno losim putem i nekako stignemo do Sarande. To je jedan simpatican gradic, sa mnogo lijepih mjesta okolo (Butrint, Ksamil, mnogo malih uvala sa sjajnim kupanjem). Dosta jeftinih hotela. Odatle svakodnevno idu trajekti na Krf.

Dakle, primorje juzno od Valone je predivno i skoro prazno. Ali treba znati da je prava avantura putovati tuda bez dobrog dzipa. Albanija je vrijedna truda i definitivno onih para sto placate za smjestaj i hranu. Ipak, nije za svakoga.

#7 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 25 July 2008 - 22:22

Konacno, da zakljucim ovaj svoj putopis.
Ja mnogo putujem, ali mi je Albanija bila prilicno interesantna, interesantnija od nekih drugih evropskih zemalja.
Istina je, postoje odredjeni problemi kada se radi o ljetovanju u Albaniji. U sredini zemlje se nalazi grad Valona (Vlore), i ona je granica izmedju dvije razlicite Albanije: jadranske (ka sjeveru) i jonske (ka jugu). Ova juzna Albanija je interesantnija, ima vise sarma i autenticnosti. Tamo je more uglavnom veoma cisto, ali se pojavljuje veliki problem infrastrukture. Zato svako dobro putovanje u Albaniju mora imati element avanture.

Glavni put je Skadar-Tirana-Drac-Fier-Tepelene-Djirokaster. Iz Djirokastera se moze pravo u Grcku - prema Janjini, ili skrenuti ka Sarandi, pa otuda za 20 min. do Krfa. Put je uglavnom podnosljivo dobar, osim ovog dijela Fier-Tepelene (oko 80 km), koji je jako tezak. Na tom dijelu ima i prekida po 2-3 km, gdje isprva nije jasno da li auo uopste moze proci. Ipak, prolazi se.

Djirokaster svakako vrijedi vidjeti. Zapusten je, ali vrlo autentican, ima takav sarm neke cincarske arhitekture ili tako nesto. Berat, Korcu nisam vidio, kazu da je Berat lijep. Butrint i Ksamil takodje nisam vidio, nije bilo dovoljno vremena. Da ponovim, jako su mi se dopali sela Dhermi i Himara na obali jonskog mora. Jako lijepo, plaze divne, voda cista, ali skoro potpuno odsustvo infrastrukture. Tamo treba ici, ali znati da je to ipak nekakva avantura.

Ostalo - Skadar je interesantan grad, doduse izgleda prilicno jadno. Turizam u Dracu je karikaturalan, nije jasno zasto bi neko tu provodio vrijeme a da mu se za to ne placa. Impresivno je da je duz plaze u Dracu za deset godina nikao veliki, potpuno nov grad, gdje su visoke zgrade bukvalno nacickane duz plaze u duzini oko 15 km. I tako, tek posle sam shvatio da to u stvari i nije grad Drac, vec Drac-plaza, pa sam otisao i da vidim Drac. I tamo je sve mnogo ljepse - i grad, i ljudi. Ukratko, Drac je jedan lijep grad, sa znacajnom tradicijom, danas relativno prosperitetan. Samo je taj turisticki dio Draca za izbjegavati.

Istina je, do kraja naredne godine planiraju zavrsiti dobar put Pristina - Tirana i to ce jos vise zbliziti Kosovo i Albaniju.
Sva ulaganja u Albaniju idu u centar: Tirana i Drac i tu nice jedan veliki, milionski grad. I tu ima mnogo problema, ali je napredak brz i gradjevinski bum je posvuda. U ovu zonu relativnog prosperiteta se ukljucuju i gradovi Fier i Valona. To je ta naseljena oblast u centru zemlje, gdje ima dosta ulaganja. Ostatak Albanije je veoma zapusten i ima jako losu infrastrukturu. Ovo moze izazvati i politicki problem, jer se jug (sa velikim procentom pravoslavnog stanovnistva) i sjever (sa znacajnim prisustvom katolika) osjecaju ekonomski diskriminiranima.

Jos jednom, Albanija nije za svakoga i obici interesantnije djelove zemlje jeste manja avantura. Ne tvrdim da sad svi obavezno treba da obilaze Albaniju ili da ljetuju tamo. Mnogima se ne bi dopalo. Ima sjajnih stvari tamo, ali jako mnogo onih koje uopste nisu sjajne. Osim toga, ta zemlja je vrlo autenticna i ima svoju aromu, razlicitu od drugih. Ipak, dobro isplanirano putovanje u Albaniju za neke od nas moze biti lijep dozivljaj (i prilicno jeftin). Ja sam, na primjer, iz Albanije produzio za Krf, a otuda direktno odletio za Madrid. I ne bih znao reci koja mi je od tri destinacije ostavila najdublji utisak. Ako bih bas morao da izaberem, vjerovatno bi to ipak bila Albanija.

#8 guimaraes

guimaraes
  • Members
  • 592 posts

Posted 05 August 2008 - 11:32

Jel znaš možda kakve su prilike za investiranje u zemljište ili nekretnine?

#9 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 16 September 2008 - 04:39

u vezi turista s kosova u albaniji; najveci broj turista u albaniji jeste s kosova, i taj broj je barem 30 puta veci od ukupnog stanovnistva ulcinja; naime, negde oko 300,000 (give or take).

#10 borrse

borrse
  • Banned
  • 59 posts

Posted 16 September 2008 - 15:13

Bio sam u Albaniji, Valona i Saranda, nazalost nisam znao da grade put izmedju Valone i Sarande pa sam tih 133km putovao 8 sati, ljudi su fini, sa srpskim tablicama sam isao, svuda se ponosno predstavljao kao srbin, u jednom restoranu su iskljucili muziku i pustili Draganu Mirkovic, sve u svemu extra za nikakve pare, za povratak sam isao preko Gyrocastra malo duzi put ali asvaltiran, Valona kao grad lep ali more je glibavo Jadransko, Saranda je sasvim druga prica Jonsko more, plavo azurno, neznam da li smem da lepis slike?

#11 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 16 September 2008 - 15:17

Bio sam u Albaniji, Valona i Saranda, nazalost nisam znao da grade put izmedju Valone i Sarande pa sam tih 133km putovao 8 sati, ljudi su fini, sa srpskim tablicama sam isao, svuda se ponosno predstavljao kao srbin, u jednom restoranu su iskljucili muziku i pustili Draganu Mirkovic, sve u svemu extra za nikakve pare, za povratak sam isao preko Gyrocastra malo duzi put ali asvaltiran, Valona kao grad lep ali more je glibavo Jadransko, Saranda je sasvim druga prica Jonsko more, plavo azurno, neznam da li smem da lepis slike?


naravno da smeš

#12 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 17 September 2008 - 01:10

ne znam zasto postoji ideja da je rizicno ici u albaniji ako si srbin? koliko znam ja, nije bilo nikakvih problema izmedju albanaca albanije i srba iako su politicke tenzije ponekad bile visoke. stvarno se cudim.

#13 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 September 2008 - 01:24

ne znam zasto postoji ideja da je rizicno ici u albaniji ako si srbin? koliko znam ja, nije bilo nikakvih problema izmedju albanaca albanije i srba iako su politicke tenzije ponekad bile visoke. stvarno se cudim.

Zato sto je to teorija medija u Srbiji.Albanci u Albaniji nemaju nikakva osecanja prema Srbima i to iz licnog iskustva.Srbi ili Portugalci za njih isti q....
Druga prica sa Kosovom.Sa druge strane Albanci sa Kosova i oni iz Albanije nisu bas u preteranoj ljubavi.Barem tako je bilo 90tih u Nemackoj.

Edited by MAGRIPA65, 17 September 2008 - 01:25.


#14 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,835 posts

Posted 17 September 2008 - 07:37

Zato sto je to teorija medija u Srbiji.Albanci u Albaniji nemaju nikakva osecanja prema Srbima i to iz licnog iskustva.Srbi ili Portugalci za njih isti q....
Druga prica sa Kosovom.Sa druge strane Albanci sa Kosova i oni iz Albanije nisu bas u preteranoj ljubavi.Barem tako je bilo 90tih u Nemackoj.



uglavnom je tako, bio sam u albaniji barem dvadesetak puta u zadnjih 5-6 godina i oni zaista nemaju nikakav problem sa srbima. iako postoji određeni rivalitet s kosovskim albancima, ipak su vrlo solidarni s njima.

@marko - šteta je što nisi stigao do berata. interesantan grad, u centru na uzvisini je tvrđava, koja je još uvijek naseljena i u kojoj žive isključivo pravoslavci, s nebrojenim crkvama od kojih su neke u funkciji a neke su pretvorene u muzeje. tamo je i jedna džamija, za koju neki tvrde da je izgrađena prije dolaska turaka. ostatak grada su uglavnom muslimani.

#15 RE*NATA

RE*NATA
  • Members
  • 260 posts

Posted 17 September 2008 - 11:26

Valona kao grad lep ali more je glibavo Jadransko, Saranda je sasvim druga prica Jonsko more, plavo azurno, neznam da li smem da lepis slike?

Ajde postavi slike, volela bih da vidim njihovo more. :ph34r: