Jump to content


Photo
- - - - -

Beograd osamdesetih


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
79 replies to this topic

#1 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 05 December 2007 - 09:18

Ako se ne secamo, culi smo price o Beogradu 80'. To je bilo doba EKV, Idola, restrikcija struje, demonstracija na Kosou i pomame za robom iz Trsta.
Neki tvrde da je dozivljaj i duh tog vremena bio posve originalan u svetskim razmerama. Posle je sve postalo legenda ("Decaci", Margita...)
Zasto i dalje nastavljamo da verujemo u Beograd 80'? Nije li taj duh iznedrio Slobu i sva ostalo (vec od 85'-86')

#2 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 05 December 2007 - 12:54

Ako se ne secamo, culi smo price o Beogradu 80'. To je bilo doba EKV, Idola, restrikcija struje, demonstracija na Kosou i pomame za robom iz Trsta.
Neki tvrde da je dozivljaj i duh tog vremena bio posve originalan u svetskim razmerama. Posle je sve postalo legenda ("Decaci", Margita...)
Zasto i dalje nastavljamo da verujemo u Beograd 80'? Nije li taj duh iznedrio Slobu i sva ostalo (vec od 85'-86')



Tokom osamdesetih pričali su o duhu šezdesetih i kako je tada sve bilo "ono pravo". Na žalost, devedesete i dvehiljadite nisu ostavile baš nešto lepo da se za 10 ili 20 godina pravi mit o njima. No ko zna, možda današnji klinci imaju drugačiju percepciju ovog vremena pa i budu mit?

#3 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 05 December 2007 - 13:05

Ako se ne secamo, culi smo price o Beogradu 80'. To je bilo doba EKV, Idola, restrikcija struje, demonstracija na Kosou i pomame za robom iz Trsta.
Neki tvrde da je dozivljaj i duh tog vremena bio posve originalan u svetskim razmerama. Posle je sve postalo legenda ("Decaci", Margita...)
Zasto i dalje nastavljamo da verujemo u Beograd 80'? Nije li taj duh iznedrio Slobu i sva ostalo (vec od 85'-86')



Restrikcija nije baš karakteristika 80ih, ali nestašice kafe, deterdženta, vate, benzina (par-nepar), jesu karakteristične naročito za prvu polovinu. Posle je došao Sloba pa smo zaboravili na nestašice.

Trst je bio u modi 60ih i 70ih.

#4 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 05 December 2007 - 14:40

Restrikcija nije baš karakteristika 80ih, ali nestašice kafe, deterdženta, vate, benzina (par-nepar), jesu karakteristične naročito za prvu polovinu. Posle je došao Sloba pa smo zaboravili na nestašice.

Trst je bio u modi 60ih i 70ih.


bilo je restrikcija 80ih... pocetkom.. mali sam bio pa se ne secam tacno godina, ali se secam da ih je bilo... ne u nekom velikom obimu, mozda 2x dnevno po 3 sata ili tako nesto...

#5 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 05 December 2007 - 15:30

Osamdesete su i u Sarajevu bile sjajne. Sjecam se dobro i kraja sedamdesetih, sjajna uvertira za osamdesete...
Kada su pocele devedesete, sve je pocelo da izgleda kao ruzan san, a poslije da ne govorim...

#6 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 05 December 2007 - 16:10

bilo je restrikcija 80ih... pocetkom.. mali sam bio pa se ne secam tacno godina, ali se secam da ih je bilo... ne u nekom velikom obimu, mozda 2x dnevno po 3 sata ili tako nesto...


Da, u pravu si. Ove druge stvari su češće bile predmet viceva pa se duže pamte. A i bilo je čudno, imaš pare, a ne možeš da kupiš kafu. Zato možeš da sedneš u auto ili na voz, pa odeš u Austriju, Italiju ili Nemačku po kafu i toalet papir. Naravno bez vize, pazariš tamo i na kartice. Ovde nemaš toalet papira tamo te (još uvek) primaju ko gospodina.

#7 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 05 December 2007 - 16:27

E 80te.Barem neki od nas us bili 20 i kusur godina mladji pa je sve izgledalo nekako lepse.Nestasice kafe, uja i benzina su pocele jos krajem 70tih.kasnje se to prosirilo na toalet papir, meso, vatu i verovali ili ne sportske patike.One adidas koje je pravila planika nisi moga da nadjes ni za zivu glavu.Secam se i bonova za benzin i namernice koji su se delili po mesnim zajednicama.Sa druge strane pojavio se i snobizam jer se tada saznalo za beneton i fila majce.Popularna mesta su bila SKC, Amadeus, Duga ,Top Night....
Italija je i dalje bila popularna za sverc ali je zbog pada standarda sve vise ljudi odlazilo za Istambul i Solun.Pojavio se i prvi aouto koji je dostigao cenu od frapantnih 500 miliona dinara ( Opel senator).Domaca scena su bili Idoli, Haustor, Azra, Balasevic, Corba i Dugme.Slusali su se AC/DC, Whitesnake, Duran Duran, Dire straits, Phil Colins, Man at Work....
Sta je bilo posle 86te nemam pojma.

Edited by MAGRIPA65, 05 December 2007 - 16:29.


#8 Sumo22

Sumo22
  • Members
  • 1,208 posts

Posted 05 December 2007 - 16:54

.Nestasice kafe, uja i benzina su pocele jos krajem 70tih.kasnje se to prosirilo na toalet papir, meso, vatu i verovali ili ne sportske patike.One adidas koje je pravila planika nisi moga da nadjes ni za zivu glavu.


vaistinu, cekao satima ispred Planike u Nusicevoj za ovo:

Posted Image

#9 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 05 December 2007 - 17:34

vaistinu, cekao satima ispred Planike u Nusicevoj za ovo:

Ja se tih ne secam a obicno sam kupovao kod Slovenijasporta na Trgu M&E.Mislim da su modeli bili Univerzal i Rom a kasnije su se pojavile i neke Pro ili Trim -pro.Ne secam se vise.

Edited by MAGRIPA65, 05 December 2007 - 17:37.


#10 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 05 December 2007 - 17:59

vaistinu, cekao satima ispred Planike u Nusicevoj za ovo:


Tvoje su bile plave i ruzne :huh: moje su bile crvene i lepe :rolleyes:

#11 snake

snake
  • Members
  • 679 posts

Posted 05 December 2007 - 17:59

Apsolutno sam ubedjen da je Beograd danas daleko lepse mesto za zivot nego sto je bio 80-ih, i da gradjani danas u Beogradu zive bolje nego ikada pre.

#12 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 05 December 2007 - 18:01

Apsolutno sam ubedjen da je Beograd danas daleko lepse mesto za zivot nego sto je bio 80-ih, i da gradjani danas u Beogradu zive bolje nego ikada pre.

Prosvetli me...

#13 Sumo22

Sumo22
  • Members
  • 1,208 posts

Posted 05 December 2007 - 18:55

Ja se tih ne secam a obicno sam kupovao kod Slovenijasporta na Trgu M&E.Mislim da su modeli bili Univerzal i Rom a kasnije su se pojavile i neke Pro ili Trim -pro.Ne secam se vise.

i to je bila respektabilna prodavnica, ali je ova u Nusicevoj bila lepsa.
A od modela ... statusne Top ten, i vimbldonke

Tvoje su bile plave i ruzne :huh: moje su bile crvene i lepe :rolleyes:


:) istinabog, bile su drap sa crnim staftama ali nisam nasao odgovarajucu sliku

#14 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 05 December 2007 - 19:17

i to je bila respektabilna prodavnica, ali je ova u Nusicevoj bila lepsa.
A od modela ... statusne Top ten, i vimbldonke

Top ten.Care gde si se toga setio posto mi je mozak pukao kako se zovu.Imale su tamno plave strafte a ja sam se zlopatio jer nikada nisam mogao da nadjem moj broj 46.Evo sada ne mogu da se setim te planike u Nusicevoj ali mislim da je bila i neka na Bulevaru.

Apsolutno sam ubedjen da je Beograd danas daleko lepse mesto za zivot nego sto je bio 80-ih, i da gradjani danas u Beogradu zive bolje nego ikada pre.

Slazem se sa tobom i zato mi ne pada na pamet da dolazim ponovo.Nakon svega sto sam video 2002ge samo sam pokvario uspomene.Ti verovatno spadas u grupu onih koji smatraju da su 80te bile sranje jer niko nije imao DVD recorder a danas ga vecina ima.

Edited by MAGRIPA65, 05 December 2007 - 19:21.


#15 jvc1263

jvc1263
  • Members
  • 131 posts

Posted 05 December 2007 - 19:29

Apsolutno sam ubedjen da je Beograd danas daleko lepse mesto za zivot nego sto je bio 80-ih, i da gradjani danas u Beogradu zive bolje nego ikada pre.


Mislim da gresis.Naravno da je bilo bolje jer nije bilo rata,vladao je ,kakav-takav red i bilo je pre svega lepse.Nije bila tolika guzva,nije se cula jekavica na svakom koraku,nije bilo kriminala koliko ga sad ima,bilo je sigurnije.Beograd je bio pravi evropski ,lepi grad.Sad je bez obzira na velicinu,duhovna kasaba.

80 pamtim odlicno,a devedesete nisam u stanju da zaboravim!!!