Jump to content


Photo
- - - - -

Štrajk!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
70 replies to this topic

#31 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 18 November 2007 - 05:44

Pa ima ih, al ne mogu da dobiju posao zbog toga sto zadrzavaju razne neradnike, koji izgledaju kao da su pali s Marsa, nemaju poslovnu kulturu, nista ne rade, a za to dobijaju novac.
I jos + ih ima mnogo.
Treba da ih bude duplo manje, pa bi i plate bile vece.
A da se dovedu novi, mladi ljudi, koji znaju i hoce da rade, i koje ne mrzi da ustanu u 6h-6:30h, i koji prepodne ne mrze sebe, a popodne stranke, koje im dolaze.

Kako to mislite da se broj zaposlenih smanji duplo?Sada u proseku 2.5 zaposlenih dolazi na 1 sudiju,i ako za 50% smanjimo sudsko osoblje,onda ostaje samo 1.25 zaposlenih po sudiji.Svaki sudija mora imati daktilografa,što bi bilo 1.00 zaposlenih po sudiji.Kako u preostalih 0.25 zaposlenih po sudiji,smestiti razne upisničare,izvršitelje,referente z.knjige,pripravnike,saradnike,IT-tehničare,sudsku stražu,čistačice itd?

To je nemoguća rabota dok se ne smanji i broj sudija za 50%.To bi bilo katastrofalno,jer ima oko 2000 sudija u oko 200 sudova,znači 10 po sudu.Smanjivanjem sudija za 50%,ostalo bi u proseku 5 sudija po jednom sudu.
To bi značilo da se većina Opštinskih sudova mora ukinuti jer bi im ostalo 4-5 sudija.Takvi sudovi ne mogu funkcionisati,jer mora postojati izvršni,istražni,vanparnični,porodični sudija i bar po 2 parnične i krivične sudije da bi sud mogao funkcionisati.

#32 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 18 November 2007 - 09:22

Majko mila. :rolleyes:
Jednom mi se desilo da mi je u pisarnici jednog suda u Bg-u salterusa ladno iznela pile i paradajz na salter, i to sekundu pre nego sto sam predao podnesak, a pauza joj bila 3 sata ranije.
Drugi put mi se u Upisniku tog istog suda desilo da treba da vidim sta mi je s nekim predmetom, odem tamo, tip, koji radi, ladno stavio hranu na sto, pa udara sve u 16, a tom rukom, koju nije ni obrisao, znaci MASNOM, ladno uzima upisnik da vidi sta je sa predmetom za koji ga pitam.
Imam mali milion tih iskustava, i nadam se da ce te neradnike vise otpustiti.



Za sta?
Za jedenje u radno vreme (za to imaju pauzu) ili za pauzu od pauze?



Sve živo pojedoše,ne znam otkud im tolika hrana od malih plata,treba te žderuše isterati,i dovesti mlade,lepo građene službenice koje znaju 2-3 strana jezika i imaju titule mastera,koje će sa osmehom raditi svoj posao za 13000-14 000 dinara i biti uvek na dijeti.
To bi bilo stvarno lepo,samo kada bi bilo moguće.Na žalost svih nas naše činovnice su osobe od 40-50 godina najčešće sa srednjom školom(ili bez nje),koje neće sigurno biti motivisane sa platom od 14 000 dinara da budu prijatne prema strankama i da dobro rade svoj posao.

Šta očekujete od nekog ko prima zaradu od 14000 dinara?To je objektivno socijala i niži društveni sloj od kojeg se ne može očekivati da bude pristojan službenik.Njegovo ponašanje treba upoređivati ne sa nekim idealnim činovnikom,nego sa đubretarom,jer je to njihov socijalni nivo.Unazađivanje i obezvređivanje poziva činovnika traje već decenijama,i to se mora osetiti.


Uostalom,zašto sudije same ne srede pisarnice,šaltere itd,valjda postoje predsednici građanskog/krivičnog odeljenja koji mogu da narede proždrljivim službenicama da ne jedu van pauze,a ima i neki predsednik suda,koji bi trebao da se stara o funkcionisanju suda,bar jednom nedeljno kada navrati u sud.Tu je i zamenik predsednika suda,a u većim sudovima ima i sekretar suda



Kako to mislite da se broj zaposlenih smanji duplo?Sada u proseku 2.5 zaposlenih dolazi na 1 sudiju,i ako za 50% smanjimo sudsko osoblje,onda ostaje samo 1.25 zaposlenih po sudiji.Svaki sudija mora imati daktilografa,što bi bilo 1.00 zaposlenih po sudiji.Kako u preostalih 0.25 zaposlenih po sudiji,smestiti razne upisničare,izvršitelje,referente z.knjige,pripravnike,saradnike,IT-tehničare,sudsku stražu,čistačice itd?

To je nemoguća rabota dok se ne smanji i broj sudija za 50%.To bi bilo katastrofalno,jer ima oko 2000 sudija u oko 200 sudova,znači 10 po sudu.Smanjivanjem sudija za 50%,ostalo bi u proseku 5 sudija po jednom sudu.
To bi značilo da se većina Opštinskih sudova mora ukinuti jer bi im ostalo 4-5 sudija.Takvi sudovi ne mogu funkcionisati,jer mora postojati izvršni,istražni,vanparnični,porodični sudija i bar po 2 parnične i krivične sudije da bi sud mogao funkcionisati.



Izvukoh ovih par citata, kao primer kako funkcioniše ovaj naš crno-beli svet.

Uroše tvoje olake (dis)kvalifikacije me uvek iznenađuju, po ko zna koji put. Ne sumnjam u tvoju iskrenost i dobronamernost, međutim u RL brze diskvalifikacije vređaju i na takav način nećeš steći ničije simpatije.

20 god iskustva u JP me je uverilo da postoje ljudi koji rade svoj posao, bez obzira koliko ih malo ili mnogo plaćaš, stimulišeš, ocenjuješ i sl. Takođe postoje ljudi koji izbegavaju rad bez obzira koliko ih plaćaš ili motivišeš. To je jednostavno tako, potpuno individualno, zavisno više od navika koje su ljudi doneli iz kuće, a manje od okruženja, mada i to svakako ima uticaja.

Plata odraslog čoveka sa srednjoškolskim obrazovanjem od 13000-14000 din je po mom mišljenju ispod granice ljudskog dostojanstva i za kopanje kanala i za rad u MAXI-ju, a takođe i za administrativni rad u pravosuđu.

#33 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 November 2007 - 12:50

Uki
sta sam ti rekao

OD PONEDELJKA ŠTRAJK U ŠKOLAMA
Beograd - Reprezentativni sindikati zaposlenih u prosveti potvrdili su juče da će u ponedeljak stupiti u štrajk, uz poštovanje zakonom predviđenog minimuma procesa rada.


Edited by MAGRIPA65, 18 November 2007 - 12:50.


#34 vlada63

vlada63
  • Members
  • 21 posts

Posted 18 November 2007 - 13:51

Izvukoh ovih par citata, kao primer kako funkcioniše ovaj naš crno-beli svet.

Uroše tvoje olake (dis)kvalifikacije me uvek iznenađuju, po ko zna koji put. Ne sumnjam u tvoju iskrenost i dobronamernost, međutim u RL brze diskvalifikacije vređaju i na takav način nećeš steći ničije simpatije.

20 god iskustva u JP me je uverilo da postoje ljudi koji rade svoj posao, bez obzira koliko ih malo ili mnogo plaćaš, stimulišeš, ocenjuješ i sl. Takođe postoje ljudi koji izbegavaju rad bez obzira koliko ih plaćaš ili motivišeš. To je jednostavno tako, potpuno individualno, zavisno više od navika koje su ljudi doneli iz kuće, a manje od okruženja, mada i to svakako ima uticaja.

Plata odraslog čoveka sa srednjoškolskim obrazovanjem od 13000-14000 din je po mom mišljenju ispod granice ljudskog dostojanstva i za kopanje kanala i za rad u MAXI-ju, a takođe i za administrativni rad u pravosuđu.


Ja takodje radim dugo u pravosudju, oko 17 godina. Vrlo dobro mi je poznata situacija. Radim u vecem sudu na jugu Srbije. Zgrada je stara, pisarnice su prljave, nedovoljno je prostora, inventar je prastar i nema mesta ni za radnike a cesto predmeti leze razbacani po podu jer ih nemamo gde odloziti. Racunari po kancelarijama umesto da psluze za efikasniji rad stoje i smetaju kao "glave bez mozga" jer nema odgovarajuce i standardizovane aplikacije kako bi sluzili svrsi. Ruku na srce i kancelarije sudija su ispod casti i dostojanstva sudijske funkcije. Eto u takvom stanju je vecina vecih sudova u Srbiji. Pa kad vlast ne mari za pravosudje ni radnici nisu bog zna sta stimulisani (otuda ruzna slika pravosudja). Svakako ima i onih entuzijasta (u sta svrstavam i svoju malenkost) koji se trude da svoj posao obavljaju odgovorno i predano kako bi kako tako sacuvali svoj a i ugled institucije u kojoj rade. Takvih je svuda obicno oko 10%. Plate? Sta reci! Kako god javnost mislila o pravosudju cinjenica je da se u administraciji mnogo radi za mizernu platu i pod jadnim uslovima rada. Zato ja potpuno podrzavam strajk drzavnih sluzbenika i namestenika.

#35 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 18 November 2007 - 16:33

Ja takodje radim dugo u pravosudju, oko 17 godina. Vrlo dobro mi je poznata situacija. Radim u vecem sudu na jugu Srbije. Zgrada je stara, pisarnice su prljave, nedovoljno je prostora, inventar je prastar i nema mesta ni za radnike a cesto predmeti leze razbacani po podu jer ih nemamo gde odloziti. Racunari po kancelarijama umesto da psluze za efikasniji rad stoje i smetaju kao "glave bez mozga" jer nema odgovarajuce i standardizovane aplikacije kako bi sluzili svrsi. Ruku na srce i kancelarije sudija su ispod casti i dostojanstva sudijske funkcije. Eto u takvom stanju je vecina vecih sudova u Srbiji. Pa kad vlast ne mari za pravosudje ni radnici nisu bog zna sta stimulisani (otuda ruzna slika pravosudja). Svakako ima i onih entuzijasta (u sta svrstavam i svoju malenkost) koji se trude da svoj posao obavljaju odgovorno i predano kako bi kako tako sacuvali svoj a i ugled institucije u kojoj rade. Takvih je svuda obicno oko 10%. Plate? Sta reci! Kako god javnost mislila o pravosudju cinjenica je da se u administraciji mnogo radi za mizernu platu i pod jadnim uslovima rada. Zato ja potpuno podrzavam strajk drzavnih sluzbenika i namestenika.

Ja sam pre 5-6 godina radio u jednom Opštinskom sudu srednje veličine(12 sudija+50 zaposlenih),sada sam advokat i svaki dan dolazim u taj sud i veoma dobro poznajem tu situaciju.
Zaposleni ne smeju da izlaze iz zgrade bez "ausvajsa" koji lično potpisuje predsednik suda,a svaki minut proveden van rada se evidentira u računovodstvu i za toliko se smanjuje plata.Nema javašluka i neprimerenog ponašanja na radnom mestu,što se tiče običnog službenika,jer postoji disciplinska komisija,koja je u proteklih 1 godinu dana kaznila 10 službenika novčanom kaznom.Zato sudije šetkaju po ulici dok se odlažu ročišta,jer njima predsednik suda ne može ništa.

Situacija u sudovima,pre svega zavisi od predsednika suda i koliko on ozbiljno shvata svoj posao,a ako želi disciplinu on ima toliko načina da je uvede,i ne mora nikome da da otkaz,jer svaki nedisciplinovan službenik vidi da mu se ne isplati javašluk.

#36 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 18 November 2007 - 16:52

20 god iskustva u JP me je uverilo da postoje ljudi koji rade svoj posao, bez obzira koliko ih malo ili mnogo plaćaš, stimulišeš, ocenjuješ i sl. Takođe postoje ljudi koji izbegavaju rad bez obzira koliko ih plaćaš ili motivišeš. To je jednostavno tako, potpuno individualno, zavisno više od navika koje su ljudi doneli iz kuće, a manje od okruženja, mada i to svakako ima uticaja.


Sve to stoji, al' postoji jedan problem sa ovom zemljom - ovi prvi u normalnim drustvima bivaju unapredjivani, dok ovi drugi maksimalno doguraju do pozicije portira neke deponije plastike. Kod nas nije tako... I dobar deo krivice za to snose upravo sudovi i sudsko osoblje. Daleko bilo da su oni najodgovorniji za takvo stanje, ali njihov udeo je sasvim merljiv pa me uopste ne cudi kivnost ljudi na sudove (osoblje i sudije incl.)

Ja, recimo, ne znam osobu koju neka salterusa / neki salteras u sudu nije doveo do ivice nervnog sloma. To ne znaci da nema onih koji savesno i dobro obavljaju svoj posao, ali zasto se onda isti ne pobune protiv svojih losih kolega zbog kojih svi kolektivno izbijaju na los glas? Cutanje je odobravanje, pa se samim tim mogu razumeti reakcije ljudi na strajk doticnih. Kako ocekujete da se oseca covek kome se predmet vucara deceniju po sudu kad cuje da sad jos i strajkuju nezadovoljni? Kako da taj covek strajkuje?

#37 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 18 November 2007 - 18:23

Tako jeste bilo, dok im nisu povecali plate. :rolleyes:


Ako je povećanje plata sudijama povećalo njihov radni učinak, zašto onda odricati
pravo na platu veću od 200-250 eura i tehničkom osoblju u pravosuđu? Od tih para
je i samcu teško da samo preživljava, a kamoli još da izdržava porodicu i školuje
decu.

#38 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 18 November 2007 - 18:31

Posto ovo nije Juzna Koreja, naravno da zaposleni imaju pravo na strajk, u skladu sa zakonom. Za neotpustanje neradnika krivi su njihovi rukovodioci, pa sve do Ministra pravosudja.


Verovatno si mislio na Severnu Koreju - u Južnoj Koreji postoje itekako masovni sindikati i štrajkuju "sve u 16". Kada se radnici organizuju - nema tog zakonodavstva koje ih može sprečiti da štrajkuju. Hvala bogu da je sitnom činovništvu u ovoj zemlji to postalo jasno.

#39 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 18 November 2007 - 18:55

Verovatno si mislio na Severnu Koreju - u Južnoj Koreji postoje itekako masovni sindikati i štrajkuju "sve u 16".

Mislio sam na Juznu, gde se sindikati bore da radnicima sacuvaju prava na osmocasovni radni dan i slicne stvari, koje lokalni politicari i CEOi smatraju teskim komunistickim sranjem. :rolleyes:

#40 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 18 November 2007 - 19:34

Ako je povećanje plata sudijama povećalo njihov radni učinak, zašto onda odricati
pravo na platu veću od 200-250 eura i tehničkom osoblju u pravosuđu? Od tih para
je i samcu teško da samo preživljava, a kamoli još da izdržava porodicu i školuje
decu.

Povećanje plata nije povećalo njihov radni učinak.Došlo je do promena u zakonodavstvu,novi Zakon o parničnom postupku,Zakon o krivičnom postupku itd.,koji su ubrzali postupak.

#41 vlada63

vlada63
  • Members
  • 21 posts

Posted 18 November 2007 - 20:06

Ja sam pre 5-6 godina radio u jednom Opštinskom sudu srednje veličine(12 sudija+50 zaposlenih),sada sam advokat i svaki dan dolazim u taj sud i veoma dobro poznajem tu situaciju.
Zaposleni ne smeju da izlaze iz zgrade bez "ausvajsa" koji lično potpisuje predsednik suda,a svaki minut proveden van rada se evidentira u računovodstvu i za toliko se smanjuje plata.Nema javašluka i neprimerenog ponašanja na radnom mestu,što se tiče običnog službenika,jer postoji disciplinska komisija,koja je u proteklih 1 godinu dana kaznila 10 službenika novčanom kaznom.Zato sudije šetkaju po ulici dok se odlažu ročišta,jer njima predsednik suda ne može ništa.

Situacija u sudovima,pre svega zavisi od predsednika suda i koliko on ozbiljno shvata svoj posao,a ako želi disciplinu on ima toliko načina da je uvede,i ne mora nikome da da otkaz,jer svaki nedisciplinovan službenik vidi da mu se ne isplati javašluk.


Tako je i kod nas. Potpuno se slazem sa tobom i pretpostavljam da se radi o nekom sudu u Vojvodini. Ja sam na jugu i znas kako kazu "sto juznije to tuznije". Da ne bi trosio reci, mislim da je stanje u pravosudju katastrofalno ( kao neko ko 20 godina radi u pravosudju mislim da sam kompetentan da to kazem). Mozda plate nisu ono prvo sto bi trebalo uraditi da bi se stanje poboljsalo ali svakako jesu. Dakle, kada se govori o strajku, opravdan je, plate su mizerne a takodje i uslovi rada.

Edited by vlada63, 18 November 2007 - 20:08.


#42 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 18 November 2007 - 20:54

Tako je i kod nas. Potpuno se slazem sa tobom i pretpostavljam da se radi o nekom sudu u Vojvodini. Ja sam na jugu i znas kako kazu "sto juznije to tuznije". Da ne bi trosio reci, mislim da je stanje u pravosudju katastrofalno ( kao neko ko 20 godina radi u pravosudju mislim da sam kompetentan da to kazem). Mozda plate nisu ono prvo sto bi trebalo uraditi da bi se stanje poboljsalo ali svakako jesu. Dakle, kada se govori o strajku, opravdan je, plate su mizerne a takodje i uslovi rada.

Znam slične primere i iz Južne Srbije,iz kontakta sa advokatima iz tih krajeva,gde su službenici relativno disciplinovani i poštuju autoritet starešine suda-predsednika(ako ovaj uopšte ima autoriteta).Sve zavisi od ličnosti predsednika,i da li on želi da mu sud funkcioniše kako treba ili nije zainteresovan.

Mogu čak i da pretpostavim,da je sudsko činovništvo u manjim mestima i južno i severno od Beograda,prilično korektno,i da bar advokatura nema nekih većih problema sa njima,pretpostavljam i stranke.

Zato je u Beogradu katastrofalna situacija,jer 5 Opštinskih sudova pokriva 1.5 miliona ljudi,i tu je stalno gužva i ne može se organizovati posao kvalitetno.To su veliki sudovi sa par stotina zaposlenih,gde predsednik suda ne može ni poznavati većinu,još manje znati ko je neradnik.U takvoj situaciji,nije ni čudo što godinama opstaju razni neradnici na šalterima.
Trebalo bi osnovati bar 10 Opštinskih sudova u Beogradu,koji će biti manji i gde će moći da se zavede red.
Posao na šalteru je vrlo stresan,i treba svakih 2-3 godine menjati službenike,a sretao sam službenice koje i po 20 godina rade isti posao na šalteru,i normalan čovek mora da malo pukne od toga.

#43 vlada63

vlada63
  • Members
  • 21 posts

Posted 18 November 2007 - 21:01

Potpuno se slazem s tobom i mislim da imas do sada najbolji uvid u stanje stvari. U mom sudu nema saltera tako da je rad sa strankama skoncentrisan na dve kancelarije za informacije, kancelariju za overe ugovora i prijema poste. Stalno je guzva jer je organizacija losa.

#44 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 18 November 2007 - 21:03

U petak 16.11. 2007 cekao sam na salteru pisarnice okruznog suda od 08h. do 13h. da bi mi na kraju rekli da nece da prime pritvorski predmet. Inace i u najboljim danima predmet od drugog sprata (gde su sudije opstinskih sudova) do cetvrtog gde je pisarnica putuje u proseku od sest do osam dana.

#45 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 18 November 2007 - 23:48

Potpuno se slazem s tobom i mislim da imas do sada najbolji uvid u stanje stvari. U mom sudu nema saltera tako da je rad sa strankama skoncentrisan na dve kancelarije za informacije, kancelariju za overe ugovora i prijema poste. Stalno je guzva jer je organizacija losa.

Gužva je jer očigledno nema dovoljno izvršilaca da pokriju toliki priliv stranaka.Generalno,mi imamo previše činovništva,ali su oni skoncentrisani u raznim agencijama,zavodima,ministarstvima itd.Kada vlasti govore o smanjenju činovništva,uglavnom misle da smanjuju broj nižih činovnika koji neposredno rade sa strankama.
Svoje pulene-činovnike u raznim agencijama i ministarstvima oni ne nameravaju da otpuštaju,nego neke radnike na šalterima.Tako bi broj činovnika bio sveden na neki evropski prosek,ali bi obični građani morali da trpe još veće gužve jer bi sa manje službenika moglo da se obradi manje predmeta.

Treba razmisliti o smanjenju broja sudija.Mi sada imamo 2.5 činovnika po sudiji što je ispod evropskog proseka,gde dolazi 4-5 sudija po sudiji.Znači ili da se povećava broj službenika ili da se smanjuje broj sudija,ako hoćemo kvalitetnu organizaciju.Ovo drugo je znatno povoljnije za državu.

Manje složene predmete(ostavine,sporovi male vrednosti,vanparnične predmete,skraćeni kr.postupak itd.)mogu suditi sudijski saradnici što već i često čine a sudije samo potpisuju.Tako nećemo osetiti smanjenje broja sudija.