Jump to content


Photo
- - - - -

Štrajk!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
70 replies to this topic

#16 ilke_etf

ilke_etf
  • Members
  • 942 posts

Posted 15 November 2007 - 00:41

Posto ovo nije Juzna Koreja, naravno da zaposleni imaju pravo na strajk, u skladu sa zakonom. Za neotpustanje neradnika krivi su njihovi rukovodioci, pa sve do Ministra pravosudja.

Ovo nisam znao. Kako se onda bore za svoja prava?

#17 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 15 November 2007 - 00:45

Naravno da zaposleni imaju pravo da ne rade, kao sto i poslodavac ima (tj. trebalo bi da ima) pravo da najuri one koji ne rade ako smatra da moze da nadje one koji ce raditi pod istim uslovima. Fair enough.

#18 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 15 November 2007 - 01:07

Nekada je fino kada nastupi apsolutna zastarelost nekog krivičnog dela,pa se sudije lepo "opare".


Vidi pod "Pahomije". :rolleyes:

#19 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 15 November 2007 - 04:14

@ istvan-Vase opaske vaze za normalnu zemlju, u kojoj oni koji su zaposleni u sudu na ovakvim poslovima nesto RADE.
U Srbiji ne rade nista, ima ih mnogo, nema konkurencije, samo uravnilovka, ostala iz vremena samoupravnog socijalizma.
I sada, oni su to sto zderu, piju kafu i pricaju mobilnim telefonima u radno vreme, ozvanicili.
Treba da se smanji broj zaposlenih, da se vise ne ide po principu po kom se do sada islo, nego po principu produktivnosti, pa, bajo, ako se ponasas prema strankama kao prema stoci, ako nemas poslovnu kulturu i zderes preds strankom, a nisi na pauzi, momentalni otkaz.
Da ih bude upola manje, da vise zaradjuju, ali da budu efektivni i da na poslu nesto rade, da bi tamo bili da bi radili, a ne da bi lenstvovali, kao sto rade.

@ Artur-naravno da podrzavam koncept prava na strajk, ali ne i zloupotrebu istog od strane neradnika, koji se odmaraju od odmora.

#20 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 15 November 2007 - 08:18

Moj sin je u zatvoru. Odluku o produzenju pritvora do pravosnaznosti presude, na koju bi advokat mogao da ulozi zalbu nismo jos dobili bas zbog strajka.Tako da bas i nije istina da se pritvorski predmeti resavaju.
Uzgred: nismo imali tih 3000 evra da kupimo uslovnu osudu...

#21 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 15 November 2007 - 09:10

Ovo nisam znao. Kako se onda bore za svoja prava?

Prava? :huh: Pa to je komunisticka izmisljotina. :rolleyes:

#22 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 15 November 2007 - 14:39

...a dovesti nove, mlade ljude, koji znaju da rade, koji zele da rade...

Ovo čak može biti i troll, jer nije vezano samo za konkretan slučaj - pravosuđe - ali kažite Vi meni, odakle to mislite da ih dovedete? Pričate o nečemu o čemu pojma nemate. Dok nisam došao u poziciju da mi trebaju ljudi, priznajem, i ja sam mislio kao i Vi. Jedva sam čekao da se otarasim bakutanerki koje "znaju sve" i rade šta hoće i kad hoće, a mahom se goste i štrikaju...
I iako bih ih sve pootpuštao bez milosti, morao sam da se strpim i sačekam da vreme uradi svoje, tj da dotične odu u penziju. Otkad su otišle, pravim ih od blata 16 sati dnevno. Na njihovo mesto nema ko da dođe. Verujte i ne morate. Pre trideset i četrdeset godina pojava da pristojna žena ima tek osnovnu školu je bila normalna. Neretko su imale i samo 4 razreda osnovne. One najbistrije su imale vanredne srednje ili nekakve kvalifikacije.
Danas kad mi uleti riba sa srednjom školom i dobrim uspehom, to je - spasavaj se ko može. Otvoreno je zabole za svaki posao, i otvoreno kaže da joj se za 30.000 mesečno ni ne mrda dupe, već je tu dok "ne uleti nešto bolje". Kakav god posao da im daš da rade, zajebaće ga nepopravljivo, a ako ih negde pošalješ, tog dana se više ne vraćaju... Ima ih i prilježnih, koje kao hoće da rade ali su jadne toliko glupe, da mi je teško da objasnim. Funkcionalno su nepismene, nisu u stanju da saberu stubac od 7 trocifrenih brojeva, kao početak rada na kompjuteru dao sam im da igraju pasijans - nisu u stanju da shvate pravila... A one tek koje ni celu srednju nemaju, to su zadnji šljam, ne smeš ostaviti cigarete na stolu jer će ih maznuti.... O kancelarijskom priboru da i ne govorim.
Otpuštamo ihn i primamo nove tako da ne sastave ni mesec dana, menjaju se kao na traci, a posao obavljaju dve bakutanerke koje smo angažovali preko ugovora o delu. No, i one su već izlapele...

Izvinjavam se što možda i trolujem, ali kad čujem ili pročitam - dovesti mlade ljude koji oće da rade, plače mi se od muke. Mladi ljudi koji hoće da rade su pozavršavali sve škole koje su mogli, pa imaju visoke spreme, ako već nisu emigrirali. Mladi ljudi koji imaju celu ili neki deo srednje neće da rade i to je stravično...

#23 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 15 November 2007 - 14:53

Pretpostavljam da ima dosta istine u ovome sto pricas, ali sam prilicno siguran da ima mladih ljudi koji nemaju fakultete, ne traze 1000 evra da bi ustali iz krevetan, nisu mentalno retardirani i vredni su.

#24 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 17 November 2007 - 01:04

Izvinjavam se što možda i trolujem, ali kad čujem ili pročitam - dovesti mlade ljude koji oće da rade, plače mi se od muke. Mladi ljudi koji hoće da rade su pozavršavali sve škole koje su mogli, pa imaju visoke spreme, ako već nisu emigrirali. Mladi ljudi koji imaju celu ili neki deo srednje neće da rade i to je stravično...


Trust me, nije uopste bolja situacija ni kod tzv. visokotehnoloskog mladog kadra... Vec pisah o tome @ http://forum.b92.net...w...t&p=1616985

Kakvi crni mladi ljudi orni posla i zeljni znanja... Te su ili vec zauzeli, ili su isti, s punim pravom, pobegli odavde glavom bez obzira... Sto i dalje ne znaci da onaj ko nece ili ne zna da radi treba da popije otkaz, treba jos kako, ali samo dokle ima nekog ko hoce da radi pod istim uslovima. U suprotnom moze biti kontraproduktivno...

#25 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 18 November 2007 - 01:24

Pretpostavljam da ima dosta istine u ovome sto pricas, ali sam prilicno siguran da ima mladih ljudi koji nemaju fakultete, ne traze 1000 evra da bi ustali iz krevetan, nisu mentalno retardirani i vredni su.

Pa ima ih, al ne mogu da dobiju posao zbog toga sto zadrzavaju razne neradnike, koji izgledaju kao da su pali s Marsa, nemaju poslovnu kulturu, nista ne rade, a za to dobijaju novac.
I jos + ih ima mnogo.
Treba da ih bude duplo manje, pa bi i plate bile vece.
A da se dovedu novi, mladi ljudi, koji znaju i hoce da rade, i koje ne mrzi da ustanu u 6h-6:30h, i koji prepodne ne mrze sebe, a popodne stranke, koje im dolaze.

#26 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 18 November 2007 - 01:43

...
A da se dovedu novi, mladi ljudi, koji znaju i hoce da rade, i koje ne mrzi da ustanu u 6h-6:30h, i koji prepodne ne mrze sebe, a popodne stranke, koje im dolaze.

A šta, ti mladi oće da rade za džabe? I sve nauče u školi? Uroše, nemaš pojma.

#27 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 18 November 2007 - 01:46

Pa ima ih, al ne mogu da dobiju posao zbog toga sto zadrzavaju razne neradnike, koji izgledaju kao da su pali s Marsa, nemaju poslovnu kulturu, nista ne rade, a za to dobijaju novac.
I jos + ih ima mnogo.
Treba da ih bude duplo manje, pa bi i plate bile vece.
A da se dovedu novi, mladi ljudi, koji znaju i hoce da rade, i koje ne mrzi da ustanu u 6h-6:30h, i koji prepodne ne mrze sebe, a popodne stranke, koje im dolaze.

Da li si primetio da si post identične sadržine već 3 puta napisao? Doduše, ovaj put si dodao ovo u vezi ustajanja u 6h.....

#28 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 18 November 2007 - 01:57

Da li si primetio da si post identične sadržine već 3 puta napisao? Doduše, ovaj put si dodao ovo u vezi ustajanja u 6h.....

Izvini, ponavljam se, k'o Pera.:huh:
Ipak je imao uticaja# na mene.:rolleyes:

#29 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 18 November 2007 - 02:20

Ma ok, ništa lično... :rolleyes:

Da se vratim na temu...

Uvek su mi smetale one priče "od nečega se mora početi u raščišćavaju nereda", jer je, po pravilu, to bio paravan a tolerisanje krupnih riba. Odnesemo nepropisno parkiranog fiću, ali tolerišemo mercedesa. Srušimo bespravno podignutu kuću od 100 kvadrata, ali tolerišemo onu od 2500. Ne, riba smrdi od glave, to nije nikakva fraza, već osnovno pravilo svake organizovane celine (koja smrdi, je li). U sistemu u kojem postoji princip nejednake nagrade, mora postojati i sistem nejednake raspodele odgovornosti, pri čemu bi valjalo tu držati do, tako da kažem, linerarne funkcije ove dve vrednosti.

Da pojasnim... dokle god sudije budu pisale presude godinama, otaljavale posao, situacija na šalterima će biti kakva jeste. Da li se neko zapitao zbog čega je rasulo na šalterima? Da li je to zbog toga što zakon o radu štiti neradnike? Ne sećam se da sam čuo bilo kojeg predsednika suda da je tako nešto otvoreno u javnosti izjavio, niti da je bilo koji direktor bilo koje DRŽAVNE firme tako nešto kazao. Suština je u tome da šefovi tolerišu nerad svojih radnika samo ako i sami ne rade koliko to od njih pravila i savest traže.Mislim, malo mi je teško da poverujem da kada se šef satire od posla, toleriše nerad sekretarice, službenika ili daktilografa. Ok, nerad sekretarice se nekada i toleriše, ali kada se nadoknađuje na drugi način, ali to nije tema naše priče.

1 Marfijev zakon kaže da u birokratiji svako napreduje do nivoa kada njegova nekompetencija dođe do izražaja (zbog toga, je li, dalje ne napreduje). Isto je i u sudovima i u bilo kojoj drugoj ustanovi.

Batić je pre nekoliko dana rekao (nema razloga da laže, to je potvdila i predsednica sindikata koji štrajkuje) da je vladina kadrovska komisija odredila da se u pravosuđu, "po sistematizaciji", zaposli dodatnih ne znam koliko stotina radnika, a sada se provlači priča da pravosuđe zapravo ima višak zaposlenih. Ako neko ima neke informacije o tome, voleo bih da vidim da li sam dobro preneo batićeve reči.

najsrećnije rešenje bilo bi da se utvrdi nekakvom studijom optimalan broj zaposlenih u pravosuđu na dotičnim poslovima, i da se preostalima zahvale na saradnji. Ali sve to postaje besmisleno ako se paralelno sa time i vrh sudova u ustroji po principu produktivnosti.

#30 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 18 November 2007 - 05:29

situacija na šalterima će biti kakva jeste. Da li se neko zapitao zbog čega je rasulo na šalterima?

Ne može se svoditi sudsko osoblje na šalterske sslužbenike.Na šalterima je možda 10% sudskog osoblja.Preostalih 90% je na drugim radnim mestima.
Referenti zemljišne knjige sami izrađuju sudske odluke-Dn rešenja o uknjižbi,a zemljišno-knjižni sudija(uglavnom predsednik suda) samo potpisuje odluke koje je neko drugi odradio.To nisu kompleksna rešenja,ali njihova izrada definitivno spada u sudijski posao.Izvršitelji moraju da idu u kuće dužnika i da popisuju pokretne stvari,što je vrlo neprijatna dužnost,neki put dobiju i batine,češće neki šamar ili ako imaju sreće samo prođu sa pretnjama i uvredama.
Referent za izvršenje krivičnih sankcija(u manjim sudovima to radi sekretar suda) mora da se bakće sa svakim šljamom,svim vrstama osuđenih na zatvorske kazne,od onog ko ima par meseci zatvora pa do onih koji su osuđeni na višegodišnju robiju.
Postoji među osobljem i značajan broj mlađih ljudi sa fakultetom,sudijski pripravnici i saradnici(ovi drugi moraju ispunjavati uslove za izbor sudije Opštinskog suda) koji takođe tavore sa mizernim platama,a rade po pravilu one vrste presuda koje se ne sviđaju sudijama,znači one najteže.
Daktilografi često moraju po nalogu sudije,da sami izrađuju prostije sudske odluke(presude na osnovu priznanja,propuštanja,odricanja) i da sačinjavaju dopise,sve bi to trebao sudija da radi,ali u praksi nije tako.

Batić je pre nekoliko dana rekao (nema razloga da laže, to je potvdila i predsednica sindikata koji štrajkuje) da je vladina kadrovska komisija odredila da se u pravosuđu, "po sistematizaciji", zaposli dodatnih ne znam koliko stotina radnika, a sada se provlači priča da pravosuđe zapravo ima višak zaposlenih.
najsrećnije rešenje bilo bi da se utvrdi nekakvom studijom optimalan broj zaposlenih u pravosuđu na dotičnim poslovima, i da se preostalima zahvale na saradnji. Ali sve to postaje besmisleno ako se paralelno sa time i vrh sudova u ustroji po principu produktivnost

Pravosuđe ne može imati višak zaposlenih.Broj zaposlenih se određuje na osnovu broja sudija,kod nas 2.5-3 zaposlenih dolazi po jednom sudiji,u nekim državama 4-5 ili čak 7 zaposlenih dolazi na jednog sudiju.Znači ako ima viška,onda je to višak sudija,i sa smanjivanjem broja sudija,smanjiće se i broj zaposlenih koji ih opslužuje.
Ovakvi predlozi,kao što je ministar Petrović izneo da se do Nove Godine otpusti 2000 zaposlenih,su besmisleni,jer se prvo mora smanjiti broj sudija pa tek onda i broj zaposlenih.

U Srbiji ima oko 200 000 zaposlenih u državnim organima,a 10-tak hiljada u pravosuđu,što je jedva 5%.Ima oko 200 sudova,što znači da u proseku po sudu ima 40-tak,po tužilaštvu 5-6, zaposlenih.Smanjivanjem za 50% kako neki predlažu ovde na forumu,mnogi manji sudovi sa 20-30 zaposlenih bi morali da se ugase.Tako bi verovatno prošli sudovi u Mladenovcu,Lazarevcu,Sm.Palanci,Paraćinu,pa bi ljudi iz tih mesta morali da idu u Beograd,Smederevo,Jagodinu.To bi dovelo do ogromnih troškova građana,praktično gašenja advokature u većini manjih mesta(i manjih prihoda države zbog smanjenja uplate poreza od advokata).
Sudstvo ne može biti ustrojeno po principu produktivnosti.Za državu bi bilo najproduktivnije da ima 25 Okružnih sudova,da se svi Opštinski rasformiraju.Ili još bolje da ima samo jedan sud u Beogradu,gde bi svi građani morali da dolaze.To bi bilo najeftinije,ali sudstvo mora da bude organizovano tako da država vrši sudsku vlast i u Surdulici,i Beloj Palanci i Beogradu,podjednako zakonito i ažurno,jer cilj osniivanja sudova nije profit nego zaštita zakonitosti.