Jump to content


Photo
- - - - -

Sočiva, naočare,


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
75 replies to this topic

#1 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 12 November 2007 - 12:58

Trenutno mi pada napamet:
- da li je kod manjih minus-dioptrija bolje stalno nositi naočare/sočiva, ili bolje samo kad je baš potrebno?
Pošto sam čula različita mišljenja.

Inače mene sočiva malo nerviraju kad treba duže vreme da gledam u računar.

#2 dr mad cat

dr mad cat
  • Members
  • 14 posts

Posted 12 November 2007 - 18:37

Zavisi šta smatraš pod malom dioptrijom.

Dok sam imala dioptriju -1 i manje, nisam imala objektivnu potrebu da nosim, jer sam dobro videla, sem u sumrak, tada je bilo jezivo. Nisam videla ko mi maše preko ulice.

Sad već ne mogu tako (-2.50) pa stalno nosim ili sočiva ili naočare.

Inače, različita su iskustva, nekima prija da nose pomagala kada im je dioptrija mala, a nekima ne. Mislim, ona su tu da bi nam pomogla da vidimo bolje, a ako vidimo dobro i bez njih, zašto se mučiti :rolleyes:

#3 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 12 November 2007 - 19:47

Trenutno mi pada napamet:
- da li je kod manjih minus-dioptrija bolje stalno nositi naočare/sočiva, ili bolje samo kad je baš potrebno?
Pošto sam čula različita mišljenja.

koliko znam, i cvikeri i sochiva su korektivna metoda i treba stalno da se nose, jer se u protivnom oko napreze i zamara. nikad nisam nosila sochiva, samo cvikere, a njih nosim od momenta ustajanja do momenta leganja. eventualno kad chitam knjigu pred spavanje, onda ih skinem.

#4 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 12 November 2007 - 21:11

Nemojte nositi sociva. 3% ljudi koji nose sociva dobija astigmatizam, a onda se pozdravi sa citanjem duze od pola sata. Katastrofa. :rolleyes: Samo naocari. Sociva su losa za oci.

#5 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 12 November 2007 - 22:24

http://forum.b92.net...showtopic=27899

#6 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 12 November 2007 - 22:38

Nemojte nositi sociva. 3% ljudi koji nose sociva dobija astigmatizam, a onda se pozdravi sa citanjem duze od pola sata. Katastrofa. :rolleyes: Samo naocari. Sociva su losa za oci.

Nisam bas isguran u ovo, osim cinjenice da imam astigmatizam na oba oka vise od 20 godina, i da i sa cvikerima i sa socivima citam koliko hocu. A da ne pricam o tome da su za velike minus dioptrije sociva neporedivo bolji izbor od cvikera. Sto se mene tice, ko moze da nosi sociva neka nosi sociva.

#7 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 12 November 2007 - 22:57

Nisam bas isguran u ovo, osim cinjenice da imam astigmatizam na oba oka vise od 20 godina, i da i sa cvikerima i sa socivima citam koliko hocu. A da ne pricam o tome da su za velike minus dioptrije sociva neporedivo bolji izbor od cvikera. Sto se mene tice, ko moze da nosi sociva neka nosi sociva.


Zavisi koliki ti je astigmatizam...i zavisi da li te bole oci ili ne...od astigmatizma...

#8 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 12 November 2007 - 23:03

Zavisi koliki ti je astigmatizam...i zavisi da li te bole oci ili ne...od astigmatizma...

Poprilicno ekstreman, kako mi rece par doktora. Boli glava kada gledam bez optickog pomagala, ali ne sa njim.

#9 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 13 November 2007 - 13:37

koliko znam, i cvikeri i sochiva su korektivna metoda i treba stalno da se nose, jer se u protivnom oko napreze i zamara.

E pa da, to je jedno mišljenje. A drugo je da ako suviše pomažemo očima onda se ulenje pa više raste dioptrija.

Inače meni je do skora smetalo samo kad gledam filmove i sl, na predavanjima, i tako to, ali sad mi je porasla na oko -1.5 i počinje da mi smeta baš često. U poslednjih par meseci mi se desilo par puta da se npr idući ulicom osetim ko budala jer ništa ljudski ne vidim pa izvadim cvoke iz torbe i stavim ih, ili npr odem na žurku neku i ne mogu da vidim gde su ljudi koje poznajem te izvadim cvoke, itd.

A nisam se navikla da ih nosim stalno, pa se pitam da li bi možda trebalo da počnem.


Inače znam da je bilo već ovakvih tema ali stvarno ne uspeh da nađem nijednu, što se mene tiče može ovo da se spoji sa tim starim.

#10 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 13 November 2007 - 18:13

moja koleginica sredila svoj vid laserom.. kostalo je nesto oko od $8,000...... ja cak i da imam te pare ne bih nikad uradila, kao i sto nikad ne bih stavila sociva, prvenstveno jer su mi cvike postale deo licnosti

#11 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 13 November 2007 - 20:26

moja koleginica sredila svoj vid laserom.. kostalo je nesto oko od $8,000...... ja cak i da imam te pare ne bih nikad uradila, kao i sto nikad ne bih stavila sociva, prvenstveno jer su mi cvike postale deo licnosti


Da. Moja mama je oslepela na jedno oko posle takve operacije... I sad zena vidi samo na jedno oko, a i to slabo, posto joj je velika dioptrija. Skoro je slepa.

#12 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 13 November 2007 - 20:31

Poprilicno ekstreman, kako mi rece par doktora. Boli glava kada gledam bez optickog pomagala, ali ne sa njim.


Pa i meni je veliki. Mala dioptrija, veliki astigmatizam. 5. Ne mogu da citam duze od pola sata , a da me ne zabole oci i glava. A ja tek posle pola sata , sat, dobijem volju da citam... Mnogo mi to smeta. Eto, a da sam nosila ceo zivot cvikere, a ne sociva, ne bih dobila astigmatizam i citala bih koliko mi je volja.
Razna su iskustva...Da mi je neko tada rekao, nikad ne bih uzela sociva. Sta fali cvikama...

#13 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 13 November 2007 - 20:36

Sta fali cvikama...

Pa ne mogu da se bavim kontaktnim sportovima sa cvikerima na nosu. :rolleyes: Salim se, ja nosim i jedno i drugo, kako kad. Ima ljudi koji en mogu da nose sociva, ima ljudi kojima mnogo vise odgovaraju sociva nego naocare, a savet oftalmologa je tu nezamenljiv.

#14 zorand1986

zorand1986
  • Members
  • 1 posts

Posted 14 November 2007 - 10:29

A jel ima neko iskustva sa socivima koja menjaju boju ociju? Jel zna neko koja je priblizna cena i gde se mogu nabaviti, tj. da li ih sve optike prodaju?

#15 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 14 November 2007 - 12:58

A jel ima neko iskustva sa socivima koja menjaju boju ociju?

Imam ja, al bilo davno tako da verovatno više nije aktuelno, ali ajd:
kupila ih u Knez Mihajlovoj, jednogodišnja, platila nešto više od 100 evrića, moguće 110-120.

Tada inače još nisu ni postojala mesečna, dnevna i ostalo, sad pretpostavljam da ima svega toga i u bojama.