Jump to content


Photo

odlazak u 38god.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
45 replies to this topic

#31 April

April
  • Members
  • 1,314 posts

Posted 13 June 2007 - 07:26

QUOTE(wegga @ 12 Jun 2007, 17:06) <{POST_SNAPBACK}>
NIje kasno. Kad odes kao mlad, onda posle 5-6 godina poblesavis pa ti krenu pundravci da hoces da se vratis (kao neki ljudi koje znam).
Ali kad odes stariji (kao ja i moj muz na primer, on je imao 35 a ja 33) onda ti treba par godina da se priviknes i ukotvis a onda, kad ti padne na pamet da ti je dosta tudjine i da bi da se vratis, imas vec toliko godina da si mudar i lenj za takve lude poduhvate.
Istina je da najbolje prolaze oni koji imaju sta da ponude (struku koja se trazi i koja je neutralna da ne bi morao tamo da se doskolavas ili nostrifikujes).
Sa 38 godina bi vec morao da imas dobro iskustvo i bogat CV.
Moj muz i ja smo oboje graficki dizajneri i bilo je dovoljno da na mitingu sa buducim sefom otvorimo web prezentaciju u kojoj je prikazano nase bogato iskustvo.
Za pet minuta smo dobili posao, oboje, u istoj firmi, za lovu koja je premasila nasa ocekivanja.
Svi ljudi koje znam prolaze jako dobro u Pragu. Naravno, oni koji nemaju skolu, ili imaju na pola zavrseni fakultet pocnu da peru sudove ili rade u prodavnici suvenira, za par meseci zakljuce da je zivot bedan i vrate se.
Nije kasno. Da nisam otisla, zazalila bih sto hiljada puta.


Mene bas muci to sto se graficki dizajneri u Kanadi, gde bih trebao da odem(napunio 40 u aprilu), ne traze previse(u odnosu, na, recimo, IT), mada imam ozbiljan portfolio i preporuke stranih firmi i mogu solidno napuniti cv. Ali sam zato spreman da idem godinu dana u skolu dok ne dobijem sertifikate za Maju, koja se jako trazi.

Da li imate neke info o tome, i da li vas je vec cekao posao kada ste odlazili u Cesku?

#32 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 13 June 2007 - 10:43

QUOTE(down with the sickness @ 13 Jun 2007, 03:05) <{POST_SNAPBACK}>
Nego, vidis kako tebi ljudi izlaze u susret sto si potencijalni imigrant, ja sam postavio pitanje za prelazak u Cesku, Prag, niko nece A da kaze, bas ne razumem.

Ne znam zašto se ljutiš, što se mene tiče, javila sam se na ovoj temi jer je ovo pitanje dosta opšte, da li je kasno ili ne, mislim da nije kasno i to sam i rekla.
A o Češkoj i Pragu nažalost ne znam ništa tako da ne mogu ništa pametno da kažem na tvojoj temi.
A pretpostavljam i da je sa većinom isti slučaj.

#33 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 13 June 2007 - 10:51

QUOTE(Amélie @ 13 Jun 2007, 11:43) <{POST_SNAPBACK}>
Ne znam zašto se ljutiš, što se mene tiče, javila sam se na ovoj temi jer je ovo pitanje dosta opšte, da li je kasno ili ne, mislim da nije kasno i to sam i rekla.
A o Češkoj i Pragu nažalost ne znam ništa tako da ne mogu ništa pametno da kažem na tvojoj temi.
A pretpostavljam i da je sa većinom isti slučaj.


smile.gif))) bas sam mu odgovorila na to pitanje, covek se ljuti a nije mu palo na pamet da nisam videla taj post. juce sam imala jako malo vremena za internet pa sam samo klikala na nove, koji su bili u vrhu liste, nisam primetila to o pragu. ja inace odmah odgovaram smile.gif

#34 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 13 June 2007 - 11:01

QUOTE(April @ 13 Jun 2007, 08:26) <{POST_SNAPBACK}>
Mene bas muci to sto se graficki dizajneri u Kanadi, gde bih trebao da odem(napunio 40 u aprilu), ne traze previse(u odnosu, na, recimo, IT), mada imam ozbiljan portfolio i preporuke stranih firmi i mogu solidno napuniti cv. Ali sam zato spreman da idem godinu dana u skolu dok ne dobijem sertifikate za Maju, koja se jako trazi.

Da li imate neke info o tome, i da li vas je vec cekao posao kada ste odlazili u Cesku?


Mi smo tog leta neposredno posle prestanka bombardovanja vec imali turisticke vize i planirali da odemo da probamo. Dete je bilo kod babe i dede a mi se spremali. Muz zavrsavao web sajt sa svojom prezentacijom, ja pakovala. Kad je web bio gotov, on posalje link koleginici iz praga, ona pokaze sefu, sef kaze - nek dodju.
Mi dosli, on porazgovarao sa mojim muzem, pogledao web i usput i fasciklu sa portfoliom, pitao za mene, rekao da dodjem i ja, da ima mesta i za mene.
Imali smo srece.
Naravno da je pomoglo to sto su nas drug i drugarica vec tamo radili i ostavili utisak da su srbi najbolji dizajneri na svetu.
Ali to ne znaci da ne bi mogao da zakucas na vrata head hunterske firme Lidi jsou klíč (u prevodu Ljudi su ključ - agencija specijalizovana za trazenje ljudi za reklamu i marketing) i kazes sta nudis i sta trazis. Ovo je njihov web, engleska verzija: http://www.ljk.cz/htmle/index.html
Mislim da su reklamne agencije bolje nego graficka studija. Vece su plate ima vise stranaca i ljudi se cesto menjaju. Cist graficki dizajn se slabo placa i to rade napaljeni klinci. U reklamnoj agenciji radis kao art director, zaduzen si da napravis layout da bi klijent shvatio ideju, razmisljas o idejama, radis reklamne kampanje.
Ako ti treba vise informacija, pitaj smile.gif

#35 scepa

scepa
  • Members
  • 480 posts

Posted 14 June 2007 - 00:49

jel neko skontao da drrasa ne reaguje na nase postove?

#36 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 14 June 2007 - 17:31

QUOTE(scepa @ 14 Jun 2007, 00:49) <{POST_SNAPBACK}>
jel neko skontao da drrasa ne reaguje na nase postove?


vec se odlucio i otisao?

#37 drrasa

drrasa
  • Members
  • 63 posts

Posted 14 June 2007 - 18:59

Prvo,zeleo bih svima da zahvalim na odgovorima,a drugo,da se izvinim sto nisam odgovarao.
Po struci sam lekar,iz Novog Sada sam,ali radim na selu,pa prethodnih par dana nisam imao
pristup internetu.Jos jedanput se izvinjavam.
Sto se tice motiva odlaska,ubedjen sam da ce mojoj deci biti bolje.Zena i ja smo se pomirili
sa tim da nama mozda i nece biti tako dobro,ali zelimo njima da pruzimo sansu(imaju 2 i 4 god.)
Ne ocekujemo ni kule ni gradove, svestan sam da je pitanje da li cu moci da radim kao lekar
(posebno u Kanadi),ali opet mislim da ce nam biti bar za nijansu lakse nego sada

#38 drrasa

drrasa
  • Members
  • 63 posts

Posted 14 June 2007 - 19:10

Zaboravio sam da napisem da i zena i ja odlicno znamo engleski

#39 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 14 June 2007 - 19:14

QUOTE(drrasa @ 14 Jun 2007, 20:59) <{POST_SNAPBACK}>
Prvo,zeleo bih svima da zahvalim na odgovorima,a drugo,da se izvinim sto nisam odgovarao.
Po struci sam lekar,iz Novog Sada sam,ali radim na selu,pa prethodnih par dana nisam imao
pristup internetu.Jos jedanput se izvinjavam.
Sto se tice motiva odlaska,ubedjen sam da ce mojoj deci biti bolje.Zena i ja smo se pomirili
sa tim da nama mozda i nece biti tako dobro,ali zelimo njima da pruzimo sansu(imaju 2 i 4 god.)
Ne ocekujemo ni kule ni gradove, svestan sam da je pitanje da li cu moci da radim kao lekar
(posebno u Kanadi),ali opet mislim da ce nam biti bar za nijansu lakse nego sada


U Kanadi je proces licenciranja jako komplikovan i, u praksi, to izgleda kao da ponovo studiras medicinu. Toliko i traje. Znam za nekoliko slucajeva gde su strani doktori ovde postali nurses. Nurses ovde imaju fakultetsku diplomu (4 godine), a, ako im se priznaju predmeti iz oblasti nauka, mogu da zavrse ubrzani program, koji traje dve i po godine.

Cuo sam za slucaj gde je zena zavrsila medicinu preko vojske (uz njihovo finansiranje, a tako je neuporedivo lakse dobiti mesto za residency; gotovo je nemoguce u normalnim bolnicama za ljude koji su studirali u inostranstvu). Posle je imala obavezu da radi za vojsku odredjeni broj godina, ali je i to proslo, i ona je sad civilni lekar.

Buduci da ja sam nisam lekar, ovo su sve informacije iz trece ruke.

#40 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 14 June 2007 - 19:18

QUOTE(drrasa @ 14 Jun 2007, 21:10) <{POST_SNAPBACK}>
Zaboravio sam da napisem da i zena i ja odlicno znamo engleski


Kako definises 'odlicno'?

(Za veliki deo professional poslova bi 'odlicno' znacilo jako visok nivo engleskog; negde makar na CAE A nivou po Cambridge sistemu).

Edited by den røde bussen, 14 June 2007 - 19:18.


#41 drrasa

drrasa
  • Members
  • 63 posts

Posted 14 June 2007 - 21:00

Polagao sam academic version of the IELTS test i imao ove rezultate:
listening and reading sections 8.0
writing and speaking sections 9.0

#42 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 14 June 2007 - 21:15

QUOTE(drrasa @ 14 Jun 2007, 23:00) <{POST_SNAPBACK}>
Polagao sam academic version of the IELTS test i imao ove rezultate:
listening and reading sections 8.0
writing and speaking sections 9.0


thumbsup.gif

That will most definitely do. The listening and reading will undoubtedly get better once you're here.

#43 drrasa

drrasa
  • Members
  • 63 posts

Posted 14 June 2007 - 21:46

THANK YOU,THANK YOU

#44 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 15 June 2007 - 04:18

Kao sto sam obecao, par informacija za tebe, sad kad si se otvorio. Ako budes resio da juris ono famozno "da radis u svojoj struci", "steta sine da si se skolovao toliko, a da ne radis svoj posao", sta da ti kazem, lova - nebo je limit, ali min. 5 godina zaboravi na sve, ukljucujuci porodicu. Znas i sam, a ja znam po prijatelju koji je lekar u Virdziniji, a tamo je cak i lakse to postati nego ovde.

Ako si vise za varijantu, imam 38, kad cu da uzivam ako ne sad, sto bi sigurno bio moj izbor, moja dobra prijateljica, tvoja koleginica, bivsa lekarka, ovde radi kao nursa (uh, sto volim kad joj ovo kazem) u Intensive Care Unit. Sama prihvata ili odbija ponudjene termine, znaci pravi svoj raspored, istina ukljucen je i rad nocu, ali kad posle 12-satne smene izadje iz bolnice sa 500 dolara u dzepu, na licu joj , zamisli, osmeh. Znaci ima se i za burek i za jogurt.

U najgoroj varijanti, posle dobijanja licence za brata, sto ce ti uzeti max. dve godine, apsolutno bez grca, laganica, ako bas neces nista da radis, mozes da igras karte sa pacijentima u starackom domu, meris im pritisak i zoves hitnu pomoc kada im pozli, za nekih 22-25 dolara na sat, malo li je?

Koliko ja vidim ti si vec u Kanadi, kad dolazis?

Edited by down with the sickness, 15 June 2007 - 04:20.


#45 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 15 June 2007 - 08:55

QUOTE(drrasa @ 14 Jun 2007, 18:59) <{POST_SNAPBACK}>
Sto se tice motiva odlaska,ubedjen sam da ce mojoj deci biti bolje.


Bezpogovorno, neuporedivo i dalekoooo bolje. Sanse koje ce imati u zivotu u zemlji kao sto je Kanada daleko prevazilaze bilo sta o cemu su nasi roditelji mogli da mastaju za nas.

QUOTE(drrasa @ 14 Jun 2007, 18:59) <{POST_SNAPBACK}>
Zena i ja smo se pomirili
sa tim da nama mozda i nece biti tako dobro,ali zelimo njima da pruzimo sansu(imaju 2 i 4 god.)
Ne ocekujemo ni kule ni gradove, svestan sam da je pitanje da li cu moci da radim kao lekar
(posebno u Kanadi),ali opet mislim da ce nam biti bar za nijansu lakse nego sada


Jedini uslov da vam to ne padne tesko je da vam pruza zadovoljstvo da znate da ce se tezak rad koji cete morati da ulozite isplatiti mnogostruko i da ste zadovoljni u okruzenju u kojem mora da se radi da bi se bilo sta postiglo ali zato je sky the limit.

Srecan put!