Jump to content


Photo

odlazak u 38god.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
45 replies to this topic

#16 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 12 June 2007 - 10:08

QUOTE(den røde bussen @ 12 Jun 2007, 09:35) <{POST_SNAPBACK}>
Jahahahahahahaha. laugh.gif

Znaci da se znamo, ali pod nekim drugim imenom.

Naravno, mogu samo da naslucujem/nagadjam s kim imam cast. tongue.gif


Ne ne, na zalost ne znamo se, samo sam vec duze vreme pratio forum samo citajuci, pa sam par stvari naucio cisto gledajuci:)
(pogotovu kad se uglavnom slazem sa nekim)
A tackice su bile samo zato sto ne umem da brisem postove greskom poslate drugacije.

Edited by Sheridan, 12 June 2007 - 10:10.


#17 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 12 June 2007 - 15:06

NIje kasno. Kad odes kao mlad, onda posle 5-6 godina poblesavis pa ti krenu pundravci da hoces da se vratis (kao neki ljudi koje znam).
Ali kad odes stariji (kao ja i moj muz na primer, on je imao 35 a ja 33) onda ti treba par godina da se priviknes i ukotvis a onda, kad ti padne na pamet da ti je dosta tudjine i da bi da se vratis, imas vec toliko godina da si mudar i lenj za takve lude poduhvate.
Istina je da najbolje prolaze oni koji imaju sta da ponude (struku koja se trazi i koja je neutralna da ne bi morao tamo da se doskolavas ili nostrifikujes).
Sa 38 godina bi vec morao da imas dobro iskustvo i bogat CV.
Moj muz i ja smo oboje graficki dizajneri i bilo je dovoljno da na mitingu sa buducim sefom otvorimo web prezentaciju u kojoj je prikazano nase bogato iskustvo.
Za pet minuta smo dobili posao, oboje, u istoj firmi, za lovu koja je premasila nasa ocekivanja.
Svi ljudi koje znam prolaze jako dobro u Pragu. Naravno, oni koji nemaju skolu, ili imaju na pola zavrseni fakultet pocnu da peru sudove ili rade u prodavnici suvenira, za par meseci zakljuce da je zivot bedan i vrate se.
Nije kasno. Da nisam otisla, zazalila bih sto hiljada puta.

#18 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 12 June 2007 - 15:44

Ne vidim zašto bi bilo kasno.
A što se tiče toga da su ovi ovakvi a oni onakvi, pa svi su malo onakvi i malo ovakvi, niko nije divan i idealan.
A u Srbiju se uvek može vratiti ako tamo negde ipak ne bude bilo to.

#19 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 12 June 2007 - 15:56

kazete svi da se u srbiju uvek moze covek vratiti
kazem da se slazem
samo sta u slucaju ako covek ostavi neki iole pristojan posao u srbiji pa se razocara u zapad, sta ja znam, ocekivao je kule i gradove, mozda, pa da se onda vrati i bude opet golja, tesko je to

mislim da mu je stvarno olaksavajuca okolnost sto vodi svoje, to mnogo znaci, nemojmo se lagati
ja sam ovde sama skroz, nije lako, evo prolazim (opet) kroz period teske depresije
btw, otisla sam prosle godine

doduse, moja je prica nesto drugacija. cak ni ne radim jos uvek. mozda se nesto tada i promeni.

u svakom slucaju, vredi probati i videti. ne znas dok ne probas, uvek bilo i bice.

Pozdrav i sve najbolje!

#20 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 12 June 2007 - 16:46

QUOTE(drrasa @ 12 Jun 2007, 10:49) <{POST_SNAPBACK}>
POSTAVIO BIH 1 PITANJE:DA LI SE ISPLATI U 38 GOD.NAPUSTITI SRBIJU I SA ZENOM I DECOM
OTICI U KANADU ILI AUSTRLIJU I POCETI SVE PONOVO,DA LI JE KASNO ICI U TIM GODINAMA ?


Potpuno je nevazno sta mi mislimo. Tvoj zivot, tvoja odluka je u pitanju. Sta TI mislis? Zasto mislis da je vreme da ides, zasto mislis da je kasno?

#21 scepa

scepa
  • Members
  • 480 posts

Posted 12 June 2007 - 17:30

QUOTE(den røde bussen @ 12 Jun 2007, 03:39) <{POST_SNAPBACK}>
Ma to mi se ucinilo, pa sam i pitao za pojasnjenje.

...

Nista ti ne slusaj ovog Sheridana. To se on sa mnom interno sali. innocent.gif



...ma niko se nije ni ljutio, ...niti bilo sta, valjda tako jednostavno ispalo....ma da , kazem ti nisam mislio da generalizujem (znam da je tako zvucalo)...jer je generalizacija i predrasude medju najgorim stvarima koje mogu da se dese pre dolaska(i tokom zivota) u stranu(oj) zemlju(i)...

QUOTE(Viloticka @ 12 Jun 2007, 10:46) <{POST_SNAPBACK}>
Potpuno je nevazno sta mi mislimo. Tvoj zivot, tvoja odluka je u pitanju. Sta TI mislis? Zasto mislis da je vreme da ides, zasto mislis da je kasno?



btw...mislim da je ovo pravi odgovor....

Edited by scepa, 12 June 2007 - 17:31.


#22 korisnik

korisnik
  • Members
  • 5 posts

Posted 12 June 2007 - 19:34

QUOTE(drrasa @ 12 Jun 2007, 02:49) <{POST_SNAPBACK}>
POSTAVIO BIH 1 PITANJE:DA LI SE ISPLATI U 38 GOD.NAPUSTITI SRBIJU I SA ZENOM I DECOM
OTICI U KANADU ILI AUSTRLIJU I POCETI SVE PONOVO,DA LI JE KASNO ICI U TIM GODINAMA ?


Pitanje unapred da li se isplati je naravno besmisleno. Da li se nesto isplatilo mozes da ustanovis tek na kraju obracunskog perioda smile.gif

Odlazak sa familijom u tim godinama (jos ako su i deca poodrasla) je vrlo kompleksna stvar, pre svega iz razloga sto kada odes u drugu zemlju nemas vise mnogo vremena za greske i eksperimente.

Polazeci od pretpostavke da razlog za napustanje zemlje lezi u teznji za boljim zivotom, za razmisljanje bih nabacio samo par pitanja:

- Postoji li istinski konsenzus svih u familiji za taj plan?
- Postoji li pripremljena varijanta za brzo i adekvatno zaposlenje od kojeg ce moci da se izdrzava familija?
- Ako pocnes da radis sa 40 godina tamo, kolika ce ti biti penzija, eventualna naknada za nezaposlenost ili u slucaju bolesti? Da li cete moci da opstanete tamo sa tim primanjima?

Ako je na samo jedno pitanje odgovor "NE", ...

Licno mislim ako se u kasnijim godinama zapocinje iznova u inostranstvu sa komplet familijom a zeli se tamo ostati, onda taj "vremenski deficit" kasnog odlaska mora nekako da se nadoknadi (u prevodu: poneti ili naknadno doneti mnoooogo para sa sobom). Sa dobrom rezervom moze se familija na ovaj ili onaj nacin finansijski podupreti tako da se sigurnije izgura period dok deca ne stasaju i pocnu tamo da rade i zive samostalno. Sve ostalo su veliki rizici, ne zaboravi tamo ste, sto se tice egzistencije, prepusteni jedino sami sebi.

#23 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 12 June 2007 - 19:57

QUOTE(Maya Order @ 12 Jun 2007, 15:56) <{POST_SNAPBACK}>
kazete svi da se u srbiju uvek moze covek vratiti
kazem da se slazem
samo sta u slucaju ako covek ostavi neki iole pristojan posao u srbiji pa se razocara u zapad, sta ja znam, ocekivao je kule i gradove, mozda, pa da se onda vrati i bude opet golja, tesko je to

mislim da mu je stvarno olaksavajuca okolnost sto vodi svoje, to mnogo znaci, nemojmo se lagati
ja sam ovde sama skroz, nije lako, evo prolazim (opet) kroz period teske depresije
btw, otisla sam prosle godine

doduse, moja je prica nesto drugacija. cak ni ne radim jos uvek. mozda se nesto tada i promeni.

u svakom slucaju, vredi probati i videti. ne znas dok ne probas, uvek bilo i bice.

Pozdrav i sve najbolje!

prve tri godine su najteze
kad to preguras - dobro je wink.gif

#24 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 12 June 2007 - 20:18

Eh, često sam čuo za pravilo da je vreme za emigraciju prošlo u trenutku kada ti broj godina premaši broj cipela... samo što ja u to ne verujem.

Biću beslovesno bezobrazan i daću ti svoje mišljenje, a ti ga uzmi sa zrncem soli i radi s njim šta ti volja.

Sve zavisi od toga koliko ste otvoreni i radoznali.
Ako jeste, život u novoj državi će vam biti kao dečji san, zemlja igračaka. Toliko novih i drugačijih stvari od onoga na šta si se navikao, da ima da ti godinama ispadaju oči od lepih otkrića.

Meni je trebalo doooobrih 5 godina da primetim prve negativne stvari u Holandiji. U početku mi je bila kao san snova: zemlja koja izgleda baš onako kao neka fiktivna država koju bih ja stvorio od Srbije, da mi neko dozvoli da budem Neprikosnoveni Veliki Diktator. Sve što mi je u Srbiji smetalo --- ovde ili ne postoji ili je rešeno... sve moje stidljive ideje ne samo da su ostvarene, već daju rezultate, i svi se sa njima slažu...

Ako se odlučiš da odeš, pazi s kim se družiš. Posveti se "domaćima" umesto "našima", jer je malo naših koji su dobri i koji ti dobro žele.
Ne znam zašto, ali mnogo naših u Holandiji pati od neizlečivih napada pakosti. Ne mogu da svare ideju da negde u svetu postoji društvo koje funkcioniše. Koliko vidim na internetu, ni u Kandi nisu drugačiji. Prosto pucaju od pakosti što se Kinezi još nisu poklali sa Crncima i što se u Kvebeku još uvek nisu napravili konclogori za sve one koji ne govore Francuski. Naravno, ako se "naši" geopolitički proroci pitaju, to je samo pitanje dana, danas il sutra u tvojoj novoj domovini ima da izbije još gori i krvaviji rat nego na Balkanu, ... jer "ničija nije do zore gorela"...
roflmao.gif

Čast izuzecima, ali većina naših iseljenika gradi najluđe teorije o poreklu blagostanja i političke stabilnosti u državama u kojima žive. Ili im je neko drugi to dao na tacni, ili su to nekom oteli, ili je to blagostanje propaganda...sve, sve, samo ne ideja da su bili pametni i "domaćinski" vodili svoju državu....

"Naši" će te svim snagama plašiti od domaćih. Nemaš pojma koliko sam se naslušao priča da su Holanđani teške p*čke i da će me kad-tad zajebati, i da su mi samo "naši" spas...
I evo. šesnaest godina kasnije, ti ogavni Holanđani su prema meni bili dobri k'o lebac, a jedini koji su me za-ebali ili to iz sve snage pokušali su moji vajni "zeeeme", onako, "po naški".

Još jednom, ako ste radoznali i željni novih ideja, biće vam sasvim OK.

#25 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 12 June 2007 - 20:40

QUOTE(Yossarian @ 12 Jun 2007, 21:18) <{POST_SNAPBACK}>
Eh, često sam čuo za pravilo da je vreme za emigraciju prošlo u trenutku kada ti broj godina premaši broj cipela... samo što ja u to ne verujem.

Biću beslovesno bezobrazan i daću ti svoje mišljenje, a ti ga uzmi sa zrncem soli i radi s njim šta ti volja.

Sve zavisi od toga koliko ste otvoreni i radoznali.
Ako jeste, život u novoj državi će vam biti kao dečji san, zemlja igračaka. Toliko novih i drugačijih stvari od onoga na šta si se navikao, da ima da ti godinama ispadaju oči od lepih otkrića.

Meni je trebalo doooobrih 5 godina da primetim prve negativne stvari u Holandiji. U početku mi je bila kao san snova: zemlja koja izgleda baš onako kao neka fiktivna država koju bih ja stvorio od Srbije, da mi neko dozvoli da budem Neprikosnoveni Veliki Diktator. Sve što mi je u Srbiji smetalo --- ovde ili ne postoji ili je rešeno... sve moje stidljive ideje ne samo da su ostvarene, već daju rezultate, i svi se sa njima slažu...

Ako se odlučiš da odeš, pazi s kim se družiš. Posveti se "domaćima" umesto "našima", jer je malo naših koji su dobri i koji ti dobro žele.
Ne znam zašto, ali mnogo naših u Holandiji pati od neizlečivih napada pakosti. Ne mogu da svare ideju da negde u svetu postoji društvo koje funkcioniše. Koliko vidim na internetu, ni u Kandi nisu drugačiji. Prosto pucaju od pakosti što se Kinezi još nisu poklali sa Crncima i što se u Kvebeku još uvek nisu napravili konclogori za sve one koji ne govore Francuski. Naravno, ako se "naši" geopolitički proroci pitaju, to je samo pitanje dana, danas il sutra u tvojoj novoj domovini ima da izbije još gori i krvaviji rat nego na Balkanu, ... jer "ničija nije do zore gorela"...
roflmao.gif

Čast izuzecima, ali većina naših iseljenika gradi najluđe teorije o poreklu blagostanja i političke stabilnosti u državama u kojima žive. Ili im je neko drugi to dao na tacni, ili su to nekom oteli, ili je to blagostanje propaganda...sve, sve, samo ne ideja da su bili pametni i "domaćinski" vodili svoju državu....

"Naši" će te svim snagama plašiti od domaćih. Nemaš pojma koliko sam se naslušao priča da su Holanđani teške p*čke i da će me kad-tad zajebati, i da su mi samo "naši" spas...
I evo. šesnaest godina kasnije, ti ogavni Holanđani su prema meni bili dobri k'o lebac, a jedini koji su me za-ebali ili to iz sve snage pokušali su moji vajni "zeeeme", onako, "po naški".

Još jednom, ako ste radoznali i željni novih ideja, biće vam sasvim OK.


Neverovatan slucaj. Covek zivi u jednoj od najliberalnijih zamalja na svetu i citav post napisa o "nasima". Cudno...
Izvini, zbog koga si se ti preselio u Holandiju? Zbog sebe ili da proucavas "nase"?

Bez namere da skrecem temu ili da branim bilo koje "nase".

U vezi teme:

Odlazak u stranu zemlju na duze vreme zahteva bolje poznavanje iste, bar jedno putovanje pre konacnog preselenja, poznavanje bar engleskog jezika i sto brza integracija u istu. Skola, jezik, neka sportska, rekreativna udruzenja i ostalo. Posao naravno, podrazumeva se.
Sto manje sedenja kuci uz TV-SAT.

Uopste nije bitno kakvi su drugi ljudi niti je moguce napraviti neku generalnu sliku. Sto ljudi sto cudi. Ako niste u stanju da organizujete vas socijalni zivot u Srbiji, mala je verovatnoca da ce vam to lakse uspeti u inostranstvu. Opet, jednom se zivi, ko voli nek izvoli. Sve ima svoje posledice.

Jedno je sigurno, svaki pocetak je tezak ali ako nesto stvarno zelite, u zemljama u kojima funkcionise sistem mozete uspeti. Na vama je.

#26 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 12 June 2007 - 20:45

QUOTE(Yossarian @ 12 Jun 2007, 22:18) <{POST_SNAPBACK}>
od neizlečivih napada pakosti.


You betcha!

QUOTE
Ne mogu da svare ideju da negde u svetu postoji društvo koje funkcioniše. Koliko vidim na internetu, ni u Kandi nisu drugačiji. Prosto pucaju od pakosti što se Kinezi još nisu poklali sa Crncima


A tek da cujes terminologiju koja se koristi da se govori o svima koji nisu "nashi" i da vidis kisela im lica.

QUOTE
se naslušao priča da su Holanđani teške p*čke i da će me kad-tad zajebati


Ja sam, u ovo malo kontakta sa gujacnopom koji sam imao za sve ove godine (nekoliko sati, kad se sve zbroji), jednostavno rekao da se ne slazem sa njihovim ocenama (izazvavsi kolutanje ocima i, verovatno, naknadno palacanje otrovnog jezicka) i da ih nista ne tera da ostanu ovde ako vec toliko pate i ako misle da bi im negde drugde bilo bolje.

Naravno, istina je da kiselim licima nigde ne moze biti bolje. Oni svoju nesrecnu egzistenciju sobom nose gde god da odu.

#27 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 June 2007 - 02:05

Nije kasno sigurno. Ja sam imao 34. Nije neka bitna razlika. Ako dozvolis da primetim, malo si neodlucan. To nije dobro. Ja kad sam resio da idem, kad mi se sve smucilo, mogao sam da imam i 58, cini mi se da bih otisao. Druga stvar, termin isplativo je diskutabilan. Zavisi sta ti pod tim podrazumevas. Zivot dostojan coveka u 21 veku ili nesto drugo.
Ako bi se malo otvorio, npr. cime se bavis, mogao bih da ti dam korisne informacije, bar ja tako mislim.
Nego, vidis kako tebi ljudi izlaze u susret sto si potencijalni imigrant, ja sam postavio pitanje za prelazak u Cesku, Prag, niko nece A da kaze, bas ne razumem.
Srecno

#28 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 June 2007 - 02:07

Pazi, u krajnjem slucaju, ako ne bude "isplativo" tebi, ivojoj deci ce biti sigurno, za razliku od ostajanja u Srbiji. Malo li je?

#29 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 13 June 2007 - 02:31

I ja sve vise razmisljam o tome da odem odavde.
Ako mi propadne neka kombinacija za jedan posao u Francuskoj, apliciracu za kanadsku iseljenicku vizu.
I necu se vracati, uopste.
Imam 28,5 godina, prepun CV 2 jezika tecno govorim, sa 2 se sluzim, i nemam vise snage da se smucam po Srbiji.
Zivot je lep i treba ga iskoristiti na pravi nacin.
Ovo ovde nije zivot, nego zivotarenje i zatvor otvorenog tipa.

#30 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 13 June 2007 - 06:12

QUOTE(100% @ 12 Jun 2007, 21:40) <{POST_SNAPBACK}>
Neverovatan slucaj. Covek zivi u jednoj od najliberalnijih zamalja na svetu i citav post napisa o "nasima". Cudno...
Izvini, zbog koga si se ti preselio u Holandiju? Zbog sebe ili da proucavas "nase"?



Verovatno sam preterao rekavši da je "malo" naših koji su OK. Imam ih jako malo u bliskom okruženju a ti su OK face.
Hteo sam samo da čoveka pripremim i na one naše koji će ga ubeđivati da je nova država težak promašaj, da se i on kao i oni zeznuo što je ikada došao.
Nije lako kada si u drugoj državi a ljudi sa kojima razgovaraš imaju pesimistične stavove o svemu čega se latiš, o svakom planu ili ideji. Sve je "teško", "ne može". A ima i takvih koji kao u košarci pokušavaju da stanu ispred tebe i zaklone ti vidik, ne daju ti da svojim očima vidiš kako je, dok ti ne objasne šta treba da vidiš i kako treba da gledaš.

Poenta je bila --- kad tamo stigneš, gledaj svojim očima i misli svojom glavom, nauči jezik i sam se raspituj na izvoru informacija a ne preko "rekla-kazala", "ovaj to zna" i "onaj će da ti sredi". Nema potrebe, sva informacija je savršeno dostupna i na internetu i po brojnim brošurama, a službenici, opštinski i ini, su predusretljivi i ne izmišljaju svakojake izgovore da te vrate sa šaltera.

Naravno da nisu svi naši takvi, kao što sam opisao, ali mene je to jako iznenadilo u vreme kada sam došao. Sada se valjda i profil imigracije promenio, možda je moje iskustvo zastarelo.

U svakom slučaju, smatram da sa 38 godina uopšte nije kasno. Mislim da neke od država koje imaju zvanične procedure za prijem useljenike (Kanada, Australija, Novi Zeland) imaju gornju starosnu granicu od 45 godina za glavnog podnosioca zahteva, ali neke je uopšte ni nemaju.

Penzija je takođe važna stvar, ali postoji mogućnost da se u penziono svakog meseca uplaćuje više, da bi se nadoknadile godine koje su provedene izvan države. Penzioni programi su na individualnoj osnovi i vrlo su fleksibilni.

Na kraju krajeva, Vilotićka je savršeno u pravu: uopšte nije važno šta "mi" mislimo.

Edited by Yossarian, 13 June 2007 - 06:16.