Jump to content


Photo

PORTUGAL


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
43 replies to this topic

#1 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 27 May 2006 - 15:52

elem, svaki savet je dobrodosao.

Gde ici na letovanje u Portugal u periodu 07 - 22 jul, da li je dobar samo Algarve ili ima jos neki drugi area, koje gradove preporucujete kao spoj dobre plaze i relativno zanimljivog nokturnalnog sadrzaja, od cega se treba cuvati, na sta treba obratiti paznju, kako se krecu cene hotela i apratmana etc

Da li uopste postoji neko mesto gde je voda relativno mirna i nema puno vetra + ogromnih talasa (moze da se pliva), buduci da je cela zemlja na otvorenom moru ?

Insajderi i autsajderi, I`m all ears.

Edited by Allegra, 27 May 2006 - 15:59.


#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 May 2006 - 09:20

Ne znam ništa o P, ali izgleda veoma zanimljivo (posebno me zanima sadržaj ovih bačvi)...



#3 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 28 May 2006 - 11:14

tamo na tim udaljenim ostrvima je valjda uvek lepo, osim zimi, kada je stalno bura. koliko sam ja shvatio pored same portugalske obale prolaze hladne struje, tako da je more skoro uvek hladno. kada sam boravio tamo, tokom druge polovine septembra, gotovo da se niko nije kupao i samo su pikali fudbal na plaži.

vino je, razume se, veoma lepo.

uživao sam u severnom gradiću koimbri (imao sam i jako lepo društvo), zatim na izletištu sintri nedaleko od lisabona. ja volim gradove, pa sam proveo puno vremena, u stvari, obilazeći lisabonske sokake. sam lisabon je veoma skup, ali izvan njega i nije tako drastično skupo. portugal mi se čini kao zemlja pesnika i boemije, premda na ulicama grada može da bude opasno noću...

i tako... oko specifičnosti vezanih za plaže, možeš konsultovati niknejma 'dddejan', koji se i uključuje na forum iz lisabona.

vino, plodovi atlantika, sunce, fudbal, neki lepi kolači koji podsećaju na princes-krofne, kafa isključivo sa mlekom, lepe preplanule lisabonke u brojnim parkovima, muzeji, šume, udaljeni jezuitski manastiri, masonski dvorci, keramika, koimbra, jazz lisbon by night...

...ako ikada budem bio enormno bogat, kupiću apartman u lisabonu, pored naravno vikendice u planinskim selima krita.

Edited by cybersrk, 28 May 2006 - 11:16.


#4 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 28 May 2006 - 13:38

Uff, sve zvuci sjajno, osim te hladne struje

Razmisljala sam i o ostrvima, ali tamo je nemoguce izbeci vetar, a i nisam sigurna koliko daju pravu sliku PT-a, npr ja sam prosle godine na Majorci imala utisak kao da sam u Nemackoj. rolleyes.gif
Lisabon bih svakako htela da obidjem detaljno nekom drugom prilikom.
Hvala za info

#5 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 28 May 2006 - 16:41

ako ti je do plaze i kupanja, probaj prvo da napunis kadu hladnom vodom i potom ubacis kofu punu kockica leda. bucni se, pa ako ti se svidi, pt je za tebe. wink.gif


coimbra, porto & lisboa wub.gif
bakalar i vino. Hail.gif


kada planiras? u spaniji postoje bonohotel i jos par firmi koje prodaju vaucere za spavanje po [spaniji i] portugalu. jedino je vazno na vreme napraviti rezervaciju, unapred dobro isplaniravsi marsutu, i spavas po hotelima sa **** i ***** za smesnu lovu ('99 je bilo u redu velicine 30-60€]. kazem na vreme, jer je broj soba u hotelima sa kojima ove agencije raspolazu ogranicen.

ako te zanima, trebalo bi da jos uvek imam negde excel fajl sa 20denevnom marsutom od lisabona navise.


p.s. na slici iznad, slikanoj sa dokova na uscu duero-a u okean [strana vinskih podruma] sasvim levo se vidi jedna izolovana kucica. na gornjrm spratu je "museu rómantico" [krajnje nebitan], a u suterenu je lokal udruzenja proizvodjaca portoa. najlepsi pogled sa terase u celom gradu i mogucnost da probas neke od vise stotina raznih vrsta i berbi portoa, sve na jednom mestu. ne sluze nista od hrane (osim pecenih badema wub.gif, i maslina), tako da ako si "rasplozen/a" za otvaranje novih vidika, bolje prethodno nesto hasati u gradu.

ako ides u turisticki obilazak vinskih podruma, preporucujem "calem" [jednoglasno izabran za najbolje prilikom prve popodnevne degustacije na gorepomenutoj terasi]. i nemoj piti ono sto serviraju za turiste.
u samom podrumu, cene su nesto nize, a i imas sigurnost da je to sto kupujes zaista to sto je i na etiketi.

ako volis belo vino, probaj vino verde, a ni sirevi im nisu bas za bacanje.
fast food: bilo koji brazilski.

u koimbri biti uporan i cekati na sto u kafanici preko puta katedrale [la velha see]. fados i jare u vinu.

disclaimer: ko sam pojede ovde celu porciju jareta, rizikuje da preko noci ode "bogu na ispovest". pisac ovih redova je samo zahvaljujuci dugotrajnoj setnji oko hotela u 4 ujutru izbegao tu zlu kob.

sve u svemu, plaze i more [okean] su shit (algarve excluded unsure.gif ), a gastronomija i kulturno utabavanje stopala su vrlo preporucljivi.


what about madeira?


[end of part I]

Edited by voja i, 28 May 2006 - 16:42.


#6 dddejan

dddejan
  • Members
  • 1,413 posts

Posted 28 May 2006 - 23:06

portugal nije za seka-perse biggrin.gif
samo za morske vukove koje procenat porta/ruma u krvi brani od ledene vode i vecite promaje
potsetnik: ne pomisljaj da dolazis bez dobrih djozluka za sunce

jos nisam posetio algavre (ali su moji prijatelji odusevljeni plazama), motam se samo oko lisabona i jedina dalja plaza na kojoj sam bio a gde mozes da uzivas u mirnom (ali hladnom) kupanju je u nacionalnom parku arrabida iznad setubala. to je zaliv opkoljen planincugama pa je i voda mirna i ne vuce promaja i ovce na broju...



to je i mali gradic odnosno mozes i da letujes, ali su i setubal i lisbon daleko. nisam siguran da je ovde moguce naci pristojnu kombinaciju urabanog i plaze za letovanje.

odmah ispod zaliva u setubalu je troia, sa fenomenalnim plazama, hotelima i golf terenima...
ali je to opet okean, hladno je a struja vuce kao da si na reci
kad sam bio tamo je 98, bio je izbor za mr. world... wink.gif
odande si ferijem preko zaliva u setubalu, ali nikad nisam provodio vreme u gradu i ne znam kakav je



ja sam par puta nalazio hotele za grupe prijatelja u lisabonu i nikad nisam imao problema, jeftinije je nego sto ljudi ocekuju od glavnog grada. zavisi naravno sta ocekujes od hotela, ali oko rossia (die centar) mozes da nadjes pristojan hotel pocev od samo 50€/double. van grada ne znam kako se krecu cene.

Edited by dddejan, 28 May 2006 - 23:23.


#7 tamarindajuice

tamarindajuice
  • Members
  • 223 posts

Posted 29 May 2006 - 09:25

Algarve je prepun i preskup tokom letnjih meseci, pa je za izbegavanje! Inace, najlepsi deo je zapadni, visoke stene sa uvucenim malim pescanim plazama. Voda zna da bude veoma prijatna (temperaturno). Deo do Spanije je dosadan, kms & kms plaza(e).

Moj favorit je tzv. costa alentejana, dakle obala Alenteja. Porto Covo, Vila Nova de Milfontes , Sines (industrijsko mesto, ali veoma prijatno i ima http://fmm.com.pt/), Ilha do Pessegeiro (sa predivnom plazom ~4-5 km odmah pored i prosecno 20-ak ljudi u julu!!!; kao i jednom kafanicom tipa "na kraju sveta").
http://img150.imagev...85_HPIM3502.JPG
http://img32.imageve...93_HPIM3494.JPG

Da se nadovezem na dddejan-ovu pricu, Setubal je cuven kao mesto gde je jede dobra riba i moze naci dobar moscatel (vrsta slatkog vina, strucnjaci neka bace definiciju).

Takodje severno od Porta moze biti veoma zanimljivo, u zavisnosti od okeana. Jeste da je dosta otvoreniji, ali je veselo i sa talasima.

Btw, ne mogu reci da sam fan plazovanja. Samo ih je jako tesko izbeci wink.gif

#8 dddejan

dddejan
  • Members
  • 1,413 posts

Posted 29 May 2006 - 17:24

QUOTE(tamarindajuice @ 29 May 2006, 09:25)
Ilha do Pessegeiro (sa predivnom plazom ~4-5 km odmah pored i prosecno 20-ak ljudi u julu!!!

ja sam planirao, ako imam vremena, da sa prijateljima zapalim kolima i kampom juzno od lisbona plazama, pa sam gledao na google earth-u koje plaze su dobre iz satelita. ilha je jedna od tih koje sam odsmekao, izgelda fantasticno, nisam samo znao kako se zove.

naravno, sad se plan izjalovio, nema se vremena... sad.gif
a mrzi me da idem vikendom, daleko je i uvek su guzve na putevima.

#9 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 29 May 2006 - 23:18

prvo, sagres. kraj sveta, najjugozapadnija tacka evrope. henrijeva navigaciona skola i zaliv iz koga se kretalo u istrazivanja.
vetar pici, voda ledena, fenomenalni pejzazi.
nocu bude ledeno, svi se nabiju u bukvalno dva bara u gradu i bude super:)




lagos, negde nasred algarvea, voda vec toplija, plaze male ali picture perfect.




konacno, tavira. jako interesantan gradic na uscu reke, skoro do spanske granice. ispred grada, kao velika spageta duz obale, pescano ostrvo. voda 30 stepeni smile.gif





#10 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 30 May 2006 - 05:10

ko ne ode u sagres,
ne može sebe smatrati za Evropljanina... tongue.gif

#11 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 30 May 2006 - 05:13

nego, da izlečim komplekse stečene rezultatom gay-poll-a:

- kupao sam se u portugalu krajem septembra!
(paco da arcos)

QUOTE
portugal nije za seka-perse!


#12 dddejan

dddejan
  • Members
  • 1,413 posts

Posted 30 May 2006 - 05:38

QUOTE(cybersrk @ 30 May 2006, 05:13)
nego, da izlečim komplekse stečene rezultatom gay-poll-a:

pa sta mislis da morski vukovi rade na onim dugim krstarenjima, mesecima bez zena, a crnci se razmahali veslima ... tongue.gif

#13 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 31 May 2006 - 09:35

ili obratno, matori, ili obratno...



ph34r.gif

#14 Azilant

Azilant
  • Members
  • 6 posts

Posted 16 June 2006 - 12:18

QUOTE(cybersrk @ 31 May 2006, 08:35)
ili obratno, matori, ili obratno...



ph34r.gif



Preporucujem Albufeira. Geografski je odlicno, jer ako uzmes rent-a-car, mozes "skoknuti" i do Seville (1.5 sata voznje) , a oko Albufeir-e ima dosta finih plaza.

Lisabon je 2 sata voznje udaljen, odlican je grad..sretno ako ides tamo autom..malo sam se gubio....
Ukratko, odlican izbor..kada ostarim tamo selim...
Pozdrav svima!!

#15 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 18 June 2006 - 17:43

Portugal photo-page