Jump to content


Photo

PORTUGAL


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
43 replies to this topic

#31 Billy B

Billy B
  • Members
  • 526 posts

Posted 06 June 2007 - 10:05

dodjoh juce.
bio u sinesu, porto covo-u i lisabonu.
mnogo lepo.
ali pomalo dosadno. niigde nema ljudi po ovim manjim mestima....
bice i slika kasnije.

#32 Billy B

Billy B
  • Members
  • 526 posts

Posted 08 June 2007 - 07:22

lisce prekriva lisabon

Attached Files



#33 Billy B

Billy B
  • Members
  • 526 posts

Posted 08 June 2007 - 07:25

vasco

Attached Files



#34 Billy B

Billy B
  • Members
  • 526 posts

Posted 08 June 2007 - 07:27

sines

Attached Files



#35 tamarindajuice

tamarindajuice
  • Members
  • 223 posts

Posted 12 June 2007 - 14:51

QUOTE(Billy Parsons @ 8 Jun 2007, 07:22) <{POST_SNAPBACK}>
lisce prekriva lisabon

Xexe... Largo do Carmo, (bio doskora) lep trgic za pobeci od turista.
Inace to drvo koje cveta je moje omiljeno u Lx, zovem ga jacarandá, ne znam kako se zove na drugim jezicima.
Btw, nocas je velika festa u gradu, 13.06. je Santo Antonio, dan zastitnika Lisabona. Sardine ce da stradaju kao prasad u matici ph34r.gif
Ipak postoji i urbanija varijanta od vasara sa sardinama, sangrijom i majoranom, http://www.popularsoundclash.com/ blizu Adamastora. Ko se zadesi u blizini zazaliti nece...

#36 Billy B

Billy B
  • Members
  • 526 posts

Posted 13 June 2007 - 10:51

a jesi li primetila ove momke po gradu? wink.gif

Attached Files



#37 tamarindajuice

tamarindajuice
  • Members
  • 223 posts

Posted 13 June 2007 - 19:40

Cuj momci, deliye wink.gif

#38 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 01 July 2007 - 15:09

Evo nekoliko utisaka i od mene, doduse samo iz Lisabona i Porta.
Nije mi jasno sta imaju u vidu oni koji tvrde da je Lisabon jedan od najljepsih gradova Evrope. Lisabon iznenadjuje skromnoscu arhitekture. Jedina stara gradjevina koja je impozantna je manastir u Belemu. Centar Lisabona u smislu arhitekture izgleda prilicno skromno, ne jace nego centar BG, naprimjer.

Doduse, ima nekoliko stvari zbog kojih je Lisabon sjajan grad. Prvo polozaj na brjegovima na velikoj vodi. U blizini je i okean sa predivnim plazama. Super. Drugo, Lisabon izgleda kao veoma otvoren i tolerantan grad. Takvih je malo u citavoj Evropi. Crnci, Arapi, Indusi, melezi, veoma razliciti ljudi. Crnci ulicni sviraci. Crnci klosari. Crnci biznismeni. Crnci boemi i pjesnici. Crnci transvestiti. Mnogo turista, ali ne bas toliko strasno mnogo. T.j. podnosljivo. Trece, Lisabon zivi 24 sata dnevno. Mozete izaci u 2 sata nocu da pojedete bakalar i vino ili popijete kafu u cuvenoj A Braziliera. Na ulici je uvijek pomalo karneval.

Cudi me zasto ljudi kazu da je Lisabon skup. Ja nisam bogat, ali mi je iskustvo da je Lisabon jedna od najjeftinijih prestonica Evrope, slicno kao BG. Sta onda reci za Rim ili Moskvu ili London? Mnogo jednostavnih restorana gdje se moze odlicno pojesti za 10 eura.

Takodje, ne mislim da vam je za Lisabon potreban vodic, osim mozda dobre knjizice. Javni prevoz je odlican, grad je otvoren, mozete se provozati i naci mjesta koja vam odgovaraju. Opet, to nije Moskva ili London.

Istina je da je Portugal prilicno boemska zamlja. Klosari, pijanice i prosto ludaci su vazan element gradskog dekora.

Porto je po meni ljepsi od Lisabona. Ima jos ljepsi polozaj, Douro je predivna rijeka. Cudan, oronuo stari grad. Prekasni mostovi i panorame. Pored se nalazi centar iz XIX i pocetka XX vijeka, koji je mocan, ali takodje oronuo i skoro napusten. Taj grad je stalno bjezao od samog sebe, tako da narod zivi u predgradjima. U centru uvece dominiraju klosari, ludaci i galebovi koji jezivo krice. Sve to u kombinaciji sa oronulim starim zgradama ostavlja cudan utisak. Za razliku od Lisabona, Porto nije veseo, vec zamisljen, povucen u sebe. Turista uopste nema mnogo, po kriterijumima danasnje Evrope. Ima vise impozantnih starih zgrada nego u Lisabonu.

Portugal je lijepa zemlja. Ako bih birao grad za zivot, Lisabon bi zaista bio jedan od prvih kandidata.

Zemlja ima sjajnu infrastrukturu - mostove, zeljeznice, metroe, auto-puteve. Skoro sve je izgradjeno u posljednjih 15-k godina uz pomoc EU, vidljivo je da je prije toga to bila prilicno siromasna zemlja, mozda siromasnija od SFRJ. Doduse, moj prijatelj Portugalac mi objasnjava da je u toku blaga ekonomska kriza i da Portugal ponovo pocinje zaostajati za Evropom. Ja to nisam primijetio, ali statistike kazu da su ga vec pretekli Grcka, Slovenija i Ceska, a da su mu za petama Madjarska i Estonija.

#39 Billy B

Billy B
  • Members
  • 526 posts

Posted 04 July 2007 - 19:49

a jel znas da je jedan od najvecih zemljotresa svih bvremena bio bas u lisabonu pre 300-400 god?
sravnjeno sve i zato nema starijih zgrada.

#40 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 04 July 2007 - 23:15

Od 1755. je proteklo dosta vremena. Lisabon je planski ponovo gradjen nakon zemljotresa. Sada je nemoguce zamisliti kako je to izgledalo prije zemljotresa. Ona centralna cetvrt Baixa nije predstavljala pravougaonu mrezu ulica sa jednoobraznim bijelim petospratnim zgradama, vec mnogo zamrsenije, krivudavije gradsko jezgro.
Cini se da djelovi Lisabona koji nisu na brjegovima leze na vrlo mekoj zemlji, skoro zivom blatu, pa su u zemljotresu citave cetvrti otisle pod zemlju.
S druge strane, impozantni manastir na Belemu stoji i cini se da nije pretjerano stradao u zemljotresu.

Centar Lisabona je obnavljan u drugoj polovini XVIII vijeka, negdje do 1800.
Uzmimo BG: osim kalemegdanskih tvrdjava tu nije bilo skoro nicega sve do neke tamo 1850. T.j. u BG i nema zgrada koje su starije od tog datuma, a vrlo ih je malo koje su izgradjene prije XX vijeka. Malo sam zaboravio: kada ono bjese izgradjena crkva Sv. Marka?
Uzmimo Moskvu: taj grad je skoro potpuno izgorio 1812. i posle toga temeljno rekonstruisan. Danas ima jako malo gradjevina koje su starije od te godine, mogu se na prste prebrojati.
Uzmimo S. Petersburg: Tu nije bilo nicega do 1703. osim smrznute mocvare. Prve jace zgrade su se tamo pojavile tek negdje oko 1730.
Uzmimo London: Bio je neki strasni pozar koji je progutao pola Londona, samo se ne mogu sjetiti koja to bjese godina, cini mi se 16**, podsjetite me?

Zanimljivo je da Porto u smislu starije arhitekture i raskosnih zgrada izgleda jace od Lisabona. Ovdje imam u vidu i stare katedrale iz srednjeg vijeka, kao i centar iz XIX vijeka. U Lisabonu se jasno vidi koliko je Portugal bio svjetska imperija, a u isto vrijeme zaostajao za Evropom tokom citavog XIX, pa sve do polovine XX vijeka.

#41 lostfanforever

lostfanforever
  • Members
  • 502 posts

Posted 05 July 2007 - 00:39

bio neko u Gimaraesu? je li cemu?

#42 Kartman

Kartman
  • Members
  • 236 posts

Posted 05 July 2007 - 05:41

QUOTE(Marko @ 1 Jul 2007, 15:09) <{POST_SNAPBACK}>
Zemlja ima sjajnu infrastrukturu - mostove, zeljeznice, metroe, auto-puteve. Skoro sve je izgradjeno u posljednjih 15-k godina uz pomoc EU, vidljivo je da je prije toga to bila prilicno siromasna zemlja, mozda siromasnija od SFRJ.


Potpuno si u pravu. U Portugalu sam bio krajem 80-tih i putovao sam železnicom koja je tada vidno zaostajala za železnicama SFRJ. Od Lisabona do Lagosa se putovalo 4 sata (200 kilometara, čini mi se) parnom lokomotivom u vagonima treće klase. Primera radi, ja treću klasu (vagon bez kupea, drvene klupe) uopšte ne pamtim, a poslednja parnjača je kod nas otišla u penziju krajem 70-tih godina, kada su sve pruge elektrificirane. Sobe smo i u Lisabonu i Lagosu nalazili na samim železničkim stanicama, od starijih žena koje su sačekivale turiste. U međunarodnom vozu Lisabon-Madrid smo upoznali Norvežane kojima su na stanici u Lisabonu ladno prodali rezervaciju za kupe i sedišta koja uopšte nisu postojala. U Lisabonu sam video najmanji tramvaj na svetu, otprilike trećina tramvaja (bez prikolice) kakve možeš danas videti u Beogradu. Sećam se da smo se čudili kako je uopšte bilo moguće da su ih onakve kakvi su baš te godine kada smo bili tamo primili u EU - oni su za SFRJ tada zaostajali 5-15 godina, u zavisnosti koji aspekt ekonomije/transporta/turizma posmatraš.

S druge strane, Portugalci, su nas zaista šarmirali. Jako ljubazni ljudi koji su, za razliku od Španaca, želeli da pričaju sa turistima (tada ih nije bilo mnogo), a i govorili su strane jezike daleko bolje nego bilo koja mediteranska nacija na potezu od Lisabona do Grčke. Sam Lisabon je zaista po atmosferi i veličini samog gradskog jezgra pomalo podsećao na Beograd tih godina. Od svih evropskih gradova koje sam u to vreme obišao Lisabon je jedini na koji pomislim i zapitam se "a kako li to sada izgleda?".

#43 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 06 July 2007 - 01:33

Kartman,
Pa, eto, bas smo kompatibilni, ja sam upravo otud i cesto sam se pitao: "A kako je to izgledalo prije 20 godina?"

Ti maleni arhaicni tramvaji i dalje krstare po centru grada vozajuci uglavnom turiste, ali i lokalce. Jako su simpaticni i namjerno su ih zadrzali.

Kada bi sada otisao tamo, ponegdje bi jos prepoznao siromasni Portugal, onaj od prije 20 godina. Ali, vrlo rijetko. Da li je Lisabon imao ikakav metro 80-h?

U principu, infrastruktura je sjajna, na nivou njemacke. Zeljeznica, auto-putevi do udaljenih sela, petlje, mostovi, prosto da ne vjerujes koliko je takvih stvari izgradjeno. Aerodrom u Lisabonu je prometan na nivou velikih evropskih. Aerodrom u Portu je manje prometan, ali nov i fantasticno savremen, jedan od najboljih u Evropi. Metro u Portu takodje. Gradski autobusi i tramvaji su tacni, novi i cisti. Nove zgrade univerziteta u Portu su veoma savremene i dobro sredjene. Sve karte i informacije o putovanju po gradu ili van grada mozes dobiti na automatima, koji besprekorno rade.

Zanimljivo je da je infrastruktura u Portu jos savremenija nego u Lisabonu (ili skoro bilo kom gradu u kome sam bio), jer je u Portu sve izgradjeno za EURO 2004. po posljednjem slovu tehnike, a Lisabonu je mnogo toga bilo i ranije.

Ukratko, Lisabon izgleda sjajno, jer sada ima sve sto bi jedan velegrad trebalo da ima.

Zanimljivo je da je moj prvi utisak o Portugalu bio siromastvo i skromnost, neuobicajeno za Evropu. Prosto, tako se namjestilo. Slijecemo u Lisabon i uzimamo autobus do centra. Stizemo u centar, koji je prilicno prazan. Idemo prema glavnoj zeljeznickoj stanici i gledamo relativno skromne ulice. Kako izlazimo iz centra i idemo ispod Alfame sve izgleda veoma zapusteno i neuredno. Stizemo na zeljeznicku (Santa Apolonia) koja izgleda skromnije od zeljeznicke u Niksicu. (Moja pratilja primjecuje da je Lisabon najvise podsjeca na Tunis. Meni lici na Podgoricu.) Prije voza trazimo da prezalogajimo i nalazimo samo dva snack-bara, jadna i siromasna. U njima sjede poluklosari. Dajemo 8 eura za 2 mala, bajata sendvica, pri tome nam niko ne daje racune.
Voz je odlican, brz, tacan, udoban. Stizemo u Porto i sijedamo u taxi. Vozi nas nevaspitani, ruzni taksista, koji ne moze da nadje adresu, pa ljutito vice na nas na portugalskom. Start mu je oko 5 eura. Vozimo se po centru Porta koji izgleda neshvatljivo zapusten. Konacno taksista nalazi adresu i za kratku voznju (manje od 2 km) ispostavlja racun: 6,5 eura. Ja mu dajem deset, on ljutito mrmlja i vraca mi 2 eura. Na moj zahtjev da mi vrati citav kusur, on samo izbacuje nas i torbu i ljutito odlazi. Ja odlazim na spavanje sa zakljuckom: ove pod hitno izbaciti iz EU i ubaciti nas.

No, sve je to prvi utisak. Tek posle smo vidjeli sta je Portugal. U odnosu na nas je to veoma bogata i organizovana zemlja, tako da iz nase perspektive nema velike razlike izmedju Portugala i Njemacke. (Otprilike kao sto Rumun 80-h ne bi uocio bas znacajnu razliku u razvijenosti izmedju Makedonije i Slovenije.) Centar Lisabona vrvi od zivota, mi smo prosto naisli u takvo vrijeme. Ima da se odlicno jede za male pare. Skromna Santa Apolonia je ostala iz proslih vremena, sada Lisabon ima novu zeljeznicku stanicu (Oriente) od koje zastaje dah. Ogromna i savremena, kao i sve sto je okruzuje. Centar Porta je prekrasan, zapusten i napusten po nekakvim nejasnim razlozima (to mi je ostalo misterija), ali je sve ostalo uredno i veoma moderno.

To je jedan od najjacih utisaka iz Portugala: koliko je izgradjeno za 15 godina (sve uz pomoc EU) i kako se, recimo, Lisabon od jednog pomalo zabacenog, zaboravljenog grada pretvorio u evropski velegrad, koji je uz sav svoj sarm jedno odlicno mjesto za zivot.

Samo su me tri stvari nervirale u Portugalu:
1. ti ruzni taksisti;
2. Narod u Portu je neshvatljivo zatvoren i bez osmjeha.
3. Slabo znanje engleskog. Ponekad ponude francuski, a onda se pokaze da ni njega ne znaju.
4. Sjednes u restoran i narucis rucak i pice, a konobar ti uvijek donese i nesto sto nisi narucio, cesto bas mnogo svacega. Naravno, to posle uredno naplati.

Eto, ipak 4 stvari. Pozitivnih je bilo mnogo, mnogo vise.

Edited by Marko, 06 July 2007 - 01:36.


#44 propast

propast
  • Members
  • 33 posts

Posted 11 September 2007 - 21:56

Ja sam bio tri puta u Portugalu i to kod prijatelja portugalaca.
Znaci sav provod je bio 100% domestic i krajnje ne turisticki.

Sa tog aspekta mogu da kazem da je Portugal sjajan....jednostavno(!) je sjajan.
Uvek kada zelim nekom da opisem Portugal kazem da je to zemlja kakva bi bila Srbija da nije bilo '90 (doduse mozda bi bilo i bolje smile.gif)

Siguran sam da je mom utisku znacajno doprinela i cinjenica da sam uvek bio okruzen izuzetnim ljudima/domacinima, ali opet kada smo isli negde solo (serbs only) bilo je jednako prijatno.

Na bogatu kolonijalnu istoriju i cinjenicu da se nalaze na otvorenom moru/okeanu dodajte jos 2 stvari:
1. "Vai pro caralhu" kao uobicajenu "opasku" i
2. Tripes kao "delikates"

..zato ih volim

Pozdrav

PS
porto je super ali je engleski smile.gif ali zato crvena vina Duoro regije i hladni vinho verde alentejo regije...prrrr