Jump to content


Photo
- - - - -

Jagnjetina


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
161 replies to this topic

#106 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 July 2007 - 20:33

QUOTE(martinj @ 30 Jul 2007, 19:46) <{POST_SNAPBACK}>
Kupih jutros nesto sto se (u metrou) zove "prednja jagnjeca cetvrtina"... Malo rebarca, malo od nogice i sve to u komadu, cirka 2,5 kg parce... E sad, razmisljam... Da ga lepo izbodem vecim nozem, rupe popunim belim lukom, gurnem u pekac i nalijem belim vinom pa u rernu na 2-3 sata, a okolo da poredjam krompirice...

Ili, ako neko ima neki drugi predlog?!?


Dobar ti je predlog, samo tokom pecenja moras da ga pokrijes nekim poklopcem.
Prvo da se dinsta, pa tek na kraju zarumeni.
A krompire tek na pola pecenja.

Normalno - zacine: jednu svezu sargarepu, jedan koren persuna, obavezno majcina dusica, malo ruzmarina i ... krupna so.
Nemoj stavljati "vegetu"!

Polivaj sokom od pecenja, i kad osetis da je skoro finale, ukloni poklopac i zarumeni sa gornje strane do zlatno-zute korice.

...

#107 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 30 July 2007 - 21:12

jela koja realno ne mozes da napravis bolje nego sto to moze da ti napravi dobra kafana, ne treba spremati kod kuce. treba dobro proceniti svoje prave mogucnosti. znam, nijedna kafana u srbiji ti nece staviti ruzmarin ili nanu u jagnjetinu, ali sad, niko nije savrsen.

#108 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 30 July 2007 - 21:18

QUOTE(Kinik @ 30 Jul 2007, 21:33) <{POST_SNAPBACK}>
Dobar ti je predlog, samo tokom pecenja moras da ga pokrijes nekim poklopcem.
Prvo da se dinsta, pa tek na kraju zarumeni.
A krompire tek na pola pecenja.

Normalno - zacine: jednu svezu sargarepu, jedan koren persuna, obavezno majcina dusica, malo ruzmarina i ... krupna so.
Nemoj stavljati "vegetu"!

Polivaj sokom od pecenja, i kad osetis da je skoro finale, ukloni poklopac i zarumeni sa gornje strane do zlatno-zute korice.

...


Metalac pekac, onaj veliki... Ima poklopac...
A krompir volim onako, polu raspadnut (polu istopljen biggrin.gif)
za sargarepu hvala... nisam se toga setio...

bice definitivno tako, a sutra vece i slike smile.gif

#109 Corkscrew

Corkscrew
  • Members
  • 135 posts

Posted 30 July 2007 - 21:25

QUOTE(martinj @ 30 Jul 2007, 22:18) <{POST_SNAPBACK}>
Metalac pekac, onaj veliki... Ima poklopac...
A krompir volim onako, polu raspadnut (polu istopljen biggrin.gif)
za sargarepu hvala... nisam se toga setio...

bice definitivno tako, a sutra vece i slike smile.gif


Nekad je po jagnjecinu bila poznata i kafana u Proseku(pretpostavljam da znas o cemu pricam)e sad cuh da se gazda slogiro,nezman dal jos valja

#110 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 30 July 2007 - 21:26

a ja spremala za veceru tofu sa boranijom dry.gif

#111 Corkscrew

Corkscrew
  • Members
  • 135 posts

Posted 30 July 2007 - 21:37

[quote name='msmodesty' date='30 Jul 2007, 22:26' post='1809910']
a ja spremala za veceru tofu sa boranijom dry.gif
[/quote

Vidis snajka sta sve covek mora da trpi zbog bande(citat brat Djura)

#112 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 30 July 2007 - 21:46

e da, za jagnjetinu u okolini:

radanovici, u grblju (sac)

kod gojka u jablanici na jezeru, iza mostara (razanj)

valun na cresu, konoba na samoj obali (skoljke plus janjetina ispod peke tj saca, retko pogodjena hrvatsko cetnicka pizdarija)

nije lose na usponu ka han pijesku na prvoj lakat krivini iznad vlasenice, gde se planinska recica obrusava ispod puta, razanj

imam tip za neku licku kafancugu blizu onog tunela na ovom novom autoputu zg split ali nisam probao, neki moji gurui se kunu

#113 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 30 July 2007 - 21:48

umal da zaboravim - tekija podno sar planine
jagnje, sarplaninski sir, ajvar.... i za mene obavezna kupus salata.

#114 aenima

aenima
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 30 July 2007 - 22:08

QUOTE(gazza @ 30 Jul 2007, 16:46) <{POST_SNAPBACK}>
kod gojka u jablanici na jezeru, iza mostara (razanj)


uh, secam je se kao da je bilo danas.
ti si, gazzo, bas iskusan. happy.gif

#115 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 July 2007 - 23:31

...

Ono sto me je pocesto zbunjivalo kad je u pitanju meso / razanj - to je sto se nekako uvek govori o mesu koje je "plain".

Uzmimo ovako: od svih ovih izjava o jagnjetini - uklonite / ukinite nazive egzoticnih mesta diljem bivse nam domovine, pa da vidim sta ce da ostane?
Samo meso.

Normalno je da je planinsko / brdsko jagnje bolje.
Normalno je i da covek jede ocima, pa trosenje takve jagnjetine u nekom egzoticnom mestu za koje niko nije cuo, ispod nekog "zapisa", pa ti se jos cini - da si "pionir" / Kolumbo - poprima neka obelezja koja mu ne pripadaju.
Dok je trosenje neke delikatesno pripravljene jagnjetine, (pa i sa povezom na ocima) u vagon-restoranu fensi voza dok se kotrlja kroz neki sumrak a okolina se rastvara u ljubictastoj izmaglici - sasvim drugacija stvar.

Takodje, imam odredjeno iskustvo oko trosenja mesa kod nas. Mi smo, koliko juce bili siromaski svet, tako da se od nekog vremena pojavilo preterivanje, - sve se na jedan vulgaran nacin nadoknadjuje "mesistem", tj. - kolicinom.

Ostavljam po strani brdsku jagnjetinu (protiv koje nista nemam, ali mi je "B") i isticem pre svega, i na prvom mestu, jagnjetinu iz Dalmacije, pogotovo sa otoka. Zbog jednog neverovatnog, vrhunskog, nadnaravno delikatesnog ukusa koji zadobijaju samo onji janjci koji pasu aromaticno sredozemno bilje poprskano morskom solju, sa blagim ukusom joda. Nijedna druga jagnjetina joj nije ravna. To je jagnjetina sa Paga, Braca, Cresa.

Jos jedna stvar koja mi mnogo smeta kod "mesista" je potpuni nedostatak aromaticnih zacina. Mi u nekoj kulinarskoj tradiciji (ako to postoji kod nas) i van uticaja mediteranske / italijanske / francuske / austro-ugarske kuhinje i ne znamo za primenu zacina.

Koliko puta bi mi neko iz Vojvodine doneo nesto od "domacih specijaliteta" iz kojih izbija priprosti / guseci miris kuvanog mesa. Ja to smatram za upropastavanje mesa.

Ne moze se pripremiti jagnjetina a da nije upotrebljen barem cen belog luka, sargarepa, koren persuna, sveznjic majcine dusice (Thymus), grancica ruzmarina, list lovora; koturic limuna, casa vina, casa piva, nekoliko zrna kleke i crnog bibera ... itd, itd.

Sad zamisljam ovaku scenu. U tom istom fensi vagon-restoranu, dok iza prozora, u sumraku, promice
a) Kampanja, ili b) Provansa - donose u onoj srebrnoj posudi sa poklopcem jagnjetinu na dva nacina.

I sta ja jedem? Pa normalno - u prvom slucaju:

a. Jagnjetinu sa pecurkama i bademom

i u drugom slucaju
b. Jagnjeca ledja s paradajzom na provansalski nacin

Tj. uvek me je vise interesovalo - "kako", nego "koliko".
Najmanje mi je bitna kolicina.

Recimo:
1. Jagnjetina sa suvim sljivama i sosom od marelica.
2. Jagnjetina sa gustim sosom od graska i barenim mladim bobom i komadicem "gorgonzole".
3. Jagnjetina sa tartufima i prilogom od mladih kuvanih spargli.
4. Jagnjetina na lovacki nacin sa dimljenom mesnatom slaninom i trnjinama (ili crnom ribizlom).
5. Jagnjetina sa gustim umakom od mushmula i kuvanim pitomim kestenom.
7. Jagnjetina sa ljutim sosom (pindzurom) i slatkim kruskama iz zhelea.
8. Jagnjetina sa sosom od skoljki / dagnji sa paskim sirom i barenim zelenim stabljikama celera.
9. Jagnjetina u sosu od prosheka sa vrganjima i zrncima kleke.

itd, id.

...

#116 PedjaB

PedjaB
  • Members
  • 362 posts

Posted 09 August 2007 - 11:11

Attached File  DSC00059.JPG   768.47KB   62 downloads
Silence of the lambs

Jedan vikend u mesecu julu, kod komšije na Fruškoj gori. Ovo nam je bilo drugo u 2 nedelje. Bila je čitava avantura da nađemo ovakav ražanj da ga pokreće akumulator.

Bilo je dobro pečeno, dobro začinjeno i dobro zaliveno!

Ovo je bilo napravljeno mnogo bolje nego u mnogim takozvanim dobrim kafanama. Treba probati!

#117 foto

foto
  • Members
  • 815 posts

Posted 09 August 2007 - 17:00

QUOTE(PedjaB @ 9 Aug 2007, 12:11) <{POST_SNAPBACK}>
Silence of the lambs

Jedan vikend u mesecu julu, kod komšije na Fruškoj gori. Ovo nam je bilo drugo u 2 nedelje. Bila je čitava avantura da nađemo ovakav ražanj da ga pokreće akumulator.

Bilo je dobro pečeno, dobro začinjeno i dobro zaliveno!

Ovo je bilo napravljeno mnogo bolje nego u mnogim takozvanim dobrim kafanama. Treba probati!


Malo vam, bre, ovo zara.
Jel' vi napravite zar na drugom mestu pa dodajete u ovo bure? Kol'ko ste ga dugo pekli?

Ja bez brda sljivovog granja ne pomisljam na razanj.
A, ovaj motor za razanj je izum u rangu tocka ili poluge.

P.S.
Lepo izgleda jaga.
Oko 25kg zivo, a?

Edited by foto, 09 August 2007 - 17:04.


#118 Mister No

Mister No
  • Members
  • 423 posts

Posted 09 August 2007 - 19:39

QUOTE(Kinik @ 31 Jul 2007, 00:31) <{POST_SNAPBACK}>
Ostavljam po strani brdsku jagnjetinu (protiv koje nista nemam, ali mi je "B") i isticem pre svega, i na prvom mestu, jagnjetinu iz Dalmacije, pogotovo sa otoka. Zbog jednog neverovatnog, vrhunskog, nadnaravno delikatesnog ukusa koji zadobijaju samo onji janjci koji pasu aromaticno sredozemno bilje poprskano morskom solju, sa blagim ukusom joda. Nijedna druga jagnjetina joj nije ravna. To je jagnjetina sa Paga, Braca, Cresa.


Alkar Kinik u sridu.
Moj tip je lešo kuhana povrćem i začinima, nemjerljivo bolja od pečene.


Ili ispod peke, isto za prste lizati: slika prije pečenja




Dalmatinska janjetina a posebno ona sa otoka je posebna vrsta mesa. Mi kao vrlo izbirljiv svijet ne mirišemo dobro baš tu kontinentalnu janjetinu, pogotovo ličku koja ima jak miris i premasna je. Da ne govorim o stranom masovnom industrijskom uzgoju, tipa Novi Zeland ili slično. To nije zaslužilo da nosi sveto ime.

Paška janjetina je delux premium meso i na posebnoj je cijeni. Specifičnog je okusa mesa zbog ambijenta u kojem živi i u kojem se hrani autohtona paška ovca. To je krš, goli kamenjar na kojem rasteu kadulja, slavulja, škrta sitna trava posuta posolicom koju nanose zimske bure. Uz to paška janjetina je posebna i zato što paški ovčari od davnina moraju odvajati mladu janjad od ovaca, što se u drugim krajevima nikada nije radilo. Janjad se inače u ovčarstvu odvaja od majke tek kada dostigne odredenu težinu, otprilike više od petnaest kilograma, ali u ovom slučaju su ih ranije odvajali radi toga što su morali računati na još jedan specijalitet, a to je Paški sir.

Evo vam sličica da vidite u kojem ambijentu živi to blago.




ima jedna dobra pjesma:

Koga, čega? Janjetine!
Komu, čemu? Meni!
S kin, s čin? S kapulicon mladon!
meni, meni, meni


cool.gif

Edited by Mister No, 09 August 2007 - 19:48.


#119 PedjaB

PedjaB
  • Members
  • 362 posts

Posted 09 August 2007 - 20:21

QUOTE(foto @ 9 Aug 2007, 18:00) <{POST_SNAPBACK}>
Malo vam, bre, ovo zara.
Jel' vi napravite zar na drugom mestu pa dodajete u ovo bure? Kol'ko ste ga dugo pekli?

Ja bez brda sljivovog granja ne pomisljam na razanj.
A, ovaj motor za razanj je izum u rangu tocka ili poluge.

P.S.
Lepo izgleda jaga.
Oko 25kg zivo, a?


Bilo je, stvarno malo zara u momentu ovekovecivanja. Sve su opcije bile u opticaju i sa drugog mesta zar i u samom buretu. Uglavnom ugalj i nesto granja iz sume i sa placa, koje je komsa doneo, on se razume(?)... Mada stvarno je ispalo ukusno. Postupali smo po savetima drugara koji je mesar.

Sto se tice raznja kao izuma, nisam ni mislio da se hvalim robotizacijom!

Ne ljutim se, da me ne razumes pogresno, rekao bih da si od mene bolje upucen. Nazalost jaga imala jedva 13 kg. Desetak dana pre smo imali jednu od nekih 17 i brate, mnogo vremena treba da bi to bilo lepo ispeceno , ni zivo, ni presuseno.

P.S. slika je sa fona i moguce da dimenzije varaju.

Edited by PedjaB, 09 August 2007 - 20:24.


#120 Corkscrew

Corkscrew
  • Members
  • 135 posts

Posted 09 August 2007 - 21:36

QUOTE(PedjaB @ 9 Aug 2007, 12:11) <{POST_SNAPBACK}>
Attached File  DSC00059.JPG   768.47KB   62 downloads
Silence of the lambs

Jedan vikend u mesecu julu, kod komšije na Fruškoj gori. Ovo nam je bilo drugo u 2 nedelje. Bila je čitava avantura da nađemo ovakav ražanj da ga pokreće akumulator.

Bilo je dobro pečeno, dobro začinjeno i dobro zaliveno!

Ovo je bilo napravljeno mnogo bolje nego u mnogim takozvanim dobrim kafanama. Treba probati!


Najbolje je mangalo koje se vrti na zupcanike od menjaca FAP-a( sa dvobrzinskim prenosom), na pogon motora za brisac od keca...empirijski naucno dokazano.