Jump to content


Photo

mentalno zdravlje/anoreksija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
72 replies to this topic

#1 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 01 December 2005 - 02:38

videla sam da je pre oko godinu dana vec bila slicna tema, ali diskusija i nije bas uspela. hajde da probamo ponovo, ako vas zanima.

simptomi anoreksije su, pretpostavljam, manje-vise, svima poznati. dakle, ugrubo, manifestuje se u nedovoljnom uzimanju hrane usled osecaja gadjenja prema hrani, ideje debljine i posledicnog nedostatka apetita. u kasnijoj fazi dolazi do kaheksije (to je ekstremna mrsavost), i poremecaja metabolizma hormona, koza je krta, kosti su slabe, telo nema snage, sluzokoza suva, krvni pritisak i temperatura smanjeni, smanjene su belancevine, secer, povisen je holesterol, kod devojcica menstruacija izostaje, desava se da mokre krv, itd.

cesca je kod devojcica, i u adolescentnoj populaciji, nego kod starijih. cesto su vrlo odgovorni (sto roditeljima ponekad stvara privid funkcionalnosti), izgled i pojava su im vrlo vazni, tako da su devojke najcesce ‘tip-top’ (moze delovati malo bizarno). imaju potrebu za savrsenstvom.
druge ljude ne vide kao predebele, bez obzira sto svi imaju vise kila nego one(i), a sebe vide drugacije. jednostavno, kad se pogledaju u ogledalo, ne vide isto sto i mi kad ih vidimo.

kod nas ozbiljna prevencija ne postoji. iskustvo strucnjaka koji se bave poremecajima ishrane govori da vrlo cesto devojke koje zavrse na lecenju, dospevaju tamo nakon urgentnog centra, gde su zavrsile zbog otkazivanja nekih fizioloskih funkcija (vrlo cesto bubrega), te tamo lekari hitne pomoci kazu u cemu je problem, a onda ih posalju na psihijatriju.

anoreksija je psihicki poremecaj sa najvecom stopom smrtnosti. vecom od suicida.

pre godinu-dve, na vestima sam cula da je u Americi, ne nekom koledzu, osnovano nekakvo ‘drustvo anorekticara’, preko kojeg se oni bore da ih se ostavi da na miru ne jedu, jer je to njihov zivot i na to imaju prava.

npr, u par emisija mikija panjkovica (znam da je b.l.a.m, ali...) bile su ocigledno anorekticne devojke (svako sa minimalnim klinickim iskustvom bi to uocio), ali to estetskim hirurzima nije smetalo da im ugrade grudi od plastike, kad su vec svoje izgubile od mrsavljenja. mislim, jeza.

ovaj topik je na drustvu, jer me zanima kako vi(mi) to vidimo. dakle, ne bih volela da se raspravlja o problemu psihijatrijske dijagnoze, ogranicenju zakljucivanja nekad i sad i sl, ispoljavanju i bioloskim osnovama poremecaja,

vec me zanima kako ‘drustvo’ vidi da li je ‘diktatura mrsavosti/dobrog igleda’ zaista dovoljno jaka da dovede do ‘epidemije anoreksije’?

dozvoljeni primeri iz zivota :wub: .

#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 01 December 2005 - 03:04

Zeznuta bolest... neki misle da je lifestyle choice. :wub:

#3 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 December 2005 - 03:35

...

Hm, ... - kakav slinavi trash!


"Ozbiljnja prevencija od anorekcije - ne postoji".
Zaista?
A i zasto bi?
Zar grobari, za pristojnu sumu, sve sa mermerom, - ne ukapaju?

Zamisli samo, "bogatstvo izoluje", - "siromatvo sputava".
Bogatuni ne znaju sta bi sa sobom, siromasi nemaju mogusnosti da se ostvare.

Hebi ga, - toliki milioni umiru od istinske gladi, da je nebitno hoce li nekoliko stotina tisuca nakaradnih / devijantnih umreti od "anoreksije / bulimije".

Kako ja to vidim?
Neka crknu!

Svet je, u svakom slucaju, prenaseljen.

>> ... dozvoljeni primeri iz zivota ... <<
Pa, hm ... recimo - Darfur.

...

#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 01 December 2005 - 03:38

Bogatuni ne znaju sta bi sa sobom, siromasi nemaju mogusnosti da se ostvare.

<{POST_SNAPBACK}>


Men of good fortune, often cause empires to fall
While men of poor beginnings, often can't do anything at all
The rich son waits for his father to die
The poor just drink and cry
And me I just don't care at all

:wub:

#5 TBoneSteak

TBoneSteak
  • Banned
  • 639 posts

Posted 01 December 2005 - 04:50

izgleda da je najnoviji Newsweek posvecen anoreksiji. koga ne mrzi, clanak na 4 strane...
odokativno, teza o borbi protiv anoreksije u okviru porodice kroz zajednicke vecere/ruckove...

#6 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 01 December 2005 - 05:00

Postoji to da magazini uticu, ali - ako je neko toliko glup da zbog magazina, ili "lifestyle"-a ne jede, mozda mu ni ne treba pomagati (vec dodeliti Darwinovu nagradu za samo-uklanjanje iz genetskog pool-a)... Umesto "akcija" tipa Oprah, radije ima smisla dati hranu onim nesrecnicima koji hoce da jedu, a nemaju. Da ne bude da "podrzavam" Kinika, koji to ne podnosi, ali ispada da smo ovde na slicnim pozicijama.

#7 Billy Mahony

Billy Mahony
  • Members
  • 1,712 posts

Posted 01 December 2005 - 05:28

"Jel ovaj sav leba tvoj?
Pa što ga ne jedeš, čiko?"

Još jednom, neka crknu!

#8 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 01 December 2005 - 08:57

te koje postaju anorexichne iz modnih razloga ne zalim uopshte. kome rade, sebi rade. anorexija kao pojava je chesto posledica shoka, depresije i slichnih pojava, a ne gledanja mrshavih manekenki sa kojima je 'lako' poistovetiti se.

#9 pcelica

pcelica
  • Members
  • 492 posts

Posted 01 December 2005 - 09:06

te koje postaju anorexichne iz modnih razloga ne zalim uopshte. kome rade, sebi rade. anorexija kao pojava je chesto posledica shoka, depresije i slichnih pojava, a ne gledanja mrshavih manekenki sa kojima je 'lako' poistovetiti se.


slazem se sa ovim, mada danas gomila klinki zivi da dodje do modne piste kao da je to ultimativni vrh i reshenje za sve njihove probleme. ali sve u skladu sa inteligencijom ...

tako da mozda ne bi bilo loshe ni ovo>

...vec dodeliti Darwinovu nagradu za samo-uklanjanje iz genetskog pool-a...



#10 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 01 December 2005 - 09:10

anorexija kao pojava je chesto posledica shoka, depresije i slichnih pojava, a ne gledanja mrshavih manekenki sa kojima je 'lako' poistovetiti se.

<{POST_SNAPBACK}>

E to je "prava" anorexia, ali ima ova "nova", koja se odrzava preko interneta, itd. Kao, imaju oni prava da ne jedu, sta ti ja znam (cak su potezali "slobodu govora", mozes misliti).

Wikipedia: "Pro-ana is a largely Internet-based movement which views the eating disorder anorexia nervosa as a lifestyle choice rather than a medical condition. There are a growing number of pro-ana websites and discussion groups where self-identified anorexics come together to discuss their condition, which some claim creates a reinforcing feedback loop. The movement is controversial because it contradicts current prevailing psychological and medical views." ovde

#11 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 01 December 2005 - 11:32

da li je ‘diktatura mrsavosti/dobrog igleda’ zaista dovoljno jaka da dovede do ‘epidemije anoreksije’?

<{POST_SNAPBACK}>


Jeste, i ma koliko me zadrav razum vuce na stranu "ako su toliko glupi/e (btw, ima li zabelezenih slucajeva kod decaka, ili kaci samo devojcice? :wub: ) neka crknu", moram da se zapitam da li bi mozda malo vise brige tu pomoglo da se sacuva koji zivot.

#12 Thalia

Thalia
  • Members
  • 398 posts

Posted 01 December 2005 - 11:39

moram da se zapitam da li bi mozda malo vise brige tu pomoglo da se sacuva koji zivot.

<{POST_SNAPBACK}>


A sta ces sa onima koji ne zele da im pomognes i to ti jasno stavljaju do znanja (kao ova organizacija u Americi koju Indy pomenu)?
Da im pomazes na silu? :wub:

#13 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 01 December 2005 - 11:49

Tja, neka sebi rade sta god hoce, njihova stvar. Punoletni i pred zakonom odgovorni. Ja sam vise mislio na pomoc adolescentima, pa ako i pored svega budu resili da ne zele da im se pomaze i da je to njihov izbor, neka ih. Doduse, u USofA je to zakonski malo drugacije, kako mi se cini , tamo te valjda imaju spreciti da se samoubijes, bar mi se tako cini. (pravnici, poznavaoci, help :wub: )

#14 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 01 December 2005 - 12:02

da, otprilike me to i zanimalo: da lidrustvo mentalno oboljenje vidi kao izbor ili ne.

i zato sam naglasila da je anoreksija psihicko oboljenje sa najvecom stopom smrtnosti - vise od suicida.

drugo, i ovde sam cesto nailazila na stavove da samoubice treba 'da crknu'.
kinke, vrlo ocekivan odgovor, no to je nebitno. samo bih ti skrenula paznju na

"Ozbiljnja prevencija od anorekcije - ne postoji".
Zaista?
A i zasto bi?

rekoh da ne postoji kod nas. nisam rekla da li treba ili ne treba da postoji. pitala sam. to je stvar drustvenog dogovora. btw, prevencija (svake bolesti) se mnogo vise isplati nego lecenje (pogotovo simptomatsko, koje je navjvecim delom prisutno).

indy, upravo sam na to udruzenej mislila u uvodnom postu, al' mi se nije dalo da ga trazim.

ako neko ne zeli da mu se pomogne, onda ni ne moze mnogo da se uradi.

...a ne gledanja mrshavih manekenki sa kojima je 'lako' poistovetiti se.

i nije.

#15 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 01 December 2005 - 12:16

drugo, i ovde sam cesto nailazila na stavove da samoubice treba 'da crknu'.

<{POST_SNAPBACK}>

Surovo zvuci. Ipak mislim da treba pomagati onima koji pomoc traze (a i njih ima vise nego sto im se realno moze pomoci).

Svodi se na eticko pitanje, da li oni koji svojevoljno traze pomoc zasluzuju tu pomoc vise od onih koji je ne zele, ili je agresivno odbijaju. Ja mislim da je odgovor - da.