Jump to content


Photo

Zasto postoji Svemir?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
62 replies to this topic

#31 Ajzakov Titanik

Ajzakov Titanik
  • Banned
  • 523 posts

Posted 17 August 2004 - 07:12

Sta smo iz ovoga zakljucili?
Da apologete nauke malo toga znaju o samoj nauci. Ovim sam usput dokazao i svoju nadmoc ne samo u duhovnom nego i intelektualnom pogledu. To mi i jeste bio jedan od ciljeva.
Najzad ne znati osnove kvantne fizike je nedostatak opste kulture. Kao da ne znamo ko je naslikao Monalizu...
Ono sto je bitnije je da sam ukazao na to da je pitanje Boga pitanje kojim se bavi savremena nauka. I to ne u smislu "ukidanja religije", ma sta ovde neki mislili. Nauka se bavi tim pitanjem vise u smislu, da tako kazem, "raspodele odgovornosti". Ili kako rece Hoking - pitanje kako je Svemir nastao resava kvantna fizika, pitanje smisla Svemira ostaje otvoreno (dakle i za religiju).
Jos da razjasnim jedno. Ja ne mislim da su ovo uopste pitanja koja imaju konacne odgovore. Ali priblizavanje tim odgovorima je veoma inspirativno i, kao nesto kolateralno, moze dovesti do resavanja niza prakticnih problema.
Iako se to ne svidja politkomesarima pitanje smisla resavace umetnost, nauka i religija - mozda bas tim redosledom.

#32 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 17 August 2004 - 07:51

Sta smo iz ovoga zakljucili?
Da apologete nauke malo toga znaju o samoj nauci. Ovim sam usput dokazao i svoju nadmoc ne samo u duhovnom nego i intelektualnom pogledu. To mi i jeste bio jedan od ciljeva.

:lol: :lol: :lol:
Ti si izgleda citao samo svoje postove na ovoj temi kada mozes da izvaljujes ovakve gluposti.

#33 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 17 August 2004 - 08:00

Ovim sam usput dokazao i svoju nadmoc ne samo u duhovnom nego i intelektualnom pogledu.



Kao da ne znamo ko je naslikao Monalizu...


Edited by gotivac, 17 August 2004 - 08:01.


#34 Ajzakov Titanik

Ajzakov Titanik
  • Banned
  • 523 posts

Posted 17 August 2004 - 08:29

Dobro drugari.
S jedne strane ljudski je cestitati pobedniku, sa druge - ko gubi ima pravo da se ljuti.

#35 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 17 August 2004 - 08:49

QUOTE 
Ovim sam usput dokazao i svoju nadmoc ne samo u duhovnom nego i intelektualnom pogledu.


QUOTE 
Kao da ne znamo ko je naslikao Monalizu...

:lol:

Dobro drugari.
S jedne strane ljudski je cestitati pobedniku, sa druge - ko gubi ima pravo da se ljuti.

Dobro, intelektualac :lol: , pred tvojim znanjem stvarno ostajemo otvorenih usta...

#36 Little Red Rooster

Little Red Rooster
  • Members
  • 219 posts

Posted 17 August 2004 - 09:33

Sa jednog konkursa za SF pricu:

Obaveštenje: Priča Who Killed Mr. Moonlight? je isključena iz konkurencije zbog pokušaja autora da izigra koncept konkursa i na nepošten način osvoji nagradu. Sve poruke kojima je glasano za ovu pricu su nevažeće i neće biti uzete u obzir prilikom brojanje glasova. Molimo posetioce koji su glasali za ovu priču da glasaju ponovo.

I tebe nije sramota? Koji si ti bolesnik... najiskrenije te zalim. :lol:

Edited by Little Red Rooster, 17 August 2004 - 09:35.


#37 Little Red Rooster

Little Red Rooster
  • Members
  • 219 posts

Posted 17 August 2004 - 09:36

Toliko o duhovnoj i intelektualnoj nadmoci.

#38 Ajzakov Titanik

Ajzakov Titanik
  • Banned
  • 523 posts

Posted 17 August 2004 - 09:50

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Jebiga, smislio sam takav text spama da se nisam mogao uzdrzati. Pa kad vec imam dosta prijatelja, red je da ih pozovem da glasaju za mene. Osim toga, ja se ovog iskljucenja i ne stidim i to sam stavio na svoj sajt (verovatno si odatle procitao). Time sam u staru karijere postao kontraverzni pisac, kao npr Isidora Bjelica.

BTW, kakve to veze ima sa proizvodnjom sesira ili time koji je smisao Svemira? OK, ja sam pacijent, ali sam rasturio sve svojim izlaganjem.

p.s. Kad si tako pametan je li znas mozda ko je pobedio na konkursu. Kolko se secam mesecima nisu doneli nikakvu odluku, pa me je onda mrzelo da dalje pratim.

#39 Little Red Rooster

Little Red Rooster
  • Members
  • 219 posts

Posted 17 August 2004 - 10:34

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Jebiga, smislio sam takav text spama da se nisam mogao uzdrzati. Pa kad vec imam dosta prijatelja, red je da ih pozovem da glasaju za mene. Osim toga, ja se ovog iskljucenja i ne stidim i to sam stavio na svoj sajt (verovatno si odatle procitao). Time sam u staru karijere postao kontraverzni pisac, kao npr Isidora Bjelica.

BTW, kakve to veze ima sa proizvodnjom sesira ili time koji je smisao Svemira? OK, ja sam pacijent, ali sam rasturio sve svojim izlaganjem.

p.s. Kad si tako pametan je li znas mozda ko je pobedio na konkursu. Kolko se secam mesecima nisu doneli nikakvu odluku, pa me je onda mrzelo da dalje pratim.

Me, myself and I. Nije tebi lako.

Nisam bio na tvom sajtu, niti me zanima.

End of discussion.

#40 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 17 August 2004 - 11:55

Dobro drugari.
S jedne strane ljudski je cestitati pobedniku, sa druge - ko gubi ima pravo da se ljuti.

Prvo u kojoj disciplini je bilo takmicenje?
Drugo ko je proglasio pobednika?
Trece gde je medalja?

Ako si pobedio u disciplini koja se zove pokazite svoju duhovnu i intelektualnu nadmocu u kvizu Ajzakilioner - onda dobro imas moje iskrene cestitke i samo napred u dalje pobede!

#41 Aion

Aion
  • Members
  • 856 posts

Posted 17 August 2004 - 12:35

Ovo je neposteno! Postavlja se pitanje "Zasto postoji svemir?" i upucuje se samo ateistima, sto implicira da teisti znaju odgovor na ovo pitanje. Pa zar neko misli da odgovor "Zato sto je Bog tako hteo!" moze nekog da zadovolji.

Dalje:

To su pitanja zasto su zakoni fizike (pre svega) takvi kakvi jesu.


Pravo pitanje je "Sta su zakoni fizike!"

Takodje ne znam otkud to S.Hoking ispade autoritet za filozofiju nauke.

#42 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 17 August 2004 - 12:54

Nisam bio na tvom sajtu, niti me zanima.

Pogledaj ga, takvu kamaru gluposti verovatno odavno nisi video.

#43 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 17 August 2004 - 14:16

Definitivno, i sasvim ozbiljno, jedini odgovor koji bih mogla da dam je pitanje: "A sta ti mislis?" Sto se mene tice, detetov sistem logike je citav svemir za sebe, i ko zna sta podrazumeva pod tim pitanjem.

Svojevremeno je Pijaze primetio da mala deca u Cirihu (valjda je Cirih u pitanju) cesto postavljaju pitanje zasto u blizini grada ima dva brda - veliko i malo. Zovu se nesto kao Velika Avala i Mala Avala. I nijedan odgovor koji su odrasli davali nije bio zadovoljavajuci. Onda se Pijaze dosetio i pitao malkice stariju decu sta ona misle. Ova su ko iz topa odgovarala: Velika Avala postoji za velike setnje, a Mala Avala za male setnje. I ovaj odgovor je mladjim klincima bio sasvim zadovoljavajuci. Zato, ako dete nema 16 godina, pitala bih ga sta ono misli. Mozda misli - da insektima ne bi bilo dosadno. Otkud znam.

#44 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 17 August 2004 - 14:46

Eh, ko bi rekao da ce mi prvi post biti upravo na Religiji (uclanio se direktno zbog Politike al' me u medjuvremenu prosla zelja) - mada to mi je omiljena tema... Opijum za siroke narodne mase je itekako inspirativna stvar, pogotovo kad vidis komentare pokolnika i postovalaca iste.

Elem, o tome sam pisao mali milion puta i na drugim forumima, ali nije zgoreg da se ponovim:

Zasto u necemu mora da postoji ljudsko-razumljivi smisao???

Zar nije i sam zivot totalno besmislen (kad izbacis dogmu kao poimanje zivota)?

Mi (mislim na ljudsku vrstu, a dacu sebi slobodu da se izrazim pripadnikom iste vrste) izgleda bioloski patimo od bolesne egocentricnosti i akutnog trazenja smisla u svemu. Kako se, pre svega vernici, nekad ne zapitaju da cak i da postoji jedinka koja je sav ovaj haos (Svemir) stvorila, nije ga stvorila zbog coveka? Pa mi smo jedna od najvecih manjina (ako pricamo o zivom svetu koji do sad znamo) u Svemiru. Ako trazis smisao u necemu moras ukljuciti logiku, a logika ce ti onda naloziti da je 'to nesto' stvorilo svemir zbog virusa, bakterija, crva, insekata... jer njih ima najvise i najmanje su podlozni 'izumiranju'. Njih je bilo pre nas, i bice ih i posle nas (pod predpostavkom da ljudska vrsta izumre)... Ili cak da odemo toliko daleko - svemir postoji samo da bi vodonik i jedinjenja bazirana na njemu slobodno gorela...

Pazi, osporavajuci nauku ti osporavas i samog coveka. Jer neko kao ti, koji je 'zazirao' od osoba koje nemaju potrebu da pripadaju nekoj grupi, da slusaju 'velikog mudrog vraca', da veruju 'ultimativnim istinama'...; je mozda pre par hiljada godina isto tako ateiste, skeptike, i ostale koji se ne priklanjaju dogmatizmima da mu daju objasnjenje kako je nastala vatra, kako nastaju munje (i cemu sluze)... Na sta danas imamo savrseno egzaktan i nedvosmislen odgovor i dokaz, i ni sama crkva se ne sme usuditi da ide protiv toga.

Jako je tesko bilo crkvi (hriscanskoj) da prizna da zemlja nije ravna (kako im rekao Mojsije), stavise koliko je ljudi pobila koji su to tvrdili, ali je na kraju priznala (a kad smo poslali coveka van nase hemisfere pruzen je totalno neoboriv dokaz)... Zamisli ti tu dozu neodredjenosti i nesigurnosti (ili bolje da kazemo licemerja?) koja postoji u hriscanskoj crkvi kad oni zato sto je nauka nesto dokazala i proglasila kao de-facto cinjenicu, moraju da promene koren na kome je bazirana njihova dogma - a to urade tako sto kazu 'ma vi niste dobro razumeli sta se htelo reci u Bibliji'... A gle cuda, odjednom pocese da pricaju 'Vaskoliki svet na ovoj kugli zemaljskoj' :lol: ... Pa gde ces goreg licemerja?

Covekov mozak je tako mali i bedan da bi mogao da pojmi samu velicinu Svemira, da ne pricam o smislu i nastanku istog. Ja licno volim poredjenja makro i mikro sveta - ko moze da tvrdi da u protonu atoma ne postoji jedan citavi novi svemir, sa bilion galaksija u njemu i milion planeta sa zivotom? A ko moze da tvrdi da ovaj nas 'beskrajni' svemir nije samo proton nekog tamo elementa u nekom tamo drugom, nama nedodirljivom svetu?

Niti ce dogma, niti ce nauka ikad objasniti ceo svemir. Suvise smo mali i inferiorni u 'hijerarhiji Svemira' da bi smo to mogli ikada, u ovom obliku, da razumemo. I zasto onda traziti smisao u necemu sto ne mozemo da razumemo?

Lako je reci da je bog (za koga se, gle cuda, vezuje muski pol) mahnuo carobnim stapicem, i fij-faj-fuj, i sve se stvorilo, a samo 'on' zna kako i zasto... Super, i meni se svidjala bajka o Snezani i sedam hobita, pardon, patuljaka, ali time mozes samo detetu objasniti nesto.

Nauka je bar dala neke teorije, pa i dokaze, o Big Bang-u (koji ni jedna zemaljska crkva od siroko rasprostranjenih religija tvrdoglavo ne priznaje, bas kao sto im je bilo tesko da priznaju da Mojsije iz Biblije nije bio u pravu), ali ti pitas 'A sta je to iniciralo Big Bang, kako da je 'eksperiment' uspeo?'... I u tome vidis postojanje boga... Ok, ako cemo tom linijom, kazi ti meni ko ili sta je stvorilo boga??? Mislim ako u svakoj posledici trazis uzrok, hijerarhiju i sta sve ne, onda moras i na ovo pitanje imati odgovor.

I hoces da ti dokazem da bog ne postoji... Vrlo rado, odmah cu se baciti na to onog trenutka kad mi ti das racionalni dokaz da postoji... Tako to biva - neko nesto dokaze, pa onda ljudi polemisu i pokusavaju da obore taj dokaz... Covek je nevin dok se ne dokaze krivica... Niko na sudu ne pokusava da dokaze da nesto nije ucinio vec tuzilac pokusava da dokaze da je neko nesto ucinio, ovaj se samo brani...

Ajde malo da se bavimo zemaljskim stvarima, a ono sto je van naseg dometa da ostavimo za ladomude koji neznaju nista da rade pa pokusavaju raznim dogmama da zive na grbaci podvodljivog i lakovernog naroda. Dok je ovaca, imace i ko da ih sisa...

Poz.

#45 Aion

Aion
  • Members
  • 856 posts

Posted 17 August 2004 - 14:57

I hoces da ti dokazem da bog ne postoji... Vrlo rado, odmah cu se baciti na to onog trenutka kad mi ti das racionalni dokaz da postoji...


Postoji jako mnogo dokaza (racionalnih) da Bog postoji. Postoji i jako mnogo opovrgavanja ovih dokaza. Neki od njih (i dokazi i opovrgavanja) su budalasti, a neki su pravi biseri filozofske misli. Sve je isto kao i sa pitanjem postojanja realnog sveta. Ne postoji nacin da se nekom ko zastupa tezu da je svet samo privid, koji se desava u svesti subjekta, racionalno dokazes da nije u pravu.