Jump to content


Photo

Zasto postoji Svemir?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
62 replies to this topic

#16 Ajzakov Titanik

Ajzakov Titanik
  • Banned
  • 523 posts

Posted 16 August 2004 - 09:16

Ma kul...
Nego ne vidim da odgovaraju nadobudni ateisti (startgate ako sam zapamtio, a vidim da se pojavljuje na drugim temama, onda onaj gluteus je slucaj za sebe).
Ne bih ja ni postavljao teska pitanja nego malo da postavim glavolomku nekima koji misle da su posisali svu pamet sveta.

#17 Ajzakov Titanik

Ajzakov Titanik
  • Banned
  • 523 posts

Posted 16 August 2004 - 09:37

Dobroooo!
Za sada smo imali dva veoma efektna odgovora: sex & snove.
Moram priznati da sam ocekivao prvo odgovore u smislu kako je Svemir nastao, ergo prijatno sam iznenadjen.

A sada jos neka decija pitanja:
Moja devojka je kad je bila u osnovnoj pitala: Zasto postoji gravitacija?
Moj sestric je pitao svog caleta: Zasto postoje samo severni i juzni pol? Moram priznati da se nisam setio fizickog odgovora. Naravno, kako mi zet rece, u pitanju je magnetni polaritet. Ali zasto elektromagnetna sila deluje polarno? Zasto nije radijalna? Evo na ovom forumu je masa posetilaca koji su bar po pitanju sexa veoma radijalno opredeljeni...
I najzad moje omiljeno pitanje (palo mi napamet istina pod stare dane):
Zasto je gravitacija samo privlacna, a ne i odbojna? Zasto ne postoji antigravitaciono polje? Zasto nijedan materijal ne izoluje od dejstva gravitacije?

Ajde sad braco i sestre ateisti, i vi braco koji ste sestre...
Guknite, ako znate!

#18 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 16 August 2004 - 11:35

to samo bog zna...

:P

#19 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 16 August 2004 - 11:47

I sad ponovo odgovori koji se vec hiljadu puta mogu procitati - idemo!

Posotjanje meseca nema nikakvog dubljeg smisla ako ga trazis, jednostavno obicno nebesko telo koje se kao zemljin satelit pojavljuje na nebu.
to Titanik:

Zvezde su nastale kao posledica Big-Benga.

Na odgovor zasto postoji svemir niko jos nije dao odgovor, zapravo ni nema odgovora.

E sad ce mali vernici da nam "objasne" kako je njihov odgovor istinit a u stvari je jedna obicna izmisljotina.

I sta ti na kraju okusavas da dokazes? Decijim pitanjima na koja si mogao da dobijes odgovore u osnovnoj skoli iz fizike i hemije i ostalih prirodnih nauka.

To su ona debilna pitanja tipa zasto je planina visoka ili zasto je more duboko?

Zasto talasna duzina crvene boje bas xxx nm? I zasto je lopta okrugla?

Nego kad kreces u skolu?

#20 kokoshkov

kokoshkov
  • Banned
  • 114 posts

Posted 16 August 2004 - 11:50

Ko kaze da svemir postoji? Dokazati njegovo postojanje isto je tako tesko kao i dokazati postojanje boga.

To je isto kao i pitati ima li cega posle smrti. A ko kaze da necega ima i pre nje?

Pitanje svrhe je gotovo neuhvatljivo...

#21 darwin

darwin
  • Members
  • 180 posts

Posted 16 August 2004 - 11:55

svemir postoji da bi se neki krebili mogli pitati
"zasto postoji svemir?"

#22 Ajzakov Titanik

Ajzakov Titanik
  • Banned
  • 523 posts

Posted 16 August 2004 - 12:08

Zvezde su nastale kao posledica Big-Benga.

Na odgovor zasto postoji svemir niko jos nije dao odgovor, zapravo ni nema odgovora.

E sad ce mali vernici da nam "objasne" kako je njihov odgovor istinit a u stvari je jedna obicna izmisljotina.

I sta ti na kraju okusavas da dokazes? Decijim pitanjima na koja si mogao da dobijes odgovore u osnovnoj skoli iz fizike i hemije i ostalih prirodnih nauka.

Nego kad kreces u skolu?

Slabo BlueSoniq i nekako mi se cini da bih ja bio bolji ateista od tebe.

OK (jedino sto si ustvari i rekao, ostalo je naklapanje) zvezde su nastale kao posledica Big-Banga. A kako je i zasto doslo do Big-Banga, zasto se nije dogodio ranije (ili kasnije) i zasto je bio "uspesan"?

Ne ja necu davati odgovor. Ja samo kazem da ima smisla postavljati pitanja i to ne samo kroz nauku, a ti, Gluteus i startgatenow ste tu da me optuzite za klerofasizam u najgorem skojevskom maniru.

Na ta pitanja nisam mogao da dobijem "odgovore u osnovnoj skoli iz fizike i hemije i ostalih prirodnih nauka". To su pitanja zasto su zakoni fizike (pre svega) takvi kakvi jesu. Na ta pitanja jos ni Stiven Hoking nema sve odgovore. A da li bi on ili Ajnstajn ili Tesla i postavljali pitanja da su mislili kako su dobili "odgovore u osnovnoj skoli iz fizike i hemije i ostalih prirodnih nauka". Mogao bi da budes malo manje levicarski ostrascen.

Kako vidim u religiju se ne razumes, a i nauka ti slabo ide.
Da li ti nesto govori pojam "antropsko nacelo"?
Da li ti nesto govori pojam "imaginarno vreme"?
Pogledaj malo po internetu ove pojmove pa se javi na razgovor. Vazi? Vazi!
Jer u pitanju su oblasti kojima kvantna fizika pokusava da odredi sta se sve moze definisati naukom.

#23 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 16 August 2004 - 12:11

Zasto postoji Mesec?

Ne postoji 'zasto'. Moze samo da se objasni kako je nastao. A tu nauka ima vrlo precizne odgovore - za one koji nisu slepi, gluvi i glupi zbog uticaja religije.

Isto vazi i za zvezde i za svemir.

#24 kokoshkov

kokoshkov
  • Banned
  • 114 posts

Posted 16 August 2004 - 12:19

Zasto postoji Mesec?

Ne postoji 'zasto'. Moze samo da se objasni kako je nastao. A tu nauka ima vrlo precizne odgovore - za one koji nisu slepi, gluvi i glupi zbog uticaja religije.

Isto vazi i za zvezde i za svemir.

Jesi li siguran da nauka ima precizne odgovore na pitanje KAKO? Nece li kroz 20-30 godina imati neke druge odgovore?

#25 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 16 August 2004 - 12:19

OK (jedino sto si ustvari i rekao, ostalo je naklapanje) zvezde su nastale kao posledica Big-Banga. A kako je i zasto doslo do  Big-Banga, zasto se nije dogodio ranije (ili kasnije) i zasto je bio "uspesan"?

E za to ces morati malo da sacekas dok naucnici ne utvrde razloge.
Srz cele ove rasprave je da ti tvrdis sledece: "Nauka sada nema odgovore na neka pitanja; iz toga sledi da ih nikada nece imati i odgovore moramo potraziti na drugi nacin."

Gluposti.

Pre 300 godina naucnici nisu mogli ni da zamisle struju i kompjutere pa pogledaj gde smo sada.
Ocekujem i da napises jos gluposti poput: "Zasto nema leka za rak? To samo pokazuje da nauka ne moze sve da resi."

#26 stargatenow

stargatenow
  • Members
  • 442 posts

Posted 16 August 2004 - 12:21

Jesi li siguran da nauka ima precizne odgovore na pitanje KAKO?

Ovo moze da pita samo neko ko jos uvek nije siguran ni da li je Zemlja okrugla...

#27 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 16 August 2004 - 12:26

to Titanik:

I sta sad? Nauka nema odgovore na sva pitanja. Ali to nije nikav dokaz da je religija sa svojim jedinim i apsolutnim odgovorima koji u svim pravcima gde god da se krene ima jedan jedini odgovor - zato sto je tako bog uradio.

I to je vama dovoljno?

Ne ti nesec davati odgovor, ali zato ces postavljati pitanja?

Pa mogao bi i ti na neko da odgovoris.

#28 Ajzakov Titanik

Ajzakov Titanik
  • Banned
  • 523 posts

Posted 16 August 2004 - 12:42

Dobro.
Ukljucili ste mozgove ali vam i dalje slabo ide. Dao sam vam hint na dva kljucna pojma kvantne fizike, pa kako ih ne razumete moracu da pojasnim.

"Antropsko nacelo - zamisao o tome da Kosmos vidimo ovakav kakav jeste zato sto, da je bio drugaciji, ne bi bilo nas da ga vidimo" Stiven Hoking, Svemir u orahovoj ljusci.
Iz antropskog nacela u principu slede dve mogucnosti
- Postoji beskrajno mnogo vaseljena, od kojih ova nasa ima zadovoljavajuce parametre, medjutim, do sada nije otkrivena nijedna druga vaseljena, sto ostavlja mogucnost druge teorije
- Neko ili nesto je odredilo parametre nase Vaseljene da se uklapaju.

Postoji i treca mogucnost - postojanja inteligentnih bica u nekom "suludom" svemiru, ali na takva razmisljanja se odlucuje i veoma malo autora SF-a. Ja sam recimo napisao pricu Who Killed Mr. Moonlight? u kojoj predpostavljam postojanje svemira sa negativnom gravitacijom pre ovog naseg. Razmatranja u vezi "kosmoloske konstante" do kojih sam dosao kasnije mi ukazuju na to da tako nesto nije sasvim nemoguce.

Na neka od ovih pitanja nema za sada odgovora iz jednog prostog razloga: Imamo teorije koje je nemoguce za sada eksperimentalno utvrditi. Za sada ne postoji akcelerator ili kolajder koji bi unifikovao ostale sile sa gravitacijom. A ako bi postojao? Mozda bi unistio postojeci ili kreirao nov Univerzum kako sam ja zavrsio pomenutu pricu...

Ali ovo sve daje odgovore na pitanje KAKO. Drugo i vaznije pitanje je CEMU SLUZI - pitanje smisla. Ovo pitanje ce ostati sasvim otvoreno i to ne kazem ja, to kaze Stiven Hoking.

#29 dzishn

dzishn
  • Members
  • 1,533 posts

Posted 16 August 2004 - 19:34

Dobro.
Ukljucili ste mozgove ali vam i dalje slabo ide. Dao sam vam hint na dva kljucna pojma kvantne fizike, pa kako ih ne razumete moracu da pojasnim.


el se ti to busash da znash tachan odgovor?
el ti to umishljash da postoji tachan odgovor na pitanje koje si postavio??

Pogledaj malo po internetu ove pojmove pa se javi na razgovor. Vazi? Vazi!


e, na ovome ti odajem priznanje! uvuko ljude u diskusiju sa nichim do znanja pokupljenog sa neta :lol: :lol: :lol:

Ja sam recimo napisao pricu Who Killed Mr. Moonlight? u kojoj predpostavljam postojanje svemira sa negativnom gravitacijom pre ovog naseg. Razmatranja u vezi "kosmoloske konstante" do kojih sam dosao kasnije mi ukazuju na to da tako nesto nije sasvim nemoguce.


e ovo me podseti - ja sam jednom, u prvom osnovne, nacrtala sliku svoje porodice (tata, mama, brat i ja) tako da su nam glave u istom nivou pa tako tata stoji lepo na zemlji a ostali lebdimo malo po malo sve vishe iznad zemlje...
razmatranja u vezi "grafichke prezentacije" do kojih sam doshla kasnije mi ukazuju na to da tako neshto nije sasvim nemoguce...

je li, vidim svashta si pisao, malo malo pa citirash samog sebe, reci majke ti imash ti kakog recezenta, objavi li ti to negde, ili je to sve zhvrljano na zadnjoj korici vezhbanke za pismeni iz srpskog?

#30 Ajzakov Titanik

Ajzakov Titanik
  • Banned
  • 523 posts

Posted 17 August 2004 - 07:02

el se ti to busash da znash tachan odgovor?
el ti to umishljash da postoji tachan odgovor na pitanje koje si postavio??



e, na ovome ti odajem priznanje! uvuko ljude u diskusiju sa nichim do znanja pokupljenog sa neta  :lol:  :lol:  :lol:



e ovo me podseti - ja sam jednom, u prvom osnovne, nacrtala sliku svoje porodice (tata, mama, brat i ja) tako da su nam glave u istom nivou pa tako tata stoji lepo na zemlji a ostali lebdimo malo po malo sve vishe iznad zemlje...
razmatranja u vezi "grafichke prezentacije" do kojih sam doshla kasnije mi ukazuju na to da tako neshto nije sasvim nemoguce...

je li, vidim svashta si pisao, malo malo pa citirash samog sebe, reci majke ti imash ti kakog recezenta, objavi li ti to negde, ili je to sve zhvrljano na zadnjoj korici vezhbanke za pismeni iz srpskog?

Zao mi je dzin ako sam ti rasturio drugare, pa sad moras da napustas "neutralnu poziciju". Preporucio sam im net kao nacin da brzo steknu neke pojmove koje ne znaju. Ja sam naravno procitao nekoliko Hokingovih knjiga.
Vidis recenica
- NE VERUJEM U BOGA
se drasticno razlikuje od recenice
- BOG NE POSTOJI
Da su rekli ono prvo ne bi morali nista da mi objasnjavaju. Kako su se opredelili za drugo palo je shamaranje (kako bi reko brat Ikac).

Nadam se da je ona tvoja opaska o objavljenosti dela dobronamerna jer pretpostavljam da znas kako su umetnicki krugovi veoma zatvoreni. Kako mi ni cale ni keva nisu poznati tesko je probiti se.
Ipak, neke stvari su mi objavljivane na netu. Pogledaj Rimsku triologiju
http://www.datavoyag...y/korisnici.php

Navedenu pricu nisam hteo objaviti na internetu jer mislim da je suvise dobra za to (da ne bi doslo do zloupotreba). Vidim da ti se ideja svidja pa se nadam da ces imati prilike da je vidis u tvrdom povezu.