Jump to content


Photo
- - - - -

Jesmo li sami ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
371 replies to this topic

Poll: Jesmo li sami ? (278 member(s) have cast votes)

Dali verujete da postiji inteligentan zivot i na drugim planetama?

  1. Da (200 votes [75.19%])

    Percentage of vote: 75.19%

  2. Ne (27 votes [10.15%])

    Percentage of vote: 10.15%

  3. Neznam (29 votes [10.90%])

    Percentage of vote: 10.90%

  4. Religiozan/na sam (10 votes [3.76%])

    Percentage of vote: 3.76%

Vote Guests cannot vote

#1 Dragan Gajic

Dragan Gajic
  • Members
  • 10 posts

Posted 23 September 2008 - 22:40

Dakle, kako covecanstvo napreduje i kako se "Usudjuje ici tamo gdje niko nije isao" sve nas vise zanima odgovor na jedno vrlo jednostavno pitanje.

Jesmo li sami?

Misljenje,kao odgovor na to pitanje dolazi iz mnogih naucnih krugova ali je razlicito. Jedni smatraju da je svemir pun vecinom jedinstvenih stvari i da je verovatnoca da se nesto ponovi ovako slozenim redosledom kojime se razvijalo covecanstvo gotovo nemoguca, dok neki smatraju da je to moguce.

Samo da napomenem da je do skoro, zadnjih 10ak godina, misljeno da je mala verovatnoca da oko drugih zvezda kruze planete, ali od tada do danas je pronadjeno oko 300-350 planeta van suncevog sistema.
Sto je jos interesantno te planete se traze tako sto se posmatra neka zvezda odredjen vremenski period, tacnije posmatra se njena svetlost i ako u nekom slucaju izmedju nas i te zvezde naidje neka planeta koja mora biti ogromna da se primeti ona umanji tu svetlost i tada je otkrivena, te planete su vecinom plinoviti divovi i nepogodne za zivot. Ali kada uzmemo u obzir koliko je planeta pronadjeno te nacin otkrivanja, dolazimo do cinjenice da je to samo mali dio koji mi mozemo da vidimo od ukupnog broja. Zamislite koliko planeta ima koji nikada ne preseku svojom putanjom svetlost njihove zvezde izmedju nje i nase planete, kao i koliko njih malih prodje neopazeno.

Gotovo je nemoguce da nijedna ne posjeduje makar primitivne oblike zivota.

A sada da cujemo vase misljenje forumasi? :ph34r:

#2 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 24 September 2008 - 02:31

Kapiram da ima. Bas bi bilo truba da je u ovolikom svemiru sve prazno i da su jedini inteligentni oblik zivota mi ljudi. Mislim, bas bi bio bedak za inteligenciju. Zamisli ljudi najpametniji, najrazvijeniji...:ph34r:

Drugo, inteligentan zivot je jedna vrlo lepa stvar, bilo bi bas bezveze da toga ima samo na Zemlji i da moze tako lako da nestane.

Na kraju krajeva svemir je ogroman a mi znamo vrlo malo.

#3 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 24 September 2008 - 02:42

Vecina strucnjaka smatra da nismo jer barem danas postoji misljenje da postoji nekih 500 milijardi galaksija od kojih su 3000 opticki vidljive.Realno sanse da smo mi jedini su male ali isto tako su i sanse za nekim kontaktom.

#4 Dragan Gajic

Dragan Gajic
  • Members
  • 10 posts

Posted 24 September 2008 - 10:22

Vecina strucnjaka smatra da nismo jer barem danas postoji misljenje da postoji nekih 500 milijardi galaksija od kojih su 3000 opticki vidljive.Realno sanse da smo mi jedini su male ali isto tako su i sanse za nekim kontaktom.



Tacno. I svaka galaksija ima otprilike prosecno 100 milijardi zvezda, neka njih pola ima makar jedan mali planet, onda nije mala verovatnoca da cak i u nasoj galaksiji postoji inteligentan zivot (Osim nas naravno :ph34r: )

A sto se kontakta tice tu nam se misljenja razlikuju. Npr, koliko dao danas ima prijavljenih vidjenja NLO (Neidentifikovanih Letecih Objekata) naucnici se slazu da je njih 85-95% naucno objasnjivo i da su to vecinom: "meteoroloski baloni", najnoviji avioni, namjerna obmana, pa ponekad i venera ako je nisko i jasno se vidi (pa cak i mesec ako je na horizontu).
Ali sta je sa onih 15-5% nerazjasnjenih?

Takodje smatram da i vlade zataskavaju NLO-vidjenja.
Evo pet Friedmanovih razloga:

1. Vlasti pokušavaju utvrditi kakvu tehnologiju koriste vanzemaljske letjelice, a jedini način da to utvrde je analiza svih do sada srušenih objekata.

2. Nijedna vlast ne želi da njeni neprijatelji, pogotovo vanjski, saznaju za njihovo otkriće.

3. Ako neka ugledna i uticajna svjetska ličnost kojoj ljudi vjeruju, poput Pape ili engleske kraljice, sazna za otkriće i o tome progovori javno, temelji civilizacije bili bi poljuljani, a pojednici koji je čine počeli bi gledati isključivo licne interese te se više ne bi ponašali kao građani određenih država.

4. Problem fundamentalističke hrišćanske perspektive, koja vanzemaljce percipira kao 'djavolja posla'.

5. Javna potvrda postojanja vanzemaljaca dovela bi do globalnog ekonomskog, a time i političkog haosa.



Evo par slika koje dokazuju gore receno:

1. Posted Image
Ovaj 7000 godina star pecinski crtez otkrio je prije 40-ak godina i ruski arheolog i filolog, Vjaceslav Zajcev.

2. Posted Image

To je sto se tice onih koji su vidjeni kada su nebom letele samo ptice a zemljom hodali ljudi i zivotinje.

A sada malo noviji.

1. Posted Image
Roswelu (USA) 1947 godine-pad NLO-a.
Zbog razmjere i veličine područja pada, i po broju uključenog osoblja vojske SAD-a, razmjerima prikrivanja te velike količine informacija koje su dospjele u javnost ovo je jedinstven primjer dolaska i nažalost pada izvanzemaljske letjelice pristigle iz drugog solarnog sistema na Zemlju.

2. Posted Image

3. Posted Image

To je za sada sve, nastavak sledi ukoliko se pokaze zainteresovanje za ovu temu.

#5 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 24 September 2008 - 10:51

Ma ovaj forum trpi sve... postao je k'o vasar.
Evo, sad su na red dosli i leteci tanjiri i vanzemaljci...
Sta je sledece - The Flying Spaghetti Monster?

#6 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 24 September 2008 - 12:21

Eh ovo je sad vec u domenu zavera tipa Bob Lazar...
Inace taj cuveni film o autopsiji je tezak falsifikat.

#7 HighBreed32

HighBreed32
  • Members
  • 1,586 posts

Posted 24 September 2008 - 14:38

Kao sto ste i naveli, u svemiru posloji (prakticno) beskonacan broj galaksija prema tome zakljucujemo da u njima ima beskonacno pojedinacnih solarnih sistema>> tu postoji beskonacan broj planeta, od kojih neka je i 1% pogodno za nastanak zivota racunamo da je: 1% od beskonacno=beskonacno. Dakle, po matematici, ne samo da ima beskonacno puno inteligentnih vrsta bica u univerzumu nego ima beskonacno puno planeta naseljenih bicima identicnih nama. To je cista verovatnoca/matematika.
Naravno, stvarni svet je malo razlicit od matematickog ali sama velicina tih brojki pokazuje 99.999999999999 posto sansi da zivot mora postojati jos negde u vasioni. Prema tome, glupo je nadmeno odbacivati tu mogucnost kao sto to radi 'Recycle Bin' u svom komentaru. Po meni, ako zakoni fizike jednako vaze u svakom delu vasione, znaci da su isti kao i ovi kod nas mora da je jos negde doslo do nastanka zivota i inteligencije. To sto ih mi jos nismo otkrili nije uopste cudno, jer s obzirom na velicinu vasione takodje je mala verovatnoca da su oni nastali negde blizu nas! Znaci mi na ovom stepenu razvoja nikako ne mozemo do njih, jedina je mogucnost da oni dodju do nas ukoliko su dovoljno razvijeni...
To nas dovodi do letecih tanjira: e tu se vec premisljam o tome da li je to stvarno ili nije... Nadajmo se da cemo to razjasniti na ovoj temi :ph34r:

#8 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 24 September 2008 - 19:27

Kao sto ste i naveli, u svemiru posloji (prakticno) beskonacan broj galaksija prema tome zakljucujemo da u njima ima beskonacno pojedinacnih solarnih sistema>> tu postoji beskonacan broj planeta, od kojih neka je i 1% pogodno za nastanak zivota racunamo da je: 1% od beskonacno=beskonacno. Dakle, po matematici, ne samo da ima beskonacno puno inteligentnih vrsta bica u univerzumu nego ima beskonacno puno planeta naseljenih bicima identicnih nama. To je cista verovatnoca/matematika.
Naravno, stvarni svet je malo razlicit od matematickog ali sama velicina tih brojki pokazuje 99.999999999999 posto sansi da zivot mora postojati jos negde u vasioni.



Mozes ti da pokazujes i dokazujes brojevima sta god pozelis...
Ali to nikako ne znaci da ista MORA da bude, kako ti (pogresno) zakljucujes. cak da postoji 99,999999999999999999999(beskonacno devetki) posto sanse da nesto postoji - to NE MORA da znaci da to nesto zaista i postoji. (jer nije 100%)


Prema tome, glupo je nadmeno odbacivati tu mogucnost kao sto to radi 'Recycle Bin' u svom komentaru.



Nista nije glupo... Ja NE ZNAM da li vanzemaljci postoje. Nisam nista odbacio, samo sam se nasmejao teoriji o vanzemaljcima... meni licno je sve to smesno. Sta da se radi...

Nego, kako to da svi vanzemaljci uzasno podsecaju na ljude: imaju dva oka, usi, ruke, noge, telo... :)
Kako to da nisu drugaciji? I sastavljeni od drugog materijala, recimo... nego BAS podsecaju na ljude.


Po meni, ako zakoni fizike jednako vaze u svakom delu vasione, znaci da su isti kao i ovi kod nas mora da je jos negde doslo do nastanka zivota i inteligencije.



Problem u tvojoj logici je taj sto zakoni fizike ne vaze jednako u svakom delu vasione...
I takodje je isto problem sto mi i ne znamo sve zakone fizike... (znamo jedan delic...)


To sto ih mi jos nismo otkrili nije uopste cudno, jer s obzirom na velicinu vasione takodje je mala verovatnoca da su oni nastali negde blizu nas! Znaci mi na ovom stepenu razvoja nikako ne mozemo do njih, jedina je mogucnost da oni dodju do nas ukoliko su dovoljno razvijeni...



A nije li ti palo na pamet recimo da isto tako, kako ti kazes "s obzirom na velicinu vasione", je skoro nemoguce da ih mi (ili oni nas) otkrijemo.


To nas dovodi do letecih tanjira: e tu se vec premisljam o tome da li je to stvarno ili nije... Nadajmo se da cemo to razjasniti na ovoj temi :ph34r:



Pazi, ako ne uspemo da razjasnimo bas na ovoj temi, onda nista...
Svi oni fizicari i filozofi i naucnici su mala deca za nas ovde.

Good luck to us (you).

#9 Milopjko del Đovani

Milopjko del Đovani
  • Members
  • 92 posts

Posted 24 September 2008 - 21:11

Isaac Asimov "Extraterrestrial civilizations" uzeti i pročitati knjigu ovog cenjenog naučnika i sve će vam biti jasnije. A možda i neće...

#10 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 24 September 2008 - 23:15

Meni je interesantnije pitanje ima li inteligentnog oblika života na Zemlji ? I kad će se pojaviti.
Šalim se. Iako tema može lako da sklizne u nešto smešno, ja verujem da postoji nešto drugačije i racionalnije, sad po našim merilima, šta je inteligentno, ne znam. Možda je to i kamen na ulici, ne mora biti u svemiru, koji me posmatra i misli kad će se pojaviti neki savršeniji oblik života. Možda je tu negde, ali se ne razumemo.
I , sad, smejte se , jednom sam video nešto jako neobično , pri punoj svesti, i u treznom stanju, uz svedoke, što sam dugo analizirao i ne znam da objasnim.

#11 HighBreed32

HighBreed32
  • Members
  • 1,586 posts

Posted 24 September 2008 - 23:18

99,999999999999999999999(beskonacno devetki) posto sanse da nesto postoji - to NE MORA da znaci da to nesto zaista i postoji. (jer nije 100%)


Priznajem gresku i ispravljam se: ne mora da postoji, ali je to vrlo verovatno.

Nego, kako to da svi vanzemaljci uzasno podsecaju na ljude: imaju dva oka, usi, ruke, noge, telo... :ph34r:
Kako to da nisu drugaciji? I sastavljeni od drugog materijala, recimo... nego BAS podsecaju na ljude.


Potpuno se slazem! Mogao bih da se kladim da kad bi ih sutra nasli oni bi bili susta suprotnost onome sto je bilo ko od nas u stanju da zamisli. Takodjr, se slazem da ne moraju biti od istog materijala, t.j. ugljenika. Po meni veca je verovatnoca da ce biti od silicijuma, s tim sto on ima jedan elektron vise za vezivanje sa drugim molekulima pa prema tome dopusta i mnoooogo vise kombinacija - pa ti sad zamisli kako bi taj vanzemaljac izgledao.

Problem u tvojoj logici je taj sto zakoni fizike ne vaze jednako u svakom delu vasione...
I takodje je isto problem sto mi i ne znamo sve zakone fizike... (znamo jedan delic...)


Apsolutno se NE slazem! Tvrdim (mada naravno ne mogu to i da dokazem, znaci citaj "smatram") da zakoni fizike jednako vaze u svim delovima vasione (po modernoj teoriji oni ne vaze samo kod singularnosti a to je druga prica) - jer zasto i ne bi! Vasiona upravo funkcionise po tim zakonima. To sto ih mi jos uvek ne razumemo u potpunosti jeste istina ali to uopste nema veze sa temom, to jest njihovim univerzalnim vazenjem jer, je li, oni ne zavise od nas vec mi od njih.

A nije li ti palo na pamet recimo da isto tako, kako ti kazes "s obzirom na velicinu vasione", je skoro nemoguce da ih mi (ili oni nas) otkrijemo.


Potpuno se slazemo, uz malu ispravku: "s obzirom na velicinu vasione", je skoro nemoguce da ih mi (ili oni nas) otkrijemo na NASEM sadasnjem civilizacijskom i tehnoloskom nivou razvoja. Nemojmo sad ulaziti o teorije zakrivljenosti prostora itd. Uglavnom da, za sada ne mozemo.

I slazemo se u jos jednom:
Good luck to us (you).

Edited by HighBreed32, 24 September 2008 - 23:19.


#12 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 24 September 2008 - 23:41

Apsolutno se NE slazem! Tvrdim (mada naravno ne mogu to i da dokazem, znaci citaj "smatram") da zakoni fizike jednako vaze u svim delovima vasione (po modernoj teoriji oni ne vaze samo kod singularnosti a to je druga prica) - jer zasto i ne bi! Vasiona upravo funkcionise po tim zakonima. To sto ih mi jos uvek ne razumemo u potpunosti jeste istina ali to uopste nema veze sa temom, to jest njihovim univerzalnim vazenjem jer, je li, oni ne zavise od nas vec mi od njih.

Mi o vasioni znamo jako malo i sve se svodi na razne pretpostavke.Tako neki smatraju da postoji i antimaterija a otvoreno je pitanje kako zakoni fizike funkcionisu u delu univerzuma koji je sastavljen od iste.Neka najnovija istrazivanja su pokazala da postoji citav jedan deo kosmosa koji je sastavljen od dark matter.Naravno opet se radi samo o teoretisanju jer mi zapravo nemamo pojma sta je u sustini dark matter.

#13 Dragan Gajic

Dragan Gajic
  • Members
  • 10 posts

Posted 24 September 2008 - 23:56

I , sad, smejte se , jednom sam video nešto jako neobično , pri punoj svesti, i u treznom stanju, uz svedoke, što sam dugo analizirao i ne znam da objasnim.


Nemoras da objasnis samo opisi mozda neko ko posecuje ovaj forum ima objasnjenje. Ne trebas se stideti toga sto si video ili dozivio, treba se samo stideti lazi. A ja mislim da na ovom forumu nema detinjastih i neupucenih da se ismevaju necemu sto covek tvrdi da je dozivio pa jos ima i svedoke.

--------------
A sa kolegom HighBreed32 se slazem u potpunosti 99.99999~% ne znaci da je 100% ali za NASA-u i ozbiljne naucnike i 1.0% je velika sansa da se nesto desi a kamoli 99.99999~%.

--------------

A ako je sve ovo jedna velika izmisljotina i nista nije stvarno kako to onda da je toliko popularna tema u svim kako naucnim tako i u drugim krugovima. I ko uspeva da napravi sve te gotovo identicne falsifikate videa slika fizicki opipljivih i vidljivih predmeta i tako toga? Kako to da se u jednom vidjenju NLO-a nadje bas toliko ocevidaca? Zasto se na obukama za pilote kao i kontrolore leta obavezno posveti odredjen deo vremena za obradu teme NLO-i? Zasto su u poslednje vreme Velika Britanija i Francuska objavile "sve" do skoro tajne dokumente o NLO-ima? Dali se to i vlada poigrava sa ljudima i njihovom mastom?

Sada kada imate ova pitanja razmislite malo, a ne olako odbijati sve sto je vama strano ili nesto u sta ne zelite verovati. Ljudi su iz straha od znanja i promene i spalili onog ko je prvi rekao da se zemlja krece oko sunca a ne ono oko nje.

#14 r2d3

r2d3
  • Members
  • 153 posts

Posted 25 September 2008 - 00:40

Evo, ja sam tu, direktno iz dimenzije X! :)
Ima dosta cinjenica koje zdravorazumski dovode do zakljucka da ima negde...necega....ali opet, nesto do cega se dodje zdravorazumski ne mora da bude i tacno, setih se tog casa "logike" :ph34r:
Nekako bi bilo porazavajuce da smo sami, barem meni....

#15 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 25 September 2008 - 01:56

Apsolutno se NE slazem! Tvrdim (mada naravno ne mogu to i da dokazem, znaci citaj "smatram") da zakoni fizike jednako vaze u svim delovima vasione (po modernoj teoriji oni ne vaze samo kod singularnosti a to je druga prica) - jer zasto i ne bi! Vasiona upravo funkcionise po tim zakonima. To sto ih mi jos uvek ne razumemo u potpunosti jeste istina ali to uopste nema veze sa temom, to jest njihovim univerzalnim vazenjem jer, je li, oni ne zavise od nas vec mi od njih.



Pa i nije bas tako...
Prvo jedni zakoni vaze (barem mi tako mislimo, tj. Ajstajn) za "velika tela"... a drugi zakoni vaze za cestice... pokusavamo jos malo pa 100 godina da ih "spojimo" u univerzalnu teoriju, ali nam to nikako ne ide, i sve se vise odaljavamo. To mi tako danas smatramo (teorija relativiteta i kvantna mehanika)
A opet... i ta Ajstajnova teorija je samo teorija... i "vazi" kao sto je vazio recimo Njutnov zakon ... dok nije "otkrivena" nova teorija.

Sve u svemu, daleko smo mi od toga da otkrijemo sve zakone koje vaze svuda u kosmosu. Pa mi i ne znamo jos uvek sta je to kosmos! Sta je to kosmos??? Umes li da objasnis? Od cega je sastavljen?
A ako i ne znamo sta je to kosmos i od cega je sastavljen - onda i ne mozemo ni da znamo SVE zakonitosti koje vladaju u njemu.
Mi znamo samo DELIC toga... Evo, sada "jurimo" za Higzovim bozonom.. (teorijska cestica)... A da li cemo da je detektujemo?

Pa mi jos i ne znamo sta je to gravitacija. Niti masa ili energija - centralne teme fizike.
Singularnost je samo delic onoga sta mi ne znamo.

Sta se desavalo u prvim trenucima nastanka kosmosa, odmah nakon Big Bang-a (ako je uopste to istina da je tad nastao).
Koji su tada zakoni fizike vazili? Koji ce zakoni fizike vaziti kada (ako) kosmos prestane da se siri (a to je jedna od teorija... da ce u jednom trenutku u buducnosti kosmos prestati da se siri i mozda zauvek stati, ili poceti da se vraca "u sebe"). Sta ako SVE STANE zauvek. Koji ce tada zakoni fizike vaziti?

Prema svemu ovome - mi ni NE ZNAMO "zakone fizike", pa prema tome ne mozemo ni da tvrdimo da "zakoni fizike jednako vaze u svim delovima vasione". Zao mi je ali to je nonsens.