Jump to content


Photo
- - - - -

Jesmo li sami ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
371 replies to this topic

Poll: Jesmo li sami ? (278 member(s) have cast votes)

Dali verujete da postiji inteligentan zivot i na drugim planetama?

  1. Da (200 votes [75.19%])

    Percentage of vote: 75.19%

  2. Ne (27 votes [10.15%])

    Percentage of vote: 10.15%

  3. Neznam (29 votes [10.90%])

    Percentage of vote: 10.90%

  4. Religiozan/na sam (10 votes [3.76%])

    Percentage of vote: 3.76%

Vote Guests cannot vote

#16 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 25 September 2008 - 02:13

A sa kolegom HighBreed32 se slazem u potpunosti 99.99999~% ne znaci da je 100% ali za NASA-u i ozbiljne naucnike i 1.0% je velika sansa da se nesto desi a kamoli 99.99999~%.


Kolega HighBreed32 nije to tvrdio nego ja. Ja kazem da 99,999~% nije 100% a to znaci da NE MORA da postoji. Jer je samo 100% = 100%.
Doduse postoji mogucnost da postoji, ali nije sigurno. Postoji i mogucnost da padne kisa u obliku pink mleka... i da Paja Patak "ozivi". Za sve postoji mogucnost. Za sve.

Medjutim da napravimo tu par digresija... Postoji jedna filozofska misao da "ako postoji mogucnost da nesto postoji - to onda sigurno negde postoji". Ok, validno je to misljenje. Ali isto onda tako moze da se obrne: "ako postoji mogucnost da nesto ne postoji - onda to ne postoji".
Mi se tu vrtimo u krug. To je zvanicno.

Ja mogu da te bombardujem sa pitanjima oko svega ovoga.... cime cu da ti "dokazem" da ni ti ni ja ne znamo da li inteligentan zivot postoji ili ne.
Ako neko tvrdi da postoji, ja mu se smejem, isto kao sto cu da se smejem onome ko tvrdi da ne postoji.
Ja sam tu, nekako bi se reklo, agnostik, hehe



A ako je sve ovo jedna velika izmisljotina i nista nije stvarno kako to onda da je toliko popularna tema u svim kako naucnim tako i u drugim krugovima.



To je sada druga tema. Dokoni ljudi... vole da su "ekskluzivni"...
Imas i ljude koji "studiraju" Klingonski jezik i veoma je popularno... A da li to znaci da taj jezik zaista i postoji?
Naravno da ne znaci.
Nekada davno su ljudi verovali i u vestice i time se ozbiljno bavili...


I ko uspeva da napravi sve te gotovo identicne falsifikate videa slika fizicki opipljivih i vidljivih predmeta i tako toga? Kako to da se u jednom vidjenju NLO-a nadje bas toliko ocevidaca?



Pa vide jedni od drugih... :)
Lakse ce da "prodje" ako neko javi da je video leteci tanjir i zelene marsovce nego da je video plavu letecu liniju koja je izgledala kao munja i kad je pala na zemlju iz nje je izaslo 16 "neceg" koje je bilo sastavljeno od poluprozirnog materijala koje je upijalo svetlost i emitovalo radijaciju i pomeralo se cudno, i izgledalo je kao lava, pa je odjednom uslo nazad u letecu liniju i odletelo...

Lakse je da se poveruje u leteci tanjir i zelene marsovce. :D


Zasto se na obukama za pilote kao i kontrolore leta obavezno posveti odredjen deo vremena za obradu teme NLO-i? Zasto su u poslednje vreme Velika Britanija i Francuska objavile "sve" do skoro tajne dokumente o NLO-ima? Dali se to i vlada poigrava sa ljudima i njihovom mastom?



Ne, ljudi se sami poigravaju sa svojom mastom. I to je sasvim ok.
Sve dok ljudi ne pokusaju da svoju masta pretvore u realnost... :ph34r:


Sada kada imate ova pitanja razmislite malo, a ne olako odbijati sve sto je vama strano ili nesto u sta ne zelite verovati. Ljudi su iz straha od znanja i promene i spalili onog ko je prvi rekao da se zemlja krece oko sunca a ne ono oko nje.


Nista ja ne odbijam... Samo mi je smesno malo... :D

#17 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 25 September 2008 - 06:55

Prva stvar - kakve veze religioznost ima veze sa verovanjem u postojanje vanzemaljaca?

Drugo - da prosirimo pitanje - koliko ljudi veruje da vanzemaljci zive medju nama vec hiljade godina i cilju nase edukacije i razvoja.

#18 misazabac

misazabac
  • Members
  • 11 posts

Posted 25 September 2008 - 09:09

Ziveo "xoliBYd"!!! Preformulisacemo pitanje: Koliko vas zaista misli da Isus i ostali nisu nikad imali sexualne odnose? :ph34r: :)

#19 Dragan Gajic

Dragan Gajic
  • Members
  • 10 posts

Posted 25 September 2008 - 09:34

Prva stvar - kakve veze religioznost ima veze sa verovanjem u postojanje vanzemaljaca?

Drugo - da prosirimo pitanje - koliko ljudi veruje da vanzemaljci zive medju nama vec hiljade godina i cilju nase edukacije i razvoja.



Religioznost je kada ne zelite verovati u bilo sta sto se kosi sa onim sto se smatra tacnim u bibliji. Zbog toga sam u ponudjenim odgovorima stavio i Religiozan/na sam. Jer ljudi koji su previse religiozni ne zele da prihvate neke neizbezne cinjenice zato sto se kose sa biblijskim cinjenicama. Zato vas molim da ako mislite "Ma to su djavolja posla." da prilikom glasanja oznacite tu opciju.

A sad drugo - Veliki broj ljudi veruje da je tako (mada ne i ja) to je pretezno popularno u kini, ima i naucnika koji tvrde da su u ljudskom DNK pronasli jedan deo koji nije mogao da nastane na zemlji, i takodje jedan broj ljudi veruje da su nam oni i neki daleki preci.

Po africi i severnoj americi u plemenima koja nikako nisu mogla biti u kontaktu postoji staro predanje kako je nebeski narod (mali zeleni) u proslosti njihovih plemena dolazio pomagao im, neki cak tvrde da su se i "parili" sa njihovim zenama :ph34r: .

Tako da nista nije cudno jer ima teorija i teorija.

@misazabac
Zanimljivo, otvori novu temu.

#20 HighBreed32

HighBreed32
  • Members
  • 1,586 posts

Posted 25 September 2008 - 10:52

Pa i nije bas tako...
Prvo jedni zakoni vaze (barem mi tako mislimo, tj. Ajstajn) za "velika tela"... a drugi zakoni vaze za cestice... pokusavamo jos malo pa 100 godina da ih "spojimo" u univerzalnu teoriju, ali nam to nikako ne ide, i sve se vise odaljavamo. To mi tako danas smatramo (teorija relativiteta i kvantna mehanika)
A opet... i ta Ajstajnova teorija je samo teorija... i "vazi" kao sto je vazio recimo Njutnov zakon ... dok nije "otkrivena" nova teorija.


Pa iskreno, po zvanicnim teorijama nije ni bas tako kako ti kazes. Koliko sam ja upoznat sa svim time nisu bitna velika i mala tela, vec sile medju njima. Dakle, imamo cetri vrste sile u vasioni: gravitacija, elektomagnetna sila plus jos jake i slabe nuklearne sile. Do nedavno ih je teorija bas tako i poimala, ali sada se smatra da su to sve razlicita stanja jedne iste sile. Matematickim modelima pokazalo da su tri od te cetiri (osim gravitacije) u stvari jedna te ista sila pri velikim energijama i jos je potrebno da tu uglave i gravitaciju i dobijamo VOT (veliku objedinjujucu teoriju). Naravno, ni to ne moze da se dokaze jer bi za to bila potrebna mnogo veca energije od one koju smo mi na zemlji u mogucnosti da stvorimo.

#21 HighBreed32

HighBreed32
  • Members
  • 1,586 posts

Posted 25 September 2008 - 10:59

Mi o vasioni znamo jako malo i sve se svodi na razne pretpostavke.Tako neki smatraju da postoji i antimaterija a otvoreno je pitanje kako zakoni fizike funkcionisu u delu univerzuma koji je sastavljen od iste.Neka najnovija istrazivanja su pokazala da postoji citav jedan deo kosmosa koji je sastavljen od dark matter.Naravno opet se radi samo o teoretisanju jer mi zapravo nemamo pojma sta je u sustini dark matter.


Po mojem skromnom misljenju zakoni fizike bi trebali da budu manje vise isti bilo da se radi o materiji ili antimateriji posto su one u sustini skoro pa indenticne - t.j. idemticne ali sa obrnutim spinom valjda!? Spinom, naelektrisanjem ili sta vec (nisam skroz siguran pa da ne lupam sad)... Prema tome sve druge bitne karakteristike su identicne.
Primer: ako imamo 1 i -1 oni se medjusobno potiru kao sto svi znamo tako da u zbiru daju nulu. Medjutim, za njih vaze potpuno isti zakoni matematike - naravno da u mnozenju sa nekim nece dati isti rezultat ali se oni mnoze, dele i ko zna vec po matematickim zakonima koji vaze za sve brojeve...

Prema tome, postoji mogucnost da postoje i bica koja su sazdana od anti materije i koja ponovo mogu da izgledaju isto ko i mi a tako isto mogu da izgledaju i nezamislivo drugacije. Dakle, po meni sto se izvanzemaljskog zivota tice on zaista tesko da moze da ne postoji, jer ima previse mogucnosti za njegovo postojanje. Jedina mogucnost da do toga ne dodje je ta da su kreacionisti potpuno u pravu i da je vasiona nastala od ruke jednog svemocnog bica a zemlja je jedina planeta koja ima tu privilegiju da bude dom inteligentnim bicima - mada, kada to posmatramo tako, to bice mora da je inteligentno a i zivo u nekom smislu te reci, pa opet nismo sami. A ko kaze da je bog jedini od svoje vrste? Sta ako ih ima vise!? Mislim, ovo pominjem cisto rasprave radi a ne da bih uvredio necija verovanja...

Edited by HighBreed32, 25 September 2008 - 11:09.


#22 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 25 September 2008 - 11:33

Prva stvar - kakve veze religioznost ima veze sa verovanjem u postojanje vanzemaljaca?

Drugo - da prosirimo pitanje - koliko ljudi veruje da vanzemaljci zive medju nama vec hiljade godina i cilju nase edukacije i razvoja.


Dobro pitanje. :ph34r: Ja ponekad imam dojam da je moja supruga vanzemaljac. Nekako me vrlo cesto cudno posmatra. E sad da li salje informacije svom centru ne znam, nisam to jos uvjek provalio.

#23 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 25 September 2008 - 12:15

Dobro pitanje. :ph34r: Ja ponekad imam dojam da je moja supruga vanzemaljac. Nekako me vrlo cesto cudno posmatra. E sad da li salje informacije svom centru ne znam, nisam to jos uvjek provalio.



I tvoja!?

#24 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 September 2008 - 12:24

Po mojem skromnom misljenju zakoni fizike bi trebali da budu manje vise isti bilo da se radi o materiji ili antimateriji posto su one u sustini skoro pa indenticne - t.j. idemticne ali sa obrnutim spinom valjda!? Spinom, naelektrisanjem ili sta vec (nisam skroz siguran pa da ne lupam sad)... Prema tome sve druge bitne karakteristike su identicne.
Primer: ako imamo 1 i -1 oni se medjusobno potiru kao sto svi znamo tako da u zbiru daju nulu. Medjutim, za njih vaze potpuno isti zakoni matematike - naravno da u mnozenju sa nekim nece dati isti rezultat ali se oni mnoze, dele i ko zna vec po matematickim zakonima koji vaze za sve brojeve...

Prema tome, postoji mogucnost da postoje i bica koja su sazdana od anti materije i koja ponovo mogu da izgledaju isto ko i mi a tako isto mogu da izgledaju i nezamislivo drugacije. Dakle, po meni sto se izvanzemaljskog zivota tice on zaista tesko da moze da ne postoji, jer ima previse mogucnosti za njegovo postojanje. Jedina mogucnost da do toga ne dodje je ta da su kreacionisti potpuno u pravu i da je vasiona nastala od ruke jednog svemocnog bica a zemlja je jedina planeta koja ima tu privilegiju da bude dom inteligentnim bicima - mada, kada to posmatramo tako, to bice mora da je inteligentno a i zivo u nekom smislu te reci, pa opet nismo sami. A ko kaze da je bog jedini od svoje vrste? Sta ako ih ima vise!? Mislim, ovo pominjem cisto rasprave radi a ne da bih uvredio necija verovanja...

Problem je u tome sto su to sve teorije i mi sa sigurnoscu ne znamo da li antimaterija postoji ili sta je u stvari dark matter.Do pre nekoliko godina mi nismo bili sigurni da crne rupe postoje a sada se tvrdi da centar svake galaksije ima dzinovsku crnu rupu.
Sa druge strane verujem da nismo sami u svemiru ali sam skeptican da vanzemaljci posecuju zemlju ili su je ikada posetili.Mi kao bica postojimo vec nekoliko hiljada godina ali je samo zadnjih 50 nasa civilizacija tehnicka.Sta bi privuklo neku udaljenu i tehnicki razvijenu civilizaciju da poseti ovu planetu.Ne postoji nista u ovom delu galaksije sto bi njih recimo zainteresovalo za nas.
Takodje moguce je da je svemir pun zivota ali da mi nikada necemo uspeti da uspostavimo kontakt samo zbog rastojanja.Cak i ako bi postojala civilizacija na drugom delu nase galaksije potrebno bi bilo 10K godina da razmenimo jednu radio poruku.

#25 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 25 September 2008 - 12:48

I tvoja!?


Ma da, morat cemo razmijeniti iskustva. Bice da su sa iste planete. Mozda ih zajedno uspijemo provaliti. Ne bu nas niko vise *ebal!

#26 HighBreed32

HighBreed32
  • Members
  • 1,586 posts

Posted 25 September 2008 - 13:38

Problem je u tome sto su to sve teorije i mi sa sigurnoscu ne znamo da li antimaterija postoji ili sta je u stvari dark matter.Do pre nekoliko godina mi nismo bili sigurni da crne rupe postoje a sada se tvrdi da centar svake galaksije ima dzinovsku crnu rupu.
Sa druge strane verujem da nismo sami u svemiru ali sam skeptican da vanzemaljci posecuju zemlju ili su je ikada posetili.Mi kao bica postojimo vec nekoliko hiljada godina ali je samo zadnjih 50 nasa civilizacija tehnicka.Sta bi privuklo neku udaljenu i tehnicki razvijenu civilizaciju da poseti ovu planetu.Ne postoji nista u ovom delu galaksije sto bi njih recimo zainteresovalo za nas.
Takodje moguce je da je svemir pun zivota ali da mi nikada necemo uspeti da uspostavimo kontakt samo zbog rastojanja.Cak i ako bi postojala civilizacija na drugom delu nase galaksije potrebno bi bilo 10K godina da razmenimo jednu radio poruku.


Da, kao sto sam ranije rekao sto se tice letecih tanjira i poseta iz svemira, pa i kolonizacjie koja je navodno vec pocela nemam bas neko izrazeno misljenje u korist jedne ili cruge strane. Nije da je nemoguce jer je ovo tvoje pitanje 'sta ih mi interesujemo!?' potpuno besmisleno jer bi oni zasigurno imali neke svoje motive koje mi ne mozemo da zamislimo i razumemo. Ko zna sta bi oni od nas hteli? Pa mozda nas tretiraju kao pacove u lavirintu: radi posmatranja bica na nizem nivou razvoja, jel? A s druge strane istina je da bi nas bilo tesko pronaci u tim beskrajnim prostranstvima i koja je verovatnoca dasu bas u zadnjih nekoliko hiljada godina oni nabasali ovde!? Mogli su da budu ovde per nego sto je i nastalo zivota na zemlji pa batalili jer nije bilo nicega, a mozda dodju cak kad nas vise ne bude - sto u kosmickim razmerama sve zajedno nije bas neki bog zna kakav period. Upravo ta nepregledna beskrajnost prostorvremena umanjuje verovatnocu susreta. Al onda opet neko moze reci, pa ko zna sta su oni sve u stanju, sta ako mogu da osete zivot na bilo kakvim udaljenostima ili nesto slicno?! Tako bi mogli u nedogled...

#27 HighBreed32

HighBreed32
  • Members
  • 1,586 posts

Posted 25 September 2008 - 13:49

Ovo sto cu sad napisati je samo marginalno vezano za temu, ali ipak cu da napisem, kao zanimljivost:
Gledo sam juce neki dokumentarac o evoluciji coveka i to me navelo na razmisljanje. Ako poslusas sve argumente ispada da je nasa osnovna pretstava o tome kako vanzemaljci izgledaju (onizi, tanki, sa velikim lobanjama sa relativno malim licem, uska vilica, umanjena misicna masa) u stvari samo projekcija toga kako bi mi u sledecem evolutivnom koraku izgledali ako se nastave dosadasnji trendovi razvoja nase anatomije! Dakle, Homo futurus (potomak homo sapiens-a) bi imao veliku lobanju koja u sebe smesta jos veci mozak i visoko celo sa relativno zbijenijim licem i relativno malom vilicnom koskom - jer jeli, za razliku od ranijih predaka coveka imamo manje izrazene crte lica (obrva ako me razumete), dosta vise celo, manju vilicu, lobanju sa povecanim prostorom za mozak, dalje imamo manju misicnu masu, nizi smo rastom itd. Ako se ovi trendovi nastave i u buducnosti - zamislite kako cemo izgledati: kao mali zeleni!
E sad, pitanje je da li nam to nasa podsvest projektuje neke slike buducnosti ili mozda zaista vidjamo vanzemaljce, koji su u jednom periodu u proslosti izgledali nesto slicno nama, pa se iz tog razloga i interesuju tolko za nas svet...

#28 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 September 2008 - 13:52

Da, kao sto sam ranije rekao sto se tice letecih tanjira i poseta iz svemira, pa i kolonizacjie koja je navodno vec pocela nemam bas neko izrazeno misljenje u korist jedne ili cruge strane. Nije da je nemoguce jer je ovo tvoje pitanje 'sta ih mi interesujemo!?' potpuno besmisleno jer bi oni zasigurno imali neke svoje motive koje mi ne mozemo da zamislimo i razumemo. Ko zna sta bi oni od nas hteli? Pa mozda nas tretiraju kao pacove u lavirintu: radi posmatranja bica na nizem nivou razvoja, jel? A s druge strane istina je da bi nas bilo tesko pronaci u tim beskrajnim prostranstvima i koja je verovatnoca dasu bas u zadnjih nekoliko hiljada godina oni nabasali ovde!? Mogli su da budu ovde per nego sto je i nastalo zivota na zemlji pa batalili jer nije bilo nicega, a mozda dodju cak kad nas vise ne bude - sto u kosmickim razmerama sve zajedno nije bas neki bog zna kakav period. Upravo ta nepregledna beskrajnost prostorvremena umanjuje verovatnocu susreta. Al onda opet neko moze reci, pa ko zna sta su oni sve u stanju, sta ako mogu da osete zivot na bilo kakvim udaljenostima ili nesto slicno?! Tako bi mogli u nedogled...

Nisi me razumeo.Moje je pitanje bilo kako bi oni pronasli nas.Mi se nalazimo na periferiji jedne galaksije i u nasem susedstvu ne postoje neki kosmicki objekti koji bi privukli neciju paznju.Nas solarni sistem isto nije drugaciji od milijardi drugih.Znaci osnovno pitanje je to kako privuci paznju te neke razvijene civilizacije.Mi smo do pre 50tak godina imali vrlo primitivnu tehnologiju bez ikakve mogucnosti slanja bilo kakvih signala u svemir.
Sa druge strane mozda je zemlja i bila posecena u vreme dinosaurusa i ti koji su je posetili vise ne postoje ili na primer nemaju nikakav interes da ovde ponovo dodju.
Ako je nasa planeta ikada bila posecena onda cemo morati da preispitamo i nase zakone fizike jer u tom slucaju govorimo o tehnologiji koja omogucava putovanje brzinama koje su visestruko vece od brzine svetlosti.

#29 HighBreed32

HighBreed32
  • Members
  • 1,586 posts

Posted 25 September 2008 - 15:04

Zasto svi toliko forsirate te brzine?! Znamo da nista ne moze da putuje brze od brzine svetlosti, ali sta je sa teorijama zakrivljenosti prostora (koja u teriji moze da omoguci 'skokove' po prostoru), pa neke od teorija crnih rupa koje smatraju da su one 'koridori' izmedju razlicitih delova prostora, pa crvotocine... Dakle, putovanje njima mozda i nije problem.
Sto se drugog aspekta tvojeg pitanja tice i tu moze postojati mali milijon odgovora koji prevazilaze nasu mastu: ko zna kako bi oni mogli biti svesni naseg prisustva!? Mogu imati mocne senzore na primer...

U svakom slucaju ova tema ne bi imala bas puno smisla kad bi smo od pocetka krenuli od pretpostavke da i u slucaju da vanzemaljci postoje nema ama nikakve sanse da se nase civilizacije sretnu ikada do kraja vremena, zar ne?

#30 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 September 2008 - 15:41

Pa te teorije o crnim rupama ili crvotocini su isto samo teorije.Samo pogledaj koliko je potrebno jednoj sondi da stigne do kraja suncevog sistema?Znaci brzina je definitivno bitna cak i ako postoje ti kosmicki tuneli.
Da li postoji zivot....Ja mislim da definitivno postoji ali je isto tako pitanje na kom civilizacijskom nivou i u kojem obliku.Mi sa sigurnoscu ne mozemo da tvrdimo da na Marsu ili nekom od Jupiterovoh satelita nema zivota u nekom drugom obliku.Sa druge strane definitivno postoje i civilizacije koje su tehnicki primitivnije od nas.Znaci kljuc je u tme da mi budemo otkriveni od neke civilizacije koja je 10K godina tehnoloski ispred nas.

Edited by MAGRIPA65, 25 September 2008 - 15:42.