Jump to content


Photo

Tuzba BIH protiv SCG (Srbije)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2258 replies to this topic

#1 Kiklopp

Kiklopp
  • Sleepers
  • 91 posts

Posted 25 February 2006 - 03:13

Moze li se desiti da medjunarodni sud u hagu donese presudu u korist BIH, a da genocid i agresiju ne uspe pravno da dokaze?
Sta mislite, kakva ce presuda biti, i zbog cega?

#2 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 25 February 2006 - 07:26

Genocid je (u Srebrenici) vec dokazan.

Sto se presude tice, mislim da ce Bosnjaci platiti odstetu zato sto su zapoceli rat, zbog genocida nad Srbima i zbog toga sto su u Bosnu doveli milion mudzahedina koje su sirom Bosne i Hercegovine razdragano docekali. Platice i Hrvatima, kojima su nanijeli dusevni bol nepravedno ih, kako zadnje pouzdane informacije pokazuju, optuzivsi da su srusili Stari most u Mostaru. "UNESCU" ce, isto tako, da plate zato sto su srusili Ferhadiju i Aladzu.
Na kraju, mislim da je samo pitanje vremena kada ce Srbi iz svega izaci kao moralni pobjednici jer su se jos 90-tih, prije naivne Amerike i Evrope, vizionarski borili protiv opasnosti koja univerzumu prijeti od strane svih muslimana, a najvise onih iz Bosne.

#3 Gene Frenkle

Gene Frenkle
  • Members
  • 290 posts

Posted 25 February 2006 - 09:49

Iako si generalno u pravu u celom postu, sa malim :wub: preterivanjem oko "moralnih pobednika" na kraju (što ne znači da pomenuta opasnost nije realna) najbolje bi bilo da niko nikom ništa ne plaća već da se svi okrenu budućnosti i:
1. razvijanju dobrih međuljudskih (međunacionalnih i međukonfesijskih) odnosa u svim zajednicama, kao i
2. svim lepotama koje dobri međususedski/komšijski odnosi i - buduće - otvorene granice mogu doneti. Od ekonomije do zabave.
bonus:
Tako se na najbolji način marginalizuju radikalne ideologije koje već predugo truju ovaj region.

#4 Clockfixer

Clockfixer
  • Sleepers
  • 82 posts

Posted 25 February 2006 - 11:35

Mislim da je ruzno bwe tako karakterisati muslimanstvo... Postoje extremni muslimani ali sama muslimanska religija nije extremna. Pa imamo i primer recimo Jehovinih Svedoka koji su extremni hriscani... Doduse ne aktiviraju samoubice bombase :wub: ali su jednako pogubni za pojedince. A i samo hriscanstvo ima groznih primera iz istorije (krstasi itd). Sam sam pravoslavac, ali sam imao devojku muslimanku i mogu reci da mi je to bilo izuzetno prijatno iskustvo. Dakle ne dajte se klopkama generalizacije.

Sto se ratne odstete tice... Ako se slucajno desi da nam je pripisu (neke desetine milijardi se spominju) zglajzali smo za vjeke vjekova... Nece nas izvuci niko, taman da se povampire i Karadjordje i Nikola Pasic i Djindjic zajedno. A ako nas ne osude onda imamo perspektivu. A da li ce nas osuditi? To ne znaju ni sami AMeri (jer ipak su oni ti koji donose sve presude) ... to zavisi od naseg ponasanje u buducnosti... Zavisi od Haga , Kosova i ostalih dogodovstina.

#5 Gene Frenkle

Gene Frenkle
  • Members
  • 290 posts

Posted 25 February 2006 - 12:02

opasnosti koja univerzumu prijeti od strane svih muslimana, a najvise onih iz Bosne.

<{POST_SNAPBACK}>

Da ipak pretvorim ovu nespretnu konstataciju u kudikamo tačniju - "opasnosti koja univerzumu preti od strane radikalnog islamizma kao značajnog inspiratora terorizma". Što se Bosne tiče, ne znam da li je baš tamo "najviše", lično ne bih rekao, ali dopuštam da postoje bolje obavešteni.

#6 Clockfixer

Clockfixer
  • Sleepers
  • 82 posts

Posted 25 February 2006 - 12:10

Slazem se sa tvojom konstatacijom... Mada po meni je opasnija po univerzum pretnja porobljavanja planete od strane svetskih korporacija. Pretvaramo se u korporativne robove. Mozda je taj islamski radikalizam koji vidim kao najveceg neprijatelja americke dominacije u stvari jedan oslobodilacki pokret. Jer iskreno receno islamski radikali atakuju na same centre svetske korporativne moci, Izrael i Sjedinjene drzave. A pokatkad isprase i njihove pogrbljene saveznike.

Upravo zbog borbe korporacija za trzista i dozivljavamo ovo sto nam se desava. A od samih korporacija ce nam i zavisiti sudbina.

No naravno da i pored toga ne opravdavam islamsko-radikalni nacin borbe.

No da se ne udaljavamo od teme... srpski narod se tu na Balkanu nasao nekako u vatri izmedju radikalnom islamizma i interesa svetskih korporacija. Ali se lose snasao.

Edited by Clockfixer, 25 February 2006 - 12:11.


#7 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 25 February 2006 - 14:17

Potpuno je jasno da je na BiH izvršena agresija, ali mislimo da to ne bi bilo moguće da bosanski Srbi nisu imali podršku iz Srbije.

<{POST_SNAPBACK}>



#8 noisedestruction

noisedestruction
  • Members
  • 687 posts

Posted 25 February 2006 - 15:08

Moze li se desiti da medjunarodni sud u hagu donese presudu u korist BIH, a da genocid i agresiju ne uspe pravno da dokaze?
Sta mislite, kakva ce presuda biti, i zbog cega?

<{POST_SNAPBACK}>


Zanimljiv problem -
Naime veruje se ako bi se Mladic nasao u Hagu da bi on otkrio do koje mere je Beograd bio umesan u rat u Bosni - narocito vojna dokumenta vezana za Mladica to mogu da potvrde zato ih i nema - ukoliko bi se dakle potvrdilo da je Beograd aktivno ucestvovao u ratu u Bosni onda Beograd mozda mora da plati ratnu stetu
- if found guilty.

#9 Kiklopp

Kiklopp
  • Sleepers
  • 91 posts

Posted 25 February 2006 - 16:37

Mene interesuje dali ce iako ne bude valjanih pravnih dokaza, sud presuditi u korist BIH? radi daljeg gazenja Srbije.

#10 Anarhojapi

Anarhojapi
  • Members
  • 132 posts

Posted 25 February 2006 - 18:14

:) :wub: 0:)
tri opisa teme...
neuko, povrsno i bljak...

#11 Gene Frenkle

Gene Frenkle
  • Members
  • 290 posts

Posted 25 February 2006 - 20:21

()
Mozda je taj islamski radikalizam koji vidim kao najveceg neprijatelja americke dominacije u stvari jedan oslobodilacki pokret. Jer iskreno receno islamski radikali atakuju na same centre svetske korporativne moci, Izrael i Sjedinjene drzave. A pokatkad isprase i njihove pogrbljene saveznike.
()

<{POST_SNAPBACK}>

Au jebote. Rađe bih bio rob korporativnog čega god i krupnog kapitala nego da me oslobode ovi što ubijaju zbog karikature :)
"Pogrbljeni saveznici"??? Kako ovo zvuči miloševićevski :wub:

#12 Tihofil

Tihofil
  • Banned
  • 619 posts

Posted 25 February 2006 - 20:28

Koliko ce to biti pravni proces?
------
Ne znam, nisam pravnik...

#13 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 25 February 2006 - 20:34

Da li je neko slusao sta je na ovu temu govorio Vojin Dimitrijevic u "Intervjuu gledalaca" na SB u cetvrtak?

Mnogo toga razumnog, kao i obicno sto govori. Ne mogu sad da prepricavam. Ali sustina je da bi to trebalo resiti na politickom planu, vansudski, to jest da se ta tuzba povuce. Jer bi presuda u korist BiH bila na mnogo nacina kontraproduktivna. Ne samo za Srbiju, vec i za samu BiH i citav region. A da se treba insistirati na pojedniacnim krivicnim procesima, za konkretne zlocine.

#14 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 25 February 2006 - 20:46

U prolazu  25 Feb 2006, 08:26 Post #2
Genocid je (u Srebrenici) vec dokazan.

Ako se strogo formalno drzimo, nije dokazan genocid, vec "pomaganje u genocidu". Sto, naravno, ne znaci da genocida nije bilo. Pogotovu da nije je bilo genocidne namere. I, jos bitnije, i lakse dokazivo, da su se na terenu mnoge stvari ispoljile kao posledica genocida. Ali ona nije bila samo sa srpske strane.
U BiH je bio - gradjanski rat. I svaka strana je, da tako kazem, "prema svojim mogucnostima" u sustini radila isto. Srpkska str, kao najjaca, tehnicki, i brojcano, svakako je imala najvise mogucnosti. I da nije zaustavljena, osvojila bi citavu BiH. Zasnovanu, dakle, zapravo na genocidu , ili jos vise etnickom ciscenju, verskoj i nacionalnoj mrznji, sovinizmu.

Ali stvar glavna je bila u tome da se uopste spreci da do sukoba dodje. Za sta velik deo odgovornosti snosi i MZ.

A jos je losije, ako se zapravo podgrevanje sukoba na istim osnovama nastavlja. Cemu na svoj nacin doprinosi i ova tuzba.

#15 Knowbotic

Knowbotic
  • Banned
  • 802 posts

Posted 25 February 2006 - 21:54

Moze li se desiti da medjunarodni sud u hagu donese presudu u korist BIH, a da genocid i agresiju ne uspe pravno da dokaze?

<{POST_SNAPBACK}>

Može, a kako stvar stoje, verovatno i hoće.