Jump to content


Photo

Split: "trebao" ili "trebalo"


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
99 replies to this topic

#1 Nenad C

Nenad C
  • Members
  • 345 posts

Posted 11 January 2004 - 17:39

TrebaLo je. Glagol "trebati" se ne menja po licima.

Upravo sam na brzinu preso kroz dio o glagolima iz Gramatike srpskog jezika i tu se ne govori nista o glagolima koji se ne mijenjaju po licima.
Takode nisam nikada do sada cuo za slicno pravilo.
Pored toga promjena "on je trebalo" mi para usi pa se bas ne bih slozio da je ovo gramaticki ispravno.
Po ovoj gramatici glagol "trebati" spada u 5. vrstu_
" Po V glagolskoj vrsti mijenjaju se glagoli s prezentskom osnovom na dugo a ili dugo e, a i infinitivnom osnovom na krako a ili kratko e (uzet primjer glagola pevati, primjedba Nenad C) :
...
Radni glagolski pridev
pevao, pevala, pevalo
..."
Molio bih nekog lingvistu da po mogucnosti da tacnu informaciju o tome.
Ovo nevezano sa iznetim stavovime vec samo u interesu moje edukacije posto ja u govoru/pisanju mijenjam "trebati" po licima :lol:

Edited by Nenad C, 11 January 2004 - 17:41.


#2 cat

cat
  • Members
  • 134 posts

Posted 11 January 2004 - 18:22


TrebaLo je. Glagol "trebati" se ne menja po licima.

Upravo sam na brzinu preso kroz dio o glagolima iz Gramatike srpskog jezika i tu se ne govori nista o glagolima koji se ne mijenjaju po licima.
Takode nisam nikada do sada cuo za slicno pravilo.
Pored toga promjena "on je trebalo" mi para usi pa se bas ne bih slozio da je ovo gramaticki ispravno.
Po ovoj gramatici glagol "trebati" spada u 5. vrstu_
" Po V glagolskoj vrsti mijenjaju se glagoli s prezentskom osnovom na dugo a ili dugo e, a i infinitivnom osnovom na krako a ili kratko e (uzet primjer glagola pevati, primjedba Nenad C) :
...
Radni glagolski pridev
pevao, pevala, pevalo
..."
Molio bih nekog lingvistu da po mogucnosti da tacnu informaciju o tome.
Ovo nevezano sa iznetim stavovime vec samo u interesu moje edukacije posto ja u govoru/pisanju mijenjam "trebati" po licima :lol:

Istina je. Glagol trebati je u Srpskom bezlichan tj. ne menja se po licima.
znachi:
proshlost: trebalo je
sadashnjost: treba da
buduchnost: trebalo bi

Nazhalost mnogima kojima je Srpski maternji jezik pravilan oblik "trebalo je da on dodje" para ushi. :lol:
Takodje nije ispravno govoriti trebash mi vec: bio bi mi potreban (-la,- no).
U Hrvatskom se medjutim ovaj glagol menja po licima.

#3 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 11 January 2004 - 18:45

Glava obrisana (iznutra?) je u pravu glede glagola trebati.
Bas pre neki dan zena mi krenula u samisku i pita me jos sa vrata: "Treba li ti sta?" Odmah sam joj skrenuo paznju na opstu nepismenost recima: "Nije trebalo da me pitas "treba li ti sta" vec si trebala da me pitas "trebalo ti sta".
Bio pre nekog vremena na ovom forumu neki Stojko cija je omiljena uzrecica bila: "kud se pletes za odlicnima kad nisi ni vrlo dobar?"
Dakle, glavo, kud se pletes?

#4 Nenad C

Nenad C
  • Members
  • 345 posts

Posted 11 January 2004 - 18:46

Istina je. Glagol trebati je u Srpskom bezlichan tj. ne menja se po licima.
znachi:
proshlost: trebalo je
sadashnjost: treba da
buduchnost: trebalo bi

Nazhalost mnogima kojima je Srpski maternji jezik pravilan oblik "trebalo je da on dodje" para ushi. :lol:
Takodje nije ispravno govoriti trebash mi vec: bio bi mi potreban (-la,- no).
U Hrvatskom se medjutim ovaj glagol menja po licima.

Pa sto odmah ne kazes :lol:
To mora da je neko prilicno novo pravilo, a gramatika koju ja imam je iz 1992. godine koja se bazira na gramatici srpskohrvatskog jezika iz 1989 i dopunama iz 1990/1991 za Srpski jezik.
Pored toga ja sam u skoli ucio srpskohrvatski jezik kao i velika vecina ljudi odraslih na podrucju bivse SFRJ.
Zato ne mislim da je to "nazalost" vec je to sasvim prirodno, a veca je zalost sto su raspadom SFRJ i lingvisti potpali pod uticaj politike.
Ja sa preko 30 godina nemam ni volju ni namjeru da mijenjam svoj jezik (bar kad je ovaj glagol u pitanju).
U svakom slucaju hvala na pojasnjenju :lol:

Jos jedno (moje) pojasnjenje:
Meni ne para usi oblik "trebalo je da on dode" sto vec bolje zvuci od "on je trebalo".
Uporedi slijedece:
trebalo je i on da dode (ispravno)
sa
on je trebao doci (po tebi neispravno, a po meni dobro zvuci :lol: )
i sa
on je trebalo doci (neispravno)
Znaci sama prosta zamijena trebao sa trebalo ni u kom slucaju ne dolazi u obzir vec se recenica mora preformulisati.

Edited by Nenad C, 11 January 2004 - 18:53.


#5 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 11 January 2004 - 18:51


TrebaLo je. Glagol "trebati" se ne menja po licima.

Upravo sam na brzinu preso kroz dio o glagolima iz Gramatike srpskog jezika i tu se ne govori nista o glagolima koji se ne mijenjaju po licima.
Takode nisam nikada do sada cuo za slicno pravilo.
Pored toga promjena "on je trebalo" mi para usi pa se bas ne bih slozio da je ovo gramaticki ispravno.


dakle ovdasnja americka pasščad bi pored svega ostalog jos da nam podmetnu i nepoznavanje sopstvenog jezika
posle novije srpske istorije oni bi i gramatike da se odreknu i da je kritvotvore
mentalni sidasi strateski rasporedjeni po b92 ko snajperisti spremni da pucaju na sve srpsko

ko ti drma kavez?

#6 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 11 January 2004 - 18:54

To mora da je neko prilicno novo pravilo, a gramatika koju ja imam je iz 1992. godine koja se bazira na gramatici srpskohrvatskog jezika iz 1989 i dopunama iz 1990/1991 za Srpski jezik.
Pored toga ja

to uopšte nije novo pravilo - ja sam ga učio u školi pre te gramatike iz 92 koju ti imaš. sve je zavisilo od predavača - a nismo ih svi imali istog kvaliteta

#7 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 11 January 2004 - 18:56

Cat, i za tebe isto vazi, kada ne znas knjigu u sake:

"Zlato mi treba konju na uzdu" - iz srpske narodne pesme
"Ko kupuje sto ne treba prodavace i ono sto mu treba"-srpska poslovica
"Covjeku koji hoce da zamece uljanik, trebaju tri ulista"-Ljubisa Mitrov

#8 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 11 January 2004 - 19:00

ah.... doba glagoljice se vraća! :lol: :lol:

#9 cat

cat
  • Members
  • 134 posts

Posted 11 January 2004 - 19:23

Istina je. Glagol trebati je u Srpskom bezlichan tj. ne menja se po licima.
znachi:
proshlost: trebalo je
sadashnjost: treba da
buduchnost: trebalo bi

Nazhalost mnogima kojima je Srpski maternji jezik pravilan oblik "trebalo je da on dodje" para ushi. :lol:
Takodje nije ispravno govoriti trebash mi vec: bio bi mi potreban (-la,- no).
U Hrvatskom se medjutim ovaj glagol menja po licima.

Pa sto odmah ne kazes :lol:
To mora da je neko prilicno novo pravilo, a gramatika koju ja imam je iz 1992. godine koja se bazira na gramatici srpskohrvatskog jezika iz 1989 i dopunama iz 1990/1991 za Srpski jezik.
Pored toga ja sam u skoli ucio srpskohrvatski jezik kao i velika vecina ljudi odraslih na podrucju bivse SFRJ.
Zato ne mislim da je to "nazalost" vec je to sasvim prirodno, a veca je zalost sto su raspadom SFRJ i lingvisti potpali pod uticaj politike.
Ja sa preko 30 godina nemam ni volju ni namjeru da mijenjam svoj jezik (bar kad je ovaj glagol u pitanju).
U svakom slucaju hvala na pojasnjenju :lol:

Jos jedno (moje) pojasnjenje:
Meni ne para usi oblik "trebalo je da on dode" sto vec bolje zvuci od "on je trebalo".
Uporedi slijedece:
trebalo je i on da dode (ispravno)
sa
on je trebao doci (po tebi neispravno, a po meni dobro zvuci :lol: )
i sa
on je trebalo doci (neispravno)
Znaci sama prosta zamijena trebao sa trebalo ni u kom slucaju ne dolazi u obzir vec se recenica mora preformulisati.

to Nenad C:
Nema na chemu ali ko shto reche Pixy to uopshte nije novo pravilo, ni za Srpski ni za Hrvatski.
Ti si ochigledno uchio shkolu na jekavici i zato ti "on je trebao doci" zvuchi pravilno (u Srpskom, koji izbegava infinitivne konstrukcije, ova rechenica bi idiomatski morala da glasi" on je trebalo da dodje".
Slazhem se da lingvisti ne smeju da podlezhu dnevno-politichkom ludilu ali ovde zaista nije takav sluchaj.

To Mile:
Poezija nije merilo knjizhevne norme poshto su u njoj dozvoljene (chak i pozheljne) svakakve lingvistichke akrobacije.

To Pixy:
Mjau :lol:

#10 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 11 January 2004 - 19:32

yebote
ovi najnoviji
shto su kod olje videli da postoji forum
pa se navrzli
izazivaju mi nostalgiju za dobroduhom

#11 Ana Denic

Ana Denic
  • Sleepers
  • 2,756 posts

Posted 11 January 2004 - 19:37

kamichak Posted on 11 Jan 2004, 19:32

yebote
ovi najnoviji
shto su kod olje videli da postoji forum
pa se navrzli
izazivaju mi nostalgiju za dobroduhom 


sto si dobrodushna :lol:

#12 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 11 January 2004 - 19:39

pa sta da ti kazem ana
dobroduh mi se cini sasvim svarljiv
u poredjenju sa, npr, haralampijem
:lol:

#13 Ana Denic

Ana Denic
  • Sleepers
  • 2,756 posts

Posted 11 January 2004 - 19:51

Kamichak

pa sta da ti kazem ana
dobroduh mi se cini sasvim svarljiv
u poredjenju sa, npr, haralampijem


ma nemoj tako o haralampiju, izgleda da mu je najveca (jedina?) mana sto nije dovoljno pismen ... ako usaglasi ovo oko treba, trebalo, trebaju i slicno ima da postane punopravan clan foruma kome niko nista nece imati da prigovori. :lol:

#14 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 11 January 2004 - 19:53

To Pixy:
Mjau :lol:

a šta drugo nego Mjau B)

feline siblings gotta protect each other :lol:

#15 cat

cat
  • Members
  • 134 posts

Posted 11 January 2004 - 19:58

To Pixy:
Mjau :lol:

a šta drugo nego Mjau B)

feline siblings gotta protect each other :lol:

Pixy, u said it bro'! :lol:

Ana, nije Haralampije imao pitanja glede glagola trebati, vec Nenad C.

Sa Haralampijem je stvar mnogo ozbiljnija, njegovi problemi prevazilaze lingvistichke okvire. :lol: