Jump to content


Photo

Entropija srBstva


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
478 replies to this topic

#1 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 11 January 2004 - 01:22

Braco branioci srpstva (ma sta to bilo) , covek treba samo da bude dovoljno hrabar pa da postavi sebi prava pitanja kao sto je sledece. Da li je to sto ste "vi" samozvani branioci srpstva radili u poslednjih 200 godina na taj vas nacin ma kakav da je on, do sada donelo bilo kakvu ovozemaljsku korist i vama ma koji da ste, i da li je donelo ikakvu ovozemaljsku korist toj vasoj maticnoj zemlji koju vi zovete Srbija, ma gde da je ona?

P.S. Na ova pitanja mogu odgovarati svi sa ma kakvim komentarom, ukljucujuci i Bajru. Tek toliko da se zna :lol:

#2 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 11 January 2004 - 01:26

Braco branioci srpstva (ma sta to bilo) , covek treba samo da bude dovoljno hrabar pa da postavi sebi prava pitanja kao sto je sledece. Da li je to sto ste "vi" samozvani branioci srpstva radili u poslednjih 200 godina na taj vas nacin ma kakav da je on, do sada donelo bilo kakvu ovozemaljsku korist i vama ma koji da ste, i da li je donelo ikakvu ovozemaljsku korist toj vasoj maticnoj zemlji koju vi zovete Srbija, ma gde da je ona?

P.S. Na ova pitanja mogu odgovarati svi sa ma kakvim komentarom, ukljucujuci i Bajru. Tek toliko da se zna :lol:

Henry,ti znas da ja imam negative attitude prema nacionalizmu,pogotovo srpskom,tako da nema sta da komentarisem.Mogu samo da kazem da si totalno u pravu!Toliko fm me.

#3 [SER]ChatNick

[SER]ChatNick
  • Members
  • 1,504 posts

Posted 11 January 2004 - 06:42

Ja uglavnom samo citam sta se ovde pise, ali u zadnje vreme toliko izliva antisrpstva ima na forumu da je prosto genocidno iritirajuce i eto nateraste me da se registrujem.

Par licnih zapazanja:
Ja licno sam srpski nacionalista i ne smatram da je to ista lose, volim svoju naciju, mrzim dosta stvari koje su nam zajednicke, ali u biti je volim zbog nekih drugih osobina. To ne znaci da mrzim ikoga ko ne prica isti jezik kao ja, postujem ga, postujem njegovu tradiciju, kulturu, ali i zahtevam da oni postuju moju. Mrzim sto svaki put kada nekom cestitam bozic 25-tog moram da objasnjavam da on meni ne mora da cestita, vec da malo saceka, ali i to je posledica pripadnosti naciji. Kada bih morao da biram u kriticnom trenutku, logicno da bih se priklonio svojoj naciji jer ja tu zivim, tu pripadam, bez obzira sto cu obici pola sveta, sto mi je ovo po ko zna koji grad (cini mi se 8-mi) u kom cu ziveti, ali imam svoje korene kao sto i vi imate. Osim ako ih niste sasekli, sto je isto stvar odluke.

Ne znam ko se to proglasava braniocem srpstva i iz kojih razloga, ali gledajuci istoriju, da nije bilo pravog srpskog nacionalizma danas ne bi bilo Srbije, ko zna gde bi ziveli i kako se zvali. Pravilo broj jedan: Ako nisi sposoban da formiras svoju drzavu na teritoriji gde zivis, neko ce vec formirati i asimilirace te, hteo ili ne, napravice kulturni genocid. Isto tako da nije bilo tog pravog srpskog nacionalizma u Srbiji danas ne bi bilo toliko nacionalnih manjina, ma koliko vam to zvucalo apsurdno. Srpski nacionalizam je gradjanski orijentisan u izvornom obliku, a ne seljacki kako vi smatrate. Samo pogledajte na sta lice ostale bivse republike SFRJ glede nacionalnog diverziteta. Gusenjem istog nista pametno nije proizaslo, jer je to jednostavno nemoguce i stvara otpor, osim ako ne istrebite pripadnike jedne nacije, ma kako se oni zvali. Prosetajte malo po zapadnoj evropi i onda solite pamet drugima. Da je sve idealno kako vi pricate ne bi holandjani pravili viceve o svabama kao mi o bosancima. Ne bi svabe gledale na austrijance ko mi na juznu prugu itd itd. To je sve normalno i ne mrzi iko ikog zbog toga.

Ne znam sto ste se par vas ostrvili na Srbiju i srbe, da negirate sve sto je srpsko, ali ok i to je misljenje. Cemu postavljanje pitanje gde je Srbija? Valjda se to zna. Valjda je ucrtano u svim kartama. Znate na koga me podsecate? Na dobro organizirane pripadnike neke sekte, jer ste toliko glasni i bucni, a sa druge strane ste toliko u manjini. Cemu sve to? Zaposeli ste ovaj forum ko da je vase privatno vlasnistvo i derete se na sva usta sa nebuloznim stvarima, nebuloznim pitanjima.

Jednostavno je, ako zelite da shvatite. U srpskog nacionalizmu nema niceg loseg, kao ni u hrvatskom, slovenackom, francuskom, nemackom itd. Upravo to i odlikuje jednu naciju i sasvim je normalno da postoji jer u protivnom ne bi bilo ni nacije. Zato, ako hocete, poslusajte moj savet, smirite malo dozivljaj sa ispadima antisrpstva jer i od normalnih, gradjanski orijentisanih ljudi, pravite radikale. Niko ne moze da shvati toliku mrznju prema srpskom nacionalizmu, niti ce ikada biti prihvacena, u to se mozemo kladiti :lol: Alo, pa gde vi zivite? Ne mogu da verujem da neko ko zivi ovde moze biti toliko nerealan i toliko vaznosti sebi pridavati. U biti, bolje bi bilo da u svojoj okolini prosipate te sektaske fore, mozda se neko i upeca. Za razliku od vas ja kao nacionalista volim svoje, postujem, a eto isto tako postujem i hrvatske nacionaliste. Uvek se siti ispricamo na ravnopravnim osnovama uz obostrano postovanje diverziteta i pripadnosti. A julovce, skojevce i ostatke titoizma, koji nemaju dodir nisakim, a ponajmanje sa nacijom, niko ne postuje u svetu, osim par sekti i eventualno tvoraca NWO. Razmislite o tom.

p.s. Nemojte da mesate nacionalizam i sovinizam. Jedno je odlika i vrlina, drugo je bolest. A vi ste sovinisti u pravom smislu te reci i hvala bogu sto niste nacionalisti, jer bih morao da se preispitam gde da se umetnem izmedju sovinisticke mrznje prema srbima i srba koji su sovinisti.

#4 Simeon

Simeon
  • Members
  • 4 posts

Posted 11 January 2004 - 06:50

ChatNick,11 Jan 2004, 06:42] Ja uglavnom samo citam sta se ovde pise, ali u zadnje vreme toliko izliva antisrpstva ima na forumu da je prosto genocidno iritirajuce i eto nateraste me da se registrujem.

Par licnih zapazanja:
Ja licno sam srpski nacionalista i ne smatram da je to ista lose, volim svoju naciju, mrzim dosta stvari koje su nam zajednicke, ali u biti je volim zbog nekih drugih osobina. To ne znaci da mrzim ikoga ko ne prica isti jezik kao ja, postujem ga, postujem njegovu tradiciju, kulturu, ali i zahtevam da oni postuju moju. Mrzim sto svaki put kada nekom cestitam bozic 25-tog moram da objasnjavam da on meni ne mora da cestita, vec da malo saceka, ali i to je posledica pripadnosti naciji. Kada bih morao da biram u kriticnom trenutku, logicno da bih se priklonio svojoj naciji jer ja tu zivim, tu pripadam, bez obzira sto cu obici pola sveta, sto mi je ovo po ko zna koji grad (cini mi se 8-mi) u kom cu ziveti, ali imam svoje korene kao sto i vi imate. Osim ako ih niste sasekli, sto je isto stvar odluke.

Ne znam ko se to proglasava braniocem srpstva i iz kojih razloga, ali gledajuci istoriju, da nije bilo pravog srpskog nacionalizma danas ne bi bilo Srbije, ko zna gde bi ziveli i kako se zvali. Pravilo broj jedan: Ako nisi sposoban da formiras svoju drzavu na teritoriji gde zivis, neko ce vec formirati i asimilirace te, hteo ili ne, napravice kulturni genocid. Isto tako da nije bilo tog pravog srpskog nacionalizma u Srbiji danas ne bi bilo toliko nacionalnih manjina, ma koliko vam to zvucalo apsurdno. Srpski nacionalizam je gradjanski orijentisan u izvornom obliku, a ne seljacki kako vi smatrate. Samo pogledajte na sta lice ostale bivse republike SFRJ glede nacionalnog diverziteta. Gusenjem istog nista pametno nije proizaslo, jer je to jednostavno nemoguce i stvara otpor, osim ako ne istrebite pripadnike jedne nacije, ma kako se oni zvali. Prosetajte malo po zapadnoj evropi i onda solite pamet drugima. Da je sve idealno kako vi pricate ne bi holandjani pravili viceve o svabama kao mi o bosancima. Ne bi svabe gledale na austrijance ko mi na juznu prugu itd itd. To je sve normalno i ne mrzi iko ikog zbog toga.

Ne znam sto ste se par vas ostrvili na Srbiju i srbe, da negirate sve sto je srpsko, ali ok i to je misljenje. Cemu postavljanje pitanje gde je Srbija? Valjda se to zna. Valjda je ucrtano u svim kartama. Znate na koga me podsecate? Na dobro organizirane pripadnike neke sekte, jer ste toliko glasni i bucni, a sa druge strane ste toliko u manjini. Cemu sve to? Zaposeli ste ovaj forum ko da je vase privatno vlasnistvo i derete se na sva usta sa nebuloznim stvarima, nebuloznim pitanjima.

Jednostavno je, ako zelite da shvatite. U srpskog nacionalizmu nema niceg loseg, kao ni u hrvatskom, slovenackom, francuskom, nemackom itd. Upravo to i odlikuje jednu naciju i sasvim je normalno da postoji jer u protivnom ne bi bilo ni nacije. Zato, ako hocete, poslusajte moj savet, smirite malo dozivljaj sa ispadima antisrpstva jer i od normalnih, gradjanski orijentisanih ljudi, pravite radikale. Niko ne moze da shvati toliku mrznju prema srpskom nacionalizmu, niti ce ikada biti prihvacena, u to se mozemo kladiti :lol: Alo, pa gde vi zivite? Ne mogu da verujem da neko ko zivi ovde moze biti toliko nerealan i toliko vaznosti sebi pridavati.  U biti, bolje bi bilo da u svojoj okolini prosipate te sektaske fore, mozda se neko i upeca. Za razliku od vas ja kao nacionalista volim svoje, postujem, a eto isto tako postujem i hrvatske nacionaliste. Uvek se siti ispricamo na ravnopravnim osnovama uz obostrano postovanje diverziteta i pripadnosti. A julovce, skojevce i ostatke titoizma, koji nemaju dodir nisakim, a ponajmanje sa nacijom, niko ne postuje u svetu, osim par sekti i eventualno tvoraca NWO. Razmislite o tom.

p.s. Nemojte da mesate nacionalizam i sovinizam. Jedno je odlika i vrlina, drugo je bolest. A vi ste sovinisti u pravom smislu te reci i hvala bogu sto niste nacionalisti, jer bih morao da se preispitam gde da se umetnem izmedju sovinisticke mrznje prema srbima i srba koji su sovinisti.

Potpisujem ovaj tekst...

#5 Aussie

Aussie
  • Banned
  • 202 posts

Posted 11 January 2004 - 07:07

ChatNick,11 Jan 2004, 06:42] ''Ja uglavnom samo citam sta se ovde pise, ali u zadnje vreme toliko izliva antisrpstva ima na forumu da je prosto genocidno iritirajuce i eto nateraste me da se registrujem.....''

Текст ти је одличан и потписан са моје стране, али је ''пуцањ у празно'' јер си као нови форумаш потрошио узалуд време и труд на овог доказаног и опскурног антисрбина и лажњака у сваком погледу!
Уосталом има их доста сличних на овом Форуму као што си већ и сам приметио: Првокатора, по дужности и лажњака у стилу ''модерних Срба''.
Веома лако их је идентификовати по стилу и карактеру писања. Разлика је само у томе канда су мало интелигентнији од овога коме ти одговори без потребе!
Поздрав! Take care.

#6 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 11 January 2004 - 08:29

ja imam negative attitude prema nacionalizmu,pogotovo srpskom,

pa kako sad ovo uroshe?
ne razumem ovu rech
pogotovo

#7 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 11 January 2004 - 09:46

2 ovaj sto se krije iza titule "SerBski Chetnik Pochetnik"
................................................................

Ako si imao nameru da ovde izprazno drvis o "genocidno iritirajucem antisrpstvu" /verovatno si toliko naiziritiran da ti doslo da se uhvatis za pisaljku/ ili da objasnis druge srBske mudrolije tipa, kako se "vi srBski nacionalisti" i oni drugi nacionalisti, preko raznoraznih granica - "siti ispricate na ravnopravnim osnovama uz obostrano postovanje diverziteta i pripadnosti", - onda zaista pomislim da si "chetnik-pochetnik".

Necu ni da te pitam za ovu srBsku glavolomku "genocidno iritirajuce", jer ocigledno si tek pochetnik. Ako na forumu vladaju "izlivi antisrpstva" - sta ces ovde? Ako te to "iritira" - pa kupi si u apoteci Pavlovicevu mast. Doduse, mozda tebi dodje da budes ovde malo "genocidan". Sumnjam - anihilirace te oponenti, a moz' se desi da te ponude da popijes gorko-osvezavajuci napitak "Ban". Koji te mozda natera da se od-registrujes.

Ko neke zabetine iz smrdljive bare navirete ovde na forum - samo se pitam zasto? Hocete da udahnete malo svezeg vazduha, ili da predahnete od vase nacionske zabokrecine? Ili da se ovde "dokazete"? Znaci - tamo niste sretni? Zasto, kad vas je vecina? Pa normalno da su pristojni ljudi u ovoj zemlji, pored takvih istaknutih nazi-predstavnika - manjina. Za sada. U to budi siguran, samo bi izgubio opkladu.

Oko nudjenja svog espapa - bolje nemoj. Ti u tamo zaluta poneki lutajuci vasarski srBski sibicar, ali ga ovde brzo ojade. Dosao si da hvalis svoju "ljubav" i ne mozes da shvatis da nekima do nje uopste nije stalo. Pa onda to proglasavas mrznjom?
Ma nije, - to je odbojnost, hladan prezir, a kad takve navalantne "tudje ljubavi" pocnu da me hvataju za rukave zadnjih 15 godina sve nutkajuci se, - padaju mi na um i druge definicije.

Sve ovo drugo - oko nas, neukih koji nismo putovali po Evropi, koji nismo promenili po 8 gradova, sektasa, NWO - to je vec dobrano dojadilo. To je za internu upotrebu na SC. Tzv. srBska chorba-sarma-pechenje.

Pridajem sebi vaznost, utoliko sto mislim svojom glavom, sto mi je do "tudjih nazi-ljubavi" stalo kao do lanjskog snega i sto mi ne treba stado, jato, chopor - da bih se osetio covekom. A vase kafanske nazi-ljubavi, neukusno nacifrane, preterano nasminkane, zapustene i krestave - zaista su vise nego odvratne. Ko to voli - nek izvoli.

I, pls, nemoj prosipati mudrolije tipa "nacionalizam/shovinizam", vrlina/bolest, jer cu pomisliti da si kao takav, ispunjen nazi-srBskim vrlinama - postovao na pogresni Forum.

P.S.
Kad budes odlazio, povedi sa sobom i ova dva tvoja "prenumeranta" - "mirotochivog", i ovog sto mu je bolje da svirca u digeridoo.

...

#8 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 11 January 2004 - 11:09

Srpski nacionalizam je gradjanski orijentisan u izvornom obliku, a ne seljacki kako vi smatrate. Samo pogledajte na sta lice ostale bivse republike SFRJ glede nacionalnog diverziteta. Gusenjem istog nista pametno nije proizaslo, jer je to jednostavno nemoguce i stvara otpor, osim ako ne istrebite pripadnike jedne nacije, ma kako se oni zvali.

Odlicno zapazanje
------------------------------------------------
Ako si imao nameru da ovde izprazno drvis o "genocidno iritirajucem antisrpstvu" /verovatno si toliko naiziritiran da ti doslo da se uhvatis za pisaljku/ ili da objasnis druge srBske mudrolije tipa, kako se "vi srBski nacionalisti" i oni drugi nacionalisti, preko raznoraznih granica - "siti ispricate na ravnopravnim osnovama uz obostrano postovanje diverziteta i pripadnosti", - onda zaista pomislim da si "chetnik-pochetnik".

Izrazena sposobnost da se saslusa druga strana, sa sve aguMentima
------------------------------------------------
Oko nudjenja svog espapa - bolje nemoj. Ti u tamo zaluta poneki lutajuci vasarski srBski sibicar, ali ga ovde brzo ojade. Dosao si da hvalis svoju "ljubav" i ne mozes da shvatis da nekima do nje uopste nije stalo. Pa onda to proglasavas mrznjom?

Nije mrznja, nego pobrkani loncici
------------------------------------------------

SER Ch - dobar tekst, ostalo je cuvanje forumske teritorije.

#9 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 11 January 2004 - 11:59

ChatNick,11 Jan 2004, 06:42] Ja uglavnom samo citam sta se ovde pise, ali u zadnje vreme toliko izliva antisrpstva ima na forumu da je prosto genocidno iritirajuce i eto nateraste me da se registrujem.

Par licnih zapazanja:
Ja licno sam srpski nacionalista i ne smatram da je to ista lose, volim svoju naciju, mrzim dosta stvari koje su nam zajednicke, ali u biti je volim zbog nekih drugih osobina. To ne znaci da mrzim ikoga ko ne prica isti jezik kao ja, postujem ga, postujem njegovu tradiciju, kulturu, ali i zahtevam da oni postuju moju. Mrzim sto svaki put kada nekom cestitam bozic 25-tog moram da objasnjavam da on meni ne mora da cestita, vec da malo saceka, ali i to je posledica pripadnosti naciji. Kada bih morao da biram u kriticnom trenutku, logicno da bih se priklonio svojoj naciji jer ja tu zivim, tu pripadam, bez obzira sto cu obici pola sveta, sto mi je ovo po ko zna koji grad (cini mi se 8-mi) u kom cu ziveti, ali imam svoje korene kao sto i vi imate. Osim ako ih niste sasekli, sto je isto stvar odluke.

Ne znam ko se to proglasava braniocem srpstva i iz kojih razloga, ali gledajuci istoriju, da nije bilo pravog srpskog nacionalizma danas ne bi bilo Srbije, ko zna gde bi ziveli i kako se zvali. Pravilo broj jedan: Ako nisi sposoban da formiras svoju drzavu na teritoriji gde zivis, neko ce vec formirati i asimilirace te, hteo ili ne, napravice kulturni genocid. Isto tako da nije bilo tog pravog srpskog nacionalizma u Srbiji danas ne bi bilo toliko nacionalnih manjina, ma koliko vam to zvucalo apsurdno. Srpski nacionalizam je gradjanski orijentisan u izvornom obliku, a ne seljacki kako vi smatrate. Samo pogledajte na sta lice ostale bivse republike SFRJ glede nacionalnog diverziteta. Gusenjem istog nista pametno nije proizaslo, jer je to jednostavno nemoguce i stvara otpor, osim ako ne istrebite pripadnike jedne nacije, ma kako se oni zvali. Prosetajte malo po zapadnoj evropi i onda solite pamet drugima. Da je sve idealno kako vi pricate ne bi holandjani pravili viceve o svabama kao mi o bosancima. Ne bi svabe gledale na austrijance ko mi na juznu prugu itd itd. To je sve normalno i ne mrzi iko ikog zbog toga.

Ne znam sto ste se par vas ostrvili na Srbiju i srbe, da negirate sve sto je srpsko, ali ok i to je misljenje. Cemu postavljanje pitanje gde je Srbija? Valjda se to zna. Valjda je ucrtano u svim kartama. Znate na koga me podsecate? Na dobro organizirane pripadnike neke sekte, jer ste toliko glasni i bucni, a sa druge strane ste toliko u manjini. Cemu sve to? Zaposeli ste ovaj forum ko da je vase privatno vlasnistvo i derete se na sva usta sa nebuloznim stvarima, nebuloznim pitanjima.

Jednostavno je, ako zelite da shvatite. U srpskog nacionalizmu nema niceg loseg, kao ni u hrvatskom, slovenackom, francuskom, nemackom itd. Upravo to i odlikuje jednu naciju i sasvim je normalno da postoji jer u protivnom ne bi bilo ni nacije. Zato, ako hocete, poslusajte moj savet, smirite malo dozivljaj sa ispadima antisrpstva jer i od normalnih, gradjanski orijentisanih ljudi, pravite radikale. Niko ne moze da shvati toliku mrznju prema srpskom nacionalizmu, niti ce ikada biti prihvacena, u to se mozemo kladiti :lol: Alo, pa gde vi zivite? Ne mogu da verujem da neko ko zivi ovde moze biti toliko nerealan i toliko vaznosti sebi pridavati.  U biti, bolje bi bilo da u svojoj okolini prosipate te sektaske fore, mozda se neko i upeca. Za razliku od vas ja kao nacionalista volim svoje, postujem, a eto isto tako postujem i hrvatske nacionaliste. Uvek se siti ispricamo na ravnopravnim osnovama uz obostrano postovanje diverziteta i pripadnosti. A julovce, skojevce i ostatke titoizma, koji nemaju dodir nisakim, a ponajmanje sa nacijom, niko ne postuje u svetu, osim par sekti i eventualno tvoraca NWO. Razmislite o tom.

p.s. Nemojte da mesate nacionalizam i sovinizam. Jedno je odlika i vrlina, drugo je bolest. A vi ste sovinisti u pravom smislu te reci i hvala bogu sto niste nacionalisti, jer bih morao da se preispitam gde da se umetnem izmedju sovinisticke mrznje prema srbima i srba koji su sovinisti.

Care! :lol:

#10 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 11 January 2004 - 12:23

buum, ti si jedina osoba kojoj je uspelo da stovremeno bude istomishljenik henrija chinaskog i ovako nekih likova poput serchatnika

:lol:

#11 Mac

Mac
  • Members
  • 1,539 posts

Posted 11 January 2004 - 12:25

2 [SER]ChatNick

Ja nisam nacionalista, ali imam razumevanja za ovo sto si napisao. Prvo, da te pitam, ti ne zivis u Srbiji? Rekao bih da ne zivis (kao ni ja). Mislim da je tesko razumeti odnos (bilo pozitivan ili negativan) prema nacionalizmu danasnjih zitelja Srbije, za nas koji ne zivimo tamo. Kao sto imam utisak da se, generalno (kako vreme prolazi), sve manje razumemo*. Utoliko imam sve vise razumevanja za odbijanje dobrog dela stanovnika Srbije da se nama emigrantima dozvoli glasanje u ambasadama. Mi zivimo u toliko razlicitim uslovima sredine da, bez obzira na zajednicke pocetke, polako ali sigurno postajemo sasvim razliciti narodi. Doci ce vreme kad se ni bukvalno necemo razumeti, kao ni danasnji Islandjani sa Norvezanima. Sta da se radi.

Nacionalizam, kao pojam, za pripadnika razvijenog dela sveta i stanovnika danasnje Srbije (i okoline) nikako nije jedno te isto. (Pogledati, recimo, topik "Da li ste nacionalista?" sa evidentnim nerazumevanjem Eraserhead-a da to sto je za njega nacionalizam ne znaci da je on to isto za ostatak sveta).

----
* Kao dobar primer za ovo navescu postove Henry Chinaskog. Pratim ih vec vise od 3 godine i nema nikakve sumnje da su progresivno radikalniji kako vreme prolazi. Dok sam za Slobinih dana mogao da potpisem mnogi njegov post, danasnje poruke koje salje, u kojima, recimo, monarhiste otvoreno zove "degenima" i tome slicno, polako pocinjem da zaobilazim.

#12 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 11 January 2004 - 12:29

Cemu postavljanje pitanje gde je Srbija? Valjda se to zna. Valjda je ucrtano u svim kartama.

Ne citaju svi isto karte. Kosovo i Republika Srpska, recimo. Oboje je Srbija? Ili jedno jeste drugo nije? Koje jeste koje nije?

Zbog nepostovanja toga sto je ucrtano u kartama su se ratovi i vodili. Ili nacionalizam nema veze s tim ratovima?

Je li veci patriota (nacionalista?) onaj ko je bio protiv rata, ili onaj ko je podrzavao rat za mijenjanje karata?

#13 Čiča Gliša

Čiča Gliša
  • Members
  • 150 posts

Posted 11 January 2004 - 12:33

2 [SER]ChatNick

Ja nisam nacionalista, ali imam razumevanja za ovo sto si napisao. Prvo, da te pitam, ti ne zivis u Srbiji? Rekao bih da ne zivis (kao ni ja). Mislim da je tesko razumeti odnos (bilo pozitivan ili negativan) prema nacionalizmu danasnjih zitelja Srbije, za nas koji ne zivimo tamo. Kao sto imam utisak da se, generalno (kako vreme prolazi), sve manje razumemo*. Utoliko imam sve vise razumevanja za odbijanje dobrog dela stanovnika Srbije da se nama emigrantima dozvoli glasanje u ambasadama. Mi zivimo u toliko razlicitim uslovima sredine da, bez obzira na zajednicke pocetke, polako ali sigurno postajemo sasvim razliciti narodi. Doci ce vreme kad se ni bukvalno necemo razumeti, kao ni danasnji Islandjani sa Norvezanima. Sta da se radi.

Nacionalizam, kao pojam, za pripadnika razvijenog dela sveta i stanovnika danasnje Srbije (i okoline) nikako nije jedno te isto. (Pogledati, recimo, topik "Da li ste nacionalista?" sa evidentnim nerazumevanjem Eraserhead-a da to sto je za njega nacionalizam ne znaci da je on to isto za ostatak sveta).

----
* Kao dobar primer za ovo navescu postove Henry Chinaskog. Pratim ih vec vise od 3 godine i nema nikakve sumnje da su progresivno radikalniji kako vreme prolazi. Dok sam za Slobinih dana mogao da potpisem mnogi njegov post, danasnje poruke koje salje, u kojima, recimo, monarhiste otvoreno zove "degenima" i tome slicno, polako pocinjem da zaobilazim.

Одличан пост, Мац.

#14 andjelko

andjelko
  • Members
  • 828 posts

Posted 11 January 2004 - 12:38

Dobar text ChatNick, samo mi se cini da se, na zalost, ne znaju granice Srbije.

Inace, mislim da bi smo bili mnogo sretniji da se vise fokusiramo na patriotizam (ljubav prema Srbiji) nego na nacionalizam (ljubav prema srpstvu).

Edited by andjelko, 11 January 2004 - 12:39.


#15 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 11 January 2004 - 13:08

buum, ti si jedina osoba kojoj je uspelo da stovremeno bude istomishljenik henrija chinaskog i ovako nekih likova poput serchatnika

:lol:

Heh, to samo znači da ne pripadam nijednoj ekstremnoj opciji, ni građanskoj, ni nacionalnoj.

Bitno je da čovek o svemu trezveno razmišlja i da ne bude zaslepljen. B)