Jump to content


Photo

Pravopis: veliko slovo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
17 replies to this topic

#1 Tronožac

Tronožac
  • Members
  • 966 posts

Posted 22 December 2003 - 10:31

Да ли се реч ИНТЕРНЕТ пише са малим или великим И?

#2 Spanky

Spanky
  • Members
  • 238 posts

Posted 22 December 2003 - 11:53

Koliko se ja razumem u nauku :lol: , u engleskom se piše velikim, dok u srpskom malim (tako je nekako i logično). Međutim, to se polako ali sigurno otima kontroli. Po običaju, svako piše kako mu padne na pamet. :lol:

#3 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 22 December 2003 - 17:20

Na srpskom se pise malim, na engleskom uglavnom velikim.

#4 Tosha2EE

Tosha2EE
  • Members
  • 99 posts

Posted 23 December 2003 - 13:29

Zavisi... Ako se pise malim pocetnim slovom, misli se na bilo koju mrezu koja radi pod TCP/IP protokolom, velikim slovom se oznacava Internet u znacenju kakvim ga vecina nas poznaje.

#5 Tronožac

Tronožac
  • Members
  • 966 posts

Posted 23 December 2003 - 15:40

Zavisi... Ako se pise malim pocetnim slovom, misli se na bilo koju mrezu koja radi pod TCP/IP protokolom, velikim slovom se oznacava Internet u znacenju kakvim ga vecina nas poznaje.

Мало ми је то нејасно...

#6 cancika

cancika
  • Members
  • 396 posts

Posted 23 December 2003 - 19:40

Tosha2EE ti kaze da u stvari mreza koju mi koristimo za komunikacije izmedju nasih kompjutera nije jedina mreza koja postoji za te vrste komunikacija.Znaci, ako za sve mreze koristimo jedno te isto ime, internet se tada pise malim slovom;ako samo ovoj nasoj mrezi damo ime : Internet ,tada se pise veliko slovo "I" na pocetku reci.

Radim u jednoj firmi koja ima svoju sopstvenu mrezu (koja je druga po velicini u svetu;prva je Internet)
koja ima svoje sopstveno ime (koje sam ja ,naravno, zaboravio).

Svi smo mi zemljani usvojili ime INTERNET.Pravo pitanje je: da li mu je to pravo ime ili mu je to nadimak
koji smo mu mi korisnoci od miloste dali ?

pozdrav.

#7 cancika

cancika
  • Members
  • 396 posts

Posted 23 December 2003 - 19:42

Evo, setio sam se jos i ovoga: Cak i da mu je nadimak pise se velikim pocetnim slovom.

#8 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 23 December 2003 - 22:25

Hm... Da se niste malo zabunili? Jedno je internet, drugo intranet. Right?

#9 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 23 December 2003 - 23:31

Samo jedna jedina mreza se oznacava imenom 'internet'; pod tim pojmom se ne skriva nikakav tip mreze, niti neophodno tip protokola.

#10 KaspeR

KaspeR
  • Members
  • 356 posts

Posted 24 December 2003 - 02:27

Internet, a ne internet[B]

Edited by KaspeR, 24 December 2003 - 02:28.


#11 cancika

cancika
  • Members
  • 396 posts

Posted 24 December 2003 - 09:37

Hm... Da se niste malo zabunili? Jedno je internet, drugo intranet. Right?

Zdravo Maxivida,

ne nisam govorio o intranetu vec o posebnoj mrezi koju koristi firma u kojoj radim (FedEx).Tu mrezu koristi FedEx i njegovi redovni klijenti; mnogo je starija od Interneta a terminal za pristup toj mrezi se sastojao od ekrana i tastature.Ekran je crn a karakteri su svetlozeleni kao iz neke naucnofantasticne serije s pocetka sedamdesetih.Nema smajlija,ni windowsa,ni igrica.I sto ti ja sve ovo pricam?.....a,da....
Teo sam da kazem da ta dva formata nisu kompatibilna (fedexova mreza i internet) a oba se prostiru po celom svetu......leleeeeee..al sam se zapetljao...ma otkud znam......eno mislim da je Bata.Ilich u pravu.

I kakvo je to uopste pitanje: "Jel se pise velikim slovom ili malim?"
Posalji pismo u Srpsku akademiju nauka i umetnosti pa ce valjda da ti kazu,a posle nas obavesti.

Ma ne ti, Maxivida, nego Tronozac.

Sve vas puno pozdravljam.
Cancika (muzjak)

#12 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 24 December 2003 - 09:47

e cancika
ja upoznala indusa koji vam je smisljao mrezu

kakav lik yebote
isao je iz usa u indiju po zenu koju je nasao na webu
kao u monsunskoj svadbi - aranzirani brak
eno ih u severnoj karolini


edit:
molim upucene da ne budu surovi zbog onog "smisljao mrezu"
mislim. osmislio sve to za fedex sa jos nekim istim takvim indusima

Edited by kamichak, 24 December 2003 - 09:48.


#13 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 24 December 2003 - 09:56

evo autenticnog tumacenja
na sajtu SANU

pise Internet adrese , velikim slovom, cirilicom

#14 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 24 December 2003 - 12:09

Zdravo Maxivida,

ne nisam govorio o intranetu vec o posebnoj mrezi koju koristi firma u kojoj radim (FedEx).Tu mrezu koristi FedEx i njegovi redovni klijenti; mnogo je starija od Interneta a terminal za pristup toj mrezi se sastojao od ekrana i tastature.Ekran je crn a karakteri su svetlozeleni kao iz neke naucnofantasticne serije s pocetka sedamdesetih.Nema smajlija,ni windowsa

fedex ruljz, dhl saks

slao sam neki dokument za SAD i em što je bilo jeftinije od dhl-a, ali je bilo i vrlo zanimljivo pratiti pošiljku preko neta. kad sam video da piše nešto tipa "vaša pošiljka je u kombiju izmedju ******* i ******, odlepio sam :lol:

ima ovde onih koji su svoj kompjuterski život počeli na crnom ekranu, sa zelenim slovima. Ja sam čak i krstario mrežom u takvom okruženju!

#15 Tosha2EE

Tosha2EE
  • Members
  • 99 posts

Posted 25 December 2003 - 11:56

http://1001resources...g/glossary.html

Internet
(Upper case I) The vast collection of inter-connected networks that all use the TCP/IP protocols and that evolved from the ARPANET of the late 60's and early 70's. The Internet now (July 1995) connects roughly 60,000 independent networks into a vast global internet. See Also: internet

internet
(Lower case i) Any time you connect 2 or more networks together, you have an internet - as in inter-national or inter-state. See Also: Internet , Network

:lol: