Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Musica jazz?

• Please log in to reply
2193 replies to this topic

#46 brisko

brisko
  • Members
  • 523 posts

Posted 19 December 2003 - 17:37

Ljudi, šta mislite o jazz filmu Round About Midnight, bio je relativno skoro na Pinku???Prava poslastica, Herbie Hancock je dobio Oscar-a za muziku 1986-e godine, a mister Dexter -Saxophone- Gordon je bio kandidat za Oscar-a za najbolju mušku ulogu!!!!!Nije mi jasno, u komentarima piše da je scenario nastao po motivima iz biografija Bud Powell-a i Lester Young-a, a meni mnogo više liči na životnu priču baš Dexter Gordona koji je zbog nekog sranja koje je napravio u Americi izgubio dozvolu za rad(a tamošnji muzičari koji javno nastupaju su morali da je poseduju) i otišao na duži period u Pariz baš kao i lik iz filma.
Da, da, jeste li gledali dokumentarni film o izdavačkoj kući Blue Note, bio je na RTS-u relativno skoro???Autor se usresredio na priču o samoj izdavačkoj kući, odnosno njenom vlasniku Alfredu Lions-u(godišnjica njegove smrti je i bila povod za film), a govore njihovi najpoznatiji još uvek živi izvođači.Jako veliki deo filma je pohvala na račun Evropljana koji su bili kako autor filma kaže, mnogo privrženiji jazz biznisu od samih Amerikanaca.Privrženi recimo kao urednici u velikim izdavačkim kućama, producenti ili jazz kritičari i istoričari.Film su finansirali Nemci.Sad zaboravih, a mislim da su i A.Lions i njegov ortak u kompaniji Francis Wolf(poznat po onim sjajnim omotima za ploče) Nemci???
A kako stojite sa jazz literaturom???Jeste li čitali “Vek jazz-a” našeg pijaniste Miše Krstića?To je relativno nova i obimna knjiga, video sam da unutra ima baš svega u kratkim crtama, nema verovatno prostora za mnogo više detalja.
  • 0

#47 Voo

Voo
  • Members
  • 1,037 posts

Posted 20 December 2003 - 01:17

čuo sam dobre reči o tom filmu a mišu mike krstića bi zakopao u rupu. on je šešelj džeza.
(ako se dobro sećam vek džeza se završava pedesetih, živi džez muzičari, to su sve muzikanti i diletanti, znaš...)
  • 0

#48 Mac

Mac
  • Members
  • 1,539 posts

Posted 20 December 2003 - 08:52

Ljudi, šta mislite o jazz filmu Round About Midnight...

Mislim da se zove Round Midnight. Gledao sam ga davno, ali se sećam da me se vrlo dojmio.
  • 0

#49 brisko

brisko
  • Members
  • 523 posts

Posted 20 December 2003 - 13:18

Tako je u pravu si, ne znam odakle mi i ono About
  • 0

#50 bebel

bebel
  • Members
  • 267 posts

Posted 20 December 2003 - 15:04

[QUOTE]
znam Atlantis od istog i vrlo je lepo..ja licno smatram jazz fotografiju vrlo inspirativnom.. a filmovi :lol: :lol: :lol: ????
dajte neku recenziju "Divine Sarah"-Sarah Vaugh
  • 0

#51 brisko

brisko
  • Members
  • 523 posts

Posted 22 December 2003 - 00:27

Gde ste jazz-erke i jazz-eri?Jeste li nešto kupovali ovog vikenda na Berzi?Ja sam pazario Sonny Clark-ov Dial “S” For Sonny :lol: :lol: :lol: i izviso za još tri diska pošto ih nisam naručio na vreme!!!
  • 0

#52 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 22 December 2003 - 17:11

E bas sam juce dobio soundtrack is Round Midnight. Pakleno. I strasna ekipa muzicara, ali film nisam gledao.

Od novosti (ali ne sa berze) tu je jos jedan album Mari Boine, "jazz" pevacice koja je radila sa Garbarekom i bila ucenica Agnes Buen Garnas. Album je veoma dobar ako volite taj garbarekoliki sound. Stigao mi je i jedan album Richarda Bone, nekadasnjeg Zawinulovog basiste. Mali je puno toga naucio od papa Joa. Zvuci vrlo slicno plocama Sindikata, ali malkice suvise africki za moj ukus.

Krstic = stetocina. Ali nije njegov problem sto ovde nema prave (ili bilo kakve) jazz kritike. Tu su samo povremeno tekstovi Viktora Cikesa u Danasu i to je sve.
  • 0

#53 bebel

bebel
  • Members
  • 267 posts

Posted 24 December 2003 - 19:34

..juhuu gde ste..?? :lol: :lol: :lol:
sta preporucujete za snezne dane iz vase Jazzoteke?? sta god da kazete ja na to dodajem i Mesmer zeleni sa vanilom a moze i Twinings..
  • 0

#54 Voo

Voo
  • Members
  • 1,037 posts

Posted 24 December 2003 - 19:51

danas sam kao medved kome je neko krknuo smrtonosnu dozažu
bensedina u slabinu, tokom zimskog sna.
ustvari, nisam video svetlost dana od nedelje.
tako da, ovih snežnih noći slušam skandinavce
bugge i sidsel, molvaer, est,
garbareci i est.

bela mehalnolija.
beli bensedin.
  • 0

#55 pal

pal
  • Members
  • 1,348 posts

Posted 24 December 2003 - 23:19

mišu mike krstića bi zakopao u rupu. on je šešelj džeza.

:lol: :lol: :lol: :lol: ...ma taman posla

Krstic je mnogo jedan dobar lik. domaca jazz scena bi bila dosadna da nema jednog takvog cinika, duhovitog a bezazlenog. B) uostalom to mu je u opisu radnog mesta: jazz muzicar-slobodnjak, da svira sta hoce i kenja sta hoce. pritom i jedno i drugo radi odlicno. to sto je stilski vezan samo za bebop epohu, je samo razlog vise za diskusiju.

round midnight je odlican film.***** :lol: gledo ga pre 10-ak godina, uzo kasetu iz britanske citaonice (ili kako se vec zove) i sad ponovo pre neki mesec na pinku. revija majstora, izvanredna gluma Dextera Gordona, lepa prica. ko nije gledo iznenadice se ko se sve pojavljuje u filmu. obavezno!!! :lol:
  • 0

#56 brisko

brisko
  • Members
  • 523 posts

Posted 25 December 2003 - 00:53

Uh, pa danas nisam baš bukvalno u jazz fazonu!!!Pre podne sam gledao po drugi put sjajni film Džima Džarmuša iz 1999-e godine “Put samuraja” sa Forestom Vitakerom u glavnoj ulozi :lol: :lol: :lol: .......ura za odličnu DiVx kopiju!!!Muzička matrica ovog filma je iz hip-hop kulture,autor legendarni Rza.Uveče slušao dva zanimljiva CD-a sa mirisom Brazila.U pitanju su albumi pevačica Ive Mendes i Cibelle......nije baš u skladu sa snegom, ali što da ne, veselo i po snegu :lol: :lol: :lol: !!!!Mislio na jazz tek kasno uveče, tripovao se kako bi izgledala neka jazz žurka za doček 2004-e???Atmosfera Round Midnight-a u Beogradu???
Jel`se to malopre pominjao i neki čaj, ili sam nešto prevideo???

Edited by brisko, 25 December 2003 - 00:59.

• 0

#57 pal

pal
  • Members
  • 1,348 posts

Posted 25 December 2003 - 01:05

pa forest vitaker ti je igrao i c. parkera u bird-u, B) rezirao klint istvud. nisam gledao, kazu da je dobar.
  • 0

#58 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 25 December 2003 - 14:32

2 Bebel:

Kad god padne sneg, slusa mi se Agnes Buen Garnas, norveska pevacica, ma vestica! Skandinavske srednjovekovne pesme. Nesto kao atmosfera iz Bergmanovog sedmog pecata. Njen jedini album koji imam je sa Garbarekom koji svira na saksofonima, klavijaturama, udaraljkama, irvasima... Potpuno opsesivno. Mozes da zamislis neke sanke kako idu preko pustare i sve je belo... :lol:

Druga preporuke je Mari Boine, ucenica pomenute Agnese, malo modernije, ali vrlo dobro.

A sinoc sam zaspao uz neki totalno zabavan jazz trio iz Chicaga. Svi su Arapi, lider je bubnjar, tu je i saksofon i akustican bas. Neki delovi su repetitivni, pa malo podseca na arapsku muziku, ali ipak je pravi jazz (ne lici uopste na Rabih Abou Khalila). Dasa se zove Kahil El'Zabar, a ploca Ritual Trio.

2 Brisko, Pal:

Cuvaj taj divx sa Ghost Dogom. Mene je film raspametio i veoma bih voleo to da imam na kompu... :lol: :lol: :lol: Forest Vitaker je sjajan glumac i jako dobro bira uloge.

Imam Istvudov film na divx. Pa ne znam sta da ti kazem. Meni se nesto u tom filmu jako dopalo, ima zaista odlicnih delova i drag mi je. Ali kritika ga je sahranila. I cinjenica je da se ne drzi Parkerove biografije "ko pijan plota". Najveca zamerka je sto u filmu nema nekih ljudi koji su bili vazni u Parkerovom zivotu. Miles se uopste ne pojavljuje, ali je zato Red Alen dobio pola filma. A Alen je sa Parekerom svirao mozda pola godine i snimio dva-tri singla. Druga zamerka je moralizatorsko sranje o Parkerovom drogiranju. Sve u svemu vredi ga pogledati, ali se ne nadajte previse.
  • 0

#59 Mac

Mac
  • Members
  • 1,539 posts

Posted 25 December 2003 - 14:47

2 chandra

Na temu opsesivne norveske muzike. Jel si slusao Aftenland, od Garbareka i Kjel Johansena (svira orgulje)? To je vise nego opsesivno, sta je da je, ekstremno upecatljivo, nema nikog ko to nije tako doziveo (a ko je uspeo da preslusa - sto uopste nije lako, jer je u sustini vrlo uznemiravajuce i moze da se dozivi i kao teska depresija - zavisi od osobe). Ekstremni osecaj samoce, u svom tom belom prostoru, valjda?

Edited by Mac, 25 December 2003 - 15:58.

• 0

#60 bebel

bebel
  • Members
  • 267 posts

Posted 26 December 2003 - 12:07

..juce mi bio Bozic i to je jedini put u godini da pravim muzicke kompromise..cisto zbog ekipe koja je bila
iskreno i ja se pitam kako bi izgledala jedna jazz nova g.ovde???
2 CHANDRA I VOO i MAC : skandinavci su potpuno fascinantna atrakcija,ja kao i obicno nemam pojma o norvezanima o kojima pricate ali upoznata sam sa malo "mejnstrijnijom" strujom kings of conveniance,royksoop,koop..prosto ne znam da li posedujem mozdani kapacitet da prvo iskopam svu tu muziku a posle i da je odslusam pogotovo ta srednjevekovna o kojem prica Chandra..
ma ljudi vi ste potpuni i najpozitivniji frikovi..
ali najlepse je kad probas da iskoristis trenutne klimatske uslove npr.sneg i zarotiras se jedno 1000km tamo ispod ekvatora,kod kokosa..i bude ti toplo ali bez imalo patetike..
kako se ne plasiteda vam nesto ne kvrcne u mozgu i da posle ne mozete da se vratite iz tog belog i depresivnog ambijenta ..koje su kontraindikacije norveskih-maniaco-depresivo trenutaka? :lol: :lol:
2 BRISKO:
moja preporuka ti je Mesmer -zeleni caj sa aromom mandarine ,a trenutno testiram Milfordov crvene narandze+jabuka ..mada sam u principu uvek za varijantu daj ti tu korpu s vocem..onako sa stvarnim gustativnim senzacijama..
  • 0