Jump to content


Photo

Ahimsa - Nenasilje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
227 replies to this topic

#1 Kartikeya

Kartikeya
  • Members
  • 562 posts

Posted 05 December 2003 - 05:25

U ovom topiku će biti reči o Ahimsi - nenasilju i u vezi sa tim sa vegetarijanstvom kao načinom života koji najviše doprinosi ovom principu.

Ahimsa je univerzalni princip nenasilja nad drugim živim bićima koja su sva Božja stvorenja.

Termin Ahimsa se može definisati na više načina i ima uže i šire značenje. Najkraće Ahimsa znači nenasilje, biti nenasilan. Malo šire znači "bez nepotrebnog nasilja".

Merriam Webster rečnik Ahimsu definiše kao: Hinduistička i Budistička doktrina uzdržavanja od povređivanja bilo kog živog bića.

Još jedna definicija kaže da je Ahimsa princip po kome ne zaustavljate progresivan život bilo kog živog bića.

Takođe Ahimsa znači ne podvrći ili ne izlagati bednim stanjima (jad, tuga, ogorčenje, bol, muka, nemaština, nevolja, opasnost, briga....) ni jedno živo biće.

Osoba ne može biti nenasilna ako je zavidna ili gorda, takođe, da bi bila nenasilna mora biti i ponizna.

Toliko za uvodnu reč o ovoj temi ....

#2 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 05 December 2003 - 11:45

Koliko se god slazem sa tobom kada je vegetarijanstvo u pitanju (i princip nenasilja). Ali apsolutno se ne slazem sa tim da treba biti ponizan, te da je to uslov nenasilnosti. Poniznost vodi u ropstvo, a ropstvo je izraz nasilja...

#3 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 05 December 2003 - 12:17

E da, i kako onda uklopiti mrsnu slavu u sve to?!? Nikako brate...

#4 pal

pal
  • Members
  • 1,348 posts

Posted 05 December 2003 - 12:31

U ovom topiku će biti reči o Ahimsi - nenasilju i u vezi sa tim sa vegetarijanstvom kao načinom života koji najviše doprinosi ovom principu.

mnogo vi smerno gledate preda se

zivot je masovna pojava :lol:

#5 MaranAta

MaranAta
  • Members
  • 1,321 posts

Posted 05 December 2003 - 15:46

Мало о "ненасиљу" ПАГАНА Индије:

Шива:
Он лута по горама праћен пијаном гомилом разузданих бића одајући се и сам вину и игрању и разврату са женама. Такав какав је, он служи за пример многим распусним бандама. Поштују га и учени брамани а и најраспуснији олош, као на пример једна секта лингаита на југу Индије, коју је основао Базеба у 12. веку.

Кришна:
Који треба да важи као Бог благости убио је бар две личности. Ако је веровати Багавад Гити он је још као дете убио демоницу Путану и свога ујака Камзу.

Веде - Индра:
Посебно омиљен у војничкој касти кшатрија, јер је он замишљен као непобедиви борац. Кад се једном приликом докопао свога највећег непријатеља, ваздушног чудовишта, старе змије Вритре, тада се развила страшна борба да су сви богови у страху побегли са небеса куд који, а бог Твастар, који је као божански ковач исковао за Индру копље и оружје, није стигао ни да побегне него се од страха просто онесвестио.

Наставиће се... :lol:

#6 Kartikeya

Kartikeya
  • Members
  • 562 posts

Posted 05 December 2003 - 16:07

Koliko se god slazem sa tobom kada je vegetarijanstvo u pitanju (i princip nenasilja). Ali apsolutno se ne slazem sa tim da treba biti ponizan, te da je to uslov nenasilnosti. Poniznost vodi u ropstvo, a ropstvo je izraz nasilja...

Verovatno da si pogrešno shvatio značenje te reči. Poniznost ne znači trčati naokolo poput malih miševa i klanjati se svakome na koga se naiđe.

Kad spoznaš svoju istinsku prirodu i svoj istinski položaj u stvarnosti, kada shvatiš svoju malenkost i imaš jasan pogled na svoju predstojeću smrt i neminovnu prolaznost - onda postaješ prirodno ponizan, shvataš da iako imaš svoju individualnost kao posebnu vrednost, ipak nisu važniji od bilo čega drugog pa se s jednakim poštovanjem odnosiš prema svakome, poštuješ život jer je on nešto vredno i značajno, pa bio to život uzvišenog Brahme ili život crva u izmetu.

Osećaj poniznosti nema nikakve veze sa inferiornošću ili ropstvom.

Poniznost je opširna tema sama za sebe, možda će biti prilike da o tome govorimo šire. Čini mi se da se u tvom slučaju radi o pogrešnoj predstavi u vezi sa poniznošću.

#7 Mac

Mac
  • Members
  • 1,539 posts

Posted 05 December 2003 - 16:32

...i imaš jasan pogled na svoju predstojeću smrt i neminovnu prolaznost - onda postaješ prirodno ponizan, shvataš da iako imaš svoju individualnost kao posebnu vrednost, ipak nisu važniji od bilo čega drugog...

A možda je baš i obrnuto. Možda je biti "prirodno ponizan" neprirodno, čim na tome mora da se radi. Čovek ima "bogom dano" pravo na sreću, slobodu, strast, ljubav, stvaranje, materijalno blagostanje. Kukavički je sve to odbaciti zbog pukog straha od smrti. Hrabar čovek umire samo jednom.

#8 Kartikeya

Kartikeya
  • Members
  • 562 posts

Posted 06 December 2003 - 04:58

Mac, da možda je ovo a možda je ono, a možda nije ništa od toga. Možemo tako predpostavljati, ali ne vredi sedati po strani i samo predpostavljati. Otidi ponekad u osamu i razmisli o svojoj prolaznosti, o smrti. Ne moraš ničega da se odričeš i menjaš u svom životu, samo razmisli o svojoj prolaznosti; o ljudima koje voliš i koji te vole, o prijateljima, o tome kako će te po sili vremena bez nekog posebnog reda biti odneseni silom smrti i rastavljeni zauvek...

Svako teži za srećom, slobodom i ljubavlju, konačno te stvari su smisao života. Zar večnost vredi ako u njoj nema sreće, slobode i ljubavi... ? Ali treba znati šta je istinska sreća, sloboda i ljubav, i kako doći do njih. Ni jednu vrednu stvar u životu ne možeš dobiti bez odricanja.

Govorio sam o jasnom pogledu na smrt, ne o strahu od smrti. Strah te nagoni da delaš brzopleto i nepromišljeno, on te blokira i čini da jadikuješ i budeš pasivan. Jasan pogled je kao da si bio pijan pa se otreznio, vidiš istu stvarnost i sebe u njoj na drugi način, trezvenije, pribranije. To je potresno i duboko osećanje, istovremeno bi da pobegneš od njega i da zaroniš u njega...

#9 eega beeva

eega beeva
  • Members
  • 282 posts

Posted 06 December 2003 - 05:55

To Kartikeya:
"Ni jednu vrednu stvar u životu ne možeš dobiti bez odricanja."

Prvi korak u tom pravcu - odricanje od odricanja. A onda odricanje i od toga. A onda odricanje i od toga. A onda o...

"To je potresno i duboko osećanje, istovremeno bi da pobegneš od njega i da zaroniš u njega... "

Ma kakvo bilo, da li mislis na konkretno licno ili kolektivno (tj. isto svima) iskustvo. Ako licno - jesi li tek citao o tome? Ako kolektivno, otkud znas kako je to sa drugima? Osim toga, u kolektivnoj menzi cu uglavnom reci - ne, hvala.


To Mac:
"Kukavički je sve to odbaciti zbog pukog straha od smrti. Hrabar čovek umire samo jednom."

Moglo bi se i reci: kukavički je sve to prihvatiti zbog toga sto je lakse prosto prihvatiti. Mislim, vecina prihvata, mora da je tako lakse. Ne-prihvatiti moze da znaci i: "voleti-nesto-drugo-toliko-da-ne-mozes-da-prihvatis-pa-makar-puko".

To pal:
"zivot je masovna pojava "

E, moram da lupim kontru - zivot je licna pojava.

To Krampa:
"Dok se gico ne okrene i oznoji, nema nishta od toga."

Pa ono - gicu boli, boli... ti cuti i kolji, bice posle njam-njam. Sto me podseti me na onu (lagano bizarnu) decju pesmicu, Dr. Lakovic & Co. - "kad su gusku ...(nesto)... svi su redom plakali, a kad su je pojeli, svi su bili veseli!"

To Bata.Ilich:
"i kako onda uklopiti mrsnu slavu u sve to?!? "

Lepo, griznes se za prst ili slicno gde. I omrsio se i nepovredio drugog. Osim ako ne sme ni sebe? Tu se vec otvaraju vrata sirokoj diskusiji.

#10 Kartikeya

Kartikeya
  • Members
  • 562 posts

Posted 06 December 2003 - 14:37

To Kartikeya:
"Ni jednu vrednu stvar u životu ne možeš dobiti bez odricanja."

Prvi korak u tom pravcu - odricanje od odricanja. A onda odricanje i od toga. A onda odricanje i od toga. A onda o...

"To je potresno i duboko osećanje, istovremeno bi da pobegneš od njega i da zaroniš u njega... "

Ma kakvo bilo, da li mislis na konkretno licno ili kolektivno (tj. isto svima) iskustvo. Ako licno - jesi li tek citao o tome? Ako kolektivno, otkud znas kako je to sa drugima? Osim toga, u kolektivnoj menzi cu uglavnom reci - ne, hvala.

Mani se teorije, nego oprobaj to. Ne pitaj se šta je mislim o tome, jer od toga šta ja mislim ti nemaš ništa već samo spekulaciju na šta sam mislio, kao ovde u tvom tekstu. Nego ti to probaj pa će ti biti jasno na šta sam mislio i jeli kolektivno ili je lično ili ma šta da ti padne na pamet.

#11 Mac

Mac
  • Members
  • 1,539 posts

Posted 06 December 2003 - 14:54

To Mac:
"Kukavički je sve to odbaciti zbog pukog straha od smrti. Hrabar čovek umire samo jednom."

Moglo bi se i reci: kukavički je sve to prihvatiti zbog toga sto je lakse prosto prihvatiti. Mislim, vecina prihvata, mora da je tako lakse. Ne-prihvatiti moze da znaci i: "voleti-nesto-drugo-toliko-da-ne-mozes-da-prihvatis-pa-makar-puko".

Tačno, većina prihvata zato što je lakše. Ja ni ne rekoh da se razlikujem od većine! Jasno sam, međutim, rekao da je "kukavički to odbaciti zbog straha od smrti" - nigde nisam rekao da je kukavički taj put izabrati iz nekih drugih, validnijih, razloga.

2 Kartikeya: poštujem ja to što ti pišeš, kao tvoj izbor. Radio sam ja puno osamljivanja i koješta drugo i ništa naročito nisam otkrio. Što ne znači da nema.

#12 Kartikeya

Kartikeya
  • Members
  • 562 posts

Posted 06 December 2003 - 15:33

O vegetarijanstvu sa biološkog stanovišta:

Čovek ima slobodu volje i u skladu sa tim može da napravi izbor šta će tokom života da jede (vegetarijansku ili mesnu hranu).

Međutim, interesantno je zapaziti biološke karakteristike vegetarijanskih životnih vrsta i mesojedaca.

-Biljojedi se rađaju sa otvorenim očima (kao čovek) a mesojedi za zatvorenim.
-Biljojedi imaju zaravnjene kutnjake namenjene meljavi hrane (kao čovek) a mesojedi zašiljene nemenjene raščijavanju hrane.
-Biljojedi imaju dugačka creva (kao čovek), mesojedi imaju kratka creva. (u dugim crevima meso se zadržava danima i razvija toksine te truje organizam).
-Biljojedi uzimju vodu usnama (slično čoveku), a mesojedi jezikom.
-U vruće dane biljojedi odaju toplotu znojenjem kroz pora na koži (kao i čovek) a mesojedi preko jezika.

Čak i životinje prema svojoj vrsti prave razliku u jelu, a necivilizovan čovek ne pravi već je svaštojed, neki jedu čak crve ili gliste, insekte, puževe, zmije...

Takođe savremena istraživanja pokazuju da je pravilna vegetarijanska ishrana zdravija za ljudsko telo od mesne. Kad kravama koje su biljojedi daju tzv. riblje brašno (hranu životinjskog porekla), budući da je to neprirodno za njih, one vremenom obole od toga i promenu svoje ponašanje - "bolest ludh krava". Slično je i sa čovekom, ako jede hranu koja mu je neprirodna, meso, on menja svoju ćud, postaje agresivan i umesto da svojim delima čini dobrobit drugim živim bićima on im zadaje nepotrebne patnje i dovodi u krajnje bedna stanja i agoniju. Umesto da zahvaljujući svojoj višoj svesti deluje konstruktivno i milostivo, on postaje destruktivan i po sebe i po okolinu, a prema drugim nezaštićenim živim bićima postaje krajnje i sasvim nepotrebno okrutan, bez milosti. To je "bolest poludelog čoveka" Pogrešno misli da nikada neće doći u stanje kada će i on zavisiti od milosti nekoga ko je okrutan i nemilostiv. A to će se desiti baš zahvaljujući ovakvim delima.

#13 Kartikeya

Kartikeya
  • Members
  • 562 posts

Posted 06 December 2003 - 15:41

Kartikeya: poštujem ja to što ti pišeš, kao tvoj izbor. Radio sam ja puno osamljivanja i koješta drugo i ništa naročito nisam otkrio. Što ne znači da nema.


Ako se ne slažemo (a i ne moramo, svako ima svoju slobodu), makar se razumemo. :lol: Cenim to. Svako za svojom sklonošću i sudbinom.

#14 eega beeva

eega beeva
  • Members
  • 282 posts

Posted 06 December 2003 - 20:57

Slično je i sa čovekom, ako jede hranu koja mu je neprirodna, meso, on menja svoju ćud, postaje agresivan i umesto da svojim delima čini dobrobit drugim živim bićima on im zadaje nepotrebne patnje


Ne bih se slozio. OK ako se osoba bavi necim sto zahteva suptilniji life-style, npr. bodibilderi, manekenke, monasi... moraju da paze da im pogresna ishrana ne pokvari "trud". Inace, za prosecnog Petra Petrovica to nema veze. Hitler je bio vegetarijanac. Mnogi relativno dobri ljudi kolju & peku prasice sve u slast. Covek je agresivan i bez mesa i s njim. Kada bi menjao cud tako lako, tj. kao opservabilni fenomen, onda bi to psiholozi vec "uhvatili" u svoje mudrijaske knjige. I jos, koliko mi je poznato, po duzini creva smo negde na pola izmedju mesojeda i biljojeda, tako da imamo siroki izbor... ne moramo da jedemo meso, ne moramo da ne jedemo, both are quite fine.

To Mac:

nigde nisam rekao da je kukavički taj put izabrati iz nekih drugih


I see.. OK

Edited by eega beeva, 06 December 2003 - 21:00.


#15 Kartikeya

Kartikeya
  • Members
  • 562 posts

Posted 07 December 2003 - 06:10

Ne bih se slozio. OK ako se osoba bavi necim sto zahteva suptilniji life-style, npr. bodibilderi, manekenke, monasi... moraju da paze da im pogresna ishrana ne pokvari "trud". Inace, za prosecnog Petra Petrovica to nema veze. Hitler je bio vegetarijanac. Mnogi relativno dobri ljudi kolju & peku prasice sve u slast. Covek je agresivan i bez mesa i s njim. Kada bi menjao cud tako lako, tj. kao opservabilni fenomen, onda bi to psiholozi vec "uhvatili" u svoje mudrijaske knjige. I jos, koliko mi je poznato, po duzini creva smo negde na pola izmedju mesojeda i biljojeda, tako da imamo siroki izbor... ne moramo da jedemo meso, ne moramo da ne jedemo, both are quite fine.


Da, složio bih se s tobom oko ove ispravke. Onakva uporedba kakvu sam napravio sa "ludim kravama" navodi na zaključak da meso kao supstanca izaziva agresivnost ako je čovek uzima.
Ono što sam zapravo hteo istaći jeste da sam čin jedenja mesa uključuje izvestan povećan stepen agresivnosti ili makar odsustvo samilosti. E sad, to je u savremenim društvima malo složenije jer, ta agresivnost i odsustvo samilosti nisu nešto što je nastalo kao svestan izbor već je plod odrastanja u određenoj kulturnoj sredini gde se jedenje mesa uzima zdravo za gotovo. Tako da je tačno i to što si rekao da je mnogo relativno dobrih ljudi koji peku prasiće sve u slast. Zapravo najviše mesojedaca je baš takvih! Oni nisu zloće, u suštini su dobrice, jednostavno su odrasli u sredinama i kulturama gde se to pitanje nikada nije ni razmatralo, već se prihvata sa odrastanjem zdravo za gotovo, a kasnije ide po navici pa ljudi usled loše navike ne mogu da ga ostave, a budući da su razvili vezanost za tu naviku počinju i da je brane, bez da se preispitaju i dublje promisle u čemu oni to zapravo učestvuju?

Verujem da bi ogromna većina ljudi, a naročito žena bili vegetarijanci ako bi morali sami da nešto zakolju da bi jeli meso. Ovako meso se dobije kao parče materije iz samoposluge, a klanice se nalaze na usamljenim mestima daleko od šireg pogleda javnosti, jer većina ljudi po prirodi ne bi mogla da podnese da vidi šta se tamo dešava. To su užasna mesta gde se živa bića masovno ubijaju samo zato da bi nek dobio debeli profit, dok nedužni ljudi koji su u sve to posredno uključeni ostaju nesvesni tih zbivanja.

Pored toga faktor, neinformisanost i odsustva ideja kada je u pitanju vegetarijanska ishrana izaziva odbojnost kod ljudi, jer prvo što pomisle kada je neko vegetarijanac jeste da on pase travu, :lol: oni koji su manje brzopleti pomisle da jede samo salatu i šargarepu te da živi ko fakir. :lol: Što u stvarnosti uopšte nije tako. Poznajem ljude koji su dugo vegetarijanci a imaju po 120 kg. Konačno slon je vegetarijanac, nosorog ili nilski konj... Ljudi jednostavno nisu upoznati sa tim kako da pripreme bogatu i ukusnu vegetarijansku hranu a sami nemaju ideju. U takvoj situaciji retko ko će da se odrekne mesa.

Mislim da bi promišljanje o toj temi i razvijanje empatije prema drugom živom biću koje je u patnji, a sve to kombinovano sa bogatom i dobrom vegetarijanskom kuhinjom, moglo da popravi situaciju i da bi od toga dobrobiti imali i ljudi i mnoge životinje.

U zapadnim zemljama to je već prilično zaživelo jer je postalo deo ekonomskog sistema pa u svim supermarketima imaju čitavi odeljci za vegetarijance i vegane i sve je više ljudi koji iz raznih motiva postaju vegetarijanci ili vegani i taj trend raste.

Što se tiče creva kod čoveka, on definitivno ima duža creva od njemu odgovarajućih mesojedaca (svakako da ima kraća creva od recimo slona ili nosoroga i velikih biljojeda, jer oni imaju 3-5 tona ili pak od belog medveda koji je mesojed) i čovek po biološkoj građi više vuče na vegetarijance nego na mesoždere, ali je isto tako činjenica da ima u biološkoj građi elemente mesojedaca na primer ima očnjake, (činjenica u rudimentiranom obliku, ali ih ima).

Kao što sam rekao u uvodu na tu temu "Čovek ima slobodu volje i u skladu sa tim može da napravi izbor šta će tokom života da jede (vegetarijansku ili mesnu hranu)." Njegove biološke karakteristike nisu striktno predodređene za vegetarijanca, mada one znatno više vuku na vegetarijanca nego na mesojeda faktori koji opredeljuju čoveka ka vegetarijanstvu su više u domenu ekologije, etike i zdravlja jednom rečju civilizovanog načina života. Ponajviše su razlozi u domenu etike i savesti.

Što se tiče Hitlera i vegetarijanstva, kolko znam o tome, on je imao stomačnih problema pa je iz tih razloga bio na propisanoj vegetarijanskoj dijeti, nije jeo ni mnogo vrsta biljen hrane, a omiljeno jelo su mu bile kobasice i punjeni golubovi! Mada, siguran sam da vegetarijanstvo ne oslobađa nikoga od patoloških stanja i nastranosti ili ludila. I onaj ko je vegetarijanac ne znači da je već samim tim duhovan ili nešto posebno dobar, i zec je vegetarijanac, pa šta? Ahimsa znači nenasilje u najširem smislu reči, a vegetarijasntvo je samo jedan od obliak toga nenasilja. Biti nenasilan prema životinjama a biti nasilan prema ljudima je takođe izopačenje; pa valjada su bitniji ljudi od životinja! Produhoviti se, nije moguće bez ahimse.