Jump to content


Photo

Nema Pomirenja Hrišćanstva i Paganizma Indije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
34 replies to this topic

#16 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 15 July 2004 - 14:02

Не, то је твоја интерпретација. Нико од истинских Православних Хришћана инославне не сматра за "противнике", него на њих гледамо више као на јадне душе које су заведене и које још нису угледале светлост спасенија. Православље нас учи да увек имамо респекта према сваком човеку, јер смо сви деца Божја. Поред тога, учи нас и да свако само својом слободном вољом треба да се приклони Богу животворноме....


За оног изнад који рече о томе како "пијемо крв свог Бога"...

Спасење људског рода на крсту увек ће остати велика тајна за пагане.

#17 darwin

darwin
  • Members
  • 180 posts

Posted 15 July 2004 - 14:12

off topic al ajd..
Ajd molim te ispricaj mi o tom spasenju. Ne shvatam od cega nas je isus spasio na krstu? I kako?

#18 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 15 July 2004 - 14:58

Ево ти па читај:

http://www.mitropoli...-krstovdan.html

http://www.svetosavl.../TajnaKrsta.htm

#19 jelena_011

jelena_011
  • Members
  • 310 posts

Posted 15 July 2004 - 15:38

Stvar je veoma prosta - ili je nesto Bozje ili nije.

(sto se, ako ne gresim, odnosi i na ljude)

uprkos tome sto nas

Православље учи да увек имамо респекта према сваком човеку, јер смо сви деца Божја.


...samo sto neki za neku od te dece smatraju da su

poklonici onog drugog, cije ime je tu u tekstu spomenuto.


Hmmm... :lol:

A da se mi lepo zadrzimo na tome da treba da imamo respekta prema svakom coveku i da uz to ne vidimo neprijatelje u onima koji ne dele nase poglede na svet, a da sud ostavimo Bogu? :lol:

(dakle, podrzavam stav koji ste izneli u poruci od 15 Jul 2004, 15:02 :lol: )




Btw

јадне душе које су заведене и које још нису угледале светлост спасенија

...samo treba biti svestan da postoje druge religije ili neverujuci koji na pravoslavne gledaju takodje kao na jadne zavedene duse, i da takav stav dolazi iz uverenja u to da smo mi bolji od tih drugih...
No, posto se tu ne poziva na nasilje i unistenje neistomisljenika - ajde, moze da prodje :lol:

#20 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 15 July 2004 - 16:25

Како ли је интересантно бити лингвиста, и поигравати се са туђим текстом, масирати га и озводити након тога погрешне закључке... :lol:

Православни за себе никада нису мислили да су "бољи од других". Пре би се то могло назвати - благословени од Бога да Га препознају и живе у светлости Његовог спасења. Наравно да се тим другим није лако одрећи свог веровања, поготово ако је оно укорењено у сам етос тих народа. Ни покрштавање Срба није ишло лако и глатко... да се не заваравамо. Индија је по свему специфична кад су те њихове секте у питању. Паметан човек би прво требао да се запита - у коју од тих безбројних секти ћу да верујем? Која од њих је у праву? Ако не постоји једнозначан одговор, јасно је да је "нешто труло у држави Данској".

#21 Predrag Pesic

Predrag Pesic
  • Members
  • 643 posts

Posted 15 July 2004 - 16:31

Cekaj batice, chiji Bog je jachi?

NAS ILI NJIHOV?

Cisto da znam na koga da tipujem ove sezone.

#22 Billy Mahony

Billy Mahony
  • Members
  • 1,712 posts

Posted 16 July 2004 - 01:58

Za Blagoslovenog&Ilumiranog ( M&A ),

Onaj Odozgo ti poručuje da bolje i pažljivije čitaš napisano. Ako narečeni Indus tvoju sektu doživljava kao pagansku sa čudnim ritualima " pijenja krvi i jedenja tela Božijeg", ti prenosioca poruke omalovažavaš jer ti se poruka ni malo ne dopada i odmah tras etiketa :pagani.

Ja lično sam vekove daleko od obe sekte i vaše razmirice raspravljajte izmedju sebe. Meni samo smeta to insistiranje na izabranosti, posebnosti koja daje pravo deljenja lekcija iz života drugima , kojima te lekcije ne trebaju da bi ljudi bili.

Ti veruj u šta god hoćeš i čini šta god hoćeš sve dotle dok u moje pravo ne diraš, e onda stop, dalje nećeš moći. Kao što nemaš pravo da mene ili onog Indusa djavolovim detetom nazivaš, i ne samo nazivaš nego želiš i da prosvetliš&blagosloviš.

Djavo u tvom svetu obitava, u mom ga nema.
U čemu se onda ti razlikuješ od Lenjinovog Boljševika, koji je svoju Blagoslovenost&Prosvetljenost tako ingeniozno širio.

#23 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 19 July 2004 - 14:00

Интересантан лик који обитава на форуму РЕЛИГИЈА, а истовремено не дозвољава да се о РЕЛИГИЈИ разговара. :lol:

#24 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 19 July 2004 - 15:25

Pa jedno od tumacenja je da nas je Hrist uputio kako da se spasemo od njega samog. Jer ako je on bio bog, a umro zbog ljudi, onda se on zrtvovao samome sebi.

#25 Emboy

Emboy
  • Banned
  • 755 posts

Posted 19 July 2004 - 17:17

Na primeru tajne Krsta i krsne zrtve vidi se i znacaj pravoslavlja. Van pravoslavnog konteksta znacaj i smisao Hristovog stradanja nije moguce (pravilno) shvatiti. Pravoslavlje je upravo posle tragicne apostasije rimske patrijarsije i preuzelo naziv pravo- slavlje tj orthodoksija da bi istaklo ono glavno, a to je pravilno shvatanje i slavljenje Hrista, njegove nauke i pouka. Pravoslavlje - to je ziva rec Bozija. Crkva je imala dosta previranja u svojoj istoriji, raznih apostasija, pogresnih ucenja i samovoljnih, vansabornih tumacenja vere. Danas mi imamo zbog toga jednu gomilu uzurpatora koji koriste ime Crkva, a da zapravo samim svojim delovanjem potiru znacaj crkvenosti, a da ne govorim da neki skoro da se ne mogu ni nazvati hriscanima !

"Sta je Istina ?" - pitao je Pilat Hrista. Vidite, to pitanje je i da nas aktuelno kod mnogih ljudi. Iako pored njih stoji pravoslavna Crkva sa svojim Svetim Predanjem, ljudi ne prepoznaju istinu upravo kao i sto Pilat nije prepoznao istinu u Hristu.

Zapad je danas izvoriste sekti. Zapadni covek je naucen da ceni kvalitet, tradiciju, ugled, njihova kultura je jednostavno takva... Medjutim, kada je u pitanju duhovnost, oni to potpuno odbacuju. Samo i da gledate tradiciju, jasno. pravoslavlje postoji 2000 godina, RK 950, a protestanti najstariji sezu dao 16 veka !

Mnogi ljudi danas tragaju za istinom.. i tako naidju na Crkvu. Ajde da vidimo sta je to.. i onda citaju malo, pa zabatale, cuju ovo-ono i ostave je. Jednostavno, takvim ljudima se ne dopada Crkveno ucenje, smeta im, ne prija i ne godi. Iz ovoga se jasno vidi da duhovnost nije jedan akt volje nego citavo proces, dugotrajno saobrazavanje nase volje spram Boga. Tako da u sredini koja nije duhovna ili koja je duboko jereticka tesko moze nici Istina Bozija. Moze, ali tesko. Kao sto i covek, ziveci godinama bezbozno ne moze odmah postati vernik...

Pogledajte samo sta se desilo kod nas. Nekih 40 i vise godina Crkva je bila odbacena i zigosana. Naravno ona nije nestala, niti je Crkveni zivot zamro, ali on je doziveo teska ostecenja. Oci Crkve kroz vekove bili su svakavi i blagi i strogi i opusteni i napeti, ali se secam da je jednom neko rekao "Koga djavo daleko odvede, taj se tesko vraca na staze Bozije !" Meni je to onda bilo preterano misljenje, ali zaista to je istina. Vidi se da nas narod kao uostalom i drugi narodi traga za nekom duhovnoscu, ali sve to ide nekako tesko i traljavo. Pa svasta se tesava, svadje u porodici, pronevere u Crkvi, cujemo tu i tamo svakakve price. Ali to je to, mi smo ostavili Boga, napustili ga i sada hocemo da mu se vratimo. ALI NE MOZEMO. Ne zato sto to Bog nece, vec zato sto mi vise ne znamo kako to da uradimo !

To je zapravo taj pakao o kome se govori, to je istinsko nepoznavanje Boga, njegove licnosti.

#26 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 20 July 2004 - 10:54

Pa po tvojoj poslednjoj recenici svi ljudi su zapravo u paklu, jer niko nema pojma sta je to 'bog', niti ce, jer je avaj, nas ljudski mozgic previse skucen da primi takvu strahovitu apstrakciju.

#27 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 20 July 2004 - 13:45

Покушај барем делимично... :lol:

#28 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 20 July 2004 - 15:35

evo pokusao sam, ali sam i dalje u paklu. Zapravo jedini pakao je onaj vash u kome nas zatrpavate sa svakavim nebuloznim pricama o religiji i vashim nicim izazvanim potrebama da propovedate svoju veru po internetu koji postoji zahvaljujuci nauci.

Kakvi ste licemeri. Ovamo pljujete nauku na sva usta, a koristite se njenim blagodetima svakodnevno. Idite lepo pa zivite kao pre 2000 godina pa onda kenjajte po nauci.

#29 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 20 July 2004 - 15:51

Православље нема проблем са науком све док наука не почне да трабуња како Бог не постоји и како је васељена створена некаквом експлозијом, и како су људи настали од мајмуна.

Успут буди речено... ни за једну од тих ствари наука ни нема доказе... дакле, док се наука држи оногза шта има доказе и не трабуња о ономе за шта нема доказе, ми немамо ништа против исте те науке. :lol:

#30 Emboy

Emboy
  • Banned
  • 755 posts

Posted 20 July 2004 - 16:15

ja ne pljujem nauku. Na forumu nauka postovao sam secanje na Moon Landing. Ja verujem i u to !