Jump to content

Photo

Internet u Srba

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
73 replies to this topic

#16 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 05 November 2003 - 11:21

Inace, cene Internet saobracaja su sada vec toliko niske da su i svi ti dial-up flet rejtovi zapravo teska pljacka.

I jesu! :lol:

U nasoj primitivnoj sredini internet je jos uvek luksuz a ne svakodnevna potreba. A da je pljacka vidi se najbolje po duplom snizenju cene u poslednjih godinu dana. Verujem da bi se njima isplatilo da daju flat i za 300 dinara ali hebi ga...

U svakom slucaju 700 dinara nije velika suma...

#17 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 05 November 2003 - 11:33

To da smo svi na istom subnetu, to stoji. Sve je moguće, ali se ja nadam da ptt ima način da sankcioniše sva nedela na mreži.

Što se protoka tiče, on varira u zavisnosti od situacije do situacije. Testirao sam čist download preko nekih online merača u svetu i tu je uvek oko 256kbs. Par puta je skočio i do 350, ali to je samo bio povremeni skok u trajanju od pet-šest sekundi. Što se tiče share programa, tu brzina varira i uglavnom se kreće između 50 i 200 kbs, u zavisnosti od toga koliko su mi dobri komšijski share serveri. Dešava se da i tu brzina padne i da se približi nuli, ali to me nikad ne brine jer znam da ću moći malo kasnije da nadoknadim propušteno.

Što se tiče tehničke podrške, nisam siguran koliko rade dnevno i kakvi su. Ja sam se par puta sit ispričao sa inženjerima koji su popravljali veće kuršluse, jedan na njihovoj mreži, a jedan kod mene i shvatio da znaju šta pričaju. Jedino mi je zasmetalo što inženjeri ne rade vikendom, ali ajde...

Aman Cvijo, kako može da ti se vrti oko 8 kbs??? Jel to samo na share programima ili uopšte? Ne bi trebalo da bude tako sporo....

I vredi imati ovako nešto, mnogo je moćan osećaj kada možeš da telefoniraš i budeš na netu istovremeno. Osećao sam se prvih nedelja kao onaj sa cvikerima iz "Nikite" što sedi za računarom i koordinira akcije na terenu, istovremeno komunicirajući sa timovima B)

I još nešto - dok sam bio na dial-up konekcijama, koristio sam Shareaza program za p2p share. Adresa je www.shareaza.com sa koje možete skinuti program. Njegova prednost je, kako sam nedavno rekao prijateljima, što drugačije od Kazaa deli fajlove koje delite sa drugima i omogućava da lakše skidate fajlove koje drugi dele. Kao dial-up user nisam nikad skinuo pesmu preko Napstera i Kazaa, ali sam sa shareazom skinuo svašta.

#18 Cvija

Cvija
  • Members
  • 2,488 posts

Posted 05 November 2003 - 11:50

Aman Cvijo, kako može da ti se vrti oko 8 kbs??? Jel to samo na share programima ili uopšte? Ne bi trebalo da bude tako sporo....

Samo na share-u, naravno! Ostalo ide mnogo brze... Da te podsetim jos jednom, ja sam na 64 kbs...

Ej Hawk, u pravu si.. imam staru centralu... ovo mi sada dodje kao raj!

Secam se, u vreme dial-upa, kad zaglavim malo duze na netu + uobicajeno telefoniranje cele porodice sa svim i svakim.. eto ti dvojnika na vratima: 'Decko, je l' mozes molim te da spustis slusalicu, hocemo malo i mi da razgovaramo'!

:lol:

Edited by Cvija, 05 November 2003 - 11:52.

#19 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 05 November 2003 - 11:52

Tehnicki, kabl-provajder te ne moze zastititi, jedino mozes da se zastitis sam. Ali je mali broj ljudi koji uopste zna za sve to.

Sto se tice p2p, Shareaza koristi Gnutella 2 i eDonkey mreze. Ja preferiram ovu drugu. Tamo nema sta nema, filmovi, celi albumi... Odes na File Donkey, ukucas sta ti treba, kliknes na ed2k:// link i krece download. eMule je mnogo bolji klijent za eDonkey mrezu od Shareaze, btw... Za muziku, narocito pojedinacne pesmice, Soulseek rula.

eDonkey nije za dialup korisnike, niti za nestrpljive. Soulseek jeste.

#20 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 05 November 2003 - 11:55

Secam se, u vreme dial-upa, kad zaglavim malo duze na netu + uobicajeno telefoniranje cele porodice sa svim i svakim.. eto ti dvojnika na vratima 'Decko, je l' mozes molim te da spustis slusalicu, moramo malo i mi da razgovaramo'

:lol:

Hahaha, to sa dvojnikom je uvek bilo veselo! Tek što sam se uselio u stan 2001. godine kuca meni neko na vrata ujutro. Otvaram, kad ono neka brkata baba krene da se dere i melje nešto, samo sam razumeo da je dvojnik i da je veoma bolesna. Onda je otrčala ka liftu i nestala u vidu magle....

Dve i po godine kasnije - ona je i dalje živa, njen muž je umro.

Onim skotovima iz Pošte koji su ljudima govorili ko im je dvojnik ja bih odsekao jaja. To je klasično prebacivanje odgovornosti sa sopstvene guzice na narod. U stilu "nek se kolju međusobno, ko ih hebe". Pa nisam ja birao da budem dvojnik....

#21 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 05 November 2003 - 11:55

Secam se, u vreme dial-upa, kad zaglavim malo duze na netu + uobicajeno telefoniranje cele porodice sa svim i svakim.. eto ti dvojnika na vratima: 'Decko, je l' mozes molim te da spustis slusalicu, hocemo malo i mi da razgovaramo'!

Haha, ja imam dvojnika sa modemom. Mozes misliti fajta.

#22 Cvija

Cvija
  • Members
  • 2,488 posts

Posted 05 November 2003 - 11:56

Soulseek rula.

Kad sam otkrio Soulseek, KaZaA je smesta otisla u kantu za djubre!
Hell-inom zaslugom... hvala brate!

#23 Cvija

Cvija
  • Members
  • 2,488 posts

Posted 05 November 2003 - 12:02

Haha, ja imam dvojnika sa modemom. Mozes misliti fajta.

Auuuuuuuuuuuu...

Moj dvojnik je tipa Pixijevog... covek telefonira jednom mesecno i kadgod mu treba ono bas tad zauzeto.. sere... stalno me bre tuzi kod caleta... i onda se cale setio 'ingeniozne fore'.. rekao dvojniku kad mu je bas frka za fonom, da mi zvoni ko magarac na interfon dok ne spustim slushku.. boze mili!

#24 I Am Hell

I Am Hell
  • Sleepers
  • 643 posts

Posted 05 November 2003 - 12:21

Soulseek rula.

Kad sam otkrio Soulseek, KaZaA je smesta otisla u kantu za djubre!
Hell-inom zaslugom... hvala brate!

Molim, sestro. :lol:
Šta da vam kažem - kad vidim kako seirite nad bednicima dajalaperima, dođe mi da se ubijem od muke...
Pošto u firmi imam centralu, DL speed mi varira između 1.5 - 3.0 kbps. Kad primam fax, padne na 0.2 kbps ili se veza prekine. Bili su majstori za bežični, moja zgrada je prizemna, okolo petospratnice, nema teorije za optičku vidljivost.

Nego, ajde neko od vas danguba da bude dobar, pošto me mrzi da tražim i nemam vremena:
koja opcija mi je najjeftinija, koliko bi me izašao SMIN ili ISDN recimo i šta je jeftinije i praktičnije? Full extra sve / da li se isplati - ili da kupim fletrejt za 800 dinara ili koliko to već košta...

Napomena: Subotica.

#25 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 05 November 2003 - 14:43

mali trol: rezultati ankete sa sajta KDS PTT-a (moje kablovske mreže)

Anketa

Koje TV programe bi ste najradje gledali?

filmski
23%
sport
13%
informativni
0%
priroda i putovanja
8%
erotski
55%

Ukupno glasova: 398

Ja glasao za filmove, a erotomani napraviše čudo :lol:

2 Hella - jedan moj poznanik je iz Subotice, a radi u Bgd kod jednog od provajdera. Pitaću ga da li ima nekih informacija o što boljem net pristupu.... mada bi ti ISDN preko preduzeća bio dobra varijanta. Naravno, ako uspeš Telekom da privoliš da to odrade....

#26 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 05 November 2003 - 14:46

i još nešto Hell - pogledaj ovo i raspitaj se da li možeš da se priključiš. Ne znam da li net radi preko tog čuda u Subotici, ali vredi pitati...

http://www.kds.co.yu...p?grad=Subotica

#27 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 05 November 2003 - 15:52

Jeste da ovaj rece u uvodu da nije za nas strendzere, ali malo dalje nam postavlja pitanje, pa da odogovrim :

Ovde u Francuskoj kablovski kosta izmedju 20 i 50 eura mesecno (zavisi od brzine, ide od 128 do 1024 kb). Flat rate, bez ogranicenja.

Ja trenutno koristim ADSL, presao sam pre par meseci, 1024 down - 256up, 50 eura mesecno. Skinuo sam vec poprilicno DVD-ova (4.7 Gb komad). Proscena brzina oko 80-100 kbs.

Edited by Braca, 05 November 2003 - 15:54.

#28 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 05 November 2003 - 17:54

:lol: :lol: :lol:

Vidim pocela diskusija i o dvojnicima. Ja hvala Bogu nisam imao iskustva sa dvojnicima. Stvarno je tuzno da i dan danas takva cuda postoje kod nas. Jedna telefonska linija cesto nije dovoljna ni za cetvoroclanu porodicu a kamoli za dve. Ali zalite se ukucanima koji su uvodili telefon! Kada su se ljudi useljavali u nove stanove imali su dve opcije. Prva, da plate samostalni prikljucak i fakticki finansiraju uvodjenje telefona u svoju zgradu ili druga da pricekaju jedno pola godine-godinu dana pa da dobiju dvojnika fakticki za DZ. I vecina se odlucivala za dvojnika. A sto Pixy pomenu smradove iz poste...jes' vala. Najtuznije je sto ovi iz poste imaju mogucnost da prekinu dvojnika. Ali debili prvo te salju na face2face obracun. Strasno! Ali ipak najveci smradizam ljudi iz poste sam video na primeru moje pokojne babe. Kad je kupovala stan, zena je preplatila za zaseban prikljucak. I sljakalo je to skoro 10 godina kad su se lopovi iz poste dosetili da je prebace na dvojnika jer placa neki mizeran racun od 50-ak dinara. (dobro, u to vreme je bio 10ak dinara). E to je ona najgora komunisticko-posleratna logika. Dakle ti babo da imas zaseban broj a placas 10 dinara racun. E pa ne moze! Kao posle rata...kao ti ces babo da zivis u vili od 400 kvadrata a pet porodica iz VI Licke da spava u parku? E pa ne moze!

2 Braca:

Mislio sam da nije za vas jer cete se smoriti sa nasim dial-up problemima. :lol:

#29 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 05 November 2003 - 18:35

Dvojnici - pošast za Internet u Srba. Od 1997, kad sam uskočio na net, dvojničko iskustvo imam samo poslednje dve godine i preko glave mi ga je. Najbolje od svega je to što možeš da čuješ kad te neko zove, uvek se čuje neki "KLIK" u modemu kad pristiže poziv. Meni su neki inženjeri objašnjavali kako to sve ide sa paricama i znam da nisu uvek stanari krivi. Nisu mogli svi da biraju. U mojoj sadašnjoj zgradi, punoj dvojnika, doveden je određen broj telefona, pa da bi se sva vojna lica, piloti i ostali službenici JNA osećali isti, oni su sve te linije podelili koliko god su mogli. I naravno, napraviše sijaset dvojnika.

Negde u martu 2001. godine bio sam oran da to sredim, išao okolo, raspitivao se. Razrešenje dvojničkog statusa na istoj žili tražilo je već osam korisnika telefonske mreže. Pronašao sam i vezu, čoveka koji mi je rekao da on ne može da preskoči tih osam zahteva, ali da može da uradi nešto drugo. Ja bih samo morao da nađem nekog prijatelja u centru grada koji ima slobodnu paricu za novi telefon, napravi se fiktivan ugovor, broj se posle dva dana preseli na moju lokaciju jer postoji novi ugovor i velika verovatnoća bi bila da bih mogao da zadržim digitalni broj, onaj što počinje sa 3. I tako ja krenem da se raspitujem okolo i kad god se moji prijatelji slože, ja njihov broj telefona pošaljem tom liku, on ga proveri i četiri puta mi je rekao da niko od mojih prijatelja nema slobodnu paricu za novi telefon. Onda sam digao ruke.....

Ložio sam se i da uvedem onaj bežični internet, ali sam se razočarao kad sam video koliko to košta. Zvao sam i Verat koji se hvalio u reklamama da su počeli i da rade, ali je stvarnost bila drugačija. Tek su počeli da pokrivaju centar grada, a Nbgd i Zemun nisu ni pipnuli. Pitam ih za zgradu Genexa, pošto je vidim sa terase, oni mi rekoše "još uvek razmatramo postavljanje linka tamo". Aman ljudi, tu zgradu vidi bar 200.000 ljudi sa svojih terasa, a vi razmatrate.... Što se mene tiče, razmatrajte do sutra, neozbiljni ste.

#30 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 05 November 2003 - 18:45

Wireless u Beogradu ima dva ozbiljna problema. Prvi bih preskocio a drugi su RTS-ovi praistorjski linkovi za prenose iz skupstina. Kad ih RTS upali pada cela wireless mreza u centru jer ih ovo cudo razvali svojim sirokim i prejakim signalom. Obzirom da su neki od cvorova na Beogradjanci i Domu Omladine mozete misliti koliko je to cudo pouzdano. NBG i Zemun su ok koliko znam...

Cp6uja...