Jump to content


Photo

Budiza, hrišćanstvo i komunizam


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
111 replies to this topic

#106 MaranAta

MaranAta
  • Members
  • 1,321 posts

Posted 22 October 2003 - 13:16

A ja sam sve vise ubijedjen

Опет нагађач - погађач... :lol:

#107 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 22 October 2003 - 13:45

Maranata:
Опет нагађач - погађач

Kad ti kazes... :lol:
Vazda sam bio dobar pogadjac :lol:

Edited by Rajo, 22 October 2003 - 13:46.


#108 MaranAta

MaranAta
  • Members
  • 1,321 posts

Posted 22 October 2003 - 23:37

Лоша ти та кристална кугла. Да ти је квалитетнија, где би ти био крај. :lol:

#109 Blekendvajt

Blekendvajt
  • Members
  • 322 posts

Posted 29 October 2003 - 03:02

Budizam ne preti i ne računa sa strahom, za razliku od ova dva "opijuma"... :lol: :lol:

#110 MaranAta

MaranAta
  • Members
  • 1,321 posts

Posted 29 October 2003 - 03:47

А шта то ПАГАНИЗАМ не рачуна ? Колико богова постоји у том паганизму ? :lol: :lol: :lol:

Наравно... број тих богова се тешко налази. Зна се само да их има на десетине хиљада. :lol:

#111 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 18 November 2003 - 18:59

Пост је за источњака први услов спасења. За западњака је пост лудо одрицање понуђених задовољстава.

Pa ti si, nesrećo, mazohista... Zašto bi Bog (koji je ljubav, ali, ako se zajebavaš sa ikonom, e, to već ne može, 128 dana u cement pa na onaj svet) hteo da ja gladujem? Ako je već hteo da se hranim zdravo, zabranio bi mi da jedem mnoge stvari koje se u ogromnim količinama tamane u pravoslavnim zemljama - jako masno meso, na primer.

#112 MaranAta

MaranAta
  • Members
  • 1,321 posts

Posted 18 November 2003 - 19:35

Пријатељу... рекло би се да не разумеш суштину поста... Ево само укратко...

Пост је пре свега самодисциплина, и то првенствено у духовном погледу - уздржвање од било каквог греха, а тек онда у телесном смислу - уздржавање од јела како по врстама тако и количински. Мислим да је свима јасно да је духовно очишћење оно чему тежимо, и на првом месту, а ово телесно уздржавање у јелу је У СВРХУ помагања те духовне стране поста. Наиме...

Они који су икада постили велике постове, и сами су могли видети колико употреба немасне и биљне хране смањује агресивну људску природу која и јесте основни узрок и главни покретач свих греха.

Што се тиче "...ogromnim količinama tamane u pravoslavnim zemljama - jako masno meso...", реч је о очигледно безбожничком понашању које нема везе са истинским Православљем.

И на крају, из свог личног искуства, знам да док сам још пролазио кроз период испирања мозга дарвинизмом у школи, да нисам био у стању да подносим глад, и да сам постајао избезумљен ако би јако изгладнео. Сада... ситуација је сасвим другачија. Глад скоро да ни не примећујем, једем више из навике него из потребе, и то количине хране за које се многи чуде како су мале. Шри томе, не избегавам ништа, јер је "све Божје и добро ако се са захваљивањем узима"... :lol: