Jump to content


Photo

Gay parada


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
278 replies to this topic

#1 Sister

Sister
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 26 June 2001 - 01:31

Trg republike
Subota, 30.6.2001.
sa pocetkom u 15 casova.

27. juni - MEĐUNARODNI DAN PONOSA LEZBEJKI I GEJ MUŠKARACA

Ove godine po prvi put gradanke i gradani Beograda ce za Medjunarodni dan ponosa lezbejki i gej muškaraca izaci na ulicu.

Još 27.juna 1969. godine u Njujorku lezbejke, gej muškarci, transvestiti i transseksualci su se javno usprotivili policijskom teroru, i odbili da budu žrtve diskriminacije, nasilja i poniženja. Ovaj datum je kasnije prihvacen kao simbolican dan oslobodenja i ponosa lezbejki i gej muškaraca. Vec godinama se 27. juni u vecini svetskih gradova proslavlja muzikom, veselim demonstracijama uz slavljenje razlicitosti i ljubavi.

LABRIS, grupa za lezbejska ljudska prava i AKRADIJA, gej i lezbejski lobi, od 1995. godine ovaj datum proslavljaju internim programom. Ove godine, po prvi put, izlazimo na ulice Beograda zajedno sa našim prijateljicama, prijateljima i porodicama sa kojima cemo se proveseliti. Potrebna nam je podrška svih vas kako bi bili razliciti i mocniji na Trgu republike, 30.6.2001. sa pocetkom u 15 casova.

PROGRAM:
TRG REPUBLIKE
15:00 - 16.30h Karneval uz muziku i ples

STUDENTSKI KULTURNI CENTAR - SKC
17:00 - 18.30h Tribina "Lezbejska i gej prava su ljudska prava"
18.45 - 20.15h Tribina "Lezbejski i gej kultura"
20.30 - 21.30h Pozorisna predstava "Mama, da ti kazem", Fens teatra iz Novog Sada
21.30 - 22.30h Koktel
22.30 -23h Koncert klasicne muzike (Betoven, Cajkovski, Mocart, Bah)
23.30h Zurka

U ORGANIZACIJI:
Labris, grupa za lezbejska ljudska prava
Deve, grupa za promociju lezbejske i gej kulture,
Kampanja protiv homofobije
Gayten-LGBT, Centar za promociju i razvoj prava seksualnih manjina
Gay-serbia.com, contact@gay-serbia.com

LABRIS
e-mail: labris@eunet.yu
http://www.womenngo.org.yu/labris

[ Izmena poruke: Sister na dan 2001-06-26 02:33 ]

#2 demosten

demosten
  • Members
  • 227 posts

Posted 26 June 2001 - 03:49

Bilo bi dobro od onoga ko je postavio ovaj post da to i obrazlozi. Sta je ovdje za diskusiju? Moj komentar bi bio- zasto ne i to je Srbija!

#3 Sister

Sister
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 26 June 2001 - 04:16

Da živiš u Srbiji, da poznaješ prilike u Srbiji, da znaš išta o ljudima koji žive u Srbiji, bilo bi ti jasnije. Pa čak i ako ne znaš ništa o svemu tome (konstatacija, a ne pretpostavka) dovoljno je bilo pratiti teme na ovdašnjem forumu.

#4 demosten

demosten
  • Members
  • 227 posts

Posted 26 June 2001 - 04:26

Opet narogusenost! Ja i nisam tvrdio da zivim u Srbiji! Izvjesno vrijeme jesam u Beogradu. Ali ja volim Srbiju i zelim joj sve najbolje.
Oko homoseksualne orijentacije- pa sestro, nije lako biti gay ni u Americi, iako ces reci da tamo ima najvise seksualnih sloboda!
Zvanicno neces nista cuti, ali u privatnim razgovorima mozes cuti iste one komentare kao i u najzabacenijoj varosici u Srbiji. Ali svako svoj krst nosi!

#5 Sister

Sister
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 26 June 2001 - 04:40

Pa nisam ni ja tvrdila da živiš u Srbiji, kao ni da je gay populacija previše voljena u Americi. Jednostavno, pitao si šta je ovde za diskusiju. U Srbiji je ovo itekako vruća tema jer se za zaštitu učesnika parade priprema više policajaca u kompletnoj riot opremi nego što ih je bilo za proteste '96/97.

A prebacivanje teme na drugu lokaciju (Blame Canada sindrom) pomoću 'ne vole ih ni u Americi' ne služi ničemu. Problem je u tome što ih ne vole u Srbiji, i to toliko da je potrebno svih 16,000 policajaca grada Čikaga da bi ih zaštitilo od domaćinske Srbije. I to u sred Beograda, a ne u Gornjem Pi***cu (izvinjavam se na neprimerenom izrazu, ali se kod nas tako kaže).

O gay pravima na globalnom nivou možemo da diskutujemo kada u Srbiji budemo došli do tačke da se gay populacija oseća ugroženo zbog toga što je neko nekome rekao "zipa pederčinu", a ne zbog toga što ako uhvati dečka za ruku na ulici rizikuje javni linč. Do tada, treba da se bavimo sami sobom.

#6 demosten

demosten
  • Members
  • 227 posts

Posted 26 June 2001 - 04:55

Dozvoli da primjetim, koliko je vruca tema na, ovom Forumu, koji slovi kao liberalan, izgleda nikog nije briga o tome. S druge strane, mediji o tome cute tako da stvarno nisam imao pojma o takvoj policijskoj pripremi! I jos nesto: homoseksualnost jeste delikatna pojava i vecini ljudi je treba dugo, strpljivo objasnjavati. Bojim se da tvoj, pomalo neurotican nacin, nije najprikladniji. Bez uvrede!

#7 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 26 June 2001 - 05:11

Gay Pride Parade je u Vankuveru vec godinama jedna od najzivahnijih, najposecenijih, a bogami i najpopularnijih gradskih zurki (u kojima inace ne oskudevaju). Slicno je, kako cujem, i u vecini ostalih severnoamerickih gradova. Nadam se da ce i beogradski karneval proteci pre svega uz muziku, ples i osmehe Beogradjana (pa makar se borili sa crvenilom). Originalno znacenje reci "gej" je veseo, i Gay Pride svetkovine sirom sveta su uspele da pocetni otpor, gadjenje i sikanu - zamene autenticnim veseljem u kojem zaista ucestvuhje ceo grad, bez obzira na "orijentaciju". Okej, rednecks-i tog dana izbegavaju centar grada, sto ionako cine.

[ Izmena poruke: condor na dan 2001-06-26 06:14 ]

#8 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 26 June 2001 - 05:20

Isto je i ovde, uredno je svake godine "Mardi Gras" parada pocetkom marta najveca zurka koja se u toku godine desava u gradu, s tim sto razne svecanosti, kulturna desavanja i gay susreti traju citav mesec. Jedino je prosle godine Olimpijada bila veci dogadjaj, ali sledece godine se ovde odrzava gay Olimpijada, za koju kazu da ce da ima vise ucesnika nego regularna.

Share & Enjoy

#9 zonel

zonel
  • Members
  • 170 posts

Posted 26 June 2001 - 05:28

Jao condore napisi nam svoje utiske sa gay parade i koki sta si ti nosio za vreme parade? (he,he.. :grin:)

Meni su te parade jako zanimljive a i kostimografija je super, nadam se da ce u BG proci bez incidenta. Inace po meni je toliko obezbedjenje i normalno s obzirom da je to kod nas prva gay parada, a i mi smo malo zatucani pa sad, kultivisacemo se. Treba da se navikavamo na razlike i da budemo malo liberalniji.
Mislim da je vreme da se i ti ljudi (gay) ukljuce u drustvo bez diskriminacije!

#10 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 26 June 2001 - 05:36

Pa nosio sam razne stvari, izmedju ostalog i svoju decu, dok su bila mala... :smile:

Je l' to znaci da postoji gej parada u Moskvi? I mozes li jos malo da je opises?

#11 Sister

Sister
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 26 June 2001 - 06:16

Demosten, pa ne znam da sam nešto krenula bilo kome da objašnjavam o homoseksualnosti kao pojavi, pa još na neurotičan (?) način, već sam se opet (silly me) upustila u diskusiju sa tobom. Pitao si zašto mislim da bilo ko želi da diskutuje o pride paradi u Beogradu, pa sam ti odgovorila da stvari sa gay populacijom stoje tako i tako u Srbiji.

Inače, prva i jedina gay parada kojoj sam prisustvovala u životu jeste bila baš u Vankuveru i zbog toga mi je baš i izuzetno tužno kada se setim prošlogodišnjeg neuspelog pokušaja da se u Beogradu napravi gay happening, pa su ljudi na kraju morali da se zadovolje žurkom zaključani u "Industriji" (klub u podrumu Filozofskog).

#12 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 26 June 2001 - 10:11

demosten:
    Dozvoli da primjetim, koliko je vruca tema na, ovom Forumu, koji slovi kao liberalan, izgleda nikog nije briga o tome. S druge strane, mediji o tome cute tako da stvarno nisam imao pojma o takvoj policijskoj pripremi! I jos nesto: homoseksualnost jeste delikatna pojava i vecini ljudi je treba dugo, strpljivo objasnjavati. Bojim se da tvoj, pomalo neurotican nacin, nije najprikladniji. Bez uvrede!


To sto ti mislis da nikoga nije briga ne znaci nista, jer je ta tema apsolvirana jos na starom forumu. Pitaj Baneta.

#13 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 26 June 2001 - 11:02

Demosten,
Vidimo se 30. juna na Trgu ! :grin:

#14 freak

freak
  • Members
  • 1,723 posts

Posted 26 June 2001 - 13:22

iskreno meni nesmeta ta gay parada ali ljudi oslusnite narod da li znate koliko ljudi ce ici na nju da bije ljude ja sam slusao po kraju uopste misljenje dosta mladih u bg i neverovatno je koliko ce ljudi ici tamo da bi tukli gayeve ja se samo pitam da li je to vredno jer nedaj boze sta sve moze da se desi jedina stvar sto mi smeta je tolika mediska podrska svemu tome jer ima ljudi koji su mnogo vise diskriminisani od njih uzmimo primer roma .

#15 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Posted 26 June 2001 - 14:37

Freak, nadam se da će policije ipak biti dovoljno da bi sprečila usijane glave sa manjkom mozga da upropaste ovaj događaj. Samo mi nije jasno šta želiš da kažeš sa time da ima ugroženijih grupacija. Da li misliš da treba obustaviti medijsku kampanju sve dok Romi ne budu više ugrožena grupa? Borba za ljudska prava se odvija simultano, a ne po nekom redu.