Jump to content

Photo
- - - - -

Kraj rada foruma B92

• Please log in to reply
557 replies to this topic

#61 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 24 April 2019 - 20:45

Misliš Vučiću?

Pa da. Mi smo ovde svi na Politici dushom i srcem za nasheg predsednika. Neka ukine samo sportisanje, tamo je linch, silovanje, nasilje ...
  • 0

#62 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 24 April 2019 - 20:52

Misliš Vučiću?

ne mislim Vucicu, vec novom vlasniku (kojem ne znam ime, ipak ja ne zivim u Srbiji pa te detalje ne pratim).

mada, kad vec spominjes Vucica, ja mislim da je taj macan dovoljno prevejan  da bi upravo ostavio ovaj forum na zivotu.

• 0

#63 James Delaney

James Delaney
  • Members
  • 161 posts

Posted 24 April 2019 - 20:57

A sta ako je ovo sve zavera samo da bi svi poverovali da se forum gasi,kad ono prvog maja uz uranak Skynet pohvata sav resistance sa loptanja,a politika nastavi da rostilja ? prc  :lol+:

• 2

#64 kovacevicsavo

kovacevicsavo
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 24 April 2019 - 21:16

Oh Boga mu, kako veličanstven kraj. I, kao i pri svakom značajnijem kraju, ljudi osećeju potrebu da ispale tu poslednju misao, tu krajnju rečenicu po kojoj će valjda da ostanu upamćeni. Neće niko pamtiti mnogo forum, osim onih koji su čučali na njemu svaki dan. Pošto je ovo neki sprovod pre sprovoda, sahrana bez mrtvaca, valjda je i trenutak da svako prozbori koju o Pokojniku, makar i budućem. 

Dobar je bio forum B92, imajući u vidu okolnosti, državu u kojoj je nastao i državu u kojoj se, na kraju, obreo. Moj staž je relativno kratak - nekih 10 godina, ali mogu da posvedočim da je u moru online mrtvorođenih alatki u Srbiji, šižmi, prebega i ostalih selidbi FB92 ipak ispunio neku svoju inicijalnu funkciju. Osim izuzetno kvalitetne priče o košarci (koju sam pratio 95% vremena), koliko sam video i na drugim mestima je bilo odličnih zajednica - brojnih skupina ljudi razlilčitih godišta, političkih ili verskih opredeljenja, iz najrazličitijih slojeva društva, koji smisleno, argumentovano i, najčešće, kulturno - odnosno u granicama samonametnute pristojnosti - diskutuju o ofanzivnim šemama Grega Popoviča, ali i dobroj i lošoj muzici, smislu vidova protesta i tako dalje. Moram da priznam, za mene je to sve bilo jedno postepeno i prijatno iznenađenje - pogotovo u ovim poslednjim, po društvo i pojedince posebno teškim godinama fašistizacije države. Poput nekakve vožnje podmornice, a onda bi se u daljini, ukazala još jedna podmornica, na primer u Boru, pa još neka na drugom kraju Beograda, ili Banja Luci i tako dalje. Meni je ovo jedan od ohrabrujućih aspekata B92 foruma, a pri tome i nekako najbliži onom inicijalnom zadatku starog B92 - kada je kao medij, a pre svega radio stanica, služio da nas ohrabri, pre svega, a tek potom i informiše i zabavi tokom godina sankcija, ratova i protesta protiv - o ironije - iste ekipe koja nas je danas, nešto drugačijim sredstvima, ponovo okupirala.

Upoznao sam dosta ljudi sa foruma i uživo, u RL što bi rekli klinci, mislim da je onaj čuveni šoudaun sa basketa tu bio incijator tog RL skupljanja, i tu su i neki ljudi koje danas mogu da nazovem prijateljima - to je mnogo više nego što prosečan sajt (a da nije dejting) može da ponudi.

Naravno da je ovaj forum, kao i cela zemlja i društvo, bio i ostao i nosilac raznih bolesti - neke su uspešno odstranjivane - nezrele pretnje i uvrede koje sa sportom imaju manje veze, a više sa vaspitanjem i kulturom, "navijačka bunila" koja su pravovremenim uspostavljanjem sistema vrednosti i jako kvalitetnom i mladom moderacijom (treba da učimo od klinaca!) svedena na normalne diskusije, uz malu (ne baš nultu, ali malu) toleranciju za neku mržnju i omalovažavanje. Svakako da postoje i bolesni delovi sa kojima se forum nikada nije mogao izboriti - tužna i zaista žaljenja dostojna ekipa sa PDFa Politike, koja je svoj resentiman i nesposobnost da samostalno i objektivno sagleda sebe i svoju ulogu u ovom, slažem se, jako turbulentnom i promenljivom vremenu, okamenila i sublimirala u jedan žalostan i turoban samosažaljevajući diskurs, ono što neki u mom okruženju zovu svrbizacija. Nije ni to nikakav novi fenomen, iskusili su ga pre nas i Italijani i Nemci, pa čak i Amerikanci, u trenucima u kojima je nemoguće pratiti i aktivno učestvovati u bilo kakvom, makar i mikroskopskom decision-makingu, čitav jedan kompleksan sistem se posmatra kao uprošćeni pakao, a ogromne i nehomogene grupacije u društvu se posmatraju kao homogena bića u koje se projektuju sopstveni strahovi, frustracije i jed. Ponavljam, nije ni to bio nekakav problem, jednostavno je šteta samo što je cela PDF tema bila uzurpirana, poput nekakve sale za ručavanje prepune pijanih i nasilnih gostiju, koji vređaju, nekulturno se ophode prema drugima i, najčudnije, žive u paralelnom svetu, valjda zaštićeni od ove surove realnosti... Nema veze, ispostavilo se da je neuporedivo ukusniji, bogatiji, ali - što je najvažnije - zdraviji jelovnik bio serviran skroz dole, u podrumu.

Na kraju, kao i u samom društvu (srpskom, ali i crnogorskom, republikosprskom, bosanskom, hrvatskom, slovenačkom), siguran sam da će dobra baza ovog foruma, a tu mislim isključivo na korisnike, RL people, biti u nekoj sledećoj iteraciji ponovo okupljena u nekom pogodnijem online formatu. A onda dobre volje i entuzijazma neće nedostajati. Forum je, uostalom, kao ogledalo: ko želi ohrabrenje i entuzijazam, ohrabrenje i entuzijazam će dobiti, ko želi strah i gađenje  - strah i gađenje će mu se vratiti, ko želi dobro zezanje... možda i to dobije, u nekim količinama.

Živeo Forum B92.

• 7

#65 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 24 April 2019 - 21:16

...

Samo jos fali da se neko razdesi i napise lajn iz 'grobljanske poJezije': 'pocivaj u miru. legendo!

:rotflmao:

...

• 1

#66 D. Cooper

D. Cooper
  • Members
  • 14,742 posts

Posted 24 April 2019 - 21:23

.c193c4a588b4611126936ee848878585.jpg
  • 2

#67 Milenko Puzigaca

Milenko Puzigaca
  • Members
  • 1,427 posts

Posted 24 April 2019 - 21:29

da mi je da u 5plus banki skapiram šta je srbovanje kao pojava...

Evo ovo:

Po ko zna koji put:

Srbijuks = ponosni pripadnik plemena Srba, pobornik plemenskog uredjenja, ubedjen da su pripadnici ostalih plemena u okolini Bozjom voljom manje vredni da udisu okolni vazduh od pripadnika njegovog plemena (nebeskog naroda). Takodje ubedjen da mu usled ocigledne inferiornosti i ljubomore sva druga okolna plemena rade o glavi (koordinirani od strane mudraca sa Siona). Prepoznaje se po upotrebi reci ognjiste, kolevka srpstva, zlatna kasika, duhovna vertikala i sl., i po bezanju u podrum za vreme pomracenja Sunca. Ubedjen je da pleme poseduje tajno oruzIje V3=0. 

Kada je u dijaspori, iznad glave nosi oreol superiornosti u odnosu na okolne Crnce, Indijce i ostale nepravoslavne bezboznike, a saplemenike krasi i par vrlih dostignuca: kucni UNIXom upravljani kazan za pecenje rakije, i kaca za kiseljenje kupusa na terasi stana u Brizbejnu (prosecna zimska temperatura 25 C). 

Srbin = pripadnik srpskog naroda nesvestan svoje genetske superiornosti u odnosu na ostale narode Balkana (a i sire).

Share & Enjoy

• 1

#68 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 24 April 2019 - 21:33

...

... 

:twak:

...

• 1

#69 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 24 April 2019 - 21:35

...

Samo jos fali da se neko razdesi i napise lajn iz 'grobljanske poJezije': 'pocivaj u miru. legendo!

:rotflmao:

...

Ne, nego ovo:

U svakom slučaju, dobra pjesma, pa kad se opet nadjemo, bit će ih još i mnogo više.

• 1

#70 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 24 April 2019 - 21:56

Tako je to kad neko hoce da bude gradjanin a nema pojma sta je to.  :wicked:

Evo i ovde prepucavanja. Umesto da se bar na ovoj temi odrzi neki zajednicki duh.

Nije ni moglo nista drugo da se predpostavi, oni koji mrze, mrze i dalje. 

Prepoznat ce se sami.

Edited by slavisa063, 24 April 2019 - 21:57.

• 0

#71 Milenko Puzigaca

Milenko Puzigaca
  • Members
  • 1,427 posts

Posted 24 April 2019 - 22:03

Svakako da postoje i bolesni delovi sa kojima se forum nikada nije mogao izboriti - tužna i zaista žaljenja dostojna ekipa sa PDFa Politike, koja je svoj resentiman i nesposobnost da samostalno i objektivno sagleda sebe i svoju ulogu u ovom, slažem se, jako turbulentnom i promenljivom vremenu, okamenila i sublimirala u jedan žalostan i turoban samosažaljevajući diskurs, ono što neki u mom okruženju zovu svrbizacija. Nije ni to nikakav novi fenomen, iskusili su ga pre nas i Italijani i Nemci, pa čak i Amerikanci, u trenucima u kojima je nemoguće pratiti i aktivno učestvovati u bilo kakvom, makar i mikroskopskom decision-makingu, čitav jedan kompleksan sistem se posmatra kao uprošćeni pakao, a ogromne i nehomogene grupacije u društvu se posmatraju kao homogena bića u koje se projektuju sopstveni strahovi, frustracije i jed. Ponavljam, nije ni to bio nekakav problem, jednostavno je šteta samo što je cela PDF tema bila uzurpirana, poput nekakve sale za ručavanje prepune pijanih i nasilnih gostiju, koji vređaju, nekulturno se ophode prema drugima i, najčudnije, žive u paralelnom svetu, valjda zaštićeni od ove surove realnosti... Nema veze, ispostavilo se da je neuporedivo ukusniji, bogatiji, ali - što je najvažnije - zdraviji jelovnik bio serviran skroz dole, u podrumu.

Aha, ali nisi mogao da odolis da ne opljunes taj deo, zbog koga je BTW forum i nastao. Podrum je ubacen reda radi, a svrha foruma je bila postojanje tog dela, za potrebe otpora slobizmu i slobotomiji. Ovo ostalo, pa to je klasicna ovdasnja neobjektivnost i pristrasnost, zato tu i jeste tako kako je. Dok cinjenice govore sve suprotno. Da tu ne postoje nikakve nehomogene grupacije, i nikakav kompleksan (niti bilo kakav) sistem. Postoji samo neka masa nicega, kojoj se celi progresivni svet smeje, i to sa pravom, a takodje je i odbaceno i prezreno od celog progresivnog sveta, pa i od svih koji drze do sebe a tu se slucajno rode. E sad nije sustina problema u tome sto se tome svet smeje, pa sad zbog toga ono treba da se oseca neprijatno, nego sto ne uvidja da je obicna budala, a ako i uvidi, tako mu odgovara, i uopste ne zeli da se menja. Zagledano u strokav pupak i u slavnu proslost koja nije bila. Zar nisi primetio da se tu niko ne bavi sadasnjim trenutkom i gledanjem napred, nego samo i iskljucivo proslim dogadjajima? Na primer, tu vise ne postoji ni jedan naucni casopis, jer nauka valjda simbolizuje buducnost, a to tu buducnost uopste ne zanima. Ima pupak. Ali dobro, ti si svoje analizirao, a i ja sam, odavno, na pocetku. To tu sam opisivao kao scenu iz filma Viking Erik Pajtonovaca, ono kad im voda do grla, a oni tvrde da ostrvo ne tone. Nacin toga tu je da "zivi" u negaciji stvarnosti, dok drnda hvalospeve o sebi. Kao neki  ;)  Sa time je u stvari sve u redu, nego ne valja svet, i  oni tu koji vide njegovu gnusobu. To su pravi izdajnici i odsrbi!  :lol+:  :lol+:  :lol+: Aferim  :lol+:  :lol+:  :lol+:

• 2

#72 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 24 April 2019 - 22:06

Aha, ali nisi mogao da odolis da ne opljunes taj deo, zbog koga je BTW forum i nastao.

Znaci, kako je nastao tako i nestaje. Zbog politike.

• 0

#73 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 24 April 2019 - 22:07

ne mislim Vucicu, vec novom vlasniku (kojem ne znam ime, ipak ja ne zivim u Srbiji pa te detalje ne pratim).

mada, kad vec spominjes Vucica, ja mislim da je taj macan dovoljno prevejan  da bi upravo ostavio ovaj forum na zivotu.

Zar nije ocekivano da je vlasnik doneo odluku informisano i poslovno?

• 0

#74 Milenko Puzigaca

Milenko Puzigaca
  • Members
  • 1,427 posts

Posted 24 April 2019 - 22:26

Dosla sada Puzigaca neka nova vremena. Moraces da se izivljavas negde drugde  :-1:

Ima mene svuda, nista se ti ne brini. Neprijatelj nikad ne spava! Moras da budes stalno na oprezu. BTW, nikad ta "nova vremena" nisu ni prosla, tacno od trenutka kad su dosla. To je bilo onomad kad srBske narodne mase umesto kao svi normalni da viknu "jebo zid" , ono kad je konacno srusen, pa da pohrle u normalan svet, kao svi sto su, one su izabrale da klicu decku sa suncem u kosi, poznatom kao sloba sloboda, da mu lepe slike na sofersajbne i da se svete turcima od pre 200 godina. I nikad sa time nisu prestale. Prvo su se drale "nedamo ju-gu, nedamo ju-gu" a "onda se to nekako skupilo, valjda infloacija, sta li, pa je ostalo samo "nedamo ko-co-Bo, nedamo ko-co-BO, u NA-TO ne-ce-mo, korijenje jeshcemo" ha ha ha ha...

Nego, bio sam skoro na nekoj sahrani. I iza mene neki, imaju dosta preko 70. Raspredaju teorije o tome kako sad nekakve "nas" samo kralj moze da spasi, jer ne bi kaze on dozvolio da narod tesko zivi. Sta mislis ti o tome?

Tako je to kad neko hoce da bude gradjanin a nema pojma sta je to.  :wicked:

Evo i ovde prepucavanja. Umesto da se bar na ovoj temi odrzi neki zajednicki duh.
Nije ni moglo nista drugo da se predpostavi, oni koji mrze, mrze i dalje. 
Prepoznat ce se sami.

Ma daj, to je sve manje vise bilo samo zezanje, kao i ovo na kraju. U stvarisad bas najvise i treba. Kako grk Zorba :thumbs:  :thumbs:  :thumbs:

• 2

#75 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 24 April 2019 - 22:31

...

... 

Razmisli pre nego nesto napiskaras.

Ne zivi svet od 'sporta' (osim nekih koji su profesionalci kao i od gomile zaludnih zamlata) - vec od politike.

>> ... Man is a political animal (Meaning of Aristotle quote) The man is a political animal is a phrase often heard in public debates, without quoting the source of this fundamental position of political philosophy. It was Aristotle who, in Politics, the first called the man “Zoon politikon.”... <<

...

Edited by Kinik, 24 April 2019 - 22:31.

• 0